Hormonální antikoncepce je v dnešní době stále oblíbenou formou ochrany před nechtěným početím. I přestože ji však známe již poměrně dlouhou dobu a její podoba se neustále vyvíjí, stále o ní koluje mnoho mýtů.
Dnešní článek se zaměřuje právě na 6 nejčastějších mýtů o hormonální antikoncepci a předkládá jejich vysvětlení založené na dosavadních vědeckých poznatcích. V žádném případě pak nezpochybňuje fakt, že hormonální antikoncepce významně zasahuje do normálního fungování ženského organismu a nedoporučuje její užívání jakožto univerzální řešení problémů s cyklem.
6 nejčastějších mýtů o hormonální antikoncepci
1. Krvácení během užívání HA znamená normální menstruaci
Hormonální antikoncepce vstupuje do tzv. hypotalamo‑hypofyzo‑gonadální osy, která je odpovědná za řízení fyziologického menstruačního cyklu. Toto narušení se může navenek projevit jednak vymizením menstruace, ale také navozením pravidelného krvácení, které je v případě neznalosti možné zaměnit s běžným cyklem.
Nenechme se ale zmást – o klasickou menstruaci se v žádném případě nejedná. Toto “krvácení z vysazení” totiž je způsobeno hormony podávanými v HA a nastává v období, kdy hladina hormonů poklesne. V porovnání s klasickou menstruací bývá krvácení ve většině případů mírnější a trvá kratší dobu.
2. Dlouhodobé užívání HA způsobuje neplodnost
Je pravda, že po vysazení hormonální antikoncepce tělo někdy potřebuje až několik měsíců, aby se s novou situací srovnalo a navrátilo se do přirozeného běhu. Neexistují však žádné vědecky podložené důkazy o tom, že by užívání HA nějakým způsobem ohrožovalo budoucí schopnost početí. Případné problémy s otěhotněním mohou souviset spíše s přítomností nízké energetické dostupnosti nebo dalších problémů, jejichž projevy byly během užívání HA maskovány (viz bod 1).
Potíže s početím se však mohou běžně vyskytovat i u párů, kdy žena HA nikdy neužívala a že problémy s fertilitou (plodností) nemusí být vždy jen na straně ženy. Výsledky studie provedené doktorkou Mansour potvrdily, že šance na otěhotnění se mezi uživatelkami HA v porovnání s kontrolní skupinou nijak nelišila.
3. Všechny druhy i formy HA jsou ve finále totožné
Pojem “hormonální antikoncepce” skrývá mnoho různých forem i druhů konkrétních přípravků s rozdílným složením a poměrem obsažených složek. Formy aplikace mohou být ve formě tablet a pilulek, vaginálních kroužků, náplastí, depotních injekcí nebo nitroděložních tělísek. Mezi přípravky HA řadíme také postkoitální antikoncepci, tedy tzv. pilulku po.
U typů antikoncepce rozlišujeme:
- přípravky kombinované - obsahují obě skupiny pohlavních hormonů - tedy estrogeny i gestageny. Tím ale výběr v této kategorii zdaleka nekončí, na trhu je mnoho různých preparátů kombinované HA, které se liší obsahem i poměrem jednotlivých hormonálních komponent.
- přípravky čistě gestagenní - obsahují tak pouze jednu hormonální složku
4. Rizika užívání HA jsou pro všechny ženy stejná
Jako snad všechno na tomto světě, i HA má v určitých případech svá rizika. Ta však mohou být minimalizována nebo dokonce i odstraněna výběrem správného přípravku a vhodně nastaveným poměrem a dávkami hormonů. Tato rizika však nejsou pro všechny ženy stejná – např. vznikem krevních sraženin budou výrazněji ohroženy obézní, kuřačky, ženy s vysokým krevním tlakem a dyslipidemií (zvýšené hodnoty krevních lipidů) nebo uživatelky se srdečně-cévním onemocněním či poruchami krevní srážlivosti. Doporučováno je např. vyšetření na přítomnost tzv. Leidenské mutace, která se vyznačuje zvýšenou krevní srážlivostí.
