Nová studie z roku 2019 porovnávala stravování doma se stravováním v restauracích a fast foodech s ohledem na koncentraci potenciálně nebezpečných látek v krvi. Výsledek? Konzumace jídel z fast foodů byla spojena s vyšší hladinou těchto látek v těle. O jaké látky jde a máme se bát?
Látky z obalových materiálů potravin (PFAS) mohou způsobovat potíže se štítnou žlázou a reprodukcí
Už jste někdy přemýšleli nad tím, proč jsou průmyslové obaly potravin tak odolné? Proč papírový obal másla není zvenku mastný, proč se obal od cheeseburgeru nikdy nerozmočí nebo proč tenký obal popcornu dokáže tak účinně odolávat mastné pochoutce?
Odpověď nám dávají PFAS (PolyFluoroAlkyl Substances, přezdívané též jako věčné chemikálie), což jsou látky hojně používané v potravinových obalových materiálech. Dokáží totiž spolehlivě odolávat mastnotě i vlhkosti.
Obalový materiál (nejčastěji papír) se tak napustí touto příměsí (výsledný obsah PFAS v obalu činí asi 11,5 %) a dokáže potravinu efektivně chránit.
PFAS se však mohou uvolňovat do potravin i lidského těla a způsobovat zdravotní problémy
Technologova radost se rychle mění v noční můru výživáře, když zjistí, že PFAS se mohou z obalů uvolňovat do potravin, a nakonec až do lidského těla. A co hůř, PFAS se do těla nejen dostávají, ale také se v něm dlouhodobě ukládají (pro nejčastěji používané PFAS jde řádově o roky, než se z těla odbourají).
S čím jsou dávány látky používané v obalových materiálech (PFAS) do souvislosti?
- zvýšeným rizikem vzniku rakoviny
- poruchou funkce štítné žlázy
- sníženou funkcí imunitního systému
- přibýváním na váze
- a zřejmě působí taktéž jako tzv. endokrinní disruptory (narušují hormonální rovnováhu)
Jídlo z fast foodů a balený popcorn představují bohatý zdroj PFAS
Nedávno byla publikovaná studie zabývající se sledováním zdrojů PFAS v potravinách.
A jak to dopadlo?
- Vyšší hladina PFAS v krvi byla objevena u osob, které jedly pravidelně v restauracích, fast foodech či pizzeriích oproti osobám, které se stravovaly převážně v domácích podmínkách.
Proč tomu tak je?
To se můžeme jen domnívat, ale podle autorů je velmi pravděpodobné, že stravování ve fast foodech je spojeno s častějším kontaktem potravin s průmyslovými obaly. Také materiály pro převoz jídla z restaurace jen přispívá potenciální kontaminaci PFAS.
Pokud ale hledáte opravdového rekordmana v obsahu PFAS, ve fast foodech hledáte marně. Nejvyšší hodnoty PFAS v krvi totiž byly naměřeny u milovníků baleného popcornu.
Ten je totiž v kontaktu s papírovým obalem nejen v regálu vaší oblíbené sámošky, ale také během samotné přípravy v mikrovlnné troubě při vyšší teplotě, kvůli čemuž se PFAS do popcornu mohou přenášet rychleji a ve větším množství.
Jaké je řešení? Méně obalů a více jídla připraveného v domácích podmínkách
Snížit hladiny PFAS v organismu můžete díky častější konzumaci a přípravě jídla v domácích podmínkách. Podle Susmanna (2019) obsahuje jídlo připravené v domácích podmínkách daleko méně PFAS než jídlo v restauracích a fast foodech.
Vyměňte zastávku ve fast foodu cestou z práce za nákup nutričně bohatých potravin a připravte si jídlo doma. Nejen že omezíte příjem potenciálně rizikových látek, ale také můžete několikanásobně ušetřit za nákup potravin.
Méně krabic a obalů. Nakupujte co nejčerstvější potraviny
Eliminovat PFAS ze stravy se můžete pokusit navíc díky méně častému používání obalových materiálů na potraviny, což jde ruku v ruce s omezením průmyslově zpracovaných potravin, které v sobě mohou mít více ochranných obalů než samotného produktu.
Méně krabic, méně plastových obalů. Díky tomu zamezíte i průchodu dalších potenciálně nebezpečných látek z nekvalitních plastových materiálů, jako je například bisfenol A (BPA) či ftaláty. A jako bonus můžete odejít z obchodu se spokojeným pocitem, že jste pro životní prostředí alespoň něco málo udělali.
- Vyzkoušet můžete i pár tipů ke krabičkování v článku s názvem Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídlo do 20 minut
Co si z toho vzít?
- Mnoho obalových materiálů využívá z technologických důvodů PFAS jako příměs do papíru, díky čemuž výrobci dosáhnou vyšší odolnosti obalů.
- Tyto příměsi (PFAS) se mohou následně dostávat do potravin, a nakonec až do lidského organismu, kde mohou přetrvávat mnoho let.
- PFAS jsou spojeny s výskytem rakoviny, poruchou funkce štítné žlázy, sníženou funkcí imunitního systému či s přibíráním hmotnosti.
- Nejlépe uděláte, pokud budete své jídlo konzumovat z domácí výroby, při které použijete co nejméně obalových materiálů. Tím prospějete nejen svému zdraví, ale také životnímu prostředí.
- Při stravování v domácích podmínkách máte kontrolu nad všemi použitými surovinami, můžete také kontrolovat množství jídla na jednu porci nehledě na skutečnost, že domácí stravování bývá zpravidla méně kalorické. Oproti fast foodům a pizzeriím také obsahuje výrazně méně soli a cukru, trans‑nenasycených mastných kyselin a zpravidla také celkového množství přijaté energie.
- Díky domácímu stravování ušetříte, a to až několikanásobně oproti pravidelnému stravování v restauracích. Naučte se vařit do zásoby z nutričně hodnotných potravin a jídlo si noste s sebou v kvalitních plastových nádobách bez bisfenolů (na dně obalu naleznete nápis „BPA‑free“).