Koriandr: mnoho benefitů a lahodná chuť k tomu!

Karolína Šimečková
Karolína Šimečková 5. 1. 2023
Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Koriandr: mnoho benefitů a lahodná chuť k tomu!
 • Koriandr je bylina, která se běžně používá k dochucení jídel v celém spektru národních kuchyní.
 • Pochází z rostliny Coriandrum sativum a je příbuzný s petrželí, mrkví a celerem.
 • Kdysi byl dokonce považován za tak cennou komoditu, že býval umisťován do staroegyptských hrobek.

Máte rádi koriandr? Rozhodně nejste jediní, jedná se o velice populární bylinku využívanou především (ale nejen) v asijské kuchyni. Navíc nabízí kromě skvělé chuti také značné zdravotní benefity. V tomto článku naleznete právě ty plus na co si dát naopak pozor, přípravu a použití koriandru a také jeden chutný, jednoduchý recept!

Pár informací pro začátek

Koriandr (Coriandrum sativum L) je součástí čeledi Apiaceae, která obsahuje 3700 druhů, včetně mrkve, celeru a petržele. Všechny jeho části jsou jedlé, ačkoli se nejčastěji používají rozemletá semínka, například do kari nebo garam masala. Můžete si ho ale klidně pěstovat doma za oknem a využívat i jeho listy na různé omáčky, polévky a zeleninové směsi. Daří se mu spíše v malých květináčích na slunném parapetu. Chuť by se dala popsat jako citrusově květinová, což z něj dělá unikátní třešničku na dortu u bezpočtu pikantních i sladkých jídel.

8 benefitů koriandru

 • Regulace hladiny cukru v krvi: vysoká hladina cukru v krvi je rizikovým faktorem pro diabetes 2. typu. Semena koriandru, extrakt a oleje z něj s tím ale mohou pomoci. Podporuje to několik studií na zvířatech. Odborníci však upozorňují na to, že lidé s nižší hladinou cukru v krvi nebo ti užívající léky na cukrovku by měli být s koriandrem opatrní a předem se o jeho konzumaci poradit se svým lékařem.
 • Pomoc při migrénách: studie zahrnující 68 jedinců trpících na migrény byla rozdělena na dvě skupiny. Jedna užívala 15 ml koriandrového sirupu v kombinaci s tradičním lékem na migrénu třikrát denně po dobu 1 měsíce. Kontrolní skupina pouze konvenční léky. Osoby užívající kombinovanou léčbu zaznamenaly sníženou závažnost, trvání a frekvenci migrén.
 • Doplnění antioxidantů: koriandr nabízí několik antioxidantů zabraňujících poškození buněk volnými radikály. Tyto sloučeniny zahrnují terpinen, quercetin a tokoferoly, které mohou mít protirakovinné, imunitní a neuroprotektivní účinky. Jedna studie dokonce zjistila, že antioxidanty v extraktu ze semen koriandru in vitro snižují zánět a zpomalují růst buněk rakoviny plic, prostaty, prsu a tlustého střeva.
 • Prospěch zdraví srdce: některé studie naznačují, že koriandr může snižovat rizikové faktory srdečních onemocnění, jako je vysoký krevní tlak a hladina LDL (špatného) cholesterolu. Navíc se zdá, že extrakt z koriandru působí jako diuretikum a pomáhá vašemu tělu vyplavovat přebytečný sodík a vodu, což může snižovat krevní tlak.
 • Antifungální vlastnosti: ačkoli existuje několik léčebných postupů pro houbové infekce, často způsobují nepříjemné vedlejší účinky. Z toho důvodu výzkumníci vyvíjejí přírodní sloučeniny, které mohou lidé používat k léčbě plísňových infekcí. Studie z roku 2014 testovala účinky esenciálního oleje získaného z listů koriandru na kvasince s běžnou příčinou infekce u lidí a potvrdila, že olej skutečně má antifungální vlastnosti a doporučují další studie pro potvrzení.
 • Ochrana zdraví mozku: mnoho mozkových onemocnění, včetně Parkinsonovy choroby, Alzheimerovy choroby a roztroušené sklerózy, je spojeno se záněty. Protizánětlivé vlastnosti koriandru mohou před těmito nemocemi částečně chránit. Jedna studie na potkanech zjistila, že extrakt z koriandru chrání před poškozením nervových buněk po záchvatech vyvolaných léky.
 • Podpora trávení a zdraví střev: stejně tak může tento olej ze semen urychlit a podpořit zdravé trávení. 8týdenní studie na 32 lidech se syndromem dráždivého tračníku zjistila, že 30 kapek bylinného léku obsahujícího koriandr užívaného třikrát denně významně snížilo bolest břicha, nadýmání a nepohodlí ve srovnání s kontrolní skupinou. Je ovšem dobré vzít na vědomí, že užívaný bylinný přípravek obsahoval navíc extrakty z máty a meduňky plus všichni jedinci užívaly imodium nebo psyllium, tím pádem je role samotného koriandru diskutabilní a je zapotřebí dalších výzkumů pro potvrzení této hypotézy.
 • Skvělá chuť: posledním, ale neméně důležitým pozitivem je příjemná chuť a snadné zařazení do jídelníčku. Jelikož jsou všechny části rostliny jedlé, můžete celá semena přidat do pečiva, nakládané zeleniny, pomazánek, pečené zeleniny a vařených čočkových pokrmů a listy nejlépe na ozdobu polévky nebo do studených těstovinových salátů, čočky, salsy z čerstvých rajčat nebo pokrmů s thajskými nudlemi.
Koriandr: mnoho benefitů a lahodná chuť k tomu!