Velkou kapitolou jsou v tomto ohledu také nádorová onemocnění (NO). Některé studie zaznamenaly lehce zvýšenou incidenci vzniku NO prsu a děložního čípku. Do tohoto vztahu však vstupuje i mnoho dalších faktorů, jako jsou genetické predispozice, životní styl, kojení nebo nákaza lidským papilomavirem. Proti některým typům NO může hormonální antikoncepce působit naopak protektivně, jedná se např. o NO vaječníků nebo děložní sliznice (přípravky s obsahem progesteronu). Užívání HA je proto třeba vždy důkladně probrat s lékařem, zvážit přítomná rizika a vybrat takový způsob prevence početí, který bude v tomto ohledu nejméně rizikový.
5. Užívání HA vždy zákonitě znamená přírůstek hmotnosti
Pohlavní hormony na nás ženy působí všelijak. Zvýšení hladiny estrogenů nám může způsobit pocit nafouknutí a progestiny mohou zase zvyšovat naši chuť k jídlu. V konečném měřítku však nebyly zaznamenány žádné nebo jen minimální změny hmotnosti. To potvrzuje i systematické review z roku 2014, které sice upozorňuje na to, že je v této oblasti zapotřebí dalšího výzkumu, výsledky 85 zkoumaných studií však žádné významné změny nezaznamenaly.
Další review z roku 2016 uvádí, že u žen užívajících HA nebyly v 6 až 12 měsících zaznamenány výrazné váhové přírůstky a pokud ano, většinou do 2 kg. I tady ovšem poukazují na potřebu kvalitnějších studií a dalšího výzkumu. Pokud si tedy při užívání HA všimneme výrazných přírůstků hmotnosti, které si neumíme jinak vysvětlit, měly bychom je konzultovat s lékařem.
6. HA je univerzálním řešením veškerých problémů s cyklem
Z důvodu navození pravidelného krvácení může být HA v některých případech chybně považována za “univerzální řešení” všech problémů spojených s menstruačním cyklem. Ať už se jedná o poruchu krvácení ve smyslu kvality (silné krvácení, bolesti, nevolnost apod.) či kvantity (méně nebo naopak více častá menstruace), naše tělo se nás těmito signály většinou snaží na něco upozornit.
V případě vynechávání nebo vymizení menstruace se může kromě různých druhů onemocnění jednat také o stav příliš nízké energetické dostupnosti, při kterém nemá náš organismus dost energie ani na to, aby zabezpečil tyto jinak běžné funkce. Tato situace může vést k vážným komplikacím v oblasti reprodukce, kostního zdraví, imunitního a trávicího systému, psychického stavu nebo fyzické výkonnosti. Z toho plyne, že teprve až po důkladném vyšetření a vyloučení všech závažných příčin může být (např. z důvodu zlepšení kvality života pacientky) nasazena hormonální antikoncepce.
Co si z toho vzít?
Hormonální antikoncepce je dnes velmi rozšířenou formou ochrany před početím. Kolem jejího užívání však stále panuje spousta mýtů, které ženám brání se v tomto ohledu informovaně rozhodnout. Dnes už víme, že HA jako taková nezpůsobuje neplodnost, nemusí nutně znamenat ani přírůstek na hmotnosti a existuje v mnoha různých druzích a formách.
Nikoho už zřejmě nepřekvapí ani fakt, že krvácení během užívání HA nemůžeme označit za klasickou menstruaci a že, ač by to krásné, HA rozhodně není univerzálním lékem na všechno. Na závěr si připomeňme, že rizika pojící se s HA nejsou pro všechny ženy stejná a že do tohoto procesu vstupuje mnoho dalších faktorů, které by měly být při jejím předepisování zváženy. Tak či onak je však stále třeba myslet na to, že HA významně zasahuje do normálního fungování ženského organismu a její užívání bychom si proto měly důkladně promyslet a bezpodmínečně konzultovat se svým lékařem.