6 mýtů o hormonální antikoncepci: opravdu způsobuje neplodnost a přibírání na hmotnosti?

Komentáře
11
6 mýtů o hormonální antikoncepci: opravdu způsobuje neplodnost a přibírání na hmotnosti?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Hormonální antikoncepce je v dnešní době stále oblíbenou formou ochrany před nechtěným početím. I přestože ji však známe již poměrně dlouhou dobu a její podoba se neustále vyvíjí, stále o ní koluje mnoho mýtů.

Dnešní článek se zaměřuje právě na 6 nejčastějších mýtů o hormonální antikoncepci a předkládá jejich vysvětlení založené na dosavadních vědeckých poznatcích. V žádném případě pak nezpochybňuje fakt, že hormonální antikoncepce významně zasahuje do normálního fungování ženského organismu a nedoporučuje její užívání jakožto univerzální řešení problémů s cyklem. 

6 nejčastějších mýtů o hormonální antikoncepci

1. Krvácení během užívání HA znamená normální menstruaci

Hormonální antikoncepce vstupuje do tzv. hypotalamo‑hypofyzo‑gonadální osy, která je odpovědná za řízení fyziologického menstruačního cyklu. Toto narušení se může navenek projevit jednak vymizením menstruace, ale také navozením pravidelného krvácení, které je v případě neznalosti možné zaměnit s běžným cyklem.

Nenechme se ale zmást – o klasickou menstruaci se v žádném případě nejedná. Toto “krvácení z vysazení” totiž je způsobeno hormony podávanými v HA a nastává v období, kdy hladina hormonů poklesne. V porovnání s klasickou menstruací bývá krvácení ve většině případů mírnější a trvá kratší dobu.

2. Dlouhodobé užívání HA způsobuje neplodnost

Je pravda, že po vysazení hormonální antikoncepce tělo někdy potřebuje až několik měsíců, aby se s novou situací srovnalo a navrátilo se do přirozeného běhu. Neexistují však žádné vědecky podložené důkazy o tom, že by užívání HA nějakým způsobem ohrožovalo budoucí schopnost početí. Případné problémy s otěhotněním mohou souviset spíše s přítomností nízké energetické dostupnosti nebo dalších problémů, jejichž projevy byly během užívání HA maskovány (viz bod 1).

Potíže s početím se však mohou běžně vyskytovat i u párů, kdy žena HA nikdy neužívala a že problémy s fertilitou (plodností) nemusí být vždy jen na straně ženy. Výsledky studie provedené doktorkou Mansour potvrdily, že šance na otěhotnění se mezi uživatelkami HA v porovnání s kontrolní skupinou nijak nelišila.

obrázek z gettyimages.com

3. Všechny druhy i formy HA jsou ve finále totožné 

Pojem “hormonální antikoncepce” skrývá mnoho různých forem i druhů konkrétních přípravků s rozdílným složením a poměrem obsažených složek. Formy aplikace mohou být ve formě tablet a pilulek, vaginálních kroužků, náplastí, depotních injekcí nebo nitroděložních tělísek. Mezi přípravky HA řadíme také postkoitální antikoncepci, tedy tzv. pilulku po. 

U typů antikoncepce rozlišujeme:

  • přípravky kombinované - obsahují obě skupiny pohlavních hormonů - tedy estrogeny i gestageny. Tím ale výběr v této kategorii zdaleka nekončí, na trhu je mnoho různých preparátů kombinované HA, které se liší obsahem i poměrem jednotlivých hormonálních komponent.
  • přípravky čistě gestagenní - obsahují tak pouze jednu hormonální složku

4. Rizika užívání HA jsou pro všechny ženy stejná

Jako snad všechno na tomto světě, i HA má v určitých případech svá rizika. Ta však mohou být minimalizována nebo dokonce i odstraněna výběrem správného přípravku a vhodně nastaveným poměrem a dávkami hormonů. Tato rizika však nejsou pro všechny ženy stejná – např. vznikem krevních sraženin budou výrazněji ohroženy obézní, kuřačky, ženy s vysokým krevním tlakem a dyslipidemií (zvýšené hodnoty krevních lipidů) nebo uživatelky se srdečně-cévním onemocněním či poruchami krevní srážlivosti. Doporučováno je např. vyšetření na přítomnost tzv. Leidenské mutace, která se vyznačuje zvýšenou krevní srážlivostí.

