Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Guggulsteron - spalovač tuku nové generace

Jan Caha
Jan Caha 29. 12. 2011
Guggulsteron - spalovač tuku nové generace

Guggulsteron vtrhl do povědomí uživatelů doplňků stravy teprve nedávno, a to prostřednictvím dovozu specializovaných firem. Nyní je jedním z prokazatelně velmi účinných spalovačů tuku, avšak také jedním z těch, které jsou nejméně prozkoumány.

Guggulsteron - spalovač tuku nové generace

Původ guggulsteronu

Extrakce GuggulJeště, něž se vrhneme na samotný doplněk, dovolím si malou odbočku. Popravdě řečeno, na téma Guggulsteronu není mnoho materiálů, tento doplněk stravy se k nám dostal teprve nedávno a bohužel musíme říci, že producenti sportovní výživy ještě nedokázali na takovýto produkt zareagovat a nabízí ho pouze velmi malé množství dovozců. Podívejme se však na fakta, která tento velmi zajímavý doplněk stravy doprovázejí.

Guggusteron je název účinné látky ze stromu Comminhora Mukul (je taktéž nazývána keř Guggul nebo Mukul myrha strom). Jedná se o kvetoucí rostlinu z rodu Burseraceae. Výskyt keře Guggul je zejména v severní Africe až po střední Asii. Nejčastěji ho však nalezneme ve střední Indii, kde jsou suché až polosuché klimatické podmínky ideální pro růst rostliny. Tento keř (nebo strom) dosahuje výšky až 4 m. Má červené až růžové květy usazené na trnitých větvích.

Comminhora Mukul vytváří pryskyřičnou hmotu nazývanou guma Guggul. Extrakt z této gumy se nazývá Gugulipid a jeho účinnou látkou je steroidní Guggulsteron. Povětšinou se označuje jako hnědý extrakt, a to pro svoji charakteristickou barvu. Originální hnědý extrakt z Commiphora Mukul je znám pro svůj optimální obsah Guggulsteronů v tzv. formách E a Z, plus dalších složek jako jsou myrrhanol, kyselina ferulová apod. Poměr E a Z Guggulsteronů je rozhodující pro výslednou účinnost produktu. Guma Guggul hnědé barvy má charakteristickou vůni po kávě a rozinkách. Tento extrakt je běžně používán v ajurvédské medicíně i v tradičních hinduistických lécích. Jeho využívání sahá až do doby 1000 let před naším letopočtem.

Můžeme se setkat také s rozpuštěným extraktem z Guggul, který má žlutou barvu. Tento extrakt je však méně účinný a standardizovaný na nižší množství účinných Guggulsteronů.

Hnědý extrakt z GuggulVyužití pryskyřice Guggul není pouze v jeho léčivých schopnostech. V Indii a přilehlých oblastech se velmi často tato "guma" využívá jako kadidlo při rituálních a náboženských obřadech. Ve starověkém Řecku byl Guggul znám jako vonná pryskyřice. V současné době můžete gumu Guggul najít na asijských tržnicích pod názvem DHOOP.

Jak působí Guggulsteron ?

Guggulsterony působí jako antagonista na receptor X farnesoid. Farnesoid X receptor (FXR) je nukleární receptor, který reguluje genovou expresi v reakci na žlučové kyseliny (BAS). FXR hraje centrální roli v regulaci hladiny cholesterolu a metabolismu lipoproteinů.

Použití Guggulsteronu je prověřeno mnoha staletími využívání v ajurvédské a indické medicíně. Nejčastěji se můžeme setkat s pozitivním vlivem na snížení syntézy cholesterolu (zvyšuje HDL "dobrý" cholesterol a snižuje LDL "zlý" cholesterol), zkvalitnění pleti a snížení hladiny lipidů (tuků) v krvi. Hlavním mechanizmem účinku však zůstává podpora optimalizace činnosti štítné žlázy a tím i následné zrychlení metabolismu potažmo spalování tuku na energii. Zrychlení metabolismu má za následek vyšší energetický výdej za jednotku času, a tím i více spálené energie během jednoho dne. Na rozdíl od běžných spalovačů tuku s obsahem taurinu a kofeinu, nemají Guggulsterony vliv na centrální nervovou soustavu (CNS). Jsou tak použitelné i pro osoby sensitivní na látky ovlivňující CNS.

Obsah účinné látky

V současné době se obsah účinné látky v mnoha produktech liší. V ČR jsou k dispozici přípravky s obsahem 35 % účinného Guggulsteronu, ale i přípravky s obsahem 5 % Guggulsteronů. Dle indické medicíny je standardizovaný obsah 6 % Guggulsteronů v extraktu, a to pouze v hnědém. Vždy sledujte také kvalitu a původ účinné látky. Ta by neměla být syntetická, a to z důvodu nedostatečného prověření dané látky. Všechny vědecké studie byly prozatím prováděny pouze na přírodních extraktech z rostliny Comminhora Mukul.

Comminphura Mukul


zdroj: youtube.com, wikipedia.com

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________