- Irritable male syndrome je stav popsaný na samcích berana, do jisté míry se však jeho výskyt předpokládá i u člověka.
- IMS souvisí zejména s fluktuací koncentrace testosteronu, do čehož však vstupují i různé faktory životního stylu.
- Narozdíl od ženského cyklu není IMS založen na striktně cyklických změnách souvisejících s menstruací, a může se tak vyskytovat nepravidelně.
Muži vs. ženy – jak jsou na tom s hormony?
Máloco je proměnlivější než ženské pohlavní hormony – změny zde probíhají na denní i roční bázi, nejvýznamnější je ale měsíční cyklus, kdy jsou hladiny luteinizačního hormonu, folikulostimalačního hormonu, estrogenu a progesteronu doslova jako na horské dráze.
- Podrobnější informace o ženském cyklu a další důležitá fakta najdete v článku 5 zajímavostí o menstruaci, které by měla vědět každá žena
Říká se, že mužský hormonální systém je oproti tomu ženskému stabilní, což je do jisté míry pravdou, i zde však probíhají poměrně výrazné změny. Hlavním předmětem zájmu je v tomto případě testosteron, jehož hladina fluktuuje zejména v rámci dne – jeho koncentrace je nejvyšší okolo 8. ranní hodiny a k 8. hodině večerní zpravidla klesá na nejnižší hladinu. Změny jsou pak výraznější u mladých mužů.
Podle některých studií k významným změnám v hladině testosteronu dochází také v průběhu roku, a to jak u hladiny celkového, tak volného testosteronu. Obecně byly nejnižší hladiny testosteronu zaznamenány v teplých letních měsících, vrcholily naopak na podzim a v zimě. Sami autoři však poznamenávají, že k potvrzení fenoménu je zapotřebí provést další výzkum prospektivního charakteru.
Existuje “syndrom podrážděného muže”?
V originálním anglickém názvu se jedná o tzv. irritable male syndrome (IMS), a i přes poměrně nelichotivý český překlad je třeba zdůraznit, že se jedná o skutečný a poměrně běžný jev. Vědecky byl IMS popsán u samců berana, vzhledem k jistým společným savčím rysům však lze předpokládat, že v určité míře není tento fenomén cizí ani u člověka. K jednoznačnému ověření a bližšímu poznání tohoto stavu však bude opět zapotřebí další výzkum.
Jaké jsou příznaky IMS?
Projevy IMS mohou do jisté míry napodobovat premenstruační syndrom u žen – zde je však třeba poznamenat, že se nejedná o proces spojený s pravidelným měsíčním cyklem zahrnujícím změny hladiny hormonů a činnosti vaječníků nebo děložní výstelky. U mužů se proto nemusí příznaky vyskytovat pravidelně a často rovněž nepodléhají žádnému logickému “vzorci”.
Dle doporučení založených na současných výzkumech se může IMS projevovat následovně:
- únava
- nízké libido
- podrážděnost, výbušnost
- přecitlivělost
- zvýšená míra úzkosti, v krajních případech až projevy deprese
- duševní nerovnováha
Již na první pohled jsou výše uvedené symptomy poměrně nespecifické a jejich projevy mohou poukazovat na celou škálu komplikací. Stejně jako IMS tak mohou provázet skutečně patologicky sníženou hladinu testosteronu nebo duševní onemocnění. Pokud se tedy s těmito projevy setkáváte často nebo se zvýšenou intenzitou, zvažte návštěvu lékaře a zaměřte se na možnou příčinu problémů.
- Jak závažné mohou být projevy PMS u žen, a lze tyto symptomy zmírnit? Přečtěte si v článku Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?
Jaké faktory za IMS stojí?
Předpokládá se, že IMS je spojeno právě s fluktuující hladinou testosteronu – jeho koncentraci však kromě přirozených fyziologických procesů významně ovlivňují i další faktory, a to např.:
- věk – vzhledem k tomu, že hladina testosteronu klesá se zvyšujícím se věkem, projevy IMS budou v pokročilém věku pravděpodobně intenzivnější
Negativní vliv na hladinu testosteronu pak mají také:
Je tak evidentní, že IMS nelze svést pouze na fyziologicky danou hladinu testosteronu a spokojit se s faktem, že s vyšším věkem “už to lepší nebude” – naopak je důležité zaměřit se na základní pilíře zdravého životního stylu.
- Je pravda, že hladina testosteronu u mužů v dnešní době klesá? A existuje řešení? Více se dozvíte v článku Mladým mužům klesá hladina testosteronu, proč?
Co při podobných příznacích dělat?
IMS není v současnosti oficiálně uznávanou lékařskou diagnózou, návšteva lékaře je však důležitá, aby mohly být vyloučeny případné fyziologické či duševní poruchy. Jak již bylo zmíněno výše, do hladiny testosteronu i celkové duševní pohody významně promlouvají faktory životního stylu, jejichž optimalizace může pomoci jak se zmírněním symptomů pojících se s IMS, ale zároveň podpoří také terapii dalších možných patologických stavů.
Nejdůležitějšími faktory, na které se zaměřit jsou pak zejména:
- optimální množství vyvážené stravy
- normální tělesná hmotnost
- pravidelný pohyb
- kvalitní spánek
- stress management
Podrobné informace a konkrétní doporučení k výše uvedeným bodům najdete v článku Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Testosteron a výživa
Hladina testosteronu je často skloňována zejména v souvislosti s výživou a doplňky stravy – které suplementy ale mají skutečně smysl, a které vám bohužel příliš nepomohou? Podrobné informace zjistíte v našich článcích. Pro začátek si můžete přečíst např.:
- Potraviny, vitaminy a minerální látky pro zvýšení hladiny testosteronu
- Pískavice řecké seno: jak ovlivňuje testosteron a libido?
- Tribulus terrestris: jaké má účinky a jak ho dávkovat?
- Nedostatek zinku: akné, přibírání i nižší hladina testosteronu
Co si z toho vzít?
IMS, neboli irritable male syndrome, je stav, jenž se může vyskytovat u mužů, a který se v mnoha ohledech podobá ženskému premenstruačnímu syndromu. Vědecké práce tento stav popisují prozatím pouze na samcích berana, předpokládá se však, že v jisté míře mohou být tyto poznatky aplikovány i na člověka. Fluktuace hladiny testosteronu totiž u mužů skutečně probíhá, a vstupuje do ní, kromě fyziologických procesů, také množství faktorů životního stylu.
Projevy IMS jsou poměrně nespecifické a mohou se vyskytovat u mnoha rozdílných poruch – pro jejich vyloučení je tedy vhodné navštívit lékaře. V případě, že není potvrzena duševní či fyziologická příčina problému, lze symptomy IMS efektivně zmírňovat pomocí zdravého životního stylu. Po konzultaci s lékařem lze pak využít případně i doplňků stravy nebo medikace – v závislosti na celkovém stavu.