Jak naše zdraví ovlivňují nikotinové sáčky?

Komentáře
Jak naše zdraví ovlivňují nikotinové sáčky?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Nikotinové sáčky patří mezi nejnovější alternativy kouření.

  • Nikotinové sáčky neobsahují tabák, jen čistý nikotin s příměsemi.

  • Ačkoliv nikotinové sáčky neobsahují karcinogenní látky, jejich vliv na lidské zdraví je stále předmětem diskuzí.

Tabák sám o sobě obsahuje 16 prokázaných karcinogenních látek, tabákový kouř více než 60. V kontrastu s tím stojí stále více populární nikotinové sáčky, které neobsahují žádný prokázaný karcinogen. Ovšem ani to stále neznamená, že jsou zdraví zcela neškodné. 

Nikotinové sáčky mají s tabákem jen málo společného

Nikotinové sáčky (známé také jako “nicotine pouches”) jsou celulózové polštářky naplněné čistým nikotinem, stabilizátory a ochucující složkou. Tabák neobsahují vůbec, čímž se odlišují od klasických žvýkacích tabáků, které jsou populární ve skandinávských státech. 

Užívání nikotinových sáčků je jednoduché, polštářek se jednoduše vloží mezi horní ret a dáseň a nechá se působit. Nikotin se vstřebává skrze sliznici a v krvi se objeví už do několika minut

Celá zdravotní problematika nikotinových sáčků se tak točí výhradně okolo nikotinu, protože nic dalšího “funkčního” v pytlíčcích v podstatě není. Tím se výrazně odlišují od tabákových výrobků, které obsahují mnohem více potenciálně škodlivých látek

Nikotinu více než v několika cigaretách

Je čistě v režii výrobce,jaké množství nikotinu se v nikotinových sáčcích objeví. Nejčastěji se prodávají výrobky s obsahem asi 2–10 mg nikotinu v jedné porci, dají se však sehnat i takové, které obsahují více než 20 mg nikotinu v jednom sáčku. 

Podle dosud provedených studií se zdá, že se do těla vstřebá více než 50 % z přítomného nikotinu, což je více než z běžných žvýkacích tabáků, ze kterých se vstřebá asi třetina z obsaženého nikotinu. A jak velké množství to je v porovnání s klasickými tabákovými výrobky? 

Běžné cigarety obsahují v průměru mezi 6–12 mg nikotinu na 1 kus, ale udává se, že se vdechne jen asi 1,1–1,8 mg. Ještě bohatší zdroj nikotinu je vodní dýmka. Při společném kouření vodní dýmky se udává, že jeden kuřák přijme v průměru asi 10 mg nikotinu. Samozřejmě však záleží na tom, mezi kolik lidí je vodní dýmka rozdělená a jaké je celkové množství a síla použitého tabáku.

Průměrný obsah nikotinu v 1 běžné porci
Cigareta1,1–1,8 mg
Vodní dýmka10 mg
Nikotinové sáčky2–10 mg
Žvýkací tabák “snus”10–20 mg

obrázek z gettyimages.com

Nikotin je látka, na kterou vzniká silná závislost

V souvislosti s kouřením cigaret se někdy mluví o tom, že nikotin sám o sobě je ze všech látek přítomných v tabákovém kouři jednou z těch méně zdravotně škodlivých. Vedle něj se totiž do těla dostává dehet, oxid uhelnatý, polyaromatické uhlovodíky, nitrosaminy a další karcinogenní látky, které hořením vznikají. 

V nikotinových sáčcích zůstává prakticky jen nikotin. Ani ten ale není zcela bez viny. A co je největší problém, je vysoce návykový. Některé studie hovoří o tom, že závislost na nikotinu je co do síly podobná jako závislost na heroinu či kokainu. 

Je to tedy v první řadě nikotin, který drží kuřáky u cigaret. A stejná závislost může vzniknout také na jiné zdroje nikotinu včetně nikotinových sáčků. Problém je to především u mladistvých, mezi kterými se obliba nikotinových sáčků rychle rozrostla. Nejen že tím dostávají do těla vysoké množství nikotinu, který sám o sobě může být pro tělo škodlivý, ale současně tím zvyšují riziko, že v budoucnu snadněji sáhnou po tabákových výrobcích. 

