5 kroků, díky kterým zlepšíte svou disciplínu a dosáhnete vytoužených cílů

Komentáře
5 kroků, díky kterým zlepšíte svou disciplínu a dosáhnete vytoužených cílů
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Za úspěchem většiny lidí stojí jeden jmenovatel – disciplína. Být disciplinovaný znamená dodržovat zásady a pravidla, které dostaneme od někoho (např. trenér) nebo si je vytvoříme sami. Disciplína se silně pojí s vůlí. A pokud tyto složky osobnosti nepatří mezi naše silné stránky, může se stát, že se nám nedaří plnit cíle a začínáme pořád znovu.

Když zapracujeme na své disciplíně, může se naše představa stát skutečností a díky nově nabyté sebedůvěře nás už nic nezastaví.

Co se v dnešním článku dozvíme?  

  • Proč je vůle při plnění našich závazků tak důležitá
  • Jak vypadá správně nastavený cíl
  • Proč je důležité plnit sliby vůči sobě
  • Že je důležité věřit sám/a sobě a svým schopnostem
  • Proč by měl náš plán obsahovat také dny/příležitosti, kdy zapomenu na svůj režim
  • Že selhat je normální a je to součást procesu.

Jak zlepšit svou disciplínu?

Naše vnitřní vůle často rozhoduje o tom, zda se nám daří plnit závazky. Na výmluvu "mám na to moc slabou vůli" můžeme rovnou zapomenout, jelikož vůli lze trénovat a zlepšovat. 

Hlavní esencí vůle je odolání krátkodobému pokušení, a díky tomu jít tak naproti dlouhodobým cílům. Prakticky to znamená, že odolám dezertu po obědě, následně se mi podaří zůstat v kalorickém deficitu a přiblížím se dlouhodobému cíli – hubnutí. 

5 klíčových kroků pro zlepšení vůle a disciplíny

1. Nastavíme si realistické a krátkodobé cíle

Každý ví, že když chceme silnější svaly, musíme je posilovat. To stejné platí pro vůli. Tu posílíme tím, že své cíle budeme plnit. Každé selhání naopak naši vůli oslabí. Obraz našich cílů si tvoříme sami. A to je velká výhoda! Sami se známe nejlépe a jsme prakticky schopni dopředu odhadnout, co pro nás bude “brnkačka”, a co se naopak obtížností bude rovnat výstupu na Everest. 

Naše cíle by měly být tak uprostřed – realistické, ale zároveň pro nás výzvou

Vybíráme krátkodobé, specifikované, malé cíle, jejichž plnění bude posilovat naši vůli, zlepšovat disciplínu a posouvat nás ke splnění velkých, dlouhodobých záměrů.

Už při tvoření plánu bychom měli zapomenout na přístup všechno, nebo nic. Nemůžeme po sobě chtít zázraky a být na sebe zbytečně moc přísní. To by pak mohlo malé odchýlení od plánu vyústit v pocit zmaru a nesmyslnosti našeho počínání.

Tabulka: Jak může stanovení cílů vypadat v praxi? 

Dlouhodobý cílKrátkodobé cíle vedou ke splnění dlouhodobého
Zhubnu 10 kg Za týden zhubnu 0,5 kg, za měsíc 2 kg, za 5 měsíců mám dole 10 kg 
Budu každý den hodinu cvičitZačnu s 10 minutami, po týdnu přidám dalších 10 minut, po 6 týdnech jsem na hodině
Budu jíst zdravějiPrvní týden omezím sladkosti, další týden přidám více ovoce a zeleniny, další týden budu pít více čisté vody atd. 

Pro stanovení jasných a dosažitelných cílů můžeme použít pomůcku SMART.

Každý náš cíl by měl být: 

  1. Specific – specifický
  2. Measurable – měřitelný
  3. Achievable – dosažitelný
  4. Relevant – relevantní, rozumný
  5. Time bound – časově ohraničený

Např. Začnu běhat a do měsíce zvládnu uběhnout 5 km do 40 minut. 

5 kroků, díky kterým zlepšíte svou disciplínu a dosáhnete vytoužených cílů

2. Dodržujeme to, co si slíbíme 

Sami sebe považujeme za spolehlivého člověka. Co slíbíme ostatním, to splníme. Ale jak to máme vůči sobě samým? Uskutečníme vždy to, co si zadáme? Pravděpodobně ne vždy. Je totiž mnohem jednodušší neplnit závazky vůči sobě než vůči ostatním. 

