Funkční chodidla: jaký vliv mají na zdraví a výkonnost?

Komentáře
Funkční chodidla: jaký vliv mají na zdraví a výkonnost?
Image by Drazen Zigic on Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Správná funkce chodidel je stěžejní pro posturu i pohybový stereotyp.

  • V důsledku vad v oblasti nohou dochází k přetížení ostatních tělesných struktur, což vede k bolestivosti nebo dokonce nevratným změnám struktury a funkce. 

  • V případě prevence a terapie vad nohou je vždy vhodné vyhledat pomoc odborníka.

Lidské chodidlo jako promyšlené umělecké dílo

Lidským chodidlům se ve většině případů nevěnuje zdaleka taková pozornost, jakou by si zasloužila – a to v oblasti sportu i celkového zdraví pohybového aparátu. Právě ona totiž mohou být příčinou některých strastí, se kterými se potýkáte už dlouhá léta a neumíte si je vysvětlit. 

Ač se to na první pohled nemusí zdát, chodidla mají velmi složitou architekturu, která jim umožňuje plnit všechny nezbytné funkce – statickou (opora těla), dynamickou (chůze, běh) a adaptační (tlumení nárazů a ochrana vnitřních orgánů před otřesy). Na tomto malém kousku svého těla najdete celkem 26 kostí, 33 kloubů, 18 svalů a 12 šlach, přičemž jejich dokonalá souhra zajišťuje optimální funkci nohy. Co se ale může stát, když její úloha nefunguje, jak má?

Role chodidel při stoji, chůzi a běhu

Funkčnost chodidel se promítá do činnosti dalších segmentů těla, což znamená, že při přítomnosti vad se přenáší do postury a pohybového stereotypu, což zpravidla vede v některých částech těla k oslabení stabilizačního systému (typicky páteř a pánev) a naopak nadměrné zátěži v jiných oblastech (bederní a krční páteř). 

Porucha funkce chodidel se dříve či později zpravidla projeví u každého, u sportovců je však tento proces o poznání rychlejší, protože vzhledem k časté zátěži a nevhodným pohybovým stereotypům snadno dojde k přetížení. Své by o tom mohli vyprávět např. běžci – právě při běhu je totiž zásadní styl došlapu, který při správné funkci efektivně tlumí nárazy a zabraňuje nadměrnému namáhání rizikových oblastí, jako jsou pata, holeně, kotníky či kolenní klouby. Zároveň má zásadní vliv i na udržení rychlosti a efektivní ekonomiky běhu. 

Jak je to s chodidly u silového tréninku?

Říkáte si, že u silového tréninku vás žádné časté otřesy a došlapy nečekají, a není proto třeba funkci chodidel řešit? Omyl – i v tomto případě platí, že konečný pohyb vychází právě z postavení nohou, a pokud už tak přetěžované oblasti naložíte navíc pár desítek kilogramů železa, zaděláváte si na problém. 

Kromě rapidně zvýšeného rizika zranění má však správná funkčnost chodidel vliv také na výkon.  Ano, slyšíte správně, nevhodné postavení nohou vám totiž může bránit v tom, abyste se dostali do pozic, které potřebujete k vyvinutí maximální možné síly, a ubírá vám tak drahocenné nazvedané kilogramy. Např. u oblíbeného dřepu bude poloha vašeho těžiště, směr směřování kolenních kloubů nebo hloubka samotného cviku záviset právě na postavení chodidel.

Správné postavení nožní klenby se pak zakládá na 3 bodech opory, mezi které je hmotnost rovnoměrně rozdělena. Jsou to:
1) hlavička I. metatarsu
2) hlavička II. metatarsu
3) hrbol patní kosti

zdroj: www.movementenhanced.com.au

Jaké jsou nejčastější vady chodidel?

1. Plochá noha

Častou poruchou je tzv. plochá noha, ke které dochází oslabením vazů a svalů odpovědných za optimální stavbu nožní klenby. Při této poruše je vyvíjena nadměrná zátěž na vnitřní stranu chodidla, což může v některých případech vést až k nevratnému poškození měkkých tkání. Chodidla ztrácejí svou pružnost a vlivem přenosu zátěže na jiné svala pak často dochází k bolestivosti v oblasti kolen, kyčlí, beder nebo krční páteře. 

2. Vbočený palec

Při této vadě se palec nohy stáčí směrem k vnější hraně nohy, přičemž může utlačovat sousední prsty nebo dokonce sklouznout pod/přes ně. Příčinou je klesání příčné klenby, které může být způsobeno vrozenými předpoklady nebo nošením nevhodné obuvi, typicky s úzkou špičkou a vysokým podpatkem. V důsledku nevhodného postavení palce pak dochází k potížím s koleny a přetížením svalů v oblasti pánve, což může vést až k nevratným změnám v ploténkách či obratlích.

3. Bolestivá pata 

Bolest v oblasti paty a kotníků je důsledkem zborcení klenby, což následně klade zvýšenou zátěž na oblast Achillovy šlachy.

4. Ostruha patní kosti

Patní ostruha vzniká jako kompenzace přetížení úponů patní kosti. Jedná se v podstatě o kostní trn vyrůstající z patní kosti a často se pojí právě s plochou nohou. 

Jak se tedy o svá chodidla starat? 

Jistě už nepochybujete o tom, že správná anatomie a funkčnost chodidel je zásadní pro váš sportovní výkon i celkové zdraví. Pokud se tedy potýkáte s bolestmi v této oblasti, nebo máte podezření, že by se vás mohla týkat některá z vad nohou, neváhejte s návštěvou podiatra nebo fyzioterapeuta

Důležitou roli hraje také výběr správné obuvi – doporučuje se volit obuv s dostatkem místa pro prsty, v případě některých vad je pak vhodné doplnit ji speciální vložkou do bot. Boty na sport by měly být vždy vybírány individuálně dle zvolené disciplíny i stavu samotných chodidel. 

Existuje také mnoho speciálních cviků, které pomohou zmírnit progresi a dopady případných vad – ohledně jejich výběru a vhodnosti byste se však měli vždy poradit s odborníkem. 

Co si z toho vzít? 

Lidská chodidla představují složitý systém, jehož funkce se promítá do celkové postury i pohybového stereotypu. Při vadách v oblasti nohou tak často dochází k přetížení jiných tělesných částí, což vede k rozvoji bolestivosti a v některých případech i nevratným změnám těchto struktur. 

Správná funkce chodidel je stěžejní pro efektivní a bezpečnou chůzi, běh i silové cviky – péče o ně proto rozhodně není radno podceňovat. Nejčastějšími vadami nohou jsou plochá noha, vbočený palec, bolestivá pata nebo patní ostruha. Prevence a léčba spočívá nejčastěji ve vhodně zvolené obuvi, speciálních ortopedických pomůckách nebo cvicích, které je však vždy nutno konzultovat s odborníkem. 

Jak správně běhat? Tipy pro efektivní a zdravý běžecký styl
Jak správně běhat? Tipy pro efektivní a zdravý běžecký styl
Běhání nám pomůže zlepšit fyzickou kondici, bojovat se stresem, zlepšit srdeční práci a podpořit imunitu. Víte, jaké základní techniky při běhu dodržovat, aby běhání vašemu zdraví spíše neubližovalo?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?