Jak zjednodušit hubnutí díky rychlejšímu spalování tuku?

18. 2. 2020
Komentáře
Jak zjednodušit hubnutí díky rychlejšímu spalování tuku?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Spalování tělesného tuku se v oblasti zdravého životního stylu a hubnutí stalo jedním z nejčastěji vyhledávaných slovních spojení na internetu. A není se čemu divit. V dnešní době by totiž chtěl dát nějaké to kilo tuku dolů a celkově zpevnit a vytvarovat postavu téměř každý. 

Někteří z vás však v otázce pálení tuku stále nemají jasno. Jedni si myslí, že se pro jeho spalování musíme mučit hodinami kardia. Jiní jsou naopak přesvědčení, že nejlepší dieta pro pálení tukových polštářků je ta nízkosacharidová. Jenže jsou to jediné situace, při kterých naše tělo spaluje tuky?

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Jsou pro naše tělo jako palivo výhodnější sacharidy, nebo tuky?
  • Jaké faktory ovlivňují spalování tuku?
  • Za jakých okolností naše tělo pálí tuky?
  • Co je klíčovým faktorem pro využívání tuků z našich zásob?
  • Jak konkrétně naše tělo pálí tuky?

Tuky spalujeme prakticky neustále

  • Někteří lidé vám budou s neoblomným přesvědčením tvrdit, že tělo spaluje tuky pouze za předpokladu, že budeme vykonávat hodiny a hodiny kardia, dodržovat přísnou nízkotukovou dietu, vynechávat ovoce na odpolední svačinu nebo kompletně přestaneme večeřet. To je však velké nedorozumění. 
  • Možná tak pro vás bude překvapením, že tělo určité množství tuků spaluje prakticky neustále. Vždy se jedná o určitý poměr sacharidů a tuků, který se bude měnit v závislosti na různých faktorech, na které se podíváme dále. V žádném případě tak nelze říci, že tuky nebo sacharidy jsou pro naše tělo “lepším” nebo “zdravějším” zdrojem energie, jak se někdo snaží tvrdit. Organismus prostě spaluje to, co má aktuálně k dispozici.
  • V otázce hubnutí je ještě důležité zmínit fakt, že nad tím vším stojí pomyslná bilance příjmu a výdeje energie. To znamená, že není až tak důležité, zda pálíme sacharidy, nebo tuky, záleží totiž na jejich celkovém množství, tedy celkovém výdeji energie.

Odkud pochází tuky, které naše tělo spaluje?

Tuky můžeme takto rozdělit do dvou velkých skupin:

  1. První skupinou tuků jsou ty aktuálně přijímané ve stravě, které se nestačily uložit do našich tukových zásob, takže je tělo využije pár hodin poté, co jsme je přijali ve stravě.
  2. Druhou skupinou jsou tuky, které se uložily nebo byly vytvořeny v našich tukových buňkách při nadměrném příjmu energie. Ty náš organismus může využít za specifických podmínek, jako je např. lačnění (delší odstup od jídla), dlouhotrvající fyzická zátěž nebo kalorický deficit.  
Jak zjednodušit hubnutí díky rychlejšímu spalování tuku?

Co všechno ovlivňuje spalování tuků v našem organismu? 

1. Zastoupení sacharidů a tuků ve stravě

Jedním z hlavních faktorů, který přímo ovlivňuje spalování tuků, je zastoupení sacharidů a tuků ve stravě. Náš organismus tak bude spalovat více sacharidů či tuků podle toho, jaká živina bude převažovat. Při nízkosacharidové/ketogenní dietě tak tělo bude tuky spalovat více než na stravě s vyšším obsahem sacharidů. To ale neznamená, že budeme automaticky lépe hubnout. O tom rozhoduje celková bilance příjmu a výdeje energie. 

Jednoduše řečeno: Náš organismus může z přijatých živin vytvořit více tuků, než dokáže spálit, pokud přijmeme více energie, než jsme schopni vydat.

