Koriandr: pozitivní účinky na zdraví a lahodná chuť k tomu!

ověřil/a RNDr. Tomáš Novotný a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
Koriandr: pozitivní účinky na zdraví a lahodná chuť k tomu!
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Koriandr je bylina, která se běžně používá k dochucení jídel v celém spektru národních kuchyní.
  • Pochází z rostliny Coriandrum sativum a je příbuzný s petrželí, mrkví a celerem.
  • Kdysi byl dokonce považován za tak cennou komoditu, že býval umisťován do staroegyptských hrobek.

Máte rádi koriandr? Rozhodně nejste jediní, jedná se o velice populární bylinku využívanou především (ale nejen) v asijské kuchyni. Navíc nabízí kromě skvělé chuti také značné zdravotní benefity. V tomto článku naleznete právě ty plus na co si dát naopak pozor, přípravu a použití koriandru a také jeden chutný, jednoduchý recept!

Pár informací pro začátek

Koriandr (Coriandrum sativum L) je součástí čeledi Apiaceae, která obsahuje 3700 druhů, včetně mrkve, celeru a petržele. Všechny jeho části jsou jedlé, ačkoli se nejčastěji používají rozemletá semínka, například do kari nebo garam masala. Můžete si ho ale klidně pěstovat doma za oknem a využívat i jeho listy na různé omáčky, polévky a zeleninové směsi. Daří se mu spíše v malých květináčích na slunném parapetu. Chuť by se dala popsat jako citrusově květinová, což z něj dělá unikátní třešničku na dortu u bezpočtu pikantních i sladkých jídel.

8 možných účinků koriandru

  • Regulace hladiny cukru v krvi: vysoká hladina cukru v krvi je rizikovým faktorem pro diabetes 2. typu. Semena koriandru, extrakt a oleje z něj s tím ale mohou pomoci. Podporuje to několik studií na zvířatech. Odborníci však upozorňují na to, že lidé s nižší hladinou cukru v krvi nebo ti užívající léky na cukrovku by měli být s koriandrem opatrní a předem se o jeho konzumaci poradit se svým lékařem.
  • Pomoc při migrénách: studie zahrnující 68 jedinců trpících na migrény byla rozdělena na dvě skupiny. Jedna užívala 15 ml koriandrového sirupu v kombinaci s tradičním lékem na migrénu třikrát denně po dobu 1 měsíce. Kontrolní skupina pouze konvenční léky. Osoby užívající kombinovanou léčbu zaznamenaly sníženou závažnost, trvání a frekvenci migrén.
  • Doplnění antioxidantů: koriandr nabízí několik antioxidantů zabraňujících poškození buněk volnými radikály. Tyto sloučeniny zahrnují terpinen, quercetin a tokoferoly, které mohou mít protirakovinné, imunitní a neuroprotektivní účinky. Jedna studie dokonce zjistila, že antioxidanty v extraktu ze semen koriandru in vitro snižují zánět a zpomalují růst buněk rakoviny plic, prostaty, prsu a tlustého střeva.
  • Prospěch zdraví srdce: některé studie naznačují, že koriandr může snižovat rizikové faktory srdečních onemocnění, jako je vysoký krevní tlak a hladina LDL (špatného) cholesterolu. Navíc se zdá, že extrakt z koriandru působí jako diuretikum a pomáhá vašemu tělu vyplavovat přebytečný sodík a vodu, což může snižovat krevní tlak.
  • Antifungální vlastnosti: ačkoli existuje několik léčebných postupů pro houbové infekce, často způsobují nepříjemné vedlejší účinky. Z toho důvodu výzkumníci vyvíjejí přírodní sloučeniny, které mohou lidé používat k léčbě plísňových infekcí. Studie z roku 2014 testovala účinky esenciálního oleje získaného z listů koriandru na kvasince s běžnou příčinou infekce u lidí a potvrdila, že olej skutečně má antifungální vlastnosti a doporučují další studie pro potvrzení.
  • Ochrana zdraví mozku: mnoho mozkových onemocnění, včetně Parkinsonovy choroby, Alzheimerovy choroby a roztroušené sklerózy, je spojeno se záněty. Protizánětlivé vlastnosti koriandru mohou před těmito nemocemi částečně chránit. Jedna studie na potkanech zjistila, že extrakt z koriandru chrání před poškozením nervových buněk po záchvatech vyvolaných léky.
  • Podpora trávení a zdraví střev: stejně tak může tento olej ze semen urychlit a podpořit zdravé trávení. 8týdenní studie na 32 lidech se syndromem dráždivého tračníku zjistila, že 30 kapek bylinného léku obsahujícího koriandr užívaného třikrát denně významně snížilo bolest břicha, nadýmání a nepohodlí ve srovnání s kontrolní skupinou. Je ovšem dobré vzít na vědomí, že užívaný bylinný přípravek obsahoval navíc extrakty z máty a meduňky plus všichni jedinci užívaly imodium nebo psyllium, tím pádem je role samotného koriandru diskutabilní a je zapotřebí dalších výzkumů pro potvrzení této hypotézy.
  • Skvělá chuť: posledním, ale neméně důležitým pozitivem je příjemná chuť a snadné zařazení do jídelníčku. Jelikož jsou všechny části rostliny jedlé, můžete celá semena přidat do pečiva, nakládané zeleniny, pomazánek, pečené zeleniny a vařených čočkových pokrmů a listy nejlépe na ozdobu polévky nebo do studených těstovinových salátů, čočky, salsy z čerstvých rajčat nebo pokrmů s thajskými nudlemi.
Koriandr: pozitivní účinky na zdraví a lahodná chuť k tomu!

