Jak zlepšit paměť: 4 účinné tipy

Komentáře
Jak zlepšit paměť: 4 účinné tipy
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Pestrá strava bohatá na mikroživiny a omega‑3 mastné kyseliny pozitivně ovlivňuje paměť.
  • Podle výsledků studií fyzická aktivita zvyšuje neuroplasticitu mozku.
  • Paměť podporují také některé doplňky stravy.

Dlouhodobá paměť je vysoce ceněná schopnost. Její celková kapacita je sice prakticky neomezená, přesto se nám v některých případech nedaří do ní informace efektivně uložit, ačkoliv se usilovně snažíme. Studie ukazují, že některé činnosti na první pohled nijak nesouvisející s pamětí na ni mají vysoce příznivý vliv. Jaké to jsou?

1. Fyzická aktivita jako cesta za lepší pamětí

Pamatujete si na dny, kdy jste celý den leželi v učení a měli sotva čas na to se najíst? Efektivnější strategií možná bylo vše na hodinu odložit a jít si na hodinu zaběhat. Studie totiž ukazují, že zvlášť aerobní aktivita má na paměť skvělé účinky.

Pravidelná fyzická aktivita zvyšuje neuroplasticitu mozku, čímž pozitivně ovlivňuje kognitivní funkce a paměť. Podporuje také prokrvení mozkové tkáně a z dlouhodobého hlediska zvyšuje podíl šedé kůry mozkové v oblasti koncového mozku a hipokampu.

Dámy pozor, tento tip je pro vás!

Ve studii z roku 2017 se vědci zabývali tím, jestli krátká 5 minut trvající fyzická aktivita (chůze) ihned po učení podporuje uložení informací do dlouhodobé paměti. Mladým studentům bylo ukázáno 15 tváří s příslušnými jmény, následně 1 skupina absolvovala fyzickou aktivitu a druhá skupina nikoliv. Druhý den po účastnících studie bylo požadováno, aby k neznámým tvářím uvedli jméno, které bylo u obličeje předešlý den uvedeno.

A výsledek? Ženy, které absolvovaly fyzickou aktivitu ihned po učení, si zapamatovaly více než dvojnásobek neznámých tváří oproti těm, které fyzickou aktivitu neabsolvovaly. Ačkoliv stejný experiment byl proveden také u chlapců, zde ke značnému zlepšení paměti nedošlo.

2. Spánek a koncept “wakeful resting”

Je všeobecně známo, že spánek má na ukládání informací významný vliv. Někteří odborníci se dokonce domnívají, že veškeré ukládání informací do dlouhodobé paměti se odehrává právě během spánku, což je možná mírně nadnesené, nicméně podtrhuje důležitost spánku.

Výzkumy ukazují, že spánek významně podporuje především explicitní (deklarativní) paměť, tedy ukládání faktických znalostí či vzpomínek. Prokazuje to například studie z roku 2012, ve které byli studenti rozděleni do dvou skupin:

  • studenti se učili v 9 hodin ráno a byli testováni ve 21 hodin a
  • studenti se učili ve 21 hodin a následně byli testováni v 9 hodin ráno po vyspání.

A výsledek? Studenti, kteří se po učení vyspali, vykazovali o více než 20 % lepší výsledky v explicitní paměti oproti těm, kteří byli testování ve stejný den po stejném časovém úseku 12 hodin.

To samozřejmě neznamená, že ihned po zavření knihy je nutné jít spát. V některých případech může snaha o usnutí po učení vést ke zhoršenému usínání, proto je vhodné současně dbát pravidel spánkové hygieny. Výzkumy však naznačují, že díky spánku se nabyté znalosti efektivněji uloží.

Znáte koncept “wakeful resting” neboli “denní snění”?

Bdělý odpočinek je strategie, kdy po učení absolvujete 10 minut odpočinku vleže se zavřenýma očima s minimálním ruchem okolí. Studie ukazují, že ačkoliv nedochází k usnutí, bdělý odpočinek významně podporuje ukládání informací do krátkodobé i dlouhodobé paměti.

Například ve studii z roku 2012 došlo k lepšímu zapamatování příběhu po 15‑30 minutách (krátkodobá paměť), ale také po 7 dnech od vyprávění příběhu (dlouhodobá paměť). Již 10 minut odpočinku podpořilo paměť o 49 %, hodina “koukání do blba” znamenala zlepšení o 79 %.

Jak zlepšit paměť: 4 účinné tipy
Image by Freepik

3. Také pestrá a vyvážená strava udělá zázraky

Vliv stravování na kognitivní funkce a paměť je značně komplexní. Obecně studie ukazují, že typicky západní styl stravování spojený s nadměrným energetickým příjmem má na funkce mozku a paměť negativní vliv. Naopak pestrá a vyvážená stravy bohatá na přírodní antioxidanty funkce mozku podporuje.

Z pohledu látek jako takových se nejčastěji zmiňují následující:

  • Vitaminy (skupina B, D, E, C) – mají všeobecně pozitivní vliv na paměť a chrání před snížením kognitivních funkcí spojeným s věkem
  • Minerální látky a stopové prvky (železo, měď) – nedostatek je spojený se snížením kognitivních funkcí
  • Tuky (omega‑3, cholin) – omega‑3 mastné kyseliny a cholin zlepšují kognitivní funkce a paměť
  • Antioxidanty (polyfenoly, flavonoidy, karotenoidy) – ochrana před neurodegenerativními chorobami, podpora paměti spolu s fyzickou aktivitou (flavonoidy)

Jaké potraviny pozitivně ovlivňují proces učení? Dozvíte se v našem dalším článku 5 potravin podporujících funkce mozku a učení.

