Sezónní alergie: z čeho vznikají a jak se proti nim bránit?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
Sezónní alergie: z čeho vznikají a jak se proti nim bránit?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Alergie je reakce imunitního systému na cizorodé antigeny zvané alergeny (potraviny, rostliny, roztoče, pyly, ale i slunce, chlor apod.).
  • Alergická reakce může pak způsobit kašel, vyrážky, svědění očí, rýmu, v závažných případech dokonce nízký krevní tlak, dýchací potíže nebo astmatické záchvaty.
  • Alergie sice nelze vyléčit, mohou se ovšem stát zvladatelnými prevencí a aktivní léčbou.

Trpíte sezónními alergiemi? Možná se vám víc vybaví název senná rýma – jedná se o různé komplikace spouštějící se u jedinců citlivých na pyl, trávy, roztoče či plísně. Tento článek představí, co sezónní alergie jsou, kdy a jak se projevují i možné způsoby léčby.

Co jsou sezónní alergie?

Samotné alergie fungují tak, že imunitní systém přehnaně reaguje na obvykle neškodné látky. Zvýšená citlivost ovšem nepřichází hned – při prvním setkání s alergenem totiž organismus protilátky teprve vytváří, proto v této fázi ještě žádná reakce nebývá. U druhého vystavení už může nastat produkce látek typu histamin, s rozšířením typických příznaků reakce (například rýmy, kýchání, svědění kůže apod.). Alergie jsou časté hlavně u dětí a během dospívání mohou úplně vymizet.

Některé alergie jsou však pouze sezónní – projevují se alergickou rýmou, která se vyskytuje nejvíce mezi dubnem a květnem, trpí až 30 % populace. Reakce je v tu chvíli vybudovaná na venkovní alergen, pyl, jež patří ve formě rostlin opylovaných větrem (stromy, trávy a plevel) mezi nejčastější alergeny. Pyly z hmyzem opylovaných rostlin jsou příliš těžké na to, aby zůstaly dlouho ve vzduchu, a je tedy méně pravděpodobné, že vyvolají alergickou reakci. Senná rýma je něco trochu jiného, princip je ovšem stejný. Pochází z období sečení, přičemž se tato aktivita vyskytuje v letních měsících, přibližně ve stejnou dobu.

To ovšem neznamená, že sezónní alergie v zimě neexistují, jsou takové případy, kdy je možné trpět alergickou rýmou po celý rok. A v závislosti na vašich spouštěcích alergií a na tom, kde žijete, může vaše senná rýma začít několik týdnů před sezónou. Druhým případem je i reakce na alergeny v domácím prostředí, jako jsou plísně nebo srst domácích zvířat.

Rýma, bolesti hlavy nebo zalehlé uši

Příznaky sezónních alergií se pohybují od mírných až po těžké. Mezi možné a nejčastější ovšem patří:

  • kýchání
  • rýma nebo ucpaný nos
  • slzení a svědění očí
  • svědění dutin, hrdla nebo zvukovodů
  • zalehlé uši
  • postnazální drenáž
  • bolest hlavy
  • dušnost
  • sípání
  • kašel

Mnoho lidí se sennou rýmou může trpět také astmatem. V takovém případě doporučujeme chodit na pravidelné prohlídky k alergologovi či pneumologovi kvůli potenciálnímu astmatickému záchvatu.

Image by Freepik.com

Jak jdou roční období…

Senná rýma tedy nastává ve chvíli, kdy váš imunitní systém identifikuje látku (za normálních okolností neškodnou) ve vzduchu jako nebezpečnou. Reaguje na to tím, že uvolňuje histaminy a další látky do krevního oběhu a ty následně vyvolají alergickou reakci. A ačkoli jsme zmiňovali výše, že příčiny se mohou lišit v závislosti na ročním období, ale i oblasti, v níž žijete, existují určité běžné spouštěče pro:

Jaro

Stromy, především ty rozkvetlé, jsou zodpovědné za většinu jarních sezónních alergií. Obzvlášť populárním “pachatelem” je pak bříza, mezi další se řadí ale i cedr, olše, jírovec, vrba a topol.

Léto

V létě se potom jedná o též výše zmíněnou sezónu sečení. Jinými alergeny mohou být ale také trávy, jako je jílek a timotejka, stejně tak některé plevele. Podle Asthma and Allergy Foundation of America jsou trávy nejčastějším spouštěčem pro lidi se sennou rýmou.

Podzim

Podzimu se přezdívá také sezóna ambrózie, zahrnující více než 40 druhů po celém světě. Jedná se o invazní rostliny, jejichž pyl je na podzim velmi častým alergenem společně s kopřivou, pelyňkem, šťovíkem a jitrocelem.

Zima

V zimě většina venkovních alergenů leží ladem. Pokud jste ale náchylní k sezónním alergiím, můžete reagovat na alergeny v interiéru, jako jsou plísně, srst domácích zvířat nebo roztoči. Tyto alergeny se z vašeho prostředí odstraňují ale daleko snáz než venkovní pyly.

