Časté a intenzivní bolesti hlavy a migrény dokáží pořádně znepříjemnit život. Léků a farmaceutických produktů na zmírnění projevů migrény je celá řada, ale časté vedlejší účinky z nich dělají jen dočasné, a ne zcela ideální řešení problému. Může nám život usnadnit vitamin D?
Co se v dnešním článku dozvíme?
- Jak se projevují migrény a jak s tím souvisí vitamin D
- Jak jej můžeme přijímat ze stravy
- Proč máme "déčka" nedostatek
- Jaká je optimální dávka vitaminu D
Migrény jsou strašákem, jejich příčina je stále nejasná
Podle studie Liptona (2006) může mít problémy s chronickými migrénami a bolestmi hlavy až 21,9 % žen a až 16 % mužů nejčastěji ve věku 25–55 let. Ty trvají nejčastěji 4–72 hodin a objevují se pravidelně několikrát v měsíci.
Jaké jsou projevy migrén?
- bolesti hlavy
- nevolnost
- zvracení
- zvýšená citlivost na světlo či hluk
Příčiny vzniku jsoustále nejasné, do hry vstupují genetické předpoklady, hormonální nastavení a vnější vlivy, jako je třeba časté vystavování intenzivnímu světlu, hluku či citlivost na specifické potraviny.
Léčba spočívá především v mírnění projevů, čehož se dosahuje nejčastěji lehkými analgetiky (aspirin, ibuprofen). Existuje ale nějaká možnost, jak četnost migrén snížit, a ne pouze potlačovat projevy jejich příznaků?
Na scénu přichází vitamin D, šampion z kategorie vitaminů
Vitamin D je nezbytný prvek, který hraje důležitou roli ve více než 200 procesech v lidském těle. Ze stravy můžeme přijímat buď vitamin D2, který najdeme nejčastěji v rostlinné stravě (houby), lépe však vitamin D3 přítomný například v mořských rybách (makrela, losos, sleď), protože je oproti vitaminu D2 pro lidský organismus podstatně lépe zpracovatelný na aktivní formu vitaminu D (25‑hydroxyvitamin D).
I tak jsme schopni stravou získat asi jen 20 % z celkového příjmu vitaminu D, zbytek si tvoříme v kůži pomocí působení UV záření ze slunečních paprsků, tudíž v letních měsících je menší pravděpodobnost nedostatku vitaminu D.
Proč máme vitaminu D nedostatek?
- Jíme málo tučných mořských ryb (lososů, makrel a sleďů)
- Málo vystavujeme kůži UV slunečnímu záření, chodíme příliš oblečení či bráníme vstřebání vitaminu D nadměrným používáním opalovacích krémů
- Ne každé sluneční záření je dostatečně intenzivní, v pásu České republiky je pro tvorbu vitaminu D dostatečná intenzita záření pouze v letních měsících.
- Sečteno a podtrženo: Nedostatkem vitaminu D trpí až miliarda lidí, snížené hodnoty byly pozorovány asi u 56 % sportovců.
Jak spolu souvisí časté migrény a nedostatek vitaminu D?
Časté bolesti hlavy, migrény a hladina vitaminu D v organismu spolu možná souvisí více, než by se na první pohled mohlo zdát. Jsou to právě osoby trpící migrénami, které mají největší nedostatek vitaminu D. Odhaduje se, že asi 45–100 % osob trpících migrénami má v organismu vitaminu D nedostatek.
- Podle Virtanena (2017), který se zaměřil na souvislost mezi nedostatkem vitaminu D a častými bolestmi hlavy na vzorku 2601 mužů, je u osob se sníženými hladinami vitaminu D o 113 % vyšší šance, že se vyskytnou časté bolesti hlavy.
- Gazerani (2019) se ve své studii zaměřil rovnou na osoby trpící častými migrénami a rozhodl se jim podávat dávku 4000 IU (100 ug) vitaminu D3 denně. Po 6 měsících experimentu došel k závěru, že četnost migrén u skupiny suplementující vitamin D se snížila téměř na polovinu.
Zdroje vitaminu D a optimální denní dávka
Jak jste na tom se svými hladinami vitaminu D v organismu, zjistíte nejlépe po vyšetření a krevním rozboru u svého praktického lékaře. V zimních měsících či v případě, že máte v těle vitaminu D nedostatek, můžete vyzkoušet následující tipy
- V létě se nevyhýbejte slunci, užívejte si ho. Slunce ve své nejvyšší intenzitě je mocný zdroj vitaminu D, udává se, že 15 minut slunění v plavkách bez opalovacích krémů blokujících záření UVB může dodat až 10 000–20 000 IU vitaminu D (DACH doporučuje příjem 800 IU denně). Předávkování se ale rozhodně bát nemusíte, tělo má na příjem vitaminu D vlastní regulační mechanismy, a tak přebytečný vitamin D odstraní ve formě neaktivních metabolitů (tachysterol, lumisterol).
- Mimo letní měsíce se zaměřte na potraviny bohaté na vitamin D, preferujte zejména mořské ryby (losos, sleď, makrela), pomoci vám mohou vejce či plnotučné mléko. Vaším esem v rukávu se nejspíš stanou tresčí játra, která jsou takovým zlatým dolem vitaminu D (na 22 g tuku z tresčích jater obsahují téměř 2200 IU).
- Pomoci vám mohou také vitaminem D fortifikované (obohacené) potraviny. Nejčastěji se tímto způsobem obohacuje mléko či obilné cereálie. Příkladem může být v České republice fortifikované mléko Lactel, ve kterém jednou sklenicí doplníte asi 30 % doporučené denní dávky vitaminu D.
- Sázka na jistotu je doplňování vitaminu D v podobě doplňků stravy. Díky tomu přesně víte, jakou porci déčka jste si nadělili, a nemusíte mít obavy z jeho nedostatku. Vybírejte druhy s obsaženým vitaminem D3, který je lépe využitelný než vitamin D2. Pro snížení četnosti migrén a bolestí hlavy je doporučována dávka 2000–4000 IU denně.
Co si z toho vzít?
- Migrény a bolesti hlavy jsou nepříjemné onemocnění, na jejichž vzniku se podílí mnoho faktorů. Důležitou roli zde hraje genetika, hormonální nastavení či různé vnější faktory, které projevy spustí (hluk, světlo, strava, stres).
- Existuje řada studií, které poukazují na blahodárné působení vitaminu D vzhledem k projevům a četnosti výskytu migrén. Je to pravděpodobně z toho důvodu, že lidé trpící migrénami mají zpravidla nižší hladiny vitaminu D v organismu.
- V letních měsících se nabízí možnost častějšího pobytu na slunci a většího odhalování. Spojte proto příjemné s užitečným, předveďte svou tvrdě vypracovanou formu a naberte do těla díky slunci ještě více vitaminu D, dokud to jen jde.
- Mimo léto můžete využít zvýšeného příjmu vitaminu D z potravy (makrela, losos, sleď, vejce, mléko, tresčí játra). Příjem vitaminu D v suplementech v dávce 2000–4000 IU denně je navrhován jako možné řešení pro zmírnění výskytu migrén a bolestí hlavy.
- Vitamin D vaše problémy s migrénami pravděpodobně sám o sobě nevyřeší. Může být ale skvělým pomocníkem při snaze o zmírnění četnosti a projevů migrén.