Například si nastavíme cíl, že tento týden vynecháme sladkosti a dezerty. První den se to podaří, další den nás něco naštve a uklidnění emocí použijeme jako výmluvu, proč jsme snědli celou čokoládu na posezení.

A když se to opakuje, víra v sebe sama pomalu upadá a nebereme se vážně. 

Jak z toho ven?

  • zadáváme si splnitelné cíle
  • chováme se k sobě jako k jiným lidem
  • dodržujeme závazky vůči sobě

S tím, jak jdou naše vize ruku v ruce s realitou, naše sebejistota roste. 

3. Myšlením se naladíme na pozitivní vlnu

Jít do boje, který už předem považujeme za prohraný, je předzvěstí neúspěchu. Už jsme sami sebe tolikrát zklamali, že pokládáme za nemožné něco opravdu dotáhnout do konce. Jsme to, čemu sami věříme. 

Úspěšní lidé to dotáhli tak daleko, protože věřili, že to zvládnou.

Potřebujeme změnit své myšlení na notu:

  • “Mám na to!” 
  • “Nastal můj čas, konečně to zvládnu!”
  • “Mám silnou vůli odolat všem pokušením.”
  • "Díky své disciplíně, si splním své cíle!”
  • “Zasloužím si úspěch.”

Prostě si v hlavně vytvoříme svou vlastní realitu a představujeme si sami sebe, jak dosahujeme své mety. 

5 kroků, díky kterým zlepšíte svou disciplínu a dosáhnete vytoužených cílů

4. Také dny nebo příležitosti, kdy si dáme oddech od režimu, si můžeme plánovat

Stejně jako si plánujeme náš super skvělý jídelníček a tréninkový program, bychom si měli dovolit zaznačit do diáře dny nebo příležitosti, kdy si dáme pohov. To znamená, že nás například čeká velká rodinná oslava a my se zrovna snažíme hubnout a držet kalorický deficit. Můžou se odehrát dva scénáře:

  1. V prvním případě si řekneme, že i na oslavě se budeme co nejvíce držel plánu, započítáme si do tabulek každý gram pokrmu, který sníme. Nakonec ale neodoláme koláčům od babičky a pak už si řekneme, že nemá cenu se dál plánu držet, přejíme se a jdeme spát s pocitem selhání.
  2. V druhém scénáři si naplánujeme, že si oslavu užijeme a nebudeme řešit, co sníme nad rámec kalorického příjmu. Další den se bez jakýchkoliv výčitek a pocitu zklamání vrátíme do "režimu". Pro naši psychiku, vůli a disciplínu je mnohem výhodnější druhá varianta. 

5. Odpouštíme si selhání, je to součást procesu

V naší cestě za splněním cílů můžeme být chvíli nahoře, plnit plán na 100 %, ale pak vynecháme trénink, nedodržujeme jídelníček a padneme na dno. Cesta za úspěchem není přímočará, ale pořádně zakroucená. 

Když selžeme, odpustíme si to, přehodnotíme naše cíle, připomeneme si důvod našeho snažení a opět se zaměříme na progres. Čím déle se budeme "máchat" v pocitech viny, selhání a nedostatku disciplíny, tím hůře se nám bude vracet do "režimu". 

Lepší variantou je popřemýšlet, co nás k nedodržení plánu vedlo, případně upravit plán, aby se to již neopakovalo. Z chyb se učíme a zároveň nás mohou posouvat dál.

[Instagram]

Co si z toho vzít?

Na budování silné vůle a disciplíny není nikdy pozdě. Jsou to stavební kameny v plnění našich plánů. Vždy bychom měli začít se správně nastavenými cíli. Následně zapracovat na dodržování toho, co si slíbíme. Naladíme se na pozitivní vlnu a pevně věříme, že to tentokrát opravdu zvládneme.

A pokud se stane, že náš plán nedodržíme, poučíme se z chyb a jedeme dál v realizaci našich snů.

Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Chcete zhubnout? Zařaďte silový trénink a vyhněte se nudě na rotopedu
Chcete zhubnout? Zařaďte silový trénink a vyhněte se nudě na rotopedu
Můžeme zvedáním těžkých vah dosáhnout štíhlejšího těla? Nemusíte trávit hodiny na páse, abyste zhubli. Díky silovému tréninku získáte hezky tvarovanou postavu.
Jak dodržet novoroční předsevzetí po celý rok?
Jak dodržet novoroční předsevzetí po celý rok?
Novoroční předsevzetí mají většinou jepičí život. Poradíme vám, jak to letos opravdu zvládnout a nepatřit pouze mezi ledňáčky, kteří to koncem ledna vzdávají.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.