2. Druh, intenzita a délka pohybu

Také pohybová aktivita obrovským způsobem ovlivňuje spalování tuků. Obecně lze říci, že během úplného tělesného klidu nebo při velmi málo náročných aktivitách (sezení, stání) naše tělo poměrově spaluje více tuků než sacharidů. S rostoucí intenzitou pohybu se poměr využívání sacharidů a tuků pomalu překlápí ve prospěch sacharidů. S prodlužující se délkou pohybové aktivity naopak roste využívání tuků tím, jak pomalu dochází zásoby sacharidů ve svalech.

Určitě jste slyšeli různé poučky o tom, v jakém rozpětí tepové frekvence bychom se při vykonávání kardia měli pohybovat, abychom spálili co největší množství tuků. Z pohledu hubnutí je však tím hlavním faktorem, který by nás měl zajímat, celkový výdej energie. Ten bude logicky vyšší při vyšší intenzitě pohybu než při opaku.

3. Aktuální i dlouhodobé hladiny hormonů

Jistě pro vás není žádnou novinkou, že snad všechny metabolické pochody jsou pod určitou hormonální kontrolou. Hladiny hormonů zprostředkovaně ovlivňuje jak naše strava, tak pohybová aktivita. Do řízení spalování a ukládání tuků tak zasahují nejen inzulin, glukagon, stresový kortizol a adrenalin, ale také pohlavní hormony testosteron a estrogen.

Úloha hormonů v řízení metabolismu je však natolik komplexní, že nelze říci, zda ten či onen hormon je “dobrý,” nebo “špatný,” i když se to může nabízet. Inzulinu je tak např. často dáváno za vinu tloustnutí a neschopnost pálit tělesný tuk. Problém však nastává pouze tehdy, když jsou jeho hladiny zvýšené dlouhodobě, za což je z velké části zodpovědná naše výživa. Kruh se uzavírá. 

Pokud máte pocit, že za vaše neúspěchy při přeměně postavy mohou hormony, řešte to s odborníkem - lékařem endokrinologem.

Jak zjednodušit hubnutí díky rychlejšímu spalování tuku?

4. Vyřešený stravovací i pohybový plán

Celková energetická bilance rozhoduje o tom, zda budeme tělesný tuk nabírat, nebo hubnout. Tedy vyřešené obě strany rovnice energetického příjmu a výdeje pomocí dlouhodobě udržitelného stravování a pohybové aktivity, které navodí kalorický deficit. 

Nepomohou nám tak žádné speciální diety vyřazující určitou živinu nebo skupiny potravin, kardio vykonávané ve specifickou denní dobu ani šarlatánské protokoly pro optimalizaci hladin našich hormonů.

Stručný popis pro zvídavé: Jak tělo spaluje tuky? 

1. Spalování tuků přijatých ze stravy

  • Tuky (triacylglyceroly) přijaté potravou jsou v tenkém střevě rozloženy trávicími enzymy (lipázami) na mastné kyseliny, které jsou vstřebány skrze střevní stěnu do lymfatického systému. Z něho se za několik hodin dostávají ve speciálních obalech (tzv. chylomikrech) do krevního oběhu. 
  • Buňky využívající nebo uskladňující mastné kyseliny jako zdroj energie pomocí enzymu lipoproteinové lipázy (aktivuje ji inzulin) odsávají mastné kyseliny a triacylglyceroly z chylomiker, aby se následně dostaly do těchto buněk. Pomocí speciálních buněčných přenašečů (např. karnitinu) se mastné kyseliny dostávají do nitra mitochondrie, která se připodobňuje k “elektrárně” buňky. Tam postupně dochází k tvorbě energie nejen z mastných kyselin, ale také sacharidů. Mastné kyseliny i sacharidy naše tělo opouští ve formě odpadních produktů metabolismu oxidu uhličitého a vody. Tuk tedy jednoduše vydýcháme.

