Multitasking: Co to je a kdy se mu vyhnout?

Komentáře
Multitasking: Co to je a kdy se mu vyhnout?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Multitasking = Multi (více) + Task (úkol) – vykonávat několik úkolů najednou je snem každého workoholika. Bohužel v tom jako lidé nejsme úplně dobří, alespoň pokud jde o pracovní úkoly vyžadující soustředěnost a koncentraci. Kdy se můžeme setkat s multitaskingem, v jakých případech se mu raději vyhnout? Zodpovíme si také otázku, jestli je multitasking doménou výhradně žen.

A přece multitasking děláme všichni…

Že multitasking neexistuje? Ale kdeže, děláme ho každý. Třeba v autě – tam se proměníme skoro až v robota, který dělá každou končetinou něco jiného. Jak je to možné? Je to jednoduché – jde totiž o automatické činnosti.

Vzpomeňme si ale na začátky v autoškole, kde jsme tyto pohyby zažité neměli a po minutě ve vozidle jsme ani nevěděli, jak se jmenujeme, natož hlídat nějaké značky…. Dnes je však řízení pro mnohé relax, protože pozornost míří (měla by mířit!) jen za sledováním silničního provozu, nad sešlápnutím spojky ve správnou chvíli už přemýšlet nemusíme…

A takových činností je mnoho, děláme je prakticky každý den:

  • Běháme a posloucháme podcast nebo písničky, tedy alespoň v případě, že nám takový způsob běhání vyhovuje.

  • Telefonujeme a děláme přitom… všechno možné – třeba si čmáráme na papír, popíjíme kávu nebo chodíme po chodbě tam a zpátky jako lev v kleci. Nakonec to také mnoho vypovídá i o nás a našem partnerovi na telefonu.

Všechny tyto činnosti mají jedno společné – naše pozornost míří jen k jedné aktivitě (sledování silničního provozu, podcast, telefonování), nad tou druhou přemýšlet nemusíme a zvládáme ji s přehledem vykonávat rutinně. Pokud ale budeme chtít skloubit dvě úlohy vyžadující koncentraci a soustředěnost, pravděpodobně narazíme.

Vyhněte se multitaskingu, když se potřebujete soustředit

Většina z nás není zrozena k multitaskingu, takže ačkoliv máme někdy pocit, že se soustředíme na několik věcí naráz, často tomu tak není. Ve skutečnosti totiž jen přepínáme od jedné aktivity k druhé a zase zpět, a tak je jasné, že celková efektivita takové práce je nízká – podle některých výzkumů klesá až o 40 %.

Multitasking: Co to je a kdy se mu vyhnout?

Multitáskovat bychom proto neměli například v těchto činnostech:

  1. Řízení automobilu + telefonování. Telefonování není rádio, abychom jej mohli poslouchat jen tak na pozadí. Na hovor se totiž soustředíme, což nám krade důležitou pozornost, kterou bychom měli věnovat silničnímu provozu. To se týká i zákonem povolených hovorů přes handsfree, které z pozornosti řidiče samozřejmě také ubírají.
  2. Učení se na zkoušku + odepisování na zprávy. Pokud se učíte s telefonem vedle notebooku či učebnice a notifikace se vám na mobilu rozsvěcí jako stromeček o Vánocích, pravděpodobně se toho moc nenaučíte. Vaše pozornost totiž neustále překmitává mezi mobilem a učebnicí, a tak není divu, že jsou studijní výsledky kvůli Facebooku ohroženy

  3. Práce na PC + rozhovor s partnerem. „Počkej vteřinku, hned se ti budu věnovat.“ Také vás ta věta vytáčí? Buďte za ni rádi, protože kdyby se váš protějšek pokoušel o odpověď a psaní pracovního e‑mailu zároveň, možná by vám odvětil slovy „v příloze posílám“ a do zprávy šéfovi by se rozloučil se slovy „miláčku“…

  4. Sledování filmu + projíždění Instagramu. Málokterý film je tak napěchovaný akčním dějem, aby vás strhl od první až do poslední minuty. Pokud však budete prokládat každé trochu hluší místo filmu scrollováním Instagramu, nejspíš z něj také moc mít nebudete.

Zkrátka pokud se potřebujete na něco soustředit, věnujte tomu čas – u těchto aktivit totiž žádný multitasking neexistuje. Vypněte si notifikace na telefonu, koncentrujte se na danou činnost a uvidíte, že se vám úkol podaří zvládnout mnohem lépe a podstatně rychleji, než kdybyste se pokoušeli jej sloučit s dalšími pěti aktivitami najednou.

Ženy jsou v multitaskingu stejně špatné jako muži

Výzkumy nám ukazují, že pokud jde o multitasking, ani ženy nemají nadpřirozené schopnosti. Tak proč máme pocit, že je multitasking pomalu dámská olympijská disciplína? Může za to staré známé klišé o ženách z doby kamenné, které se musely starat o jeskyni, udržování ohně a hlídání dětí zároveň? 

Podle australských statistiků stráví průměrná žena prací v domácnosti oproti muži každý týden asi o 4 hodiny více. Co je ovšem překvapivé – více doma pracují dokonce i ženy, které přispívají do partnerského rozpočtu větším finančním příjmem. V takovém případě toho za týden oproti mužům doma napracují asi o 1,5 hodiny více. 

Odpověď na otázku je proto jednoduchá a uvádí ji třeba i Leah Ruppaner, profesor z Univerzity v Melbourne: ženy doma v porovnání s muži zkrátka podstatně víc pracují.

A to se ještě nebavíme o výchově a péči o dítě. Tomu totiž ženy v průměru věnují asi dvojnásobný čas oproti mužům, a tak nějaký ten multitasking určitě přijde do hry...

[Instagram]

Co si z toho vzít?

Pokud před námi stojí náročné úlohy či povinnosti, je výhodné jim věnovat co možná největší množství pozornosti. Některé aktivity jsou zkrátka příliš náročné na to, abychom je mohli efektivně zvládnout jen tak na půl plynu.

Nenechme se rozrušovat sociálními sítěmi ani televizí. Zaměřme se na zvládnutí úkolu a odměnu v podobě Facebooku či seriálu na Netflixu si dopřejme až po dokončení naší činnosti. Nakonec možná zjistíte, že při intenzivním učení během dopoledne toho do hlavy dostanete mnohem víc než po celém dni učení s očima šilhajícíma po displeji telefonu.

Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Nootropika: zrychlí proces učení a zlepší soustředěnost
Nootropika: zrychlí proces učení a zlepší soustředěnost
Koloběh akademického roku na vysokých školách je neúprosný, a tak další zkouškové období zase pomalu klepe na dveře. Nejednoho studenta jistě napadne, jak by mohl podpořit efektivitu svého učení. Máme pro vás doporučení na látky, které vám ve zkouškovém pomohou.
Adaptogeny pro lepší zvládání stresu
Adaptogeny pro lepší zvládání stresu
Adaptogeny jsou známy pro svou podporu efektivnějšího zvládání stresu. Jakým mechanismem v organismu působí, a které látky jsou skutečně ověřené výzkumem?
5 kroků, díky kterým budete každé ráno maximálně produktivní
5 kroků, díky kterým budete každé ráno maximálně produktivní
Máte pocit, že nestíháte vše, co byste chtěli? Buďte maximálně produktivní. Zvládněte vše důležité již ráno. Pár osvědčených triků, které vám na této cestě pomůžou, najdete v článku.
Produktivní home office: 10 tipů, jak stíhat vše, i když pracujete z domu
Produktivní home office: 10 tipů, jak stíhat vše, i když pracujete z domu
Někdo je na home office zvyklí, jiný si na něj kvůli aktuální situaci možná teprve musí zvykat. Jak být při práci z domu produktivní a neztrácet čas zbytečnostmi?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.