4. Suplementy: rostlinné extrakty a omega‑3 mastné kyseliny

Některé doplňky stravy mají prokazatelně pozitivní vliv na dlouhodobou paměť. Pravděpodobně nejvíce “ověřené” jsou v tomto ohledu následující dvojice:

Bacopa monnieri (Brahmi) a Centella asiatica (Gotu Kola)

Obě tyto bylinky obsahují účinné látky, které příznivě ovlivňují kognitivní funkce a především paměť. Podporují zesítění dendritových spojů mezi jednotlivými neurony, čímž podporují efektivnější přenos informací napříč buňkami nervové soustavy.

Zajímavé je, že tento mechanismus sdílí oba rostlinné výtažky, čímž se ve svých účincích podporují. Zatímco Brahmi je účinné již z relativně krátkodobého pohledu, Gotu Kola má prokázané spíše dlouhodobější benefity.

Omega‑3 mastné kyseliny

Esenciální omega‑3 mastné kyseliny mají na lidský organismus nespočet příznivých účinků. Jedním z nich je právě i podpora funkcí mozku, jelikož kyselina dokosahexaenová (DHA) tvoří podstatnou část mozku. Vedle ryb a některých druhů semínek je proto vhodné užívat některé suplementy s vysokým podílem DHA.

Co si z toho vzít?

Jak podpořit paměť? Ze všeho nejdůležitější se zdá být dostatečný spánek a odpočinek. Také pestrá a vyvážená strava obsahující všechny základní mikroživiny a makroživiny má na paměť pozitivní vliv, vedle toho paměť podporuje také pravidelná fyzická aktivita díky lepšímu prokrvení mozku a zvýšení množství šedé kůry mozkové.

Z velkého množství doplňků stravy jsou nejvíce studovány rostlinné extrakty. Zejména Brahmi a Gotu Kola mají na paměť příznivý vliv díky zvýšenému zesítění neuronové sítě, omega‑3 mastné kyseliny zase podporují funkce mozku díky vysokému obsahu DHA.

Nootropika: zrychlí proces učení a zlepší soustředěnost
Nootropika: zrychlí proces učení a zlepší soustředěnost
Koloběh akademického roku na vysokých školách je neúprosný, a tak další zkouškové období zase pomalu klepe na dveře. Nejednoho studenta jistě napadne, jak by mohl podpořit efektivitu svého učení. Máme pro vás doporučení na látky, které vám ve zkouškovém pomohou.
Jak se lépe soustředit? 7 faktorů, na které si dát pozor
Jak se lépe soustředit? 7 faktorů, na které si dát pozor
Být super výkonný, stíhat pracovní projekty a všechny další životní úkoly? To je sen mnoha z nás. Jak na lepší paměť a schopnost soustředit se dozvíte v dnešním článku.
10 tipů, jak být více produktivní
10 tipů, jak být více produktivní
Produktivita je při práci důležitým faktorem– k jejímu dosažení je však nutné věnovat pozornost faktorům, které ji mohou ovlivňovat. V dnešním článku najdete hned 10 tipů, jak ji navýšit pomocí okamžitě efektivních změn, ale i z dlouhodobého hlediska.
Fáze spánku: co může jejich narušení způsobit?
Fáze spánku: co může jejich narušení způsobit?
Že je spánek klíčovým prvkem zdravého životního stylu jste jistě tušili. Jaké jsou ale jeho jeho fáze a co může jejich narušení způsobit? Tento článek vás provede všemi etapami spací rutiny a odkáže na jednoduché tipy, díky nimž nejen zkvalitníte svou noční relaxaci či zpříjemníte vstávání, ale také úkony běžného života!
5 potravin podporujích činnost mozku a učení
5 potravin podporujích činnost mozku a učení
Existují potraviny, které dokáží dostat váš mozek do špičkové formy. Máte před sebou náročné zkoušky nebo testy? Ukážeme vám, jaké potraviny vás nenechají ve štychu.
Nootropika: 5 bylinek pro podporu funkce mozku
Nootropika: 5 bylinek pro podporu funkce mozku
Některé rostlinné výtažky jsou pro své pozitivní účinky na mozek užívané po staletí. Vybrali jsme 5 nejúčinnějších extraktů, jejichž působení na kognitivní funkce se studují i ve vědeckých experimentech. Jaké to jsou?
Co jsou omega-3 mastné kyseliny a proč jsou pro nás nepostradatelné
Co jsou omega-3 mastné kyseliny a proč jsou pro nás nepostradatelné
Jídelníček není jen o energii, ale také o tom, jak je tato energie situována do jednotlivých živin, makroživin a jak s ní dokážeme pracovat. Omega‑3 mastné kyseliny jsou nedílnou součástí vyváženého jídelníčku. Jak je můžeme využít?
Dosáhněte optimální funkce mozku správnou stravou a suplementací
Dosáhněte optimální funkce mozku správnou stravou a suplementací
Pro zlepšení výkonu mozkových funkcí jezte ryby, vejce a co dalšího?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?