Léto je v plném proudu a třeba právě i vy se řadíte mezi milovníky zmrzliny. V obchodě ale zmateně stojíte před mrazícím boxem a tápete? Není divu. Některé druhy totiž ve skutečnosti neobsahují o moc víc, než je voda v kombinaci s cukrem. Ale světe div se, skutečně existuje zmrzlina s příznivým složením a obsahem zdraví prospěšných látek. Jak si ale zmrzlinu vybrat, aby byla skutečně kvalitní a neutrpěly vaše pracně udržované křivky?
1. Kopečková, točená nebo nanuk?
V případě balených nanuků není nic jednoduššího než pečlivě číst údaje na obalech. Soustřeďte se hlavně na nutriční hodnoty, složení a taky velikost balení. Ve složení jsou velké rozdíly, proto sledujte obsah kvalitních surovin: tvaroh, jogurt, smetana, mléčný tuk, ovoce a šťávy z něj, oříšky nebo kakao.
Na co naopak dát pozor? Pozor si dejte především na vysoký obsah levných rostlinných tuků (např. kokosový). Ty mají nahradit dražší tuky původem z mléka (mléčný tuk, smetana). Jak bylo zmíněno výše, ideální nejsou ani nanuky, kde je na prvních místech voda, cukr a často obsahují i umělá barviva. Čím kratší složení, tím lépe.
U kopečkových a točených zmrzlin často mnoho informací nemáme. Zkuste se ale přímo zeptat obsluhy a uvidíte, zda budete úspěšní. Složením a kvalitou se takové zmrzliny liší. Často jsou totiž připravované z polotovarů. Chybí například smetana, což na druhou stranu ze zmrzliny dělá kalorickou bombu. Není výjimkou, že řádná porce takové poctivé zmrzliny vydá za oběd nebo večeři.
Z hlediska hygieny a s ohledem na rizika spojená s konzumací zmrzliny je nejbezpečnější balený nanuk. Poté následuje zmrzlina kopečková. Nejvíce riziková je točená zmrzlina. Ta se připravuje až v místě prodeje, nejčastěji smícháním připravené směsi s vodou. Problém tak představuje už samotná voda. Jindy špatně vyčištěný mrazící stroj.
2. Mléčná nebo vodová?
Jak v kategorii mléčných zmrzlin, tak v kategorii „vodových nanuků“ se dá rozumně vybrat. Velkým plusem zmrzlin obsahujících mléko, tvaroh nebo jogurt je vyšší podíl bílkovin, a tedy lepší výživové vlastnosti než u vodových zmrzlin. Při výběru „vodových nanuků“ je dobré vybrat ty, které obsahují i podíl ovocné složky. Proto raději sáhněte po ovocné zmrzlině či sorbetu než vodovém nanuku. Vodová zmrzlina bude mít menší obsah energie. V mléčných je totiž více tuku, což nutně nemusí být na škodu.
Pokud tedy zmrzlinu chcete zařadit do svého jídelníčku, vyberte si vhodnou variantu v rozumném množství. I to je důležité. Jestliže víte, že by vás doma zbytečně lákala, nekupujte velká balení. U takových dobrot totiž platí, že si opravdu pochutnáte jen na začátku a pak už jen pokračujete, dokud balení není prázdné. Ruku na srdce: Kdo z nás to někdy nezažil?
Lépe také uděláte, pokud zvolíte zmrzlinu či nanuk bez polevy. U polev se soustřeďte na to, aby ve složení opravdu byla čokoláda. Polevy často viděly čokoládu leda z vlaku a namísto ní tam najdeme ztužený tuk, který je pohromou pro naše zdraví.
Z nutričního hlediska jsou nejvhodnější zmrzliny s obsahem tvarohu nebo jogurtu. Pokud se nejedná o pouhou příchuť vytvořenou aromaty, mohou být zdrojem kvalitních bílkovin a vápníku.
Oblast zmrzlin je svázána poměrně důkladnými legislativními pravidly. Vše zásadní o nich najdete ve vyhlášce č. 397/2016 Sb. V kostce to můžeme shrnout následovně:
- Smetanové zmrzliny musí obsahovat alespoň 8 % mléčného tuku a nesmí se do nich záměrně přidávat tuk a bílkoviny nemléčného původu. Zástupcem této kategorie typicky bude poctivá zmrzlina, kterou si dáte třeba na dovolené u moře.
- Mléčné mražené krémy obsahují alespoň 2,5 % mléčného tuku a zároveň musí obsahovat nejméně 6 % tukuprosté mléčné sušiny. Stejně jako u smetanové zmrzliny i zde platí zákaz přidávání bílkovin a tuku jiného než mléčného původu. Zástupcem této kategorie je například nanuk Míša.
- Mražené krémy s rostlinným tukem musí obsahovat minimálně 5 % rostlinných tuků. I u této skupiny zmrzlin však doporučujeme číst složení. Někdy se do ní z legislativních důvodů dostanou i speciální výrobky, například bezlaktózové, u nichž není možné mléčný tuk použít. Zástupcem této kategorie bude například Magnum.
- Vodové mražené krémy neobsahují žádný záměrně přidaný tuk, jeho celková sušina nesmí být nižší než 12 %. Zástupcem je třeba nanuk Kaktus, který si určitě pamatujete z dětství.
- Ovocné mražené krémy rovněž neobsahují záměrně přidaný tuk, jejich celková sušina je nejméně 12 % a obsah ovocné složky alespoň 15 %. V případě, že jsou místo ovoce použity ořechy, musí jich být minimálně 5 %. Zástupcem je třeba u dětí oblíbené Calippo.
- Sorbety jsou podobné ovocným mraženým krémům, ovocný podíl u nich však musí být nejméně 25 %, u ořechových sorbetů pak 7 %. Zástupcem je jahodový Mrož v kelímků.
Další body legislativy se týkají označování příchutí. Toto podrobnější čtení ale doporučujeme fanouškům zmrzliny spíše na dlouhé letní večery.
3. Jaký nanuk/zmrzlina je nejzdravější?
Už dávno neplatí, že zmrzlina nebo nanuk jsou výživové hříchy, za které půjdete do pekla. Naopak se může jednat o vhodný dezert po jídle nebo menší svačinu. Z výživového hlediska jsou vhodné např. tvarohové zmrzliny. Český nanuk Míša patří i k mým favoritům. 53 % složení tvoří tvaroh a v jednom nanuku najdeme 130 kcal, 12 g sacharidů, 7 g tuku a 3,5 g bílkovin.
Nejjednodušší je pak pořídit formičky na nanuky a vyrobit si poctivé domácí. Nebo zkuste naši domácí proteinovou zmrzlinu z arašídového másla.
4. Jak nanuk/zmrzlinu napasovat do příjmu?
Chcete si v létě namísto svačiny dát raději nanuk nebo zmrzlinu? Pak si vyberte ideálně tvarohovou nebo jogurtovou zmrzlinu s malým množstvím přidaného cukru, například výše zmíněného Míšu. Podobným ekvivalentem může být jeden kopeček nebo menší porce točené zmrzliny. U kornoutů a točené zmrzliny je třeba počítat ještě s energií navíc v podobě kornoutu.
Menší porce takové zmrzliny nebo jeden tvarohový nanuk odpovídá dvěma a půl velkého čtverečku hořké čokolády, třetině čokoládové Mars tyčinky nebo třetině donutu. Samozřejmě není rozumné mít zmrzlinu na svačinu každý den, občas ale rozhodně neuškodí. I větší nanuky typu Magnum mají do 300 kcal nejsou žádná tragédie, což cca vydá za menší jídlo (svačinu) v redukčním režimu u ženy. Neměli byste si už ale dát nic dalšího.
5. Proč má zmrzlina méně energie oproti jiným sladkostem?
Vysoký obsah vody ve zmrzlině způsobí, že konečný obsah energie, cukru nebo tuku je nižší, než tomu je například u čokolády nebo sušenek. Takové potraviny obsahují minimum vody, a proto jsou mnohem koncentrovanějším zdrojem energie.
Co si z toho vzít?
Věříme, že po přečtení dnešního článku jste zase o kousek chytřejší a už víte, jak si zmrzlinu vybrat, aby nebyla kalorickou bombou ani propadákem po stránce kvality.
Je tedy třeba koukat na složení a použité suroviny, ale také na energetickou hodnotu. Výběr je pak čistě na vašich preferencích. Špatně není zmrzlina ovocná ani mléčná nebo smetanová. A když zůstaneme pouze u jedné zmrzliny, rozdíly v příjmu kalorií nejsou tak dramatické.