Spartan Race – co na sebe?

Martin Křeček
Martin Křeček 3. 6. 2014
Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Spartan Race – co na sebe?

Po menší odmlce vás opět zdravím! A dnes bych se s vámi rád podíval na skoro ve všech článcích přehlížené téma: Co na sebe do závodu Spartan Race?

Spartan Race – co na sebe?

Vím, že dnes už má mnoho z vás svoje první závody letošního roku úspěšně za sebou, ale stále je tu mnoho nováčků, kteří třeba stále tápají, co že si to vlastně mají obléci, když poběží ten svůj závod. Dnes se zaměřím hlavně na vás, na nováčky, a pokusím se vám usnadnit první krůčky na Spartan Race alespoň tímto způsobem.

Upřímně, když jsem já běžel svůj první závod, udělal jsem největší chybu jakou jsem mohl. Jelikož jsem nevěděl jaké bude počasí a bál jsem se, že mi bude zima pokud bude pod mrakem, tak jsem si oblékl bavlněné kraťase a bavlněné, trošku silnější, tričko bez rukávů. Chyba! Tohle nedělejte!

Pokud si vezmete bavlněné oblečení jako já, nasákne se vám vodou jako mně. Jakmile se oblečení nasákne vodou, začne vás táhnout k zemi a neskutečně vám na zbývajících kilometrech přitíží. Moje tričko po doběhnutí bylo protažené až po kolena a vypadlo spíš jako noční košilka bez rukávů, než jako klasické tričko. A aby to nebylo málo, jak jsem měl připnuté číslo pomocí spínacích špendlíků a tričko se stále víc a víc vytahovalo, zůstaly mi po nich dvě dírky. Kraťase to vydržely a nevytahaly se mi, ale byly tak o 3 kila těžší, než tomu bylo na startu. Doufám, že vám to stačí jako dostatečné odůvodnění, proč si nebrat bavlněné oblečení.

Ideálním oblečením jsou tzv. „umělotiny“. Prostě syntetické vlákna. Pokud máte podvlékací oblečení, jako jsou kraťase a trička, je to správná volba! Nemusíte se bát, že vám je zničí bahno, protože tyhle typy látek nesají tolik jako bavlna a dají se snadno vyprat. Jediné čeho bych se bál já, jsou dírky po spínacích špendlících.

Pokud nemáte žádné takové oblečení, nevadí. Nemusíte si jej utíkat kupovat, stačí si místo podvlékacích kraťasů obléknout volné, ale ze syntetického materiálu šité, kraťase. No a místo trička si neoblékejte nic a jděte bez něj. Ale pod kraťase, ať už budete mít podvlékací nebo ne, si rozhodně nezapoměňte vzít kvalitní trenky!

Co se týče bot, je to v podstatě jedno. Společnost Reebok sice vyvinula typ bot „Reebok Terrain Series Super“ a jsou to opravdu skvělé boty (sám si je budu nejspíš kupovat), ale nikde není psáno, že právě tyhle boty jsou podmínkou pro vítězství! Jde prostě o to, aby se vám pohodlně běželo. Ovšem je tu jedna podmínka, na kterou bych málem zapomněl. Bota vám musí opravdu pevně držet na noze, jinak byste ji mohli ztratit při brodění se bahnitou říčkou, ve které je bahno, co vám do sebe vtahuje nohy téměř po kolena. No a do bot si rozhodně vezměte vyšší ponožky, protože kotníkové by vám mohli sklouznout a během závodu nebudete mít čas si je spravovat.

Co se týče tekutin během závodu, na nejkratší verzi (sprint) nepotřebujete zbytečnou zátěž v podobě camelbaku ("batoh" na pití). Na delší tratě (super a beast) už by se vám jistě mohl hodit. Pro závody typu "beast" je podminkou! Nechcete přece někde zůstat ležet kvůli dehydrataci. Ovšem pro závody typu "super" není nezbytný. Ovšem vše je jen a jen na vašem posouzení situace.

Doufám, že vám tento krátký článek alespoň krapet pomohl. Těším se na vás u dalších článků!

Zanedlouho vás již čeká reportáž z uběhnuvšího Spartan Race v Liberci.

Spartan race

Přidej se k 39 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek