Hormonální antikoncepce: druhy, využití, výhody i rizika

ověřil/a RNDr. Tomáš Novotný
Komentáře
Hormonální antikoncepce: druhy, využití, výhody i rizika
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • V roce 2019 užívala hormonální antikoncepci (HA) v České republice téměř třetina žen ve věku 15–49 let.
  • Při užívání HA je vždy nezbytné dodržovat doporučení lékaře, zvážit všechny potenciální výhody i rizika, a zejména pečlivě vyšetřit primární příčinu problému.
  • Ukazuje se, že kromě vhodného výběru přípravku je, vzhledem k účinnosti i bezpečnosti HA, klíčová správně zvolená dávka hormonů.

Co je hormonální antikoncepce?

Hormonální antikoncepce je jednou z nejefektivnějších způsobů ochrany proti nechtěnému početí. Mechanismem účinku je zásah do normálního fungování osy hypotalamus‑hypofýza‑ovaria, přičemž zabraňuje samotné ovulaci (kombinovaná HA) nebo zabránění jinak přirozeným procesům následujícím po ovulaci (gestagenní HA). U přípravků hormonální antikoncepce se tedy můžete setkat s těmito typy:


1) Kombinovaná hormonální antikoncepce – obsahuje jak hormony estrogeny, tak i gestageny. Jak bylo již zmíněno, tento typ HA blokuje ovulaci skrze zpětného působení na mozek, ovlivňuje motilitu vejcovodů, zabraňuje uhnízdění vajíčka v děloze a rovněž i schopnost migraci spermií k vajíčku. Dávku estrogenů i gestagenů může lékař regulovat dle individuálních potřeb ženy.

2) Čistě gestagenní hormonální antikoncepce – obsahuje pouze gestageny (nikoliv estrogeny) a oproti kombinované formě je vhodnější volbou pro ženy se zvýšeným rizikem trombózy, hypertenzí, diabetem nebo u kuřaček.

3) Neorální formy HA – mezi moderní přípravky s obsahem hormonů se řadí také nitroděložní tělísko s obsahem gestagenů nebo vaginální kroužek s obsahem kombinované formy hormonů. Tyto formy HA působí spíše lokálně a rovněž umožňují účinnost při nižší dávce hormonů. Ani tyto přípravky však nejsou bez kontraindikací a jejich výběr je třeba pečlivě prodiskutovat s lékařem, zejména např. v případě častých zánětů v pánevní oblasti.

4) Postkoitální HA – je známá také jako “pilulka po” a jedná se o čistě gestagenní preparát, jehož mechanismus spočívá, stejně jako u běžné gestagenní HA, v potlačení následků ovulace a narušení výživy a růstu endometria (děložní sliznice).

Uvedený výčet vás možná přivádí k otázce, zda existuje čistě estrogenní HA. Pro tyto účely ne. Existují ovšem ve formě tzv. substituční hormonální terapie pro ženy po hysterektomii (odstranění dělohy). U žen s dělohou by totiž čistě estrogenní přípravky výrazně zvyšovaly riziko rozvoje nádorového onemocnění dělohy, a z toho důvodu se nevyužívají.

Může mít užívání HA nějaké další výhody?

Hormonální antikoncepce se nevyužívá pouze za účelem ochrany před početím, ale může poskytovat i jiné terapeutické výhody. V tomto případě je však třeba zdůraznit, že před jejím nasazením musí být pečlivě vyšetřena skutečná příčina problému. Ve chvíli, kdy by se totiž HA předepsala nesprávně jakožto “náplast” na jakékoliv potíže s menstruačním cyklem, primární příčina zůstává neléčena a může dojít ke zhoršení zdravotního stavu. Typickým příkladem je amenorea způsobena nízkou energetickou dostupností.

Možné přínosy hormonální antikoncepce

  • redukce organických poruch menstruačního cyklu (hypermenorea, nezvladatelný PMS)
  • terapie hyperandrogenního syndromu
  • redukce tvorby ovariálních cyst
  • terapie endometriózy
  • terapie syndromu polycystických ovarií
  • snížení rizika některých nádorových onemocnění (ovaria, endometria a kolorekta)

Výběr vhodného přípravku a dávky hormonů je při terapeutických účelech HA naprosto stěžejní. Vždy je proto nezbytné úzce spolupracovat s lékařem a za žádných okolností se nepouštět do samoléčby náhodnými kontracepčními přípravky.

Hormonální antikoncepce: druhy, využití, výhody i rizika

Jaká jsou rizika užívání hormonální antikoncepce?

Reakce na přípravky HA jsou u každé ženy individuální a jsou dány zejména typem antikoncepce, dávkou hormonů, celkovým zdravotním stavem atd. Mezi méně závažné vedlejší účinky, vyvolávající spíše dyskomfort patří např. pnutí prsou, pocit nafouknutí, bolest hlavy nebo změny nálad.

