Muži a hormony: existuje mužské PMS?

Komentáře
Muži a hormony: existuje mužské PMS?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
 • Irritable male syndrome je stav popsaný na samcích berana, do jisté míry se však jeho výskyt předpokládá i u člověka.
 • IMS souvisí zejména s fluktuací koncentrace testosteronu, do čehož však vstupují i různé faktory životního stylu.
 • Narozdíl od ženského cyklu není IMS založen na striktně cyklických změnách souvisejících s menstruací, a může se tak vyskytovat nepravidelně.

Muži vs. ženy – jak jsou na tom s hormony?

Máloco je proměnlivější než ženské pohlavní hormony – změny zde probíhají na denní i roční bázi, nejvýznamnější je ale měsíční cyklus, kdy jsou hladiny luteinizačního hormonu, folikulostimalačního hormonu, estrogenu a progesteronu doslova jako na horské dráze.

Říká se, že mužský hormonální systém je oproti tomu ženskému stabilní, což je do jisté míry pravdou, i zde však probíhají poměrně výrazné změny. Hlavním předmětem zájmu je v tomto případě testosteron, jehož hladina fluktuuje zejména v rámci dne – jeho koncentrace je nejvyšší okolo 8. ranní hodiny a k 8. hodině večerní zpravidla klesá na nejnižší hladinu. Změny jsou pak výraznější u mladých mužů.

Podle některých studií k významným změnám v hladině testosteronu dochází také v průběhu roku, a to jak u hladiny celkového, tak volného testosteronu. Obecně byly nejnižší hladiny testosteronu zaznamenány v teplých letních měsících, vrcholily naopak na podzim a v zimě. Sami autoři však poznamenávají, že k potvrzení fenoménu je zapotřebí provést další výzkum prospektivního charakteru.

Existuje “syndrom podrážděného muže”?

V originálním anglickém názvu se jedná o tzv. irritable male syndrome (IMS), a i přes poměrně nelichotivý český překlad je třeba zdůraznit, že se jedná o skutečný a poměrně běžný jev. Vědecky byl IMS popsán u samců berana, vzhledem k jistým společným savčím rysům však lze předpokládat, že v určité míře není tento fenomén cizí ani u člověka. K jednoznačnému ověření a bližšímu poznání tohoto stavu však bude opět zapotřebí další výzkum.

Jaké jsou příznaky IMS?

Projevy IMS mohou do jisté míry napodobovat premenstruační syndrom u žen – zde je však třeba poznamenat, že se nejedná o proces spojený s pravidelným měsíčním cyklem zahrnujícím změny hladiny hormonů a činnosti vaječníků nebo děložní výstelky. U mužů se proto nemusí příznaky vyskytovat pravidelně a často rovněž nepodléhají žádnému logickému “vzorci”.

Dle doporučení založených na současných výzkumech se může IMS projevovat následovně:

 • únava
 • nízké libido
 • podrážděnost, výbušnost
 • přecitlivělost
 • zvýšená míra úzkosti, v krajních případech až projevy deprese
 • duševní nerovnováha

Již na první pohled jsou výše uvedené symptomy poměrně nespecifické a jejich projevy mohou poukazovat na celou škálu komplikací. Stejně jako IMS tak mohou provázet skutečně patologicky sníženou hladinu testosteronu nebo duševní onemocnění. Pokud se tedy s těmito projevy setkáváte často nebo se zvýšenou intenzitou, zvažte návštěvu lékaře a zaměřte se na možnou příčinu problémů.

Jaké faktory za IMS stojí?

Předpokládá se, že IMS je spojeno právě s fluktuující hladinou testosteronu – jeho koncentraci však kromě přirozených fyziologických procesů významně ovlivňují i další faktory, a to např.:

 • věk – vzhledem k tomu, že hladina testosteronu klesá se zvyšujícím se věkem, projevy IMS budou v pokročilém věku pravděpodobně intenzivnější

Negativní vliv na hladinu testosteronu pak mají také:

Je tak evidentní, že IMS nelze svést pouze na fyziologicky danou hladinu testosteronu a spokojit se s faktem, že s vyšším věkem “už to lepší nebude” – naopak je důležité zaměřit se na základní pilíře zdravého životního stylu.

Muži a hormony: existuje mužské PMS?

Co při podobných příznacích dělat?

IMS není v současnosti oficiálně uznávanou lékařskou diagnózou, návšteva lékaře je však důležitá, aby mohly být vyloučeny případné fyziologické či duševní poruchy. Jak již bylo zmíněno výše, do hladiny testosteronu i celkové duševní pohody významně promlouvají faktory životního stylu, jejichž optimalizace může pomoci jak se zmírněním symptomů pojících se s IMS, ale zároveň podpoří také terapii dalších možných patologických stavů.

Nejdůležitějšími faktory, na které se zaměřit jsou pak zejména:

 • optimální množství vyvážené stravy
 • normální tělesná hmotnost
 • pravidelný pohyb
 • kvalitní spánek
 • stress management

Podrobné informace a konkrétní doporučení k výše uvedeným bodům najdete v článku Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život

Testosteron a výživa

Hladina testosteronu je často skloňována zejména v souvislosti s výživou a doplňky stravy – které suplementy ale mají skutečně smysl, a které vám bohužel příliš nepomohou? Podrobné informace zjistíte v našich článcích. Pro začátek si můžete přečíst např.:

Co si z toho vzít?

