Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Drum FIT - bubnem ke zdraví

Martina Vašáková
Martina Vašáková 23. 6. 2012
Komentáře
Drum FIT - bubnem ke zdraví

Nevěřili byste, že vás dokážou bubny dovést ke zdravému a svěže vypadajícímu tělu. Opak je pravdou, přesvědčte se s novou fitness technikou DRUM fit.

Drum FIT - bubny ke zdraví

Drum fit je wellnes aktivitou, která vás skrze hru na bubny dovede ke zdraví a duševnímu uvolnění. Toto zdravotní bubnování se dere s kontinentu na kontinent a Drum fit lekce se stávají populárními i u nás.

Drum FIT

Že bubnování odbourává stres, si umí představit asi každý z nás. Americký neurolog Barry Bittman však přišel se zajímavou metodou drum circle, pole které se díky bubnování posiluje i náš imunitní systém. Sestavil skupinu nehudebníků, dal jim do ruky buben či jiný rytmický nástroj a sledoval, jak skupinové bubnování podporuje posilování imunitního systému a ztrátu stresu. Zaměřil se na NK buňky, které v organismu přežívají nejdéle a jsou schopné zničit rakovinu či jiné viry. Vyzkoušel různé metody bubnování, hráči hráli sami, se zkušeným odborníkem i pod vedením šamana. Vždy se ale jednalo o skupinové bubnování. Když mohli účastníci hrát kreativně, sami, výsledky byly příznivé. Hladina NK buněk radikálně vzrostla, čímž se příznivé účinky bubnování potvrdily. Od těchto závěrů už to byl jen kousek k vytvoření vedeného zdravotního bubnování, které dostalo název Drum fit = buben + zdraví, kondice. Někdy se mu také říká korporátní, podle metody skupinového bubnování.

Drum fit spojuje odpočinek, fyzickou aktivitu a znovunabytí energie. Při drum fit lekcích sedíte na velkých fitball/gymnastických míčích v kruhu. Každý účastník dostane jeden z afrických bubnů, který bude nadále spínat mezi svými koleny. Lekce zpravidla začíná přivítáním a cvičným rozehřátím. Při tom se poskakuje na míči a bubnuje „nanečisto“ – tzn. bez bubnu. Poté začíná bubnování skutečné pod vedením lektora. Ten ukazuje rytmy a účastníci je opakují, rytmy se zrychlují a znovu zpomalují. Změna rytmů pomáhá k naslouchání vlastního srdečního rytmu, mimo to se účastníci naučí naslouchat i hraním ostatních v kruhu. I když se nejedná o fyzicky náročnou aktivitu, zkoordinovat poskakování na míči a správné rytmické bubnování může být velmi obtížné. Na konci hodiny mají účastníci možnost tvořit sami své rytmy, které po nich mohou ostatní zkusit zopakovat. Jde především o projevení svých emocí a cítění vlastního těla. Po hodině se budete cítit jako po skvělé relaxaci, uvolní se vaše myšlenky i potlačované pocity. O fyzicky namáhavý trénink se nejedná, ale přesto během hodiny dáte zabrat svým stehenním svalům a rukám. Drum fit je především terapeutický nástroj navozující relaxaci, uvolnění mysli a propojení těla a duše. Navíc buben odnese i všechen váš nahromaděný vztek.

K čemu je DRUM FIT dobrý?

  • Odbourání stresu a napětí
  • Vyplavení endorfinů
  • Synchronizace pravé a levé části těla – včetně mozkových hemisfér (= energizace mozkové kapacity)
  • Posilování svalstva- horní a dolní končetiny, zádové svalstvo, pánevní dno
  • Produkce látek přispívající k tělesné a psychické pohodě
  • Zlepšení pozornosti, kreativity, bdělosti
  • Posílení imunitního systému
  • Spojení fyzického i mozkového tréninku
  • Prevence proti syndromu vyhoření – nástroj psychohygieny

Drum fit není jen zábavný prostředek dosáhnutí psychické pohody, má i zdravotní účinky. Tady platí staré známé: „Rytmus je lék!“ Kromě výše zmiňovaných blahodárných účinků na tělo, zdraví prospívá už jen samotní zdravé sezení na míči, které posiluje svalstvo horních končetin a pánevního dna. Navíc správně formujete svou páteř. Poskakování na míči prospěje posilování dolních končetin a současně přidání bubnování má vliv na zprostředkování výjimečného stavu, kdy pracují obě hemisféry současně – tím člověk dosahuje hlubokého stupně relaxace a mentálního zklidnění.

K drum fit lekcím není třeba mít zkušenost s hudebními nástroji. Nemusíte mít dokonce ani hudební sluch. Jde především o projevení emocí a uvolnění. Na hodině panuje příjemná atmosféra, která vás brzy vtáhne a vy ani nepoznáte, že bubnujete poprvé v životě. Lekcí se mohou zúčastnit také postižení nebo malé děti. Pro hyperaktivní děti se Drum fit uplatňuje při hyperaktivním vybití, funguje také jako prevence šikany a agrese, v neposlední řadě koordinuje pohyb s myšlenkovou koncentrací a rozvíjí kreativitu. Není třeba ani žádného speciálního vybavení. Gymnastický míč i buben vám půjčí lektoři, stačí jen pohodlné, vzdušné oblečení. Můžete zvolit buď pohodlnou obuv, nebo být naboso.

Drum FIT -  Party Rock

zdroj: youtube.com

Přidej se k 38 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat