Trpíte dehydratací? Těchto 8 příznaků napoví

ověřil/a RNDr. Tomáš Novotný a Mgr. Kristýna Kovářová
Komentáře
Trpíte dehydratací? Těchto 8 příznaků napoví
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • K dehydrataci dochází, když vaše tělo přijímá méně tekutin, než je adekvátní jejich "ztrátám".
  • Dehydratace může způsobit různé příznaky od mírné žízně a sucha v ústech až po závratě či křeče.
  • Může být způsobena různými faktory, kromě nedostatečného pití tekutin také nadměrným pocením, zvracením, průjmem nebo zdravotními stavy (například cukrovkou).

Všemi opěvovaný pitný režim může být poměrně tuctovým elementem konverzace o fyzické a psychické pohodě. Pokud si ale rozeberete jeho opak, tedy dehydrataci, dojde vám, že na tom opravdu něco je.

Jak a proč hydratovat

Dostatečné doplňování tekutin je klíčovým prvkem zdravého životního stylu, to jistě víte. Tušíte ale, proč tomu tak je? Voda zastupuje ve vašem těle nezanedbatelné množství funkcí. Tvoří vnitřní prostředí těla, v němž probíhají všechny možné děje, například metabolické procesy. Zároveň je klíčová pro tonus pokožky, či optimální krevní oběh a tedy i transport kyslíku do tkání.

Jedině při dostatečné hydrataci můžete udržovat správnou tělesnou teplotu, snížit riziko úpalu, močových infekcí, ledvinových kamenů, ale i vzniku bolesti hlavy a migrén. Adekvátní pitný režim dokáže navíc podpořit správnou funkci mozku a kognitivní procesy, jako je koncentrace a paměť.

Rizika dehydratace

Z výše zmíněných důvodů je jasné, že dehydratace může mít vážné následky pro vaše zdraví. Jedním z hlavních rizik je zvýšení viskozity krve v cévách, což může zvyšovat nároky na srdeční práci nebo způsobovat závratě, nevolnost a zmatenost. Další potenciální komplikace se týká ledvin, konkrétně jejich udržování rovnováhy tekutin během dehydratace – kvůli tomu může docházet ke sporadickému vylučování moči a jejich ohrožení infekcí či ledvinovými kameny.

Mezi rizika patří ale i snížení tonu kůže, zpomalení hojení ran či zhoršení únavy a snížení výkonu. V extrémních případech může dehydratace způsobit i selhání orgánů, záchvaty a dokonce smrt. Zvláště starší lidé (s věkem klesá i schopnost uvědomovat si žízeň), kojenci a lidé s určitými zdravotními problémy jsou náchylnější k dehydrataci a jejím následkům. Proto je důležité zajistit dostatečný přísun tekutin a vyhýbat se faktorům, které mohou dehydrataci způsobit nebo zhoršit (horké počasí, nadměrné pocení, zvracení a průjem).

8 příznaků dehydratace

  1. Únava: jelikož dehydratace ovlivňuje nespočet aspektů lidského zdraví, můžete při ní mít problémy i s cykly spánku a bdění. Jedna studie zjistila, že kratší doba spánku byla významně spojena s nedostatečnou hydratací a že lidé, kteří byli dostatečně hydratovaní, spali déle než ti, kteří nebyli. Nedostatek vody může působit ale i na únavu během či po cvičení – malá studie zahrnující 14 mužských sportovců naznačuje, že akutní dehydratace vedla ke zvýšenému vnímání únavy a také negativně ovlivnila vytrvalost při cvičení.
  2. Tmavě zbarvená moč: pohled na barvu moči je považován za nejpraktičtější způsob, jak jednoduše  identifikovat dehydrataci. Tmavší barva se může objevit v případě, kdy vaše tělo šetří více vody a k vylučování ji uvolňuje ve snížené míře. Z tohoto důvodu se moč stává koncentrovanější s odpadními produkty z těla, jako je sodík a močovina. Je ale důležité mít na paměti, že to tak nemusí odpovídat ve 100 % případů (jsou tu například určité potraviny či léčiva, jejichž obsažené látky mohou odstín moči ovlivňovat apod.).
  3. Suchá kůže: pokud cítíte, že máte sušší pokožku než obvykle společně se suchem v ústech či popraskanými rty, může k tomu s velkou pravděpodobností přispívat dehydratace (samo sebou se může jednat o známku mnoha dalších zdravotních stavů, takže při dlouhodobějším pozorování doporučujeme navštívit lékaře či jiného profesionála). Formu domácího samotestu můžete ale simulovat pomocí kožního turgorového testu. Nejprve uchopte kůži na podpaží nebo břiše mezi dva prsty a následně po několika sekundách uvolněte. Hydratovaná pokožka se rychle vrátí do své normální polohy, zatímco dehydratovaná zůstane ve „napjaté“ poloze.
  4. Bolesti hlavy: i když je dehydratace silně spojena s bolestmi hlavy, vědci si nejsou přesně jisti, proč tomu tak je. Některé studie ukazují, že zvýšený příjem vody může pomoci snížit příznaky bolesti hlavy u lidí, kteří trpí migrénou.
  5. Závratě: ortostatická hypotenze je lékařský termín pro snížení krevního tlaku při stání či sezení. A právě dehydratace lidského organismu k ní může vést. Běžný stav je to především u starších dospělých, kteří jsou více ohroženi rozvojem dehydratace a nízkým objemem krve (hypovolémie). Těžká dehydratace může v některých případech vést dokonce k mdlobám.
  6. Bušení srdce: nedostatečné pití tekutin může negativně ovlivnit celkové zdraví, včetně zdraví srdce – skrze zvýšení viskozity krve a tím i míry zátěže na srdce. Mezi tyto příznaky patří bušení srdce, chvění nebo nepravidelný srdeční tep. Podle jednoho přehledu může dehydratace navíc narušit srdeční funkci několika způsoby, včetně negativního ovlivnění funkce krevních cév.
  7. Nízký krevní tlak: tento příznak se objevuje až v případě závažnější dehydratace jedince. Jak již bylo zmíněno výše, nedostatek příjmu tekutin zhoršuje funkci krevních cév a regulaci krevního tlaku – to znamená malé množství cirkulující ve vašich kapilárách, žilách, tepnách a komorách vašeho srdce. Když se váš objem krve sníží, vaše tělo to kompenzuje zvýšením tepové a dechové frekvence a také snížením krevního tlaku.
  8. Zhoršení koncentrace: některé studie ukázaly, že dehydratace může být škodlivá pro krátkodobou paměť, koncentraci a náladu. Abstinence v pití vody po dobu 36 hodin vedlo podle malého výzkumu k vyšší chybovosti v testech a negativně ovlivnilo energii, náladu, pozornost a paměť. Rehydratace vodou tyto příznaky zmírnila. Těžká dehydratace může vést ke zmatenosti a podrážděnosti.
Trpíte dehydratací? Těchto 8 příznaků napoví

