Trápí vás po ránu oteklé oči? Víme, co pomůže

22. 11. 2022
Komentáře
Trápí vás po ránu oteklé oči? Víme, co pomůže
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Oteklé oči dokáží po ránu potrápit nejednu ženu. Nejenže se jedná o poměrně nepříjemnou záležitost, ale nemáme z toho radost ani čistě z estetického hlediska. Přitom tento neduh nemusí být nutně známkou probdělé noci. Na co dát pozor? Nabízíme 7 tipů, jak předcházet oteklým očím:

1. Šetřete se solí

Libujete si ve slaných jídlech? Při nadbytku soli v jídelníčku dochází k zadržování vody, která může zapříčinit otoky po celém těle a ani oči nejsou výjimkou. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je tak akorát množství soli do 5 g, což odpovídá čajové lžičce. To není moc, pokud uvážíme, že se sůl v potravinách běžně vyskytuje (pečivo, šunka, sýr apod.). Proto doporučuji brzdit s dalším dosolováním pokrmů a raději použít sezónní bylinky nebo jiné koření.

  • Proč máte neustále chuť na slaná jídla? Dozvíte se v našem dalším článku

2. Vyzrajte na alergie

Oteklé, zarudlé nebo svědící oči mohou znamenat, že momentálně nad svými alergiemi nevyhráváte na plné čáře. Nejčastěji jde o reakci na alergeny, jako je pyl, prach nebo zvířecí srst, kdy buňky začnou produkovat histamin. Nejlépe uděláte, když navštívíte lékaře, následně zvolíte vhodnou medikaci a pokusíte se danému alergenu vyhnout. Okamžitou pomoc poskytnou volně prodejná antihistaminika (např. Claritin) nebo oční kapky (např. Visine).

Lékařskou pomoc mohou vyžadovat i oteklé oči se spojitosti s ucpanými slznými kanálky, infekcí nebo různými poraněními.

obrázek z gettyimages.com

3. Pečlivě se odličujte

Občas jsme večer pekelně unavené a tak padneme do postele s namalovaným obličejem. Víme, že se to dělat nemá, přesto to čas od času uděláme každá. Pečlivé odlíčení opravdu nepodceňujte: zbytky make‑upu mohou způsobit slzení očí a následné otoky. Nehledě na to, že pleť potřebuje dýchat a regenerovat. Vyberte takovou kosmetiku, která vám bude vyhovovat a celý proces usnadní. Jdete spát nalíčená až příliš často? Nenechávejte svoji rutinu na dobu těsně před ulehnutím.

4. Vyberte vhodný oční krém a nepodceňujte UV ochranu

Regály drogerií a lékáren se téměř prohýbají pod množstvím nepřeberných variant a značek kosmetiky. Nejen odlíčení, ale i správný oční krém by měl být pravidelnou položkou vaší péče o obličej. S výběrem si dejte na čas, případně se nebojte jej zkonzultovat.

Podobně, jako chráníte tělo před UV paprsky slunečního svitu, neměli byste zapomínat ani na obličej. Samozřejmostí by měl být denní krém s SPF (sun protection factor) a to po celý rok, v létě pak slušivé brýle a klobouk.

5. Změňte pozici, ve které spíte

Gravitační síla naší matičky Země je všudypřítomná. Pokud se ráno pravidelně budíte s oteklýma očima, zkuste přidat polštář navíc a spát na zádech. Taková malá změna dokáže velké divy.

Jak se konečně vyspat do růžova? Poradíme v našich článcích:

obrázek z istockphoto.com

6. Nekuřte a s alkoholem opatrně

Nadpis odstavce je možná krapet moralizující. Pravdou ovšem je, že ani jedna z činností zdraví právě neprospívá. Sklenička vína k večeři je v pořádku, ale nepřehánějte to. Přemíra alkoholu dehydratuje, tělo se snaží vodu zadržet a tak se vám “odvděčí” otoky. S nastávající sezónou vánočních večírků je možné, že u jedné skleničky nezůstane. Abyste zmírnili napáchané škody, nezapomínejte na dostatečný pitný režim.
  • Jak naše tělo ovlivňuje alkohol? Dozvíte se zde

Kouření je ve spojitosti se zdravým životním stylem absolutní “no go”. Žádná pozitiva nepřináší ani vzhledu pleti.

7. Vyspěte se

Občas mám pocit, že trumfování se v tom, kdo víc stíhá a méně spí, je snad novou olympijskou disciplínou. Nad slunce jasné ale je, že takové nastavení dlouhodobě udržitelné není.

Nedostatek spánku (nedejbože v kombinaci s pláčem) umí “zařídit” zarudnutí očí, kruhy pod nimi nebo otoky. Oslabuje svaly kolem očí, to vede ke ztrátě kolagenu v této oblasti. Následně se hromadí tekutina a kůže otéká. Jedno takové nevyspání na vás může být vidět celý den a pokud málo spíte pravidelně, příznaky mohou být i trvalé.

Co si z článku odnést?

Cesta k tomu, abyste se ráno probouzela se zářivým obličejem, je překvapivě snadná. Většinu z výše zmíněných faktorů máte zcela ve své režii. Otoky v naprosté většině případů odezní samy, pomoci může masáž obličeje nebo chladivé obklady.

Otoky ale mohou být projevem mnoha vážnějších onemocnění, jako jsou poruchy ledvin nebo štítné žlázy. Pokud otok nezmizí do 48 hodin, je určitě na místě zásah lékaře, který určí diagnózu a další postup.

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Nemůžete usnout? Pozor na tyto stravovací návyky!
Nemůžete usnout? Pozor na tyto stravovací návyky!
Regenerace a kvalitní spánek jsou základní potřeby, bez kterých se žádný (aktivní) člověk neobejde. Proč se ale pořád nemůžete dospat? Zaměřte se na svoje večerní stravovací návyky, které vám možná noční odpočinek akorát tak zhoršují.
Středomořská dieta: zachrání nás před depresemi?
Středomořská dieta: zachrání nás před depresemi?
Deprese a psychické problémy dokážou pořádně znepříjemnit život. Může nás před nimi správná strava ochránit?
Alkohol a fitness: Jak alkohol ovlivňuje hubnutí, růst svalů a výkonnost?
Alkohol a fitness: Jak alkohol ovlivňuje hubnutí, růst svalů a výkonnost?
Alkohol a sportovci? Na první pohled neslučitelná dvojka, která si však k sobě ve skutečnosti nachází cestu docela snadno. Jaký vliv to má na sportovní výkonnost, hormonální hladiny či efektivitu budování svalové hmoty?
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
Jak rychle usnout? 8 tipů, díky kterým usnete jako špalek
Jak rychle usnout? 8 tipů, díky kterým usnete jako špalek
Nedaří se vám usnout rychle? Vyzkoušejte některý z jednoduchých tipů, které zvládnete v rámci svého životního stylu hned a bez bolesti. Které to jsou? Přečtěte si v článku.
Proč máte chuť na slaná jídla?
Proč máte chuť na slaná jídla?
Znáte to? Sledování oblíbeného seriálu se neobejde bez pořádné misky popcornu nebo chipsů. A pravidelně! Proč chutě na slané vznikají a co nám mohou naznačovat?
9 tipů, jak zlepšit spánek
9 tipů, jak zlepšit spánek
Kvalita spánku se za poslední desetiletí značně zhoršila, přitom je tento odpočinek pro naše zdraví zcela zásadní. V tomto článku jsme si pro vás připravili 10 tipů, díky nimž zrychlíte usínání, zkvalitníte svou spánkovou rutinu a tím také velice jednoduše zlepšíte váš fyzický i psychický stav!
Jak na kruhy pod očima?
Jak na kruhy pod očima?
Kruhy pod očima jsou strašákem trápícím vysoké procento populace. Existují přitom velice jednoduché a efektivní způsoby, jak jim předcházet – jaké to jsou a další zajímavosti se dozvíte v tomto článku!
Jóga před spaním jako lék na nespavost
Jóga před spaním jako lék na nespavost
Problémy s usínáním trápí mnoho osob po celém světě. Existuje řada účinných způsobů, jak usínání podpořit a celkovou kvalitu spánku zlepšit. Patří mezi ně také cvičení jógy?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?