Proteinové přípravky a jejich výroba

11. 10. 2015
Komentáře
Proteinové přípravky a jejich výroba

Český trh s proteinovými přípravky je naprosto nepřehledný a pro spotřebitele velmi často zcela zmatený. Najdete v něm mnoho názvů a různých kategorií, nicméně nikdy nevíte, která je ta zcela správná, a kterou zvolit právě pro váš cíl. Máte možnost vybírat ale dle metod, kterými jsi proteinové přípravky zpracovány. 

Proteinové přípravky a jejich výroba

Proteinové přípravky a proteiny mají v kulturistické výživě své výsostné postavení. Sportovci považují proteiny za nezbytnou součást výživového programu a využívají ho prakticky všichni. Tento sortiment tvoří také většinu z prodávaných doplňků stravy. Proteinové přípravky se staly v poslední době nejpoužívanějším a nejoblíbenějším doplňkem stravy.
Každý sportovec potřebuje vyšší dávku proteinů (bílkovin) ve své stravě. Tím spíše sportovci v kondiční kulturistice a fitness využívají jejich regeneračních vlastností a vlastností podporujících nárůst svalové hmoty. Proteinové přípravky dodávají kvalitní bílkoviny do stravy sportovce. Existuje velké množství různých proteinových přípravků, jejich hlavní složkou je však dusík. Dusík dává proteinům (bílkovinám) jejich unikátní význam pro lidskou fyziologii.
Proteiny nemohou být v organismu uskladněny ve své původní formě. Musíme tedy tyto látky pravidelně obměňovat ve své stravě. Pokud budeme užívat přebytek bílkovin, bude tento přebytek využit ve formě energie, konvertován na tuk nebo za činnosti ledvin z těla vyloučen. 
Zřejmě nejpopulárnější formou proteinových přípravků jsou přípravky ve formě prášku. Proteinové prášky jsou sušené a zpracované proteiny obsažené v mléce, mase, vejcích či sóje. Ačkoliv se objevují i rostlinné zdroje proteinů, mezi kulturisty jsou oblíbenější živočišné proteiny. Živočišné proteiny jsou obecně považovány za využitelnější. 
 

Proteinové přípravky dělíme na:

  • Celé bílkoviny (syrovátkové, sójové, vaječné – isolát, koncentrát) – jsou pro zažívací trakt přirozenější, mohou však způsobit alergii. 
  • Hydrolyzované bílkoviny – jedná se o předzpracovaný proteinový přípravek, naštěpený na kratší peptidové řetězce, biologická hodnota těchto bílkovin se od původní suroviny příliš neliší, nejčastěji jsou použity pro rychlou dodávku aminokyselin po tréninku.
  • Směsi volných aminokyselin (jednotlivé aminokyseliny, komplexní) – okamžitě využitelné, může však vzniknout aminokyselinová dysbalance.

Proteinové přípravky můžeme následně dělit i dle zdrojů použité bílkoviny.

Proteinové přípravky jsou zpracovávány rozdílnými metodami. Jednotlivé proteiny jsou nabízeny v různých zpracováních. To určuje jejich výslednou kvalitu a cenu konečného produktu. 

  • Suchá cesta – dnes se již tato zastaralá metoda příliš nevyužívá. Výchozí surovina se pouze usuší. Jedná se o levnou výrobu, tudíž jsou výrobky levné, ale ne dobře stravitelné. Můžeme se setkat například se sušeným vaječným bílkem či mlékem.

  • Sušený koncentrát – u této výroby vznikají proteinové suplementy – doplňky stravy s vyšším zastoupením bílkovin neboli koncentráty (volí se určité procentuální zastoupení proteinů). U suplementů je částečně odstraněna laktóza a ostatní odpad. Odstraněny jsou také růstové faktory, laktalbuminy, glykomakropeptidy a podobně, jelikož výchozí suroviny jsou sušeny za vysoké teploty, čímž se bílkovina denaturuje a ztrácí na kvalitě. 
  • Iontová výměna - iontovou výměnou jsou odděleny bílkoviny z výchozí suroviny na základě jejich elektrických nábojů. Pro separaci využíváme dvě chemické látky: kyselinu chlorovodíkovou a hydroxid sodný. Pozitivem je cena výrobního procesu a také nízký obsah laktózy a tuku. Z důvodu použití chemických činidel jsou některé aminokyseliny s důležitými frakcemi denaturovány.
  • CFM (Cross Flow Micronization) – v současnosti nejpoužívanější metoda výroby proteinových suplementů je oddělování bílkovin za pomoci zkříženého toku přes keramické filtry. Ve srovnání s iontovou výměnou je CFM metoda považována za kvalitativně lepší. Efektivně dokáže oddělit syrovátkové bílkoviny od ostatních nežádoucích látek (mléčný tuk, laktóza, denaturované bílkoviny) než iontová výměna. CFM protein prochází póry o velikosti cca 1 mikrometr. Ultrafiltrované izoláty se získávají díky filtrům s póry o velikosti 0,25 mikrometru. Doplňky stravy z kategorie bílkovinných preparátů zpracované metodou CFM se velmi úspěšně používají ve sportovní výživě.
 
Pokud bych vám měl dát zcela jasné doporučeí, tak by znělo, že byste měli vybírat hydrolyzovaný bílkovinný přípravek, nebo alespoň koncentrát zpracovaný metodou CFM. Ne nadarmo se jedná o jeden z nejkvalitnějších a denaturací zcela nezatížených filtrátů, které můžete pro svoje kvalitní pokroky využít. 
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Jak často cvičit? Tréninkový plán 3×, 4× i 5× týdně
Jak často cvičit? Tréninkový plán 3×, 4× i 5× týdně
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?