Bolesti zad (II. část)

Jan Caha
Jan Caha před 10 lety
3 minuty čtení
Bolesti zad (II. část)
1

Můžeme bolest zad léčit?

Na úvod je nutné si říct, že musíte navštívit lékaře. Ten vám provede všechna nezbytná vyšetření, aby zjistil závažnost problému, možná rizika a navrhl způsob léčení.

U nezávažných bolestí zad vám obvykle doporučí pouze krátkodobý klid na lůžku a podávání léků proti bolesti. Po tomto období by měla bolest sama ustoupit, není-li tomu tak, nastává změna léčby a bolest je léčena jako krátkodobá.

U krátkodobých bolestí je vhodná poloha na lůžku. Místně se také aplikuje suché teplo, a to formou zábalů přiložených na bolestivé místo. Na řadu také přichází podání léků proti bolesti. Po ustoupení bolesti se přechází k posílení svalů okolo páteře. K posílení tzv. svalového korzetu. Jak už jsme si řekli, jedná se o vzpřimovače páteře. Ty je možno posílit speciálními cviky. Jejich provedení byste měli konzultovat se svým fyzioterapeutem či rehabilitačním pracovníkem. Vhodné jsou také různé formy kompenzačních cvičení, plavání i kondiční gymnastika. 

U bolestí trvajících déle než jeden týden Vám lékař provede důkladné vyšetření páteře. Zhotoví rentgenový snímek, zajistí Vám neurologické vyšetření a odebere krev na průkaz případného zánětu. Léčba dlouhodobých bolestí závisí na typu odhalené příčiny. Zahrnuje široké spektrum od jednoduchých cviků, které jsme si naznačili u krátkodobé bolesti, přes nejrůznější podpůrné protetické pomůcky až po náročné operační výkony.

bolest zadMohou nastat nějaké komplikace?

Hlavním opěrným systémem v našem těle je páteř. Její poškození sebou tedy nese vážnou hrozbu následných komplikací. Jako taková tvoři obal pro míchu. Její nestabilita, stejně jako poškození tedy vážně ohrožuje i míchu. K těmto stavům dochází vždy při poruše páteře spojených se zlomeninami obratlů nebo při výhřezech meziobratlových plotének.

            Další možnou komplikací je postižení nervů, které se může projevit poruchami hybnosti a citlivosti končetin nebo poruchou vyprazdňování. Oba tyto případy jsou vážným varováním a musí být odborně vyšetřeny i léčeny.

Útlak nervu je obvykle spojen s abnormální bolestí v místě nervu nebo jeho průběhu. Pokud by útlak trval delší dobu, mohl by nerv odumřít, což je sice provázeno ústupem bolesti, na druhou stranu jsou ovšem ztraceny i další funkce, které nerv zajišťuje – citlivost příslušného okrsku kůže a hybnost nervem zásobených fyzických i posturálních svalů.

V příštím a posledním článku se podíváme na prevenci bolesti zad.

Byl ti článek užitečný?
Jo, super! Bohužel ne

Diskuze k článku