Menstruace v horkých dnech: Jak ji zvládnout a na co si dát pozor?

Komentáře
Menstruace v horkých dnech: Jak ji zvládnout a na co si dát pozor?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Vysoké teploty během léta znamenají pro lidský organismus zvýšenou zátěž.
  • Horké počasí tak může zhoršovat nepříjemné symptomy provázející menstruaci.
  • Kromě pitného režimu je pro lepší zvládání menstruačních projevů vhodné dbát také na správnou stravu nebo pohyb.

Jak horké počasí ovlivňuje cyklus?

Během menstruačního cyklu dochází ke kolísání hladiny mnoha hormonů, což má za následek změny v subjektivním vnímání hladiny energie, chuti k jídlu nebo nálady. Účinků na tělo je však mnohem více – ovlivněny mohou být kognitivní funkce, kardiovaskulární i dýchací systém, tělesná teplota, termoregulace a mnohé další oblasti.

Vysoké teploty navíc na tělo působí jako další zátěž, kladou na něj vyšší nároky na hydrataci a v důsledku zvýšené míry pocení mohou v delším měřítku vést také ke zvýšeným ztrátám některých elektrolytů. Nemluvě o tom, že značně zhoršují zvýšené vnímání horka a pocení, které jsou typické pro fázi před začátkem samotné menstruace.

5 tipů, jak lépe zvládat menstruaci v horkém počasí

1. Pozor na dehydrataci

Pitný režim je v horkých dnech nesmírně důležitý sám o sobě, během menstruace to však platí dvojnásob – nedostatek tekutin totiž může mimo jiné spustit bolest hlavy a ještě více podpořit zadržování vody v těle. Nejvhodnější bude popíjet čistou vodu (popř. vodu s ovocem), či neslazené ledové čaje. Pokud vás trápí křeče či nevolnost, dobrou volbou pro vás bude čaj mátový.

2. Pečlivě vybírejte, co zařadíte do jídelníčku

Strava ovlivňuje vaše zdraví a pohodu po mnoha stránkách – a výjimkou není ani období menstruace. Během těchto dní dbejte kromě pitného režimu i na vyvážený a pestrý jídelníček, do kterého zařaďte zejména dostatek ovoce a zeleniny, bílkovin nebo ořechů. Doplnit jej můžete třeba i kvalitní vysokoprocentní čokoládou, která je bohatá na železo a hořčík, nebo zázvorem či kurkumou.

Na pozoru byste pak měly být naopak v případě příliš vysokého příjmu soli nebo cukru, příliš kořeněných a těžkých jídel, nebo také nadbytku alkoholu a kofeinu – při neuvážené konzumaci totiž může opět dojít ke stupňování bolesti hlavy.

3. Zůstaňte aktivní

Že byste během těch pár dní nejraději zůstaly na gauči s pytlíkem ledu za krkem? Představa je to možná pěkná, ale vězte, že s lepším zvládáním menstruace vám opravdu nepomůže. Už jen proto, že se možná necítíte úplně nejlíp, opravdu nemá cenu přemýšlet o lámání rekordů – fyzická aktivita vám však prokazatelně pomůže k lepšímu pocitu a dokonce i úlevě od menstruačních bolestí.

Typ a intenzita pohybu pak závisí zejména na vašich pocitech a preferencích – vhodné mohou být např. jóga, tanec nebo procházka. V případě, že se cítíte dobře, můžete si samozřejmě dát i lehčí výběh, jízdu na kole, plavání, domácí cvičení nebo i silový trénink. Během menstruace se nemusíte nijak omezovat, hlavní je poslouchat své tělo a uvědomit si, kolik vám toho dovolí.

Menstruace v horkých dnech: Jak ji zvládnout a na co si dát pozor?

4. Když to potřebujete, odpočiňte si

V předchozím bodě bylo uvedeno, že během menstruace nemusíte svůj trénink ani běžnou rutinu nijak upravovat – pokud si o to vaše tělo ovšem neříká. Stres (a nejen ten psychický) totiž může nepříjemné symptomy doprovázející menstruaci ještě zhoršovat – mimochodem, teploty atakující 35 °C jsou stresorem samy o sobě.

Jestliže cítíte, že si potřebujete “dáchnout”, nic si nevyčítejte a do ničeho se nenuťte. Každá žena totiž menstruaci snáší jinak. Pokud by však vaše potíže dlouhodobě překračovaly únosnou mez, bylo by vhodné se zamyslet nad příčinou – přehodnotit své stravovací návyky, příjem alkoholu či kouření, popř. se poradit s gynekologem. Tyto projevy totiž mohou být způsobem, jakým s vámi vaše tělo komunikuje.

5. Více než kdy jindy dbejte na hygienu

Horko a vlhko tvoří ideální podmínky pro rozvoj kvasinkových infekcí, které jsou nejen nepříjemné, ale při zanedbání léčby mohou vést i k závažným zdravotním problémům. Během léta proto můžete kromě pravidelného sprchování sáhnout i po šetrných přípravcích pro intimní hygienu. Dbejte však na to, aby byly skutečně určeny pro tyto partie a měly vhodné pH (cca v rozmezí 3,8–4,5). Používat byste je pak měla maximálně jednou denně.

Po koupání se snažte co nejdříve si svléknout mokré plavky a vyměnit je za prodyšné spodní prádlo. Pravidelná a včasná výměna hygienických pomůcek by měla být rovněž samozřejmostí. Jestliže cestujete a nemáte možnost se pravidelně osprchovat, vhodnou alternativu mohou představovat vlhčené intimní ubrousky.

Co si z toho vzít?

Vysoké teploty představují pro vaše tělo zátěž samy o sobě, a pokud se k tomu přidá ještě menstruace… lepší nemyslet. Během cyklu dochází ke změnám v hladině hormonů, což má za následek výkyvy v kognitivních funkcích, termoregulaci nebo také funkci kardiovaskulárního i dýchacího systému. Subjektivně lze samozřejmě vnímat i změny nálady, hladiny energie nebo chutí, nemluvě o zhoršeném snášení horka.

Během menstruace v horkých dnech proto dbejte na pitný režim a vyvážený jídelníček, a pozor si dejte zejména na přemíru kofeinu a alkoholu. Zmírnit nepříjemné symptomy vám pomůže také pohyb, jestliže se však necítíte dobře, bude dozajista lepší si spíše odpočinout. V horku a vlhku je také vhodné dbát na zvýšenou hygienu, čímž předejdete nepříjemným infekcím.

Menstruační cyklus: ovlivňuje chutě, sílu i zadržování vody
Menstruační cyklus: ovlivňuje chutě, sílu i zadržování vody
Strasti a patálie s menstruačním cyklem dobře zná každá z nás. Jak se ale podepisuje menstruační cyklus na kvalitě tréninku a má smysl to nějak řešit? Ano!
Ztráta menstruace kvůli sportu není samozřejmost! Jak ji vrátit zpět?
Ztráta menstruace kvůli sportu není samozřejmost! Jak ji vrátit zpět?
Ztráta menstrauce v honbě za dokonalým fitness tělem je zdraví ohrožující stav, kdy dáváte v sázku své zdraví a především plodnost. Dnes se dozvíte, že k navrácení menstrauce stačí změnit jen pár věcí. Jak na to?
5 bylin, které pozitivně ovlivňují menstruační cyklus
5 bylin, které pozitivně ovlivňují menstruační cyklus
Menstruace občas dokáže pěkně znepříjemnit život – v novém článku proto najdeš 5 bylin, které mají na menstruační cyklus pozitivní vliv a pomohou ti ulevit od nepřijených příznaků PMS.
Kolik vody denně musíme vypít?
Kolik vody denně musíme vypít?
Jedni tvrdí, že pitný režim je základ a druzí jsou přesvědčeni, že je to jakási podivná "lobby". Kde je tedy pravda? Má, nebo nemá pitný režim svá opodstatnění?
Jaké potraviny během menstruace jíst, a čemu se naopak vyhnout?
Jaké potraviny během menstruace jíst, a čemu se naopak vyhnout?
Menstruace nás ženy umí pěkně potrápit. Nese s sebou totiž řadu nepříjemných projevů. Které potraviny nám mohou pomoci zmírnit její projevy, a co nám naopak může ještě přitížit?
5 zajímavostí o menstruaci, které by měla vědět každá žena
5 zajímavostí o menstruaci, které by měla vědět každá žena
Jednou do měsíce zkrátka přichází období, kdy je všechno tak nějak náročnější. Co se vlastně ve vašem těle během menstruace děje, jaký význam mohou mít projevy premenstruačního syndromu, co během menstruace jíst a jak cvičit?
Menstruace není konec světa! Proč a jak cvičit během svých dní?
Menstruace není konec světa! Proč a jak cvičit během svých dní?
Menstruace dokáže potrápit nejednu z nás - měly bychom proto v těchto dnech vůbec cvičit? A jak si trénink upravit, aby vyhovoval našim potřebám?
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?