A jak je to s riziky?

Koriandr je uznávaný jako bezpečná bylina, existují ale určitá rizika, která je třeba vzít na vědomí. Jedním z nich je salmonela, která se může snadno objevit při dovozu koření. Ve studii z roku 2013, která zahrnovala více než 20 000 zásilek potravin, FDA zjistila, že 15 % dovezeného koriandru bylo kontaminováno salmonelou.

Na maloobchodní úrovni je ovšem riziko menší, zejména pak u velkých a renomovanějších distributorů koření. Podle pokynů Food Safety and Inspection Service je dobrou prevencí ohřátí koriandru před použitím na 65–75ºC zabíjející bakterie, včetně salmonely.

Také lidé s alergií a citlivostí na koriandr musí dbát zvýšené opatrnosti při výběru nebo konzumaci jídel. Někdy je ho těžké odhalit, protože bývá často kombinovaný s jinými bylinkami a kořením. V neposlední řadě by si měli dát pozor lidé s nižší hladinou cukru v krvi a ti užívající léky na cukrovku a poradit se o konzumaci koriandru se svým lékařem či jiným odborníkem, jak jsme zmiňovali výše.

Příprava a použití

Koriandr je křehká bylina s jemnými listy. Ty je nejlepší přidat buď syrové, nebo těsně před koncem procesu vaření. To pomáhá zachovat jejich chuť a texturu. Při přípravě nejprve oddělte listy od stonků, k tomu je nejlepší ostrý nůž nebo nůžky na bylinky. Poté jemně nakrájejte a podávejte.

V podobě mletých semen se koriandr hodí k ještě většímu množství jídel, zejména mexickým nebo thajským, funguje ale také dobře s pokrmy obsahujícími fazole, sýr, vejce a ryby. Je skvělý i do krémových zeleninových dipů. Mletý se přidává nejčastěji už během vaření, aby se chutě měly čas správně propojit.

Mrkvový krém s koriandrem a zázvorem

Ingredience (na 4 porce)

  • 8 g semínek koriandru
  • 15 ml rostlinného oleje na vaření
  • 1 l zeleninového vývaru
  • 1 velká, nakrájená cibule
  • 500 g nakrájené, oloupané mrkve
  • 1 lžička strouhaného čerstvého zázvoru
  • špetka solipepře
  • (pro porci bílkovin můžete přidat trhané kuřecí maso nebo cizrnu)

Postup

  1. vezměte hrnec a na rostlinném oleji opékejte nakrájenou cibuli asi 3 až 5 minut
  2. poté přidejte semínka koriandru, čerstvý zázvor a na kostičky nakrájenou mrkev
  3. nechte ingredience ještě několik minut vařit
  4. pak přilijte zeleninový vývar a stáhněte na mírný plamen
  5. hrnec přikryjte pokličkou a vařte minimálně 25 minut
  6. polévka bude hotová, až bude mrkev měkká a křehká, takže určitě průběžně kontrolujte
  7. jakmile hrnec stáhnete z plotny, vložte polévku do kuchyňského robotu a mixujte, dokud nezískáte požadovanou konzistenci

Nutriční hodnoty (na 1 porci): 195 kcal, 24 g S, 4,5 g T, 2,5 g B

Co si z toho vzít?

Koriandr je voňavá bylina bohatá na antioxidanty, která má mnoho kulinářských využití a zdravotních výhod. Jedinečná citrusově květinová chuť poskytuje nespočtu indických, asijských, blízkovýchodních, latinskoamerických a evropských pokrmů tu správnou chuť. Navíc může pomoci snížit hladinu cukru v krvi, bojovat s infekcemi nebo podporovat zdraví srdce, mozku, kůže, trávení a mnoho dalšího.

Zázrak jménem skořice: jaké má účinky na zdraví, a jak vybrat tu pravou?
Zázrak jménem skořice: jaké má účinky na zdraví, a jak vybrat tu pravou?
Skořice je celosvětově velmi vyhledávaným a oblíbeným kořením – veděli jste ale, že kromě skvělé chuti vám může nabídnout i spoustu benefitů v oblasti zdraví? A jak vlastně vybrat tu pravou?
Kurkuma a její účinky na zdraví
Kurkuma a její účinky na zdraví
V dnešní době přibývá stále více lidí, kteří se chtějí uzdravit, nebo alespoň podpořit svoje zdraví takovými rostlinami, které byly využívány již ve starověkých tradičních léčebných systémech. Jednou takovou rostlinou je i kurkumovník a jeho produkt kurkuma. Kurkumovník dlouhý (Curcuma longa) je rostlina, jejíž domovem jsou zejména tropické oblasti Asie a v menší míře i oblast Střední a Jižní Ameriky.
Co pomáhá proti nadýmání? Poradíme 6 snadných tipů
Co pomáhá proti nadýmání? Poradíme 6 snadných tipů
Taky se budíte s hezky plochým břichem, ale večer si připadáte jako v sedmém měsíci? Nadýmání není příjemné a dokáže nás pořádně frustrovat. Jak si s ním poradit, se dočtete v článku.
Bylinné čaje: Úleva od nachlazení i stresu – umíte vybrat ten správný?
Bylinné čaje: Úleva od nachlazení i stresu – umíte vybrat ten správný?
S nadcházejícím podzimem se hrnky s voňavým a kouřícím čajem stávají každodenní rutinou – je vám ale známo, jaké výhody vám mohou nálevy z konkrétních bylin přinést? Jak bylinný čaj správně připravit a na jaký druh bylinek vsadit, vám osvětlí dnešní článek.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?