Paleo dieta

17. 12. 2013
Komentáře
Paleo dieta

Paleo strava se dostává do módy v posledních letech, a to zejména v kontextu rozvoje disciplíny CrossFit. Kde se vlastně tento styl stravování vzal a jaké jsou jeho zásady?

Paleo dieta

Jak již název sám napovídá, tato dieta je inspirována zejména dobou paleolitickou, tedy 40 tisíc lete před naším letopočtem. Nemyslete si, tato dieta v této době nevznikla, pouze si z ní někteří odborníci vzali příklad a vytvořili moderní způsob stravování, který je aplikovatelný téměř pro všechny sportovce. Samotná dieta byla definována již v roce 1988. Ano, slyšíte správně, již před 25 lety. Nejedná se tedy zase o tak velikou novinku, za kterou ji někteří považují. V roce 1999 byla o paleo dietě vydána první kniha, která ji definovala a stanovovala hranice, o které se může opírat. V této době také odborníci dospěli k názoru, že lidé žijící stylem "lov a sběr" byli naprosto zdraví, silní a odolní, co na tom, že se dožili třetiny věku, co dnešní člověk. Zde si dovolím lehkou odbočku, člověk v této době rozhodně nebyl zcela zdráv a tlustý být ani nemohl, vždyť k tomu neměl prostor ani prostředky.

Velmi častým argumentem mnoha zastánců paleo diety je informace, že se od doby paleolitu na člověku mnoho nezměnilo, alespoň tedy ne geneticky.  Ani toto bohužel není zcela pravda, vždyť se přeci naplno rozdělily krevní skupiny. Za nevhodné, nebo alespoň kritické období stoupenci paleo stravy považují dobu, kdy došlo k ustájení zvířat, jejich řízenému chovu a rozvoji živočišné i rostlinné výroby. Řekněme si jedno, bez zemědělské produkce bychom zde již nebyli, a pokud ano, rozhodně ne v tak moderním a rozvinutém světě. Abych ale neustále pouze nekritizoval, protože i přes kritiku si tento stravovací směr zaslouží svoji pozornost a v aktuálním výživovém stavu člověka, je více než inspirativní, podívejme se na hlavní principy paleo diety. 

Základní principy dle makroživin

  • nízká spotřeba cukrů, vynechání obilnin, většinou i luštěnin a některých druhů lilkovitých plodin, zaměření se na kvalitní přírodní zdroje potravin. (vynechává se především: pšenice, kukuřice, rýže, těstoviny, pečivo, i ostatní obiloviny, luštěniny včetně fazolí a sójových bobů, brambory někdy i lilky)
  • přísun kvalitních bílkovinpředevším z živočišných zdrojů a pouze některých rostlin, přísun vitamínů a minerálů, zaměření se na kvalitní přírodní zdroje. (preference: maso a vejce od zvířat chovaných v přírodním prostředí, vynechání levných uzenin a mas zatížených nekvalitním chovem)
  • zaměření se na kvalitní přírodní zdroje tuků (vynechávají se: hydrogenované i částečně hydrogenované tuky jako margaríny včetně těch „moderních“, veškeré rostlinné náhražky živočišných tuků)

Ještě snad lépe nám celou dietu popíše výživová pyramida PALEO DIETY.

Z výživového směru paleo se vyvinulo tzv. primální stravování, které povoluje konzumaci určitých potravin vznikajících z domestikovaných zvířat, nebo již nějakým způsobem zpracované. V komparaci s paleo pyramidou mně toto připadne pro běžného člověka přirozenější.

Kolik jednotlivých živin ve fitness? Zde se názory jednotlivých autorů rozcházejí, nicméně oproti běžnému zvyku, můžeme počítat s vyšším příjmem bílkovin (někde okolo 2 - 2,5 g/kg TH), stejně jako s vyšším příjmem tuku (1‑1,5 g/kg TH) a o něco nižším příjmem sacharidů. Co to znamená? Zde jde o vaši preferenci, pokud chcete zhubnout, držte se příjmu 1‑2 g/kg TH, pokud udržujete svalovou hmotu nebo nabíráte, můžete se pohybovat až do 8 g/kg TH. Zde bych upozornil, že zdroje převážně konzumované obsahují poměrně hodně vlákniny. Ne snad, že by to bylo ke škodě, ale přemíra vlákniny může způsobovat nepříjemné trávící obtíže stejně jako vychytávání některých důležitých minerálních látek.

Názor autora: "Abych shrnul svůj názor na paleo dietu musím  říct, že do moderního stravování se s určitou obměnou dá aplikovat. Nejedná se dle mého o takovou "pecku", jak si mnozí myslí. Je to zase jeden z mnoha různých stylů srovnatelný s ostatními. Za pár let si na něj opět nikdo ani nevzpomene, nicméně nyní je moderní a pro lidi, kteří mají problém se svojí vahou i použitelná.

Potravinová pyramida: návod na cestě za zdravějším jídelníčkem
Potravinová pyramida: návod na cestě za zdravějším jídelníčkem
Potravinová pyramida je grafickým zpracováním oficiálních výživových doporučení, která mají sloužit především k podpoře zdraví obyvatelstva. V České republice se však můžete setkat s několika typy – jak je tedy rozlišit a s jakými doporučeními se můžete setkat v zahraničí?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Železa v těle moc nemáme, i přesto je pro fungování organismu nepostradatelné. Jaké funkce v těle železo plní a z jakých potravin jej nejlépe doplníme?
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.