A jak je to s riziky?

Koriandr je uznávaný jako bezpečná bylina, existují ale určitá rizika, která je třeba vzít na vědomí. Jedním z nich je salmonela, která se může snadno objevit při dovozu koření. Ve studii z roku 2013, která zahrnovala více než 20 000 zásilek potravin, FDA zjistila, že 15 % dovezeného koriandru bylo kontaminováno salmonelou.

Na maloobchodní úrovni je ovšem riziko menší, zejména pak u velkých a renomovanějších distributorů koření. Podle pokynů Food Safety and Inspection Service je dobrou prevencí ohřátí koriandru před použitím na 65–75ºC zabíjející bakterie, včetně salmonely.

Také lidé s alergií a citlivostí na koriandr musí dbát zvýšené opatrnosti při výběru nebo konzumaci jídel. Někdy je ho těžké odhalit, protože bývá často kombinovaný s jinými bylinkami a kořením. V neposlední řadě by si měli dát pozor lidé s nižší hladinou cukru v krvi a ti užívající léky na cukrovku a poradit se o konzumaci koriandru se svým lékařem či jiným odborníkem, jak jsme zmiňovali výše.

Příprava a použití

Koriandr je křehká bylina s jemnými listy. Ty je nejlepší přidat buď syrové, nebo těsně před koncem procesu vaření. To pomáhá zachovat jejich chuť a texturu. Při přípravě nejprve oddělte listy od stonků, k tomu je nejlepší ostrý nůž nebo nůžky na bylinky. Poté jemně nakrájejte a podávejte.

V podobě mletých semen se koriandr hodí k ještě většímu množství jídel, zejména mexickým nebo thajským, funguje ale také dobře s pokrmy obsahujícími fazole, sýr, vejce a ryby. Je skvělý i do krémových zeleninových dipů. Mletý se přidává nejčastěji už během vaření, aby se chutě měly čas správně propojit.

Mrkvový krém s koriandrem a zázvorem

Ingredience (na 4 porce)

 • 8 g semínek koriandru
 • 15 ml rostlinného oleje na vaření
 • 1 l zeleninového vývaru
 • 1 velká, nakrájená cibule
 • 500 g nakrájené, oloupané mrkve
 • 1 lžička strouhaného čerstvého zázvoru
 • špetka soli a pepře
 • (pro porci bílkovin můžete přidat trhané kuřecí maso nebo cizrnu)

Postup

 1. vezměte hrnec a na rostlinném oleji opékejte nakrájenou cibuli asi 3 až 5 minut
 2. poté přidejte semínka koriandru, čerstvý zázvor a na kostičky nakrájenou mrkev
 3. nechte ingredience ještě několik minut vařit
 4. pak přilijte zeleninový vývar a stáhněte na mírný plamen
 5. hrnec přikryjte pokličkou a vařte minimálně 25 minut
 6. polévka bude hotová, až bude mrkev měkká a křehká, takže určitě průběžně kontrolujte
 7. jakmile hrnec stáhnete z plotny, vložte polévku do kuchyňského robotu a mixujte, dokud nezískáte požadovanou konzistenci

Nutriční hodnoty (na 1 porci): 195 kcal, 24 g S, 4,5 g T, 2,5 g B

Co si z toho vzít?

Koriandr je voňavá bylina bohatá na antioxidanty, která má mnoho kulinářských využití a zdravotních výhod. Jedinečná citrusově květinová chuť poskytuje nespočtu indických, asijských, blízkovýchodních, latinskoamerických a evropských pokrmů tu správnou chuť. Navíc může pomoci snížit hladinu cukru v krvi, bojovat s infekcemi nebo podporovat zdraví srdce, mozku, kůže, trávení a mnoho dalšího.

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek