Jak naše zdraví ovlivňují nikotinové sáčky?

Tomáš
Tomáš Novotný 8. 4. 2022
1 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Jak naše zdraví ovlivňují nikotinové sáčky?
  • Nikotinové sáčky patří mezi nejnovější alternativy kouření.

  • Nikotinové sáčky neobsahují tabák, jen čistý nikotin s příměsemi.

  • Ačkoliv nikotinové sáčky neobsahují karcinogenní látky, jejich vliv na lidské zdraví je stále předmětem diskuzí.

Tabák sám o sobě obsahuje 16 prokázaných karcinogenních látek, tabákový kouř více než 60. V kontrastu s tím stojí stále více populární nikotinové sáčky, které neobsahují žádný prokázaný karcinogen. Ovšem ani to stále neznamená, že jsou zdraví zcela neškodné. 

Nikotinové sáčky mají s tabákem jen málo společného

Nikotinové sáčky (známé také jako “nicotine pouches”) jsou celulózové polštářky naplněné čistým nikotinem, stabilizátory a ochucující složkou. Tabák neobsahují vůbec, čímž se odlišují od klasických žvýkacích tabáků, které jsou populární ve skandinávských státech. 

Užívání nikotinových sáčků je jednoduché, polštářek se jednoduše vloží mezi horní ret a dáseň a nechá se působit. Nikotin se vstřebává skrze sliznici a v krvi se objeví už do několika minut

Celá zdravotní problematika nikotinových sáčků se tak točí výhradně okolo nikotinu, protože nic dalšího “funkčního” v pytlíčcích v podstatě není. Tím se výrazně odlišují od tabákových výrobků, které obsahují mnohem více potenciálně škodlivých látek

Nikotinu více než v několika cigaretách

Je čistě v režii výrobce,jaké množství nikotinu se v nikotinových sáčcích objeví. Nejčastěji se prodávají výrobky s obsahem asi 2–10 mg nikotinu v jedné porci, dají se však sehnat i takové, které obsahují více než 20 mg nikotinu v jednom sáčku. 

Podle dosud provedených studií se zdá, že se do těla vstřebá více než 50 % z přítomného nikotinu, což je více než z běžných žvýkacích tabáků, ze kterých se vstřebá asi třetina z obsaženého nikotinu. A jak velké množství to je v porovnání s klasickými tabákovými výrobky? 

Běžné cigarety obsahují v průměru mezi 6–12 mg nikotinu na 1 kus, ale udává se, že se vdechne jen asi 1,1–1,8 mg. Ještě bohatší zdroj nikotinu je vodní dýmka. Při společném kouření vodní dýmky se udává, že jeden kuřák přijme v průměru asi 10 mg nikotinu. Samozřejmě však záleží na tom, mezi kolik lidí je vodní dýmka rozdělená a jaké je celkové množství a síla použitého tabáku.

Průměrný obsah nikotinu v 1 běžné porci
Cigareta1,1–1,8 mg
Vodní dýmka10 mg
Nikotinové sáčky2–10 mg
Žvýkací tabák “snus”10–20 mg

obrázek z gettyimages.com

Nikotin je látka, na kterou vzniká silná závislost

V souvislosti s kouřením cigaret se někdy mluví o tom, že nikotin sám o sobě je ze všech látek přítomných v tabákovém kouři jednou z těch méně zdravotně škodlivých. Vedle něj se totiž do těla dostává dehet, oxid uhelnatý, polyaromatické uhlovodíky, nitrosaminy a další karcinogenní látky, které hořením vznikají. 

V nikotinových sáčcích zůstává prakticky jen nikotin. Ani ten ale není zcela bez viny. A co je největší problém, je vysoce návykový. Některé studie hovoří o tom, že závislost na nikotinu je co do síly podobná jako závislost na heroinu či kokainu. 

Je to tedy v první řadě nikotin, který drží kuřáky u cigaret. A stejná závislost může vzniknout také na jiné zdroje nikotinu včetně nikotinových sáčků. Problém je to především u mladistvých, mezi kterými se obliba nikotinových sáčků rychle rozrostla. Nejen že tím dostávají do těla vysoké množství nikotinu, který sám o sobě může být pro tělo škodlivý, ale současně tím zvyšují riziko, že v budoucnu snadněji sáhnou po tabákových výrobcích. 

Jak moc jsou nikotinové sáčky škodlivé?

Vedle toho, že na nikotin vzniká velmi silná závislost, je užívání nikotinových sáčků spojeno také s některými zdravotními riziky. Působení nikotinu je spjato především s cévním systémem. Ihned po požití zvyšuje krevní tlak (asi o 5–10 torrů) a krevní puls (až o 10–15 tepů za minutu). Má za následek roztažení cév ve svalové hmotě, naopak stahuje cévy v kůži, čímž může dojít například k ochlazení rukou. 

AHA (American Heart Association) ve svém prohlášení z roku 2010 uvádí, že chronické zvýšení krevního tlaku je spíše záležitostí kouření cigaret než samotného nikotinu. Přesto se v dokumentu můžeme dočíst, že pravidelné užívání “bezkouřového” nikotinu (nikotinové sáčky, snus) je spojené se zvýšeným rizikem infarktu myokardu a cévní mozkové příhody. 

Vysoká dávka nikotinu navíc může vést akutně k některým vedlejším účinkům, jako jsou bolesti hlavy, náhlé pocení nebo žaludeční obtíže. To se týká nejčastěji citlivějších jedinců nebo užívání velmi silných výrobků, jejichž množství nikotinu přesahuje 10 mg v jednom sáčku. 

Co si z toho vzít?

Nikotinové sáčky patří mezi nejnovější produkty, které jsou na trhu nabízené jako alternativy kouření. Obsahují pouze čistý nikotin s ochucujícími příměsemi, takže s tabákem už mnoho společného nemají. 

Stále to ovšem neznamená, že jde o zdraví neškodné výrobky. Nikotin patří mezi látky, na které vzniká velmi silná závislost, navíc jeho pravidelné užívání je spojené se zvýšenými riziky onemocnění srdce a cév.

Přidej se k 41 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek