Zdravá velikonoční nadílka? Nezapomeňte na vajíčka!

Komentáře
2
Zdravá velikonoční nadílka? Nezapomeňte na vajíčka!
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Velikonoce jsou tady! Svátky jarních radovánek, odpočinku a samozřejmě také dobrého jídla, na které se každoročně těšíme.

Velikonoční hostiny jsou nakonec vlastně docela fitness svátek – nádivka s náloží kopřiv, vejce všude, kam se podíváš, a ani ten beránek s mazancem nám cestu za letní formou určitě nepokazí. A co nadílka na Velikonoční pondělí? Ukážeme vám, že tradiční barvená vejce jsou ve skutečnosti mnohem lepší volbou oproti čokoládovým zajícům a přeslazeným pochutinám.

Naše babičky to věděly už dávno – není nad tradiční vejce!

Asi těžko bychom hledali tradičnější symbol Velikonoc, než jakým jsou vejce, a na Velikonoční pondělí tak opět koledníky čeká smršť barevných vajíček.

Nejsou to ale jen barevná vejce, na co se můžeme v nadílce těšit. Bonbony, čokoládoví zajíci, křepelky, vajíčka a nejrůznější postavičky, sladké pochoutky a mnoho dalšího. Nenechme se pro jednou ovládnout potravinářským průmyslem a podpořme tradici barevných vařených vajec – důvodů je přece jen mnoho:

Proč jsou tradiční barvená vejce tak hodnotnou nadílkou?

  1. Vejce obsahují jednu z nejkvalitnějších bílkovin (větší vejce v sobě má asi 6–7 g bílkovin), která mezi ostatními potravinami často nemá konkurenci. A to není dobrá zpráva jen pro kulturisty – kvalitní bílkoviny totiž potřebují i mladí a dospívající sportovci doslova jako sůl (no, ve skutečnosti možná ještě víc než sůl).
  2. Vejce obsahují cholin – fosfolipid, který hraje důležitou roli ve vývoji plodu (důležitá látka pro ženy v těhotenství), je klíčový pro správnou funkci jater a svalů a může podpořit také kognitivní schopnosti (myšlení, pozornost, paměť). 90 % Američanů má cholinu ve stravě nedostatek, přičemž každé vejce obsahuje asi 169 mg cholinu (více než čtvrtina doporučené denní dávky pro muže a více než třetina pro ženy).  

  3. Vejce obsahují řadu důležitých vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. V jednom vejci najdeme bohaté zastoupení selenu (44 % denní dávky), vitaminu B12 (17 % denní dávky), železa (10 % denní dávky), vitaminu D (asi 98 IU = 16 % denní dávky) a poctivou porci karotenoidů (lutein, zeaxanthin), které jsou díky tuku z vaječného žloutku velmi dobře vstřebatelné.

A tak zatímco nám nejrůznější instagramové hvězdy předhazují nové, lepší, a ještě funkčnější superpotraviny, možná bychom si v tomto ohledu měli nechat poradit spíše od slepic.

Zdravá velikonoční nadílka? Nezapomeňte na vajíčka!

Čokoládové dezerty, pochoutky a postavičky nechte raději ležet v regálu

  • Při detailním studiu čokoládových pochoutek zjistíte, že průměrně polovina hmotnosti připadá na cukr – to zcela jistě neodpovídá představě o kvalitních potravinách.

  • Jelikož čokoládové pochoutky jsou z velké části vyrobeny ze ztužených rostlinných olejů a kakaové máslo prakticky ani neviděly, mohou být zdrojem trans‑nenasycených mastných kyselin, které jsou pro zdraví srdce a oběhového systému velmi nevhodné, jde totiž možná o ty nejškodlivější mastné kyseliny ve stravě.

  • Velikonoce jsou ideální příležitostí ukázat dětem, které si teprve budují stravovací návyky, že přirozené potraviny (v tomto případě vejce) jsou zcela běžné, plnohodnotné a ani nemusí být nudné. Tak to nekažme nějakými čokoládovými pochoutkami a podobnými nesmysly…

Něco jiného jsou samozřejmě kvalitní čokolády s vysokým obsahem kakaa a výrobky z nich. Ty jsou sice podobně kalorické, ale nutričně rozhodně bohatší, a tak velikonoční nadílku můžete s klidným svědomím doplnit o hořké čokolády s obsahem alespoň 70 % kakaa a více.