Zejména pro některé ohrožené skupiny však mohou být vedlejší účinky HA mnohem závažnější. V potaz je tak nutno vzít zejména tato rizika:

1) Tromboembolická nemoc – vzestup tvorby koagulačních faktorů po nasazení HA lze pozorovat zejména u kombinovaných přípravků. Zdravé ženy rozvojem závažných komplikací zpravidla nejsou, i v tomto případě je však ze začátku vhodné stav monitorovat. Zvýšené riziko je pak u kuřaček, žen nad 40 let, žen obézních, žen s trombofilní mutací atd.

2) Nádorová onemocnění – z hlediska negativního působení na nádorová onemocnění se při užívání kombinovaných přípravků HA diskutuje zejména o karcinomu prsu a děložního čípku. Toto riziko je zvýšeno zejména u kuřaček, v ostatních případech se však studie shodují v tom, že s pominutím dalších faktorů není zvýšení rizika těchto nádorových onemocnění u užívání HA významné.

  • U karcinomu prsu je třeba pečlivě kontrolovat dávku – nízkodávková kombinovaná HA je totiž z tohoto hlediska výrazně bezpečnější.
  • Co se týče karcinomu děložního čípku, studie při, zejména dlouhodobém, užívání HA zaznamenaly zvýšení rizika rozvoje tohoto onemocnění průměrně cca o 19 %. Vědci však v této souvislosti upozorňují také na pravděpodobný vliv infekcí HPV viru.

3) Cévní mozková příhoda a infarkt myokardu – tyto komplikace je nutné brát v potaz zejména u kombinovaných přípravků, ohroženy jsou ženy kuřačky, ženy se zvýšeným krevním tlakem, obézní ženy a celkově věk nad 35 let.

Pár slov závěrem

Článek poskytuje objektivní a faktické a informace o hormonální antikoncepci. Co se týče vhodnosti jejího užívání vzhledem ke konkrétnímu případu, může tuto volbu posoudit pouze samotná žena ve spolupráci s lékařem. Pokud je však HA užívána na základě správné indikace a vhodně zvolena je rovněž dávka hormonů, závěry studií ji pro zdravé ženy označují za bezpečnou. Zvýšenou pozornost je samozřejmě třeba věnovat rizikovým skupinám žen a zamezit případům, kdy je HA indikována nesprávně. V takových případech může mít totiž skutečně závažné negativní důsledky na lidské zdraví.

Je nezpochybnitelné, že HA zasahuje do přirozeného fungování hormonální osy hypotalamus‑hypofýza‑ovaria, na čemž stojí i mechanismus jejího účinku. Po jejím nasazení i následném vysazení je tak třeba počítat s možnými změnami a tím, že k navrácení se do přirozeného “chodu” bude tělo potřebovat nějaký čas.

Jak silový trénink mění ženské tělo? 9 výhod posilování pro něžné pohlaví
Jak silový trénink mění ženské tělo? 9 výhod posilování pro něžné pohlaví
Ženy a těžké váhy, myslíte si, že se to vylučuje? Popularita silového tréninku žen neustále roste. Pojďme se blíže podívat na vliv takového cvičení na něžné pohlaví.
Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?
Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?
Být ženou je skvělé - dokud do hry nevkročí PMS. Premenstruační syndrom zažívá více než polovina žen. Co ho způsobuje a jak ovlivňuje naši hmotnost a chuť k jídlu?
Jak předejít intimním ženským problémům při honbě za dokonalým fitness tělem?
Jak předejít intimním ženským problémům při honbě za dokonalým fitness tělem?
Touha po krásném, hubeném a vyrýsovaném těle s sebou nese spoustu zdravotních problémů. Když na to půjdete špatně, jste připraveni zaplatit vysokou cenu v podobě zdraví?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
PCOS: Jak podpořit jeho léčbu životním stylem?
PCOS: Jak podpořit jeho léčbu životním stylem?
Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je jednou z nejčastěji se vyskytujících endokrinopatií u žen v plodném věku. Jaké jsou možnosti léčby tohoto onemocnění a proč je důležitá také změna životního stylu?
Tvrdě makáš a málo jíš? Relativní energetická nedostatečnost a její dopady na zdraví
Tvrdě makáš a málo jíš? Relativní energetická nedostatečnost a její dopady na zdraví
Sport je bezpochyby skvělá věc. Pokud ho ale nebudeme kompenzovat dostatečným množstvím energie přijaté ve stravě, zaděláváme si na problém. Co je RED-S a jak může poškodit naše zdraví? Na vše odpoví nový článek.
6 mýtů o hormonální antikoncepci: opravdu způsobuje neplodnost a přibírání na hmotnosti?
6 mýtů o hormonální antikoncepci: opravdu způsobuje neplodnost a přibírání na hmotnosti?
Přestože je dnes hormonální antikoncepce hojně užívanou formou ochrany před početím, koluje o ní stále spousta mýtu. Pojďme si je proto dnes uvést na pravou míru. Jak to s HA skutečně je?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?