Kolik bych měl/a denně vypít?

Doporučené množství vody, kterou by měl průměrný a zdravý dospělý jedinec vypít každý den, se může lišit v závislosti na různých faktorech, jako je věk, pohlaví, hmotnost, fyzická aktivita a klimatické podmínky. Nicméně všeobecně platí, že zdravý dospělý potřebuje zhruba 35 ml vody na kilogram tělesné hmotnosti denně. Tedy:

50 kg1,7 l
60 kg2,1 l
70 kg2,4 l
80 kg2,8 l

Toto doporučení zahrnuje jak vypitou vodu, tak tu, kterou získáváte z potravin a jiných nápojů. Nicméně v závislosti na úrovni aktivity, klimatických podmínkách a dalších faktorech, jako jsou těhotenství, kojení, ale i nemoc, může být třeba vypít více než toto doporučení.

Je důležité poznamenat, že každý jedinec má jiné potřeby tekutin a může vyžadovat různé množství vody v závislosti na jeho individuálních potřebách. Pokud máte jakékoliv zdravotní problémy, měli byste se poradit s lékařem, aby vám pomohl určit, kolik tekutin byste měli vypít denně.

Co si z toho vzít?

Pro optimální funkci těla i mysli je nezbytné zajistit si (kromě dalších aspektů samozřejmě) adekvátní hydrataci. Voda totiž není jen pouhým zdrojem osvěžení, podporuje také metabolické procesy, udržuje krevní oběh, zdravou pokožku, vlasy i nehty. Navíc umožňuje vylučování odpadních látek z těla a zlepšuje kognitivní procesy. Dehydratace je naopak velmi nebezpečná – může vést ke zhoršení stavu kůže a rozsáhlým poruchám vnitřního prostředí. K identifikaci můžete využít spousty faktorů, jež vaše tělo vysílá, například tmavou moč či závratě a bolesti hlavy. Proto je důležité zajistit si dostatečný přísun tekutin a vyvarovat se faktorům, které mohou dehydrataci způsobit nebo zhoršit.

Iontové nápoje: Kdy je pít a kdy jsou naopak zbytečné?
Iontové nápoje: Kdy je pít a kdy jsou naopak zbytečné?
Hned na úvod by se mi chtělo odpovědět na otázku, kterou jsem si dal v názvu toho článku. A to jednoduchým "protože jsou k ničemu". Nicméně bych celou problematiku zbytečně zjednodušil, i když bych se příliš od konečného resultu neodchýlil.
Nebaví vás kohoutková voda? Máme 8 tipů jak si zpestřit pitný režim
Nebaví vás kohoutková voda? Máme 8 tipů jak si zpestřit pitný režim
Vypít dostatek tekutin během dne může být pro řadu osob pořádný oříšek. Přinášíme vám 8 osvědčených tipů, jak si pitný režim zpestřit a usnadnit.
Kvalita pitné vody: můžeme pít bez obav i tu z kohoutku?
Kvalita pitné vody: můžeme pít bez obav i tu z kohoutku?
O pitné kohoutkové vodě se často říká, že je plná hormonů a estrogenů, které mají negativní vliv na naše zdraví. Co je na tom pravdy a jak jsme na tom s kvalitou pitné vody v rámci vodovodních sítí v České republice?
Kolik vody denně musíme vypít?
Kolik vody denně musíme vypít?
Jedni tvrdí, že pitný režim je základ a druzí jsou přesvědčeni, že je to jakási podivná "lobby". Kde je tedy pravda? Má, nebo nemá pitný režim svá opodstatnění?
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
Pijete dostatečně? 7 překvapivých příčin dehydratace
Pijete dostatečně? 7 překvapivých příčin dehydratace
Věděli jste, že mírná dehydratace má vliv mimo jiné i na výkon? Podívejme se na zoubek tomu, kolik pít a být v suchu. Tedy, v tomto případě spíš ve vodě.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!