IMS, neboli irritable male syndrome, je stav, jenž se může vyskytovat u mužů, a který se v mnoha ohledech podobá ženskému premenstruačnímu syndromu. Vědecké práce tento stav popisují prozatím pouze na samcích berana, předpokládá se však, že v jisté míře mohou být tyto poznatky aplikovány i na člověka. Fluktuace hladiny testosteronu totiž u mužů skutečně probíhá, a vstupuje do ní, kromě fyziologických procesů, také množství faktorů životního stylu.

Projevy IMS jsou poměrně nespecifické a mohou se vyskytovat u mnoha rozdílných poruch – pro jejich vyloučení je tedy vhodné navštívit lékaře. V případě, že není potvrzena duševní či fyziologická příčina problému, lze symptomy IMS efektivně zmírňovat pomocí zdravého životního stylu. Po konzultaci s lékařem lze pak využít případně i doplňků stravy nebo medikace – v závislosti na celkovém stavu.

Sex, testosteron a fitness. Jak se vzájemně ovlivňuje cvičení a sexuální aktivita?
Sex, testosteron a fitness. Jak se vzájemně ovlivňuje cvičení a sexuální aktivita?
Sexualita, libido i vztah sexu a cvičení je téma, které je blízké drtivé většině z nás. Pojďme zahodit stud a podívat se společně na otázky spojené se sexuální životem vyznavačů fitness. Jak ovlivňuje sexuální aktivita moje výsledky v posilovně a jak naše cvičení ovlivňuje chuť a množství sexuální aktivity? Výsledky vás jistě překvapí...
Jak zvýšit testosteron? Máme pro vás 8 tipů
Jak zvýšit testosteron? Máme pro vás 8 tipů
Testosteron si často spojíme s agresí, soutěživostí či typicky mužským chováním, ale nutné je také poznamenat, že se jedná o hormon, který je důležitý pro zdraví našeho srdce či schopnost reprodukce. Víte, jak si ho můžete přirozeně zvýšit?
Růst svalů, více energie, lepší výkonnost. Jak zvýšit hladinu testosteronu?
Růst svalů, více energie, lepší výkonnost. Jak zvýšit hladinu testosteronu?
Jsou rostlinné extrakty na podporu testosteronu opravdu účinné? Poznejte tajemství rostlinných extraktů, které kromě zkvalitnění sexuálního života nabízí i efektivní podporu testosteronu!
Tribulus terrestris: jaké má účinky a jak ho dávkovat?
Tribulus terrestris: jaké má účinky a jak ho dávkovat?
Tribulus terrestris (Kotvičník zemní) je oblíbený rostlinný extrakt, který muži s oblibou používají za účelem zvýšení hladiny testosteronu a sexuálního zájmu. Děje se to ale doopravdy, nebo jde jen o všeobecně známý placebo efekt?
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Co si představit pod zdravým životním stylem? Komplexní přehled aktuálních doporučení ke stravování, pohybu a odpočinku.
5 zajímavostí o menstruaci, které by měla vědět každá žena
5 zajímavostí o menstruaci, které by měla vědět každá žena
Jednou do měsíce zkrátka přichází období, kdy je všechno tak nějak náročnější. Co se vlastně ve vašem těle během menstruace děje, jaký význam mohou mít projevy premenstruačního syndromu, co během menstruace jíst a jak cvičit?
Potraviny, vitaminy a minerální látky pro zvýšení hladiny testosteronu
Potraviny, vitaminy a minerální látky pro zvýšení hladiny testosteronu
Testosteron je pohlavní hormon, který je stěžejní pro růst svalů, dostatek energie, vitalitu, reprodukční funkci, libido a také růst a zdraví kostí. V poslední době se však jeho hladina u mužů citelně snižuje. Jak ji můžeme dostupnými prostředky zvýšit?
Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?
Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?
Být ženou je skvělé - dokud do hry nevkročí PMS. Premenstruační syndrom zažívá více než polovina žen. Co ho způsobuje a jak ovlivňuje naši hmotnost a chuť k jídlu?
Mladým mužům klesá hladina testosteronu, proč?
Mladým mužům klesá hladina testosteronu, proč?
Dlouhodobě se snižující hladina testosteronu u mužů je problém, který je pozorován již mnoho let. Platí to ale také pro mladé muže a dospívající chlapce?
Nedostatek zinku: akné, přibírání i nižší hladina testosteronu
Nedostatek zinku: akné, přibírání i nižší hladina testosteronu
Zinek je jednou z velmi opomíjených minerálních látek ve výživě sportovců, která ale může mít opravdu silnou schopnost ovlivnit vaši výkonnost a pracovat i se silovými schopnostmi nebo s produkcí hormonů. Proč se může vyplatit suplementovat zinek?
Pískavice řecké seno: jak ovlivňuje testosteron a libido?
Pískavice řecké seno: jak ovlivňuje testosteron a libido?
Semena Fenugreek běžně najdete v koření indické kuchyně, mnohem větší zájem však budí jeho údajná schopnost zvýšení hladiny testosteronu a libida. Jsou však tyto účinky skutečně potvrzeny studiemi?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?