Sype naše babička, když pije protein? Proč si lidé myslí, že jsou doplňky stravy steroidy?

8. 3. 2019
Komentáře
Sype naše babička, když pije protein? Proč si lidé myslí, že jsou doplňky stravy steroidy?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Příjemná osvěžující sprcha po vyčerpávajícím tréninku nám doslova vlila novou krev do žil a vytvořila úsměv na tváři. Zavážeme tkaničky od bot, promícháme obsah shakeru a vychutnáme si oblíbenou příchuť proteinového nápoje společně s kreatinem, zatímco stále ještě čelíme opovrhujícím pohledům říkajícím: "Sypač! Jak to může pít? Moje mamka měla pravdu, že bere steroidy! Už vím, proč je tak svalnatý, sype!" Při rozhovoru s kamarádem dojde řeč na to, jak to děláme, že nejsme skoro nemocní?! "To víš, zdravá strava, sport, dostatek spánku a kvalitní multivitamín s vitamínem D a jsem jako rybička." A třeba se nám dostane odpovědi, že je to přece proti přírodě něco uměle doplňovat. Kde je pravda?

Co se dnes dozvíme?

  • Jsme sypači, když máme ve stravě málo bílkovin a použijeme doplněk stravy?
  • Když my nebo naši rodiče a prarodiče užíváme doplňky stravy, znamená to, že sypeme?
  • Podléhají doplňky stravy legislativě?
  • Jak doplňky stravy dělit.
  • Jsou doplňky stravy bezpečné?

Vitamíny, minerály nebo protein přece nejsou steroidy

Doplňky stravy slouží k doplnění běžného stravovacího režimu a poskytují nám tak živiny, kterých máme ve stravě málo. Národní strategie pro zabránění nedostatku specifických mikroživin vedla k obohacování potravin (fortifikaci) na populační úrovní, jako je třeba jód v soli u nás, vitamín D v mléce v Kanadě a řada dalších mikronutričních látek přidávaných do potravin putujících do rozvojových zemí v rámci potravinové pomoci. 

Používání doplňku stravy je tedy takovou nadstavbou pro optimalizaci zdraví a zlepšení sportovních výkonů. Již víme, že pro svalový růst je nezbytný adekvátní příjem bílkovin a energie, takže když nejsme schopni toto množství pokrýt z běžné stravy, jednoduše sáhneme třeba po proteinovém nápoji.

Ladíme formu na léto? Pak patrně omezením stravy dojde k omezenému příjmu mikronutričních látek, takže nějaký ten multivitamín se bude hodit. Pokud nežijeme celý rok na rovníku, tak budeme potřebovat doplňovat vitamín D, který je dnes v našich organismech opravdu nedostatkovým zbožím

Lidé praktikující některou z forem vegetariánství by bez doplňků stravy prakticky horko těžko dokázaly přijmout dostatečné množství železa nebo vitamínu B12. Stejně tak těhotné nebo kojící ženy mají zvýšené nároky na mikronutriční látky a bez kyseliny listové by riskovaly řadu vývojových poruch plodu (Doležálková & Unzeitig, 2014). Doplňky stravy tedy svůj smysl rozhodně mají.

Sype naše babička, když pije protein? Proč si lidé myslí, že jsou doplňky stravy steroidy?

Sype snad naše babička a děda, když berou vitamín D a vitamín K?

Stárneme všichni, tomu nelze zabránit, i když se říká, že někdo zraje jako víno. Nevyhnutelným aspektem stáří je však fakt, že dochází k zhoršování stavu kostry, pohybových schopností a třeba i funkci mitochondrií, které jsou továrnou na životní energii. Proto je důležité pro babičky, dědečky, maminky, tatínky i pro nás samotné, abychom měli stále zdravé a funkční tělo překypující energií bez zdravotních problémů. 

Vitaminu D má nedostatek téměř každý z nás a zejména v období od podzimu do jara, je nutné jeho doplnění formou doplňku stravy. Dále je pro zdraví stav kostí mimo vitamín D důležitý vápník, vitamín K a dostatečný příjem bílkovin.

Takže, když si babičky a dědečkové vezmou každý den doplněk stravy s vitamínem D, K (mimo asi tuny léků na léčbu civilizačních onemocnění) a zapijí to třeba proteinovým nápojem nebo mlékem, znamená to, že jsou sypači a že to není zdravé? 

Právě naopak, touto strategií dodáváme tělu látky, které jsou pro nás nezbytně důležité a kterých máme ve stravě málo. Od toho se také této skupině říká doplňky stravy, tedy pouze doplňují stravu a jsou jakousi nadstavbou pro náš zdravý život.

Opovrhující a závistivé pohledy na naši osobu, když zrovna popíjíme regenerační koktejl z proteinového nápoje, kreatinu a třeba hořčíku, nás mohou nechat klidnými, protože cíleně doplňujeme živiny, které jsou důležité pro svalový růst, regeneraci a optimální sportovní výkon.

  • A když už mluvíme o proteinovém nápoji. Jak vybrat ten nejvhodnější právě pro nás se můžeme dočíst v článku s názvem Jak vybrat správný protein?
  • Máme intoleranci na laktózu nebo jsme vegetarián či vegan? Pak jsou pro nás vhodné rostlinné proteiny. Jaký je mezi nimi rozdíl, a který může být ten nejlepší se dočteme v článku Rostlinné proteiny: Jak vybrat ten nejlepší?

Ale vždyť je to jen samá chemie...

Jak zpívá ve známé písni Xindl X: "Nejsi to ty, je to jen chemie..." Ano, je to jen chemie, stejně jako běžná strava, lidská a další živočišná těla a jejich obdivuhodný a doposud kompletně neprobádaný systém fungující na bázi chemické interakce. Na obrázku vidíme, jak můžeme do mrtě rozebrat obyčejný banán. Možná jsou doplňky stravy  svým složením mnohdy příznivější než některé potraviny.

Sype naše babička, když pije protein? Proč si lidé myslí, že jsou doplňky stravy steroidy?
obrázek z jameskennedymonash.wordpress.com

Je vhodnější k doplnění bílkovin průměrná šunka, nebo proteinový nápoj?

Pokud chceme doplnit bílkoviny, tak sáhneme třeba po šunce. Vezměme si například šunku: "ŠUNKA DUŠENÁ KULATÁ Masný výrobek tepelně opracovaný. Šunka: standardní jakosti. Složení: Vepřová kýta 59%, pitná voda, bramborový škrob, jedlá sůl, stabilizátory E250, E450, E451, E508, rýžový škrob, zahušťovadla E407, E415, E417, E1422, látka zvýrazňující chuť a vůni E621, barvivo E120, antioxidanty E301, E330, E331, regulátor kyselosti E500, cukry (dextróza), koření, aroma." Ve 100 gramech získáme 12 gramů bílkovin, ale také třeba 2,5 gramu soli.

Další možností je, že k doplnění bílkovin zvolíme syrovátkový protein třeba od TPWs příchutí banánu s následujícím složením: "nedenaturovaný syrovátkový proteinový koncentrát (mléko), přírodní aroma, sladidlo Sukralóza®, přírodní barvivo kurkumin, emulgátor (sójový lecitin)."

Co byste si vybrali? Já osobně tedy rozhodně proteinový nápoj před šunkou, v jejímž složení je pouze 59 % masa, bramborový škrob a 12 gramů bílkovin a takřka denní doporučená dávka soli ve 100 gramech výrobku.

Sype naše babička, když pije protein? Proč si lidé myslí, že jsou doplňky stravy steroidy?

Co je doplněk stravy a podléhá legislativě?

Doplněk stravy je definován v zákoně o potravinách jako "potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitamínů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích."

Dle této definice můžeme za doplněk stravy považovat téměř cokoliv. Když se podíváme na seznam těchto látek a porovnáme to se složením stravy, tak dojdeme k závěru, že doplněk stravy je složen z izolované látky nebo kombinací více látek přirozeně se nacházejících v našem potravinovém řetězci. Proteinový nápoj není nic jiného než směs bílkovin (typicky syrovátkových bílkovin pocházejících z mléka) a bílkoviny jsou důležitou živinou, kterou máme denně na talíři třeba právě v podobě mléčných výrobků.

Jak se dostane doplněk stravy na trh?