Velkou kapitolou jsou v tomto ohledu také nádorová onemocnění (NO). Některé studie zaznamenaly lehce zvýšenou incidenci vzniku NO prsu a děložního čípku. Do tohoto vztahu však vstupuje i mnoho dalších faktorů, jako jsou genetické predispozice, životní styl, kojení nebo nákaza lidským papilomavirem. Proti některým typům NO může hormonální antikoncepce působit naopak protektivně, jedná se např. o NO vaječníků nebo děložní sliznice (přípravky s obsahem progesteronu). Užívání HA je proto třeba vždy důkladně probrat s lékařem, zvážit přítomná rizika a vybrat takový způsob prevence početí, který bude v tomto ohledu nejméně rizikový.

obrázek z cais.usc.edu

5. Užívání HA vždy zákonitě znamená přírůstek hmotnosti

Pohlavní hormony na nás ženy působí všelijak. Zvýšení hladiny estrogenů nám může způsobit pocit nafouknutí a progestiny mohou zase zvyšovat naši chuť k jídlu. V konečném měřítku však nebyly zaznamenány žádné nebo jen minimální změny hmotnosti. To potvrzuje i systematické review z roku 2014, které sice upozorňuje na to, že je v této oblasti zapotřebí dalšího výzkumu, výsledky 85 zkoumaných studií však žádné významné změny nezaznamenaly.

Další review z roku 2016 uvádí, že u žen užívajících HA nebyly v 6 až 12 měsících zaznamenány výrazné váhové přírůstky a pokud ano, většinou do 2 kg. I tady ovšem poukazují na potřebu kvalitnějších studií a dalšího výzkumu. Pokud si tedy při užívání HA všimneme výrazných přírůstků hmotnosti, které si neumíme jinak vysvětlit, měly bychom je konzultovat s lékařem.

6. HA je univerzálním řešením veškerých problémů s cyklem

Z důvodu navození pravidelného krvácení může být HA v některých případech chybně považována za “univerzální řešení” všech problémů spojených s menstruačním cyklem. Ať už se jedná o poruchu krvácení ve smyslu kvality (silné krvácení, bolesti, nevolnost apod.) či kvantity (méně nebo naopak více častá menstruace), naše tělo se nás těmito signály většinou snaží na něco upozornit

V případě vynechávání nebo vymizení menstruace se může kromě různých druhů onemocnění jednat také o stav příliš nízké energetické dostupnosti, při kterém nemá náš organismus dost energie ani na to, aby zabezpečil tyto jinak běžné funkce. Tato situace může vést k vážným komplikacím v oblasti reprodukce, kostního zdraví, imunitního a trávicího systému, psychického stavu nebo fyzické výkonnosti. Z toho plyne, že teprve až po důkladném vyšetření a vyloučení všech závažných příčin může být (např. z důvodu zlepšení kvality života pacientky) nasazena hormonální antikoncepce.

Co si z toho vzít?

Hormonální antikoncepce je dnes velmi rozšířenou formou ochrany před početím. Kolem jejího užívání však stále panuje spousta mýtů, které ženám brání se v tomto ohledu informovaně rozhodnout. Dnes už víme, že HA jako taková nezpůsobuje neplodnost, nemusí nutně znamenat ani přírůstek na hmotnosti a existuje v mnoha různých druzích a formách. 

Nikoho už zřejmě nepřekvapí ani fakt, že krvácení během užívání HA nemůžeme označit za klasickou menstruaci a že, ač by to krásné, HA rozhodně není univerzálním lékem na všechno. Na závěr si připomeňme, že rizika pojící se s HA nejsou pro všechny ženy stejná a že do tohoto procesu vstupuje mnoho dalších faktorů, které by měly být při jejím předepisování zváženy. Tak či onak je však stále třeba myslet na to, že HA významně zasahuje do normálního fungování ženského organismu a její užívání bychom si proto měly důkladně promyslet a bezpodmínečně konzultovat se svým lékařem.

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Ztráta menstruace kvůli sportu není samozřejmost! Jak ji vrátit zpět?
Ztráta menstruace kvůli sportu není samozřejmost! Jak ji vrátit zpět?
Ztráta menstrauce v honbě za dokonalým fitness tělem je zdraví ohrožující stav, kdy dáváte v sázku své zdraví a především plodnost. Dnes se dozvíte, že k navrácení menstrauce stačí změnit jen pár věcí. Jak na to?
5 zajímavostí o menstruaci, které by měla vědět každá žena
5 zajímavostí o menstruaci, které by měla vědět každá žena
Jednou do měsíce zkrátka přichází období, kdy je všechno tak nějak náročnější. Co se vlastně ve vašem těle během menstruace děje, jaký význam mohou mít projevy premenstruačního syndromu, co během menstruace jíst a jak cvičit?
Vliv hormonální antikoncepce na výkon
Vliv hormonální antikoncepce na výkon
Asi každý už někdy slyšel o hormonální antikoncepci. Na jakém principu ale vlastně funguje a může nějak ovlivnit sportovní výkon?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Sychravé počasí umí prověřit naši imunitu a mnoho z nás v rámci prevence zkouší různé druhy otužování. Jeden svérázný Holanďan však svou metodou vyvolal obrovskou vlnu zájmu napříč laickou i odbornou veřejností, a tak pojďme společně nakouknout pod pokličku "ledového muže".
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!