Paleo dieta

Jan Caha
Jan Caha 17. 12. 2013
2 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Paleo dieta

Paleo strava se dostává do módy v posledních letech, a to zejména v kontextu rozvoje disciplíny CrossFit. Kde se vlastně tento styl stravování vzal a jaké jsou jeho zásady?

Paleo dieta

Jak již název sám napovídá, tato dieta je inspirována zejména dobou paleolitickou, tedy 40 tisíc lete před naším letopočtem. Nemyslete si, tato dieta v této době nevznikla, pouze si z ní někteří odborníci vzali příklad a vytvořili moderní způsob stravování, který je aplikovatelný téměř pro všechny sportovce. Samotná dieta byla definována již v roce 1988. Ano, slyšíte správně, již před 25 lety. Nejedná se tedy zase o tak velikou novinku, za kterou ji někteří považují. V roce 1999 byla o paleo dietě vydána první kniha, která ji definovala a stanovovala hranice, o které se může opírat. V této době také odborníci dospěli k názoru, že lidé žijící stylem "lov a sběr" byli naprosto zdraví, silní a odolní, co na tom, že se dožili třetiny věku, co dnešní člověk. Zde si dovolím lehkou odbočku, člověk v této době rozhodně nebyl zcela zdráv a tlustý být ani nemohl, vždyť k tomu neměl prostor ani prostředky.

Velmi častým argumentem mnoha zastánců paleo diety je informace, že se od doby paleolitu na člověku mnoho nezměnilo, alespoň tedy ne geneticky.  Ani toto bohužel není zcela pravda, vždyť se přeci naplno rozdělily krevní skupiny. Za nevhodné, nebo alespoň kritické období stoupenci paleo stravy považují dobu, kdy došlo k ustájení zvířat, jejich řízenému chovu a rozvoji živočišné i rostlinné výroby. Řekněme si jedno, bez zemědělské produkce bychom zde již nebyli, a pokud ano, rozhodně ne v tak moderním a rozvinutém světě. Abych ale neustále pouze nekritizoval, protože i přes kritiku si tento stravovací směr zaslouží svoji pozornost a v aktuálním výživovém stavu člověka, je více než inspirativní, podívejme se na hlavní principy paleo diety. 

Základní principy dle makroživin

  • nízká spotřeba cukrů, vynechání obilnin, většinou i luštěnin a některých druhů lilkovitých plodin, zaměření se na kvalitní přírodní zdroje potravin. (vynechává se především: pšenice, kukuřice, rýže, těstoviny, pečivo, i ostatní obiloviny, luštěniny včetně fazolí a sójových bobů, brambory někdy i lilky)
  • přísun kvalitních bílkovinpředevším z živočišných zdrojů a pouze některých rostlin, přísun vitamínů a minerálů, zaměření se na kvalitní přírodní zdroje. (preference: maso a vejce od zvířat chovaných v přírodním prostředí, vynechání levných uzenin a mas zatížených nekvalitním chovem)
  • zaměření se na kvalitní přírodní zdroje tuků (vynechávají se: hydrogenované i částečně hydrogenované tuky jako margaríny včetně těch „moderních“, veškeré rostlinné náhražky živočišných tuků)

Ještě snad lépe nám celou dietu popíše výživová pyramida PALEO DIETY.

Z výživového směru paleo se vyvinulo tzv. primální stravování, které povoluje konzumaci určitých potravin vznikajících z domestikovaných zvířat, nebo již nějakým způsobem zpracované. V komparaci s paleo pyramidou mně toto připadne pro běžného člověka přirozenější.

Kolik jednotlivých živin ve fitness? Zde se názory jednotlivých autorů rozcházejí, nicméně oproti běžnému zvyku, můžeme počítat s vyšším příjmem bílkovin (někde okolo 2 - 2,5 g/kg TH), stejně jako s vyšším příjmem tuku (1-1,5 g/kg TH) a o něco nižším příjmem sacharidů. Co to znamená? Zde jde o vaši preferenci, pokud chcete zhubnout, držte se příjmu 1-2 g/kg TH, pokud udržujete svalovou hmotu nebo nabíráte, můžete se pohybovat až do 8 g/kg TH. Zde bych upozornil, že zdroje převážně konzumované obsahují poměrně hodně vlákniny. Ne snad, že by to bylo ke škodě, ale přemíra vlákniny může způsobovat nepříjemné trávící obtíže stejně jako vychytávání některých důležitých minerálních látek.

Názor autora: "Abych shrnul svůj názor na paleo dietu musím  říct, že do moderního stravování se s určitou obměnou dá aplikovat. Nejedná se dle mého o takovou "pecku", jak si mnozí myslí. Je to zase jeden z mnoha různých stylů srovnatelný s ostatními. Za pár let si na něj opět nikdo ani nevzpomene, nicméně nyní je moderní a pro lidi, kteří mají problém se svojí vahou i použitelná.

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
2 Líbí se mi Uložit článek