Při uvádění doplňku stravy na trh má výrobce tzv. notifikační povinnost, kdy musí před uvedením výrobku na trh podat oznámení na Ministerstvo zemědělství společně s textem označení výrobku (etikety) a seznamu zdravotních tvrzení používaných na obalu nebo v reklamě.

Sype naše babička, když pije protein? Proč si lidé myslí, že jsou doplňky stravy steroidy?

Je užívání doplňků stravy bezpečné?

Jak jsme jistě pochopili z předchozího textu, tak doplněk stravy není nic jiného než živina nebo kombinace živin, které se v našem potravním řetězci přirozeně nacházejí. Chceme doplnit 20 gramů bílkovin v podobě 25gramové dávky proteinového nápoje s obsahem 101 kcal (424 kJ), nebo třeba přibližně 0,6 litry polotučného mléka s obsahem 286 kcal (1 200 kJ)? 

Doplňky stravy jsou tu, aby nám mnohdy ulehčily život a pomohly získat potřebné živiny, které se nám třeba nedostávají v naší stravě.

Takže až nás příště někdo uvidí, jak si připravujeme svoji "formuli", tak se jim to pokusme vysvětlit nebo jen mávněme rukou nad jejich poznámkami o steroidech. Avšak čas od času se můžeme setkat s případy, kdy některý produkt určený pro sportovce obsahoval zakázané látky, což je kritické zejména pro vrcholové sportovce, kteří by tak nevědomky mohli přijmout zakázané látky a stálo by je to nejen jejich dobré jméno, ale i část jejich aktivní kariéry. 

Proto je důležité vsadit na transparentní a známé společnosti, které mají například certifikáty o bezpečnosti jejich produktu a nedovolí si riskovat dobré jméno značky, která jim generuje nemalé zisky.

Co si z toho vzít?

Sečteno a podtrženo, doplňky stravy jsou efektivním nástrojem:

  • jak přijmout deficitní živiny
  • zlepšit výkon
  • podpořit svalový růst nebo hubnutí

Měli bychom je však vybírat chytře s ohledem na naše potřeby a sportovní činnost. Rozhodně se nejedná o zakázané látky, jak by se někteří mohli stále ještě mylně domnívat. Vždyť pro takový kreatin již Evropský úřad schválil zdravotní tvrzení ve smyslu, že společně se silovým tréninkem příznivě ovlivňuje zvýšení síly svalů (konkrétně tvrzení vztaženo pro lidi nad 55 let, ale my víme, že funguje u všech zdravých jedinců). 

Pokud ze stravy nepřijímáme například dostatek bílkovin, pak je vhodným nástrojem právě použití proteinového nápoje. Nejen v období kalorické restrikce je žádoucí brát multivitamín a minimálně od podzimu do jara bychom měli suplementovat vitamín D. Doplňky stravy doplňují zdravý životní styl a jsou tak spolehlivým spolubojovníkem při cestě za zdravějším já.

Jak můžeme doplňky stravy rozdělit?

Doplňky stravy můžeme dělit dle různých kritérií. Pro široký záběr si představíme jejich komplexní dělení. Ve své knize pojednávající o porozumění problematice týkající se doplňků stravy Talbott, (2002) rozděluje doplňky stravy následujícím způsobem.

1. Doplňky stravy podporující snížení hmotnosti

Najdeme zde například synefrin, extrakt ze zeleného čaje (EGCG), CLA, L‑karnitin a další látky, které jsou spjaty s podporou hubnutí.

2. Doplňky stravy pro zvýšení svalové síly a sportovní výkonnosti

Zde najdeme nám dobře známé proteinové přípravky, kreatin nebo třeba HMB.

3. Doplňky stravy pro navýšení energie

Sacharidy a kreatin spadají také do této kategorie. Najdeme zde například také například BCAA. Jak vidíme, některé látky mohou být ve více skupinách díky jejich komplexnímu působení jako v případě kreatinu.

4. Doplňky stravy pro zdraví kostí

Vápník, vitamín D a K společně s hořčíkem jsou ideální volbou pro zdravý stav kostry.

5. Doplňky stravy pro zdraví kloubů

Chondroitin sulfát, glukosamin sulfát, MSM a kyselina hyaluronová patří právě do této kategorie, od které čekáme, že nám pomůže od bolestí kloubů.