[Instagram]

A nevadí cholesterol z vajec?

Cholesterol z vajec byl po dlouhou dobu velkým strašákem – aby také ne, vždyť ještě docela v nedávné době jsme se v dietních doporučeních mohli dočíst o tom, že už se dvěma vejci denně jsme bohatě překročili denní limit. Naštěstí – tato doporučení už dneska často neplatí, protože se ukazuje, že tělo si umí produkci cholesterolu v těle docela efektivně regulovat.

To potvrzuje například meta‑analýza (Berger et al., 2015), kde osobám konzumujícím 501–1415 mg cholesterolu denně (asi 2–6 vajec) zůstal poměr mezi „špatným = LDL“ a „dobrým = HDL“ cholesterolem v krvi téměř zachován v porovnání s osobami, které konzumovaly jen 0–415 mg cholesterolu denně (0–2 vejce). K podobným výsledkům dospěla i další nedávná meta‑analýza. Více se o vejcích a cholesterolu můžete dočíst v našem dalším článku o vejcích a cholesterolu.

Stejně tak na základě meta‑analýzy zabývající se vlivem konzumace vajec na riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění (Shin et al., 2013) můžeme říct, že ani milovníci vajec se nemusí obávat zvýšeného rizika vzniku oběhových či srdečních chorob.

  • Pokud konzumujeme vejce pravidelně a naše hladina cholesterolu v krvi je aktuálně v pořádku, nemusíme se vajec bát a můžeme je s klidným svědomím konzumovat i nadále. 

Co si z toho vzít?

  1. Užijme si Velikonoce naplno bez zbytečných omezování a strachu z nezdravého jídla. Tradiční velikonoční jídla nejsou významným vybočením ze zdravého životního stylu – koneckonců tělo si za týden na nějaký ten plátek beránka navíc ani nevzpomene.
  2. Dopřejte si velikonoční vejce ve své přirozené podobě. Vejce jsou zdrojem vysoce kvalitních proteinů, fosfolipidů, vitaminů a minerálních látek – pro organismus jsou vejce doslova superpotravinou. Vejce vás také zasytí na dlouhou dobu, takže nehrozí (nebo hrozí o trochu méně), že byste po nich začali s velikonočním „úklidem“ lednice.

  3. Nenechte se zlákat čokoládovými pochutinami, které bývají složeny z cukru, průmyslově ztužených rostlinných olejů a nezdravých dochucovadel. Vybírejte raději kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa, která je bohatým zdrojem flavonoidů (látek s antioxidačním účinkem), které nás chrání před volnými radikály a mohou podpořit paměť a pozornost.

  4. I u vajec platí – všeho s mírou. Zdá se ale, že ona míra je o trochu výše, než jsme si původně mysleli. Zdraví jedinci s fyziologickou hladinou cholesterolu si tak během Velikonoc mohou dopřát třeba až 6 vajec denně bez obav z toho, že by si nějakým způsobem škodili svému zdraví.

Vejce a cholesterol: Kolik jich denně můžeme sníst?
Vejce a cholesterol: Kolik jich denně můžeme sníst?
"Bílky na omeletu a žloutky do koše? Proč? Žloutky přece obsahují škodlivý cholesterol!" Opravdu bychom se měli žloutkům vyhýbat, nebo je to jen zažitý mýtus? To se dozvíte v dnešním článku.
Co znamená označení Vím, co jím, Klasa nebo Fitness vejce?
Co znamená označení Vím, co jím, Klasa nebo Fitness vejce?
Na potravinách najdeme řadu označení, nápisů a log. Víte ovšem, která loga mají svůj opodstatněný význam, a kdo je uděluje? Pomocí log na potravinách tak můžeme nakupovat třeba ryze tuzemské potraviny, potraviny označované iniciativou vím, co jím a třeba fair trade produkty. Kdo je kdo v této džungli?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Železa v těle moc nemáme, i přesto je pro fungování organismu nepostradatelné. Jaké funkce v těle železo plní a z jakých potravin jej nejlépe doplníme?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?