- Česnekový dech je způsobený sloučeninami síry, které se v česneku přirozeně vyskytují.
- Některé z těchto látek přetrvávají v dechu až 24 hodin.
- Existují potraviny, které prokazatelně snižují intenzitu česnekového dechu až několikanásobně.
Znáte ten pocit, když si během večeře užíváte poctivou česnečku a při posledním soustu si uvědomíte, že vás ještě večer čeká společenská akce? Pak je tento článek přesně pro vás. Existují totiž vědecky ověřené postupy, které dokáží česnekový dech zmírnit na snesitelnou úroveň. Jaké to jsou a jak velký efekt od nich lze očekávat?
Proč zrovna česnek?
Česnek přirozeně obsahuje sloučeniny síry, které se přeměňují na těkavé složky s charakteristickým odérem. Váš dech poté obohacují o tyto sloučeniny různými cestami:
- Zbytky česneku ulpívající v dutině ústní - s tím vám snadno pomůže kartáček a pár minut svědomitého čištění.
- Česnekový dech ze zažívacího traktu - po dobu několika desítek minut od dojezení vás bude pronásledovat česnekový dech, který je způsobený primárně přítomností česneku v žaludku.
- Česnekový dech z plic - hotovou zradou jsou ovšem těkavé látky, které se dostávají do krve a následně až do plic, odkud si to nasměrují rovnou zpátky do vašeho dechu. Studie ukazují, že právě touto cestou lze česnekový dech detekovat až 24 hodin od snězení česneku.
Podobný efekt, byť v podstatně menší míře, má ze stejného důvodu také cibule. Efekt je značný především u konzumace potravin za čerstva, při tepelné úpravě dochází k částečnému rozkladu těchto látek způsobujících charakteristický dech.
- Jaké další potraviny mohou způsobovat zápach z úst a jak to řešit? Přečtěte si náš další článek Nepříjemný zápach z úst: Jakým potravinám se vyhnout a na jaké naopak vsadit?
A o jaké látky vlastně jde?
Česnek je charakteristický obsahem sloučenin obsahujících síru. Konkrétně jde nejprve o tzv. alliin, který tvoří až 2 % hmotnosti česneku. A je to právě alliin, kdo spustí hotový biochemický koncert. Po narušení struktury česneku (při tření, rozkrojení aj.) se alliin dostane do kontaktu s enzymem aliinázou a vytvoří se allicin. Ten dále spontánně kondenzuje a dává vzniknout právě těkavým látkám s charakteristickou vůní, pro fajnšmekry jde konkrétně o:
- allyl methyldisulfid a diallyl disulfid, který se dále redukuje na
- allyl merkaptan a nakonec se methylací přeměňuje až na
- allyl methylsulfid, jehož rozklad je dost pomalý, a proto nás česnekový dech může potrápit skoro celý den.
Všechny výše zmíněné látky mají charakteristický zápach i při velmi nízké koncentraci. Například stačí 0,000000014% (1,4x10ˆ(-8) %) zastoupení allyl methylsulfidu ve vzduchu (v dechu), aby mohl být cítit.
Ale není na místě to výše zmíněným látkám mít za zlé. Většina studií, která dochází k pozitivním účinkům konzumace česneku na lidské zdraví, totiž tyto benefity přisuzuje právě sirným sloučeninám, které se v česneku přirozeně vyskytují.
- Zajímá vás více o zdravotních benefitech, které s sebou přináší konzumace česneku? Přečtěte si náš další článek Česnek jako přírodní antibiotikum. Co dalšího umí?
Jak se dá s česnekovým dechem bojovat?
Česnekový dech nelze eliminovat úplně, studie ale ukazují, že jej lze zmírnit více než o polovinu. A jaké potraviny to umí? Jako účinné se v různých studiích osvědčují čerstvé ovoce, čerstvá zelenina, mléčné výrobky nebo zelený čaj. Jak to tyto potraviny dělají? Odborníci předpokládají 2 možné mechanismy boje proti česnekovému dechu:
- enzymatická deodorizace předpokládá, že po narušení struktury ovoce (např. jablka) dochází k reakci mezi polyfenoly a enzymem polyfenol oxidázou, což může vést až ke vzniku fenoxidového iontu. Ten se může konjugovat se sirnými sloučeninami, což vede ke ztrátě zápachu. Tento mechanismus funguje pouze u čerstvého ovoce, tepelná úprava vede ke ztrátě enzymatické aktivity.
- polyfenolová deodorizace vychází z hypotézy, že antioxidanty na bázi polyfenolů dokáží s těkavými sirnými sloučeninami přímo reagovat a převést je na látky bez charakteristického zápachu.
Pokud nahlédneme do publikace amerických vědkyň Sheryl Barringer a Rity Mirondo z roku 2016, můžeme si odnést následující závěry:
- Konzumace čerstvého salátu, jablka nebo žvýkání listů čerstvé máty dokáže zredukovat množství těkavých sloučenin síry v dechu o více než 50 % v první hodině od snězení česneku.
- Pití zeleného čaje se zdá být neúčinné vzhledem k redukci česnekového dechu.
- Schopnost redukovat česnekový dech má také tepelně upravený salát či jablko.
Od Sheryl Barringer můžeme dohledat ještě publikaci z roku 2014, která na podobném principu zkoumala trochu jiné potraviny. A závěr?
- Žvýkání listů petržele nebo špenátu mělo na snížení hladiny těkavých sirných sloučenin značný vliv, nepřekonalo však žvýkání listů máty.
- Čerstvé ovoce je lepší než tepelně upravené ovoce.
- Syrovátkový proteinový nápoj si schovejte do posilovny, s “česnekovým detoxem” vám nijak nepomůže.
Pomoc ano, ale nečekejte zázraky
Při pohledu na grafy časového vývoje sirných sloučenin v dechu po konzumaci různých potravin je na první pohled zřejmé, že výše zmíněné potraviny s česnekovým dechem prokazatelně pomáhají. Zázraky ale nečekejte. Koncentrace jednotlivých těkavých sloučenin v dechu v době do 1 hodiny po požití česneku se pohybuje v řádu stovek až tisíců ppb (parts per billion). Experimenty ale ukazují, že tyto jednotlivé složky lze cítit i při koncentraci 0,1 či 0,2 ppb. Níže uvedený graf pochází ze studie Rity Mirondo a Sheryl Barringer z roku 2016:
Proto ačkoliv některé potraviny mají deodorizační účinky (žvýkání máty snížilo podíl těchto látek v dechu o přibližně 80 %), stále jsou koncentrace v dechu řádově nad mezí hladiny, kterou lze cítit. Berte proto “deodorizační potraviny” spíše jako dopomoc, česnekového dechu vás úplně nezbaví.
Co si z toho vzít?
Česnek obsahuje až 2 % alliinu, sirné sloučeniny, ze které v organismu vznikají těkavé sirné látky s charakteristickým zápachem, který se různými cestami dostává do vydechovaného vzduchu. Česnekový dech je nejvýraznější prvních 60 minut po konzumaci česneku, v menší míře vás však může provázet až 24 hodin.
U některých potravin bylo prokázáno, že mohou snížit koncentraci těchto látek v dechu o více než 50 %. Deodorizační efekt byl prokázaný u konzumace jablek, čerstvého salátu, špenátu, petržele, vůbec nejvýraznější efekt byl pozorovaný u žvýkání listů máty.