Oteklé oči dokáží po ránu potrápit nejednu ženu. Nejenže se jedná o poměrně nepříjemnou záležitost, ale nemáme z toho radost ani čistě z estetického hlediska. Přitom tento neduh nemusí být nutně známkou probdělé noci. Na co dát pozor? Nabízíme 7 tipů, jak předcházet oteklým očím:
1. Šetřete se solí
Libujete si ve slaných jídlech? Při nadbytku soli v jídelníčku dochází k zadržování vody, která může zapříčinit otoky po celém těle a ani oči nejsou výjimkou. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je tak akorát množství soli do 5 g, což odpovídá čajové lžičce. To není moc, pokud uvážíme, že se sůl v potravinách běžně vyskytuje (pečivo, šunka, sýr apod.). Proto doporučuji brzdit s dalším dosolováním pokrmů a raději použít sezónní bylinky nebo jiné koření.
- Proč máte neustále chuť na slaná jídla? Dozvíte se v našem dalším článku
2. Vyzrajte na alergie
Oteklé, zarudlé nebo svědící oči mohou znamenat, že momentálně nad svými alergiemi nevyhráváte na plné čáře. Nejčastěji jde o reakci na alergeny, jako je pyl, prach nebo zvířecí srst, kdy buňky začnou produkovat histamin. Nejlépe uděláte, když navštívíte lékaře, následně zvolíte vhodnou medikaci a pokusíte se danému alergenu vyhnout. Okamžitou pomoc poskytnou volně prodejná antihistaminika (např. Claritin) nebo oční kapky (např. Visine).
Lékařskou pomoc mohou vyžadovat i oteklé oči se spojitosti s ucpanými slznými kanálky, infekcí nebo různými poraněními.
3. Pečlivě se odličujte
Občas jsme večer pekelně unavené a tak padneme do postele s namalovaným obličejem. Víme, že se to dělat nemá, přesto to čas od času uděláme každá. Pečlivé odlíčení opravdu nepodceňujte: zbytky make‑upu mohou způsobit slzení očí a následné otoky. Nehledě na to, že pleť potřebuje dýchat a regenerovat. Vyberte takovou kosmetiku, která vám bude vyhovovat a celý proces usnadní. Jdete spát nalíčená až příliš často? Nenechávejte svoji rutinu na dobu těsně před ulehnutím.
4. Vyberte vhodný oční krém a nepodceňujte UV ochranu
Regály drogerií a lékáren se téměř prohýbají pod množstvím nepřeberných variant a značek kosmetiky. Nejen odlíčení, ale i správný oční krém by měl být pravidelnou položkou vaší péče o obličej. S výběrem si dejte na čas, případně se nebojte jej zkonzultovat.
Podobně, jako chráníte tělo před UV paprsky slunečního svitu, neměli byste zapomínat ani na obličej. Samozřejmostí by měl být denní krém s SPF (sun protection factor) a to po celý rok, v létě pak slušivé brýle a klobouk.
5. Změňte pozici, ve které spíte
Gravitační síla naší matičky Země je všudypřítomná. Pokud se ráno pravidelně budíte s oteklýma očima, zkuste přidat polštář navíc a spát na zádech. Taková malá změna dokáže velké divy.
Jak se konečně vyspat do růžova? Poradíme v našich článcích:
- 9 tipů, jak zlepšit spánek
- Jak rychle usnout? 8 snadných tipů, díky kterým budete spát jako nemluvně
- Máš problémy s usínáním? Vyzkoušej jógu
6. Nekuřte a s alkoholem opatrně
Nadpis odstavce je možná krapet moralizující. Pravdou ovšem je, že ani jedna z činností zdraví právě neprospívá. Sklenička vína k večeři je v pořádku, ale nepřehánějte to. Přemíra alkoholu dehydratuje, tělo se snaží vodu zadržet a tak se vám “odvděčí” otoky. S nastávající sezónou vánočních večírků je možné, že u jedné skleničky nezůstane. Abyste zmírnili napáchané škody, nezapomínejte na dostatečný pitný režim.- Jak naše tělo ovlivňuje alkohol? Dozvíte se zde
Kouření je ve spojitosti se zdravým životním stylem absolutní “no go”. Žádná pozitiva nepřináší ani vzhledu pleti.
7. Vyspěte se
Občas mám pocit, že trumfování se v tom, kdo víc stíhá a méně spí, je snad novou olympijskou disciplínou. Nad slunce jasné ale je, že takové nastavení dlouhodobě udržitelné není.
Nedostatek spánku (nedejbože v kombinaci s pláčem) umí “zařídit” zarudnutí očí, kruhy pod nimi nebo otoky. Oslabuje svaly kolem očí, to vede ke ztrátě kolagenu v této oblasti. Následně se hromadí tekutina a kůže otéká. Jedno takové nevyspání na vás může být vidět celý den a pokud málo spíte pravidelně, příznaky mohou být i trvalé.
Co si z článku odnést?
Cesta k tomu, abyste se ráno probouzela se zářivým obličejem, je překvapivě snadná. Většinu z výše zmíněných faktorů máte zcela ve své režii. Otoky v naprosté většině případů odezní samy, pomoci může masáž obličeje nebo chladivé obklady.
Otoky ale mohou být projevem mnoha vážnějších onemocnění, jako jsou poruchy ledvin nebo štítné žlázy. Pokud otok nezmizí do 48 hodin, je určitě na místě zásah lékaře, který určí diagnózu a další postup.