2. Spalování tuků z vlastních tělesných zásob

  • Aby mohly být tuky uložené v tukových buňkách efektivně spalovány, musí k tomu v našem těle vzniknout hormonálně příznivé prostředí.
  • Nejprve je nutné tuky (triacylglyceroly) uložené v tukové tkáni rozložit na mastné kyseliny, aby mohly vycestovat do krevního oběhu. K tomuto procesu je potřeba enzym hormonsenzitivní lipáza. Ten je aktivován hormonem adrenalinem, který se zvýšeně vylučuje při stresu (např. pohybová aktivita). Stejného efektu je docíleno také snížením hladiny inzulinu v krvi, k čemuž dochází po několikahodinovém lačnění nebo při sníženém příjmu sacharidů a obecně energie. 
  • Volné mastné kyseliny uvolněné do krevního oběhu se poté dostávají pomocí buněčných transportérů do svalových a dalších (např. srdečních) buněk, kde jsou v mitochondriích postupně spalovány za vzniku energie.

[Instagram]

Co si z toho vzít?

Spalování tuků patří mezi základní metabolické procesy, díky kterým naše tělo získává energii. Proto probíhá takřka neustále, i když se úroveň spalování i ukládání tuků mění v čase v návaznosti na: Náš celkový příjem energie, zastoupení jednotlivých živin ve stravě, druh, trvání a intenzitu pohybové aktivity i hladiny hormonů.

Nejefektivnějším způsobem, jak dosáhnout spalování vlastních tukových zásob, je vytvoření energetického deficitu prostřednictvím dlouhodobě udržitelného režimu ve výživě i pohybové aktivitě.

Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Chutě a hlad. Znáte těchto 5 tipů, jak porazit největší nepřátele hubnutí?
Chutě a hlad. Znáte těchto 5 tipů, jak porazit největší nepřátele hubnutí?
Existuje několik cest, kterými můžeme hlad a chutě během shazování minimalizovat, a tím pádem si redukci tuku o něco usnadnit. Právě těm se budeme věnovat a na pěti základní tipech si ukážeme, jak je porazit.
Žvýkačky jako další nástroj do mozaiky na hubnutí?
Žvýkačky jako další nástroj do mozaiky na hubnutí?
Tušili jste, že žvýkačky dokáží být i zajímavým pomocníkem při hubnutí? Propůjčí nám nejen mátový dech, ale sníží například i chuť k jídlu.
5 důvodů, proč vám nefunguje počítání kalorií, a co se s tím dá dělat
5 důvodů, proč vám nefunguje počítání kalorií, a co se s tím dá dělat
Funguje, nebo nefunguje počítání kalorií k hubnutí? Odpověď je šalamounská! Ano i ne. Pro hubnutí kalorie počítat nemusíme, ale musíme vědět, jak na to! Pojďme si ukázat, jak hubnout bez počítání kalorií. Dozvíme se i to, jaké faktory se při počítání kalorií nezohledňují.
Keto dieta: co je zač, jak funguje a jak na jídelníček?
Keto dieta: co je zač, jak funguje a jak na jídelníček?
Ketogenní dieta je fenomén moderního stravování. Je však opravdu tak zázračná, jak se o ní často říká?
Jak fungují spalovače tuku a které jsou nejlepší?
Jak fungují spalovače tuku a které jsou nejlepší?
Mají spalovače tuku doopravdy smysl, nebo na nás jejich výrobci jen zkouší vydělat? Za které jen vyhazujeme peníze z okna?
Jak správně vybrat a použít spalovač tuku?
Jak správně vybrat a použít spalovač tuku?
Spalovač tuku vám sám o sobě tuky nespálí, ale pomůže vám s tím. Jak opravdu používat spalovač tuku pro efektivní hubnutí?
Proč potřebuji funkční a zdravou štítnou žlázu, když chci hubnout
Proč potřebuji funkční a zdravou štítnou žlázu, když chci hubnout
Funkční štítná žláza znamená nižší procento tuku a lepší využitelnost přijaté energie. Co všechno ji ovlivňuje?
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím
Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím
Chcete zhubnout, ale bojíte se prázdného žaludku a častého hladu? Vybírejte si potraviny, které neobsahují mnoho kalorií, ale zasytí na delší dobu. Víte, jaké jsou ty nejlepší?
Jak zjistit procento tuku v těle?
Jak zjistit procento tuku v těle?
Procento podkožního tuku je jedním z ukazatelů, které prozradí mnoho o našem fyzickém stavu a tělesné kondici. Jak ho přesně zjistit?