6. Doplňky stravy pro zdraví mozku a na dobrou náladu

Kyselina dokosahexaenová – DHA, vitamín E, tyrosin nebo lecitin nám sice hned úsměv na tváři nevykouzlí, ale mohou pomoci se zachováním bystré mysli.

7. Doplňky stravy pro podporu imunitního systému

Vitamín A a D, kolostrum nebo zinek se pozitivně podílejí na funkci imunitního systému.

8. Doplňky stravy – antioxidanty + doplňky stravy pro zdraví očí

Beta karoten, selen, vitamíny CE nám mohou pomoci se zachováním zdravého a ostrého zraku.

9. Doplňky stravy pro zdraví GIT (trávicí soustavy)

Vláknina, probiotika a prebiotika jsou důležité pro zdravý stav našeho mikrobiomu, který se podílí na optimálním fungování imunitního systému.

Jaký vybrat protein bez laktózy?
Jaký vybrat protein bez laktózy?
Trpíte laktózovou intolerancí a lámete si hlavu nad tím, jaký protein je pro vás ten pravý? Po přečtení článku budete mít konečně jasno.
Je nebezpečné užívat protein a další doplňky stravy v těhotenství a při kojení?
Je nebezpečné užívat protein a další doplňky stravy v těhotenství a při kojení?
Můžou nastávající nebo kojící maminky používat doplňky stravy a kdy to pro ně může mít opravdu velký význame?
Fakta místo dohadů! Kolik bílkovin máme jíst a kolik jich skutečně využijeme?
Fakta místo dohadů! Kolik bílkovin máme jíst a kolik jich skutečně využijeme?
Čím víc, tím líp, anebo maximálně 30 gramů v jednom jídle? Dnes se konečně dozvíme pravdu!
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Co si představit pod zdravým životním stylem? Komplexní přehled aktuálních doporučení ke stravování, pohybu a odpočinku.
Základní suplementy na cvičení, které má smysl užívat
Základní suplementy na cvičení, které má smysl užívat
Do kterých suplementů se vyplatí investovat, které jsou populární bez příčiny a které jsou naopak vyloženě peníze spláchnuté do záchodové mísy?
Jídelníček sportovce: Jak vybrat správný protein?
Jídelníček sportovce: Jak vybrat správný protein?
Stále ještě máte zmatek v tom, jaký protein je pro vás vhodný? Vyznat se v této džungli je ale celkem jednoduché a v tomto článku se vše podstatné dozvíte! Po této informační náloži již při výběru toho správného proteinu nesáhnete vedle!
Jak fungují spalovače tuku a které jsou nejlepší?
Jak fungují spalovače tuku a které jsou nejlepší?
Mají spalovače tuku doopravdy smysl, nebo na nás jejich výrobci jen zkouší vydělat? Za které jen vyhazujeme peníze z okna?
Střevní mikrobiom: co ovlivňuje a jak se o něj starat?
Střevní mikrobiom: co ovlivňuje a jak se o něj starat?
Prospěšnou skladbou mikrobiomu, kterou ovlivníme životním stylem, dokážeme předcházet nadváze, cukrovce, riziku infarktu nebo třeba depresím.
Rostlinné proteiny: Jak vybrat ten nejlepší?
Rostlinné proteiny: Jak vybrat ten nejlepší?
Rostlinné proteiny se dostávají do popředí zájmu nejen u veganských sportovců. Víte, jak si vybrat ten pravý?
Nedostatkem vitamínu D trpí až miliarda lidí. Víte, co vám hrozí?
Nedostatkem vitamínu D trpí až miliarda lidí. Víte, co vám hrozí?
Prakticky neuplyne týden, abychom někde v médiích nezaregistrovali zprávu týkající se vitaminu D a souvislosti se zdravím kostí, imunitou, rakovinou a vším, co si dokážeme představit. Čelíme skutečné epidemii nedostatku vitaminu D?
Potřebujeme doplňky stravy? Velký přehled ověřené účinnosti oblíbených suplementů
Potřebujeme doplňky stravy? Velký přehled ověřené účinnosti oblíbených suplementů
Zajímalo vás někdy, jaké doplňky stravy jsou osvědčenou klasikou, která nikdy nezklame? Jaké doplňky stravy nejčastěji sportovci používají? To vše se dozvíte v dnešním článku s několika praktickými tipy navíc!
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!