Pomocník jménem elektrický gril

Martin Křeček
Martin Křeček 4. 10. 2014
Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Pomocník jménem elektrický gril

Před pár měsíci jsem si pořídil elektrický gril. Slyšel jsem na tyhle věcičky samou chválu a neodolal jsem. Je to opravdu výborná věc, až mě překvapuje kolik lidí jej stále nemá. Ovšem dnes jsem se rozhodl udělat na něj takovou menší recenzi. Spíše shrnout výhody a nevýhody.

Pomocník jménem elektrický gril

Na začátek musím říct, že byste němli můj článek brát jako nějakou reklamu nebo podobbnou věc. Proto zde nenajdete žádné značky, ale jen a pouze upozornění na to, že i taková hloupost jako je elektrický gril, dokáže poměrně dobře zkvalitnit vaše počítání s vařením jídla a přípravou každodenních porcí masa. Jsem s grilem opravdu spokojený, i přes drobné nevýhody. Ovšem podušené maso na pánvičce (případně se zeleninou) je prostě chuťově jiné. Ovšem pojďme ohodnotit našeho pomocníka.

Výhody

Klasicky začnu výhodami, kterých není málo. Samotný gril je vybaven teflonovým povrchem, který se naprosto dokonale čistí. Stačí jej setřít ubrouskem a je uklizeno, ale já jej raději otírám i navlhčenou houbičkou, čistě pro svůj klidný spánek. Co se týče rychlosti, jde o rychlejší způsob přípravy masa než na pánvičce. Ovšem jen pokud máte gril, do kterého se dá maso zavřít (tím myslím, že má dvě kontaktní plochy tzv. kontaktní gril). Na otevřeném grilu se maso dělá o něco déle.

Další velkou výhodou bezpochyby je možnost dělat maso na sucho, nebo-li bez oleje či sádla. To oceníte zejména v dietním režimu, kdy se snažíte přebytečný tuk ze svého jídelníčku vyřadit. Veškerý tuk, díky náklonu grilu, odteče do připravené mísečky na chytání tuku.

Pár slov k zelenině. Spousta lidí dělá zeleninu na grilu, toto má však jednou nespornou nevyýhodu, zelenina se hrozně vysušuje a potom není tak dobrá. Na elektrickém grilu se zelenina tolik nevysouší a dá se to i lépe ohlídat. Nedělám si ji často, ale občas ano a chutná výborně. Takže se nebojte, že byste nemohli konzumovat právě i zeleninu z grilu.

Poslední výhodou, která je hned viditelná, je grilování doma a celoročně. Ano maso nechutná stejně jako z grilu venkovního, jelikož zde chybí dřevo, uhlíky, brikety, nebo to na čem venku grilujete. Maso není „ovoňané“ kouřem. Ovšem na zimu je to výborná náhražka.

Nevýhody

Nevýhody těchto grilů se hledají poměrně těžko. Nicméně první nevýhodou, kterou bych rád uvedl, je opět teflonový povrch. Důvodem je to, že se teflon velice snadno poruší při použití kovových nástrojů. Proto musíte používat pouze plastové nebo dřevěné kuchyňské pomůcky. Ale ano, tohle je pouze drobná nevýhoda. Další nevýhodou je, jak jsem již zmiňoval, jiná chuť než z venkovního grilu. Může za to hlavně absence kouřového efektu. Ovšem pro člověka jako jsem já, je to pouze další maličkostí.

Třetí nevýhoda může být opravdu nepříjemná. Pokud nechcete gril nechávat venku na lince nebo někde na očích a chcete jej uklízet a na vaření jej vždy vytahovat, můžete narazit na problém skrývající se ve velikosti grilu. Jelikož pro pohodlnější a rychlejší grilování si určitě koupíte gril, na který se vejde minimálně půl kila masa, bude větší a vy možná budete mít problém jej kamkoli schovat.

Shrnutí

Myslím si, že i přes pár nevýhod je elektrický gril skvělým pomocníkem do kuchyně fitnessáků i kulturistů. Ano můžete si koupit teflonovou pánvičku a vařit na ní, ovšem gril je gril. Nemůžu vám říkat co máte dělat, ale kupte si jej. Já se dlouho odhodlával a dnes dělám ze 75% maso právě na něm.

A menší rada na závěr? Kupte si raději gril se dvěma kontaktními plochami. Maso bude mít krásné proužky jako od mřížky z venkovního grilu a bude o několik minut dříve hotové. Přeji příjemné vaření a dobrou chuť.

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek