Vliv hormonální antikoncepce na výkon

Kristýna Dvořáková
Kristýna Dvořáková 4. 12. 2020
Uložit článek
Vliv hormonální antikoncepce na výkon

Hormonální antikoncepce (HA) je v dnešní době velmi rozšířenou metodou zabraňující nechtěnému otěhotnění. Jakým způsobem funguje, jestli může nějak ovlivňovat sportovní výkon a proč by se v žádném případě neměla používat jako univerzání lék na problematickou menstruaci, se dočtete v dnešním článku.

Na co se dnes zaměříme?

 • Na jakém principu HA funguje

 • Jestli užívání HA ovlivňuje sportovní výkonnost

 • Na co si dát při užívání HA pozor

Co je hormonální antikoncepce a na jakém principu funguje?

Hormonální antikoncepce se využívá zejména jako ochrana před početím. Rozlišujeme HA kombinovanou (estrogen-gestagenní), nebo čistě gestagenní. Užívat se může ve formě pilulek, nitroděložních tělísek, vaginálních kroužků, náplastí nebo injekcí.

V našem mozku se nachází oblasti zvané hypotalamus a hypofýza, které produkcí hormonů regulují funkci vaječníků, děložní sliznice a produkci estrogenů. Hormony obsažené v HA vstupují právě do této osy hypotalamus - hypofýza - vaječníky, čímž se naruší normální průběhu menstruace a nemůže tedy dojít ani k oplodnění, ani uhnízdění vajíčka. V případě krvácení tedy nehovoříme o normálním cyklu, ale o tzv. pseudomenstruaci. 

obrázek z istockphoto.com

Ovlivňuje užívání HA sportovní výkonnost?

Hladiny pohlavních hormonů zasahují v organismu do metabolismu živin a ovlivňují i množství svalové hmoty a tělesného tuku. Jelikož hormonální antikoncepce do těchto drah vstupuje, zdá se logické, že by mohla ovlivnit i sportovní výkonnost. Touto otázkou se zabývala metaanalýza, která čerpala celkem ze 42 studií. Klíčové poznatky zní následovně: 

 • Výkonnost žen užívajících hormonální antikoncepci může být v porovnání s normálně menstruujícími ženami neužívajícími HA mírně snížena, v praxi je však tento vliv pouze minimální, až zanedbatelný.

 • Sportovní výkon je při užívání HA konzistentní (stabilní) během celého cyklu a žádný významný rozdíl mezi jednotlivými fázemi nebyl pozorován.

Nic tedy nenasvědčuje tomu, že by užívání HA mělo plošný vliv na sportovní výkonnost. Reakce na hormonální přípravky je však rozdílná a u sportovních disciplín, které se soustředí na maximální výkon, se doporučuje spíše individuální přístup. Každá žena by tak měla vnímat signály svého těla a v případě poklesu výkonnosti do možných příčin zahrnout právě i užívání HA.

Další review srovnávající 17 studií přineslo následující závěry:

Tvrzení vyplývající ze závěru studií

Počet studií potvrzujících toto tvrzení

aktuální fáze menstruačního cyklu nemá na silový výkon žádný vliv

1 studie

silový výkon je lepší ve folikulární fázi menstruačního cyklu (5-14. den), oproti fázi luteální (15-27. den)

3 studie (1,2,3)

uživatelky HA mají prodlouženou dobu regenerace (1) a jejich krev po tréninku obsahuje vyšší množství markerů značících poškození tkání (2,3,4)

4 studie

u uživatelek HA dochází k vyššímu přírůstku svalových vláken typu I oproti normálně menstruujícím ženám

1 studie

v rozvoji síly není mezi uživatelkami HA a normálně menstruujícími ženami žádný rozdíl

1 studie


Autoři však poukazují na to, že většina studií pracuje pouze s malým testovacím vzorkem žen a významně se liší i druhy hormonálních přípravků a metody výzkumu. Spolehlivé srovnání těchto prací a vyvození společných závěrů je proto velmi obtížné. I v tomto případě je tak třeba zohlednit zejména individuální odpověď sportovkyně na konkrétní přípravek. 

obrázek z istockphoto.com

Užívání hormonální antikoncepce nehraje ve vztahu k výkonu významnou roli

Abychom si to shrnuli:

 1. Dle studie Dalgaarda s kolegy se zdá, že užívání hormonální antikoncepce může mít pozitivní vliv na růst svalové hmoty. K pozitivním účinkům však došlo pouze u skupiny žen užívajících HA s dávkou 30 μg ethylen estradiolu (EE), nikoliv u žen užívající HA s 20 μg EE. Z toho vyplývá, že velkou roli v tomto ohledu hraje složení HA, množství a poměr jednotlivých hormonálních složek.

 2. Významný vliv HA na sportovní výkon se neprokázal. Studie se shodují v tom, že dnešní přípravky hormonální antikoncepce neobsahují takové množství hormonů, aby dokázaly na sílu a fyzickou výkonnost nějak působit. Na papíře tedy může být výkonnost žen užívajících hormonální antikoncepci mírně snížena, v praxi je však tento rozdíl oproti normálně menstruujícím ženám zanedbatelný.

 3. Dle závěrů z tohoto review je výkon ovlivňován spíše aktuální fází cyklu. Jak je tedy možné, že první metaanalýza tuto skutečnost nepotvrdila? Důvodem těchto protichůdných závěrů je pravděpodobně fakt, že u normálně menstruujících žen výkon ve folikulární fázi opravdu roste. U žen užívajícíchh HA však nemůžeme mluvit o menstruačním cyklu jako takovém. HA totiž činí hladiny hormonů během cyklu stabilnějšími a sportovní výkonnost není tolik ovlivňována jejich výkyvy. 

obrázek z istockphoto.com

Hormonální antikoncepce může maskovat závažné problémy 

Díky pozitivním účinkům na pravidelnost menstruačního cyklu může být HA v některých případech zneužívána jako “nálepka” k vyřešení problémů s nepravidelnou nebo vymizelou menstruací. Je však potřeba si uvědomit, že tím se “vyřeší” pouze viditelné příznaky přítomného problému, který však přetrvává i po nasazení HA a jeho následky se tím mohou ještě zhoršit. Častým příkladem takového omylu může být vymizení přirozené menstruace z důvodu nízké energetické dostupnosti. Více se dozvíte v článku Ztráta menstruace kvůli sportu není samozřejmost! Jak si vrátit zpět?

Je třeba také poznamenat, že užívání čistě estrogenní hormonální terapie může vést ke zvýšenému riziku rozvoje karcinomu děložní sliznice a děložního krčku. Pro ženy s dělohou je proto vyhrazena pouze antikoncepce kombinovaná nebo gestagenní a o vhodnosti jejího užívání a výběru konkrétního přípravku je vždy nutné poradit se s gynekologem.  

Co si z toho vzít? 

Hormonální antikoncepce je vysoce spolehlivou kontracepční metodou, která funguje na principu ovlivnění hormonální osy hypotalamus - hypofýza - vaječníky. Na sportovní výkonem nemá HA žádný významný vliv, ačkoliv se ukazuje, že může napomáhat přírůstku svalové hmoty. Velký vliv však hraje složení konkrétního antikoncepčního přípravku, množství obsažených hormonů a samozřejmě také individuální reakce každé sportovkyně.  

Hormonální antikoncepce by se také neměla nikdy zneužívat jako “náplast” na úpravu poruch cyklu, aniž by se zkoumala jejich prvotní příčina a před začátkem jejího užívání je vždy nezbytné poradit se s lékařem. 

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________