Populární mega-dávky vitaminu C: mají své opodstatnění a chrání před nemocemi?

Komentáře
Populární mega-dávky vitaminu C: mají své opodstatnění a chrání před nemocemi?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Když si půjdete koupit vitamínové tablety do obchodu nebo do lékárny, většinou přijdete domů s produktem, který vašemu tělu dodá v každé kapsli něco okolo 100 % doporučené denní dávky vitamínů. A pak je tu vitamín C, kde u některých produktů můžete nalézt bez problému klidně až 1000 mg vitamínu C v jedné kapsli, což je více než 11 doporučených denních dávek. 

Je také potřeba dodat, že tyto céčkové kapsle se stále těší vysoké popularitě. Řada lidí totiž věří, že tím chrání své tělo před nachlazením, někteří by dokonce dali ruku do ohně za to, že jsou díky vysokým dávkám vitamínu C méně nemocní. Jsou ale takto vysoké dávky vitamínu C bezpečné a vědecky podložené?

Už před více než 50 lety byly mega‑dávky vitamínu C populární

Ve světě přírodovědců zná jméno laureáta Nobelovy ceny, Linuse Paulinga, prakticky každý. Proto když vědecká osobnost jeho rozměrů prohlásí, že vysoké dávky vitaminu C přesahující desetinásobek doporučených denních dávek pomáhají chránit před respiračními chorobami, těžko se tomu oponuje. A on tomu opravdu věřil, dokonce to začátkem sedmdesátých let minulého století opakovaně publikoval v prestižních vědeckých časopisech. Ve svých optimistických tezích se přitom upínal k výzkumu Ritzela a kol. z roku 1961, kde byly naměřeny velmi nadějné výsledky (například snížená četnost nachlazení v případě užívání vitamínu C téměř o polovinu). 

Je však třeba si uvědomit, že se jednalo o interpretaci studie s nevelkým počtem účastníků, přičemž testovány byly děti z lyžařské školy ve švýcarských Alpách, tedy rozhodně nešlo o zcela reprezentativní vzorek celé společnosti

obrázek z gettyimages.com

Vitamín C může mírně pomoci, žádný zázrak to ale není

Současné výzkumy ukazují, že mega‑dávky vitamínu C nejsou žádným zázračným lékem chřipky ani nachlazení. V komplexní meta‑analýze z roku 2013 vědci ukázali, že mega‑dávky vitamínu C sice mohou zkrátit délku trvání nachlazení, ale v průměru jen asi o 10 %, což je v očích optimisty asi 1 den. 

Navíc bylo ukázáno, že podávání vitamínu C pro preventivní účely také není příliš efektivní – nesnižuje četnost nachlazení ani u dospělých, ani u dětí. Užívání vysokých dávek vitamínu C může být opodstatněné dočasně při mírném nachlazení, kdy může zkrátit délku trvání nemoci přibližně o 1 den. V takovém případě je vhodné podávat asi 1000–2000 mg vitamínu C denně. 

Vědci dále doporučují užívat zvýšené dávky vitamínu C dočasně při zvýšené pohybové aktivitě, například v rámci závodní sezóny, při intenzivních trénincích nebo v rámci sportovního soustředění. 

Je užívání vysokých dávek vitamínu C bezpečné?

Vitamín C je ve vodě rozpustný vitamín, jeho množství v těle je tedy velmi efektivně regulováno, a proto je předávkování způsobené vysokou dávkou vitamínu C velmi nepravděpodobné, což je podobné i pro další vitamíny rozpustné ve vodě. Liší se tím od v tucích rozpustných vitamínů (A, D, E, K), u kterých je riziko předávkování neuváženou suplementací podstatně vyšší. 

Denní dávka 2000 mg vitamínu C byla v některých studiích zvolena jako vrchní tolerovatelný limit: do tohoto množství byste tedy neměli pozorovat žádné vedlejší účinky. Dávky přesahující 2000 mg vitamínu C denně mohou být spojenybolestmi břicha, plynatostí, průjmy apod. Někteří lidé si také stěžují na žaludeční nevolnosti a pocity na zvracení. 

Jelikož takto vysoké denní dávky vitaminu C jsou prokazatelně spojeny se zvýšenou produkcí kyseliny šťavelové v organismu (studie mluví o zvýšení hladiny asi o 20 %), uvažuje se takézvýšeném riziku vzniku ledvinových kamenů

obrázek z istockphotos.com

Co si z toho vzít? 

Doporučená denní dávka podle Společnosti pro výživu je 90 mg vitamínu C, což je také dostatečné množství pro pravidelné a dlouhodobé užívání. Dávka 90 mg vitamínu C není nikterak astronomická a zcela s přehledem je možné ji dosáhnout původem z běžných potravin. Bohatě k tomu stačí například polovina červené papriky, 1 kus kiwi, 100 g brokolice nebo hrst rakytníkových plodů. 

Pokud chcete experimentovat s vysokými dávkami vitamínu C, můžete sáhnout po suplementech a podávat 1000–2000 mg vitamínu C denně. Výhodné to může být v rámci běžných a mírných nachlazení nebo dočasně během zvýšené fyzické zátěže.

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Vitamin C - k čemu je dobrý a v jakých potravinách jej hledat?
Vitamin C - k čemu je dobrý a v jakých potravinách jej hledat?
Když se řekne vitamin C, většině z nás se vybaví hlavně citron, pomeranč, nebo grep. Paleta potravin, ze kterých můžeme tento vitamin získat, je však o hodně pestřejší a některé jej dokonce obsahují v ještě vyšším množství, než zmiňované citrusové plody. K čemu je vitamin C vlastně dobrý a v jakých potravinách ho tedy hledat, se dozvíte v dnešním článku.
Jaký je rozdíl mezi vitaminy a minerály ve stravě a těmi v tabletkách?
Jaký je rozdíl mezi vitaminy a minerály ve stravě a těmi v tabletkách?
Naše současná strava nám již neposkytuje tolik minerálních látek a vitaminů jako před lety. Do jaké míry je toto tvrzení pravdivé a máme důvod se obávat nedostatku těchto látek ve stravě? Má používání doplňků stravy své místo a pro koho jsou takové doplňky stravy takřka nezbytné?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Sychravé počasí umí prověřit naši imunitu a mnoho z nás v rámci prevence zkouší různé druhy otužování. Jeden svérázný Holanďan však svou metodou vyvolal obrovskou vlnu zájmu napříč laickou i odbornou veřejností, a tak pojďme společně nakouknout pod pokličku "ledového muže".
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Neuroplasticita: co to je a jak ovlivňuje naše chování?
Neuroplasticita: co to je a jak ovlivňuje naše chování?
“Změnil jsem se”. Když tuto větu pronese blízký v našem okolí, co všechno si pod slovem “změna” můžeme představit? Myslí tím přeměnu chování či myšlení a nebo i opravdu nějaký hmatatelnější důkaz? Čtěte dále a dozvíte se více!