Je nutná návštěva lékaře? Ano!

Nejúčinnější léčbu alergie vám poradí praktický lékař či rovnou alergolog. Sezónní alergie jsou navíc snáz diagnostikovatelné než jiné alergie či intolerance. Tím, že se objevují pouze v určitém období, nebo ve více ročních obdobích s jinými příznaky, můžete mít svůj indikátor toho, že byste na měli zajít na kontrolu. Alergické testy navíc obvykle ani nejsou nutné. Léčba bude pravděpodobně velmi podobná, bez ohledu na to, na jaký typ alergenu reagujete.

A jaké jsou tedy druhy léčby?

Tím nejlepším lékem na jakékoli alergie je samozřejmě vyhýbání se alergenům, které u vás příznaky spouštějí. K dispozici jsou ale také léky či podpůrná léčba.

Vyhýbání se

To se samozřejmě jednoduše řekne a hůř se dělá, jedná se ovšem o efektivní způsob částečné eliminace problému. Zkuste například zkontrolovat meteorologickou síť pro předpovědi pylu a snažte se spíš zůstávat uvnitř, když je množství na vyšší úrovni. Jiným způsobem pomoci může být i omezení větrání nebo zváženní protiprachových masek, zejména ve větrných dnech.

Medikace

Některým alergenům se ovšem opravdu snadno nevyhýbá a v takovém případě přichází na scénu léky. O možných variantách vás bude informovat alergolog, mezi nejzákladnější ale patří:

  • volně prodejné dekongestanty a antihistaminika, jako je cetirizin a kombinované léky obsahující acetaminofen, difenhydramin a fenylefrin (u nichž je stejně na místě diskuze s lékařem a až následné užívání)
  • léky na předpis, jako jsou steroidní nosní spreje
  • v závažných případech lze doporučit očkování proti alergii (typ imunoterapie, která může pomoci znecitlivit imunitní systém vůči konkrétnímu alergenu)

Alternativní léčba

Alternativní způsoby léčby, o nichž bylo provedeno několik studií, mohou sloužit (opět po konzultaci s lékařem) jakožto podpůrná léčba sezónních alergií. Naznačuje se, že některé druhy doplňků stravy mohou poskytnout úlevu (například kvercetin, Lactobacillus acidophilus, spirulina, nebo vitamin C). Stále je ale zapotřebí více výzkumu k potvrzení dostatečné účinnosti těchto alternativních léčeb sezónních alergií.

Co si z toho vzít?

Sezónní alergie jsou problémem trápícím až 30 % populace. Zahrnují se mezi ně symptomy jako kýchání, rýma nebo ucpaný nos, slzení a svědění očí či dušnost nebo zalehlé uši. Tyto alergie se mohou lišit na základě ročního období i v závislosti na místě bydliště. Jejich projevy mohou mít ovšem výrazný dopad na fyzickou i duševní pohodu jedince, proto je vždy potřeba o těchto potížích informovat svého lékaře či jiného odborníka, a s ním se domluvit na odpovídající léčbě zahrnující medikamenty s možností podpory alternativní léčbou.

Běh na pásu vs venku: čím se od sebe liší?
Běh na pásu vs venku: čím se od sebe liší?
Běžecký svět se dělí na 2 tábory – někteří milují běh venku, jiní zase nedají dopustit na starý dobrý běžecký pás. Jak se tyto dva způsoby běhu liší a je některý z nich lepší pro redukci hmotnosti?
Potravinové intolerance: projevy a typy
Potravinové intolerance: projevy a typy
Většina lidí má v okolí někoho, kdo se vyhýbá určitým potravinám kvůli alergii nebo intoleranci. Věděli jste, že jsou mezi potravinovou alergií a intolerancí zásadní rozdíly a že si je lidé často pletou? V tomto článku se dozvíte, jak je rozlišit.
Účinky solných lamp: pomoc s léčbou astmatu, či pouhá dekorace?
Účinky solných lamp: pomoc s léčbou astmatu, či pouhá dekorace?
Himalájské solné lampy jsou prezentovány nejen jako originální dekorace, ale také jako způsob léčby mnohých zdravotních potíží, například co se ionizace vzduchu či astmatu a alergií týče. Je tomu ale opravdu tak? Odpovědi naleznete v tomto článku!
Změna ročních období: Ovlivňuje lidské zdraví?
Změna ročních období: Ovlivňuje lidské zdraví?
Střídání ročních období berou lidé jako samozřejmost – jak ale tyto sezónní změny ovlivňují zdraví a fyziologické funkce těla? A proč je v zimě náročnější udržet si zdravou hmotnost? Dozvíte se v novém článku.
Trápí vás jarní únava? Těchto 8 tipů pomůže!
Trápí vás jarní únava? Těchto 8 tipů pomůže!
Jarní únava či splín jsou častějšími úkazy, než si můžete myslet. Ovlivňuje je mnoho faktorů, především změna intenzity a délky slunečního světla. Ale jak se proti tomu bránit? Odpovědi naleznete v tomto článku!
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?