Jak moc jsou nikotinové sáčky škodlivé?

Vedle toho, že na nikotin vzniká velmi silná závislost, je užívání nikotinových sáčků spojeno také s některými zdravotními riziky. Působení nikotinu je spjato především s cévním systémem. Ihned po požití zvyšuje krevní tlak (asi o 5–10 torrů) a krevní puls (až o 10–15 tepů za minutu). Má za následek roztažení cév ve svalové hmotě, naopak stahuje cévy v kůži, čímž může dojít například k ochlazení rukou. 

AHA (American Heart Association) ve svém prohlášení z roku 2010 uvádí, že chronické zvýšení krevního tlaku je spíše záležitostí kouření cigaret než samotného nikotinu. Přesto se v dokumentu můžeme dočíst, že pravidelné užívání “bezkouřového” nikotinu (nikotinové sáčky, snus) je spojené se zvýšeným rizikem infarktu myokardu a cévní mozkové příhody. 

Vysoká dávka nikotinu navíc může vést akutně k některým vedlejším účinkům, jako jsou bolesti hlavy, náhlé pocení nebo žaludeční obtíže. To se týká nejčastěji citlivějších jedinců nebo užívání velmi silných výrobků, jejichž množství nikotinu přesahuje 10 mg v jednom sáčku. 

Co si z toho vzít?

Nikotinové sáčky patří mezi nejnovější produkty, které jsou na trhu nabízené jako alternativy kouření. Obsahují pouze čistý nikotin s ochucujícími příměsemi, takže s tabákem už mnoho společného nemají. 

Stále to ovšem neznamená, že jde o zdraví neškodné výrobky. Nikotin patří mezi látky, na které vzniká velmi silná závislost, navíc jeho pravidelné užívání je spojené se zvýšenými riziky onemocnění srdce a cév.

Zdravé tuky, špatné tuky a ještě horší tuky ve stravě? Jak se v tom vyznat?
Zdravé tuky, špatné tuky a ještě horší tuky ve stravě? Jak se v tom vyznat?
Pojmy jako omega-3, -6 nebo zkratky EPA, DHA a další slýcháváme často. Udělejme si pořádek v nenasycených mastných kyselinách, jejich zdrojích a praktickém využití.
Kreatin není jen na svaly a sílu. Může nám pomoci i s depresemi
Kreatin není jen na svaly a sílu. Může nám pomoci i s depresemi
Kreatin patří mezi nejpoužívanější a nejdiskutovanější suplementy, na které můžeme ve sportovním světě narazit. Oblíbený je pro své účinky na zvýšení maximální síly, krátkých intenzivních výkonů a pro podporu výkonu v kolektivních sportech. Může nám ale pomoci i s depresemi?
Jaká je škodlivost vodní dýmky v porovnání s cigaretami?
Jaká je škodlivost vodní dýmky v porovnání s cigaretami?
Někdy se můžeme doslechnout, že je kouření vodní dýmky mnohem zdravější než kouření cigaret. Nemůže být kouření vodní dýmky stejně škodlivé, nebo dokonce škodlivější než cigarety?
Vapování a jeho škodlivost: problémy mají i lidé v kondici
Vapování a jeho škodlivost: problémy mají i lidé v kondici
Kouření elektronických cigaret tzv. vapování má v USA na svědomí již 6 obětí. Můžou za to elektronické cigarety, nebo je na vině něco jiného?
Svaly po cigaretách nerostou. Proč kuřáci nikdy nedosáhnou maximálních výsledků?
Svaly po cigaretách nerostou. Proč kuřáci nikdy nedosáhnou maximálních výsledků?
Všichni víme, že kouření nepatří do škatulky zdravého životního stylu. Jak se ale podepíše kouření na snaze nabrat svaly nebo na našem hormonálním systému?
5 způsobů, jak kouření ovlivňuje sportovní výkonnost
5 způsobů, jak kouření ovlivňuje sportovní výkonnost
Proč jsou kuřáci v průměru horšími sportovci než nekuřáci a jak moc nám kouření ve skutečnosti výkonnost zhorší?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?