Jistě vás na začátek nepřekvapím tvrzením, že pravidelný pohyb je pro vaše zdraví naprosto nezbytná věc. Je ale správné řídit se heslem “čím víc, tím líp”? Dnešní článek vám objasní, jakými signály vám možná organismus dává najevo, že je na čase trochu zmírnit. Toto je 7 častých projevů, které jsou spojeny s nadměrnou fyzickou aktivitou
1. Pokles výkonnosti
Jedním ze signálů, kterými se vám vaše tělo snaží dát najevo, že byste měli se cvičením brzdit, je dlouhodobý pokles vaší výkonnosti. Organismus zkrátka nezvládá regenerovat a doplňovat vyčerpané energetické zásoby – to způsobí, že to s vaším výkonem půjde rychle z kopce.
Míra zhoršení výkonů se můžu u jednotlivých sportovců lišit, nejčastěji se setkáváme s daty okolo 1–20 %, což se při rekreačním sportování nemusí nijak znatelně projevit, v kategorii výkonnostního sportu však může rozhodovat i jediné procento.
2. Ztráta motivace
Těšíte se na trénink jen proto, že ho budete mít konečně rychle za sebou? V tom případě zbystřete – ztráta motivace a potěšení ze cvičení je totiž častým znakem nadměrného přetěžování. Se ztrátou motivace se navíc snižuje i tréninkové nasazení, což může být spojeno s ještě markantnějším poklesem výkonnosti (viz bod 1), ne–li úplným zanevřením na danou pohybovou aktivitu.
Jestliže je vám to povědomé, zkuste trochu ubrat plyn a přehodnotit, zda se pro vás trénink nestal spíše nepříjemnou povinností.
3. Podrážděnost a změny nálad
Nadměrné přetěžování se negativně podepisuje i na vašem psychickém rozpoložení. Vytáčí vás poslední dobou každá maličkost? Nebo máte chuť rozcupovat každého, kdo o vás v gymu jen zavadí pohledem? Z jedné studie vyplynulo, že přetrénovaní sportovci pociťují vyšší míru napětí, únavy či pocitu hněvu a mají větší sklon k depresi než jejich optimálně trénující kolegové.
Z narušeného psychického rozpoložení pak vyplývá další pokles výkonnosti způsobený nedostatečnou koncentrací a sebedůvěrou sportovce nebo neschopností ustát soutěžní tlak.
4. Prodloužená doba regenerace a vyšší riziko zranění
Je třeba si uvědomit, že váš organismus potřebuje po každém tréninku adekvátní čas na zotavení – jedině tak se budete moci výkonnostně posouvat vpřed a maximalizovat růst svých svalů. Pokud se tedy dlouhodobě přetěžujete a nenecháte své tělo vydechnout, bude pro něj stále těžší a těžší tzv. “dobít baterky”.
Příklad si můžeme uvést např. na bolestivosti svalů po cvičení – pokud ani po 3 dnech nemůžete téměř vstát z postele, vaše schopnost regenerace pravděpodobně nebude úplně optimální.
- Je bolest svalů znakem kvalitního tréninku, nebo vás může naopak brzit? Dozvíte se v našem článku Musí mě po tréninku v posilovně bolet svaly?.
Velkým vykřičníkem je také vyšší riziko zranění – tzv. únavová zranění vznikají střádáním mnoha a mnoha malých poškození, která se díky nedostatečnému prostoru pro regeneraci a odpočinek nemohla zcela napravit. Příkladem mohou být natažené a natržené svaly, poškození kloubů nebo dokonce únavové zlomeniny.
5. Věčná únava
Pokud během dne patří 90 % vašich myšlenek voňavé a měkoučké posteli a nemůžete se dočkat jen toho, až se budete moct po tréninku natáhnout, něco pravděpodobně nebude v pořádku. I v tomto případě je příčinou nedostatečná fyzická i psychická regenerace, která pak vede ke zhoršení vedení nervových signálů. Velmi dobrým pomocníkem v průběžném monitoringu funkce centrální nervové soustavy je tzv. CNS tap test, který lze také jednoduše stáhnout jako mobilní aplikaci.
Je celkem logické, že s takovouto “formou” svých cílů dosáhnete jen těžko – zapomeňte proto na každodenní tréninky do naprostého vyčerpání a snažte se mezi těžkou dřinou a nezbytným odpočinkem najít balanc.
6. Poruchy spánku
Věřili byste, že nadměrná míra cvičení může negativně ovlivnit váš spánek? Přetěžující se sportovci mají často zhoršenou kvalitu spánku i prodlouženou dobu usínání. Na vině je pravděpodobně zvýšená míra stresu, kterou pociťují kvůli nedostatečné době vyhrazené pro odpočinek. Spolu s neutuchajícím pocitem únavy se tak dostávají do začarovaného kruhu, z něhož vede jediná cesta ven – zpomalit.
- Je vaší dominantou silový trénink? Podívejte se, jak silové cvičení ovlivňuje váš nervový systém: Jaký vliv má silový trénink na nervový systém a jak ho nepřetížit?.
7. Vyšší náchylnost k onemocněním
Měli jste vždy imunitu jako ze železa, ale poslední dobou vás porazí téměř každý bacil? I to může být znakem toho, že při tréninku příliš tlačíte na pilu. Dlouhodobé nadměrné přetěžování má totiž negativní vliv na bílé krvinky, které jsou nepostradatelnou složkou vašeho imunitního systému.
Z toho plyne, že pokud svému tělu nedáte čas na odpočinek dobrovolně, dříve nebo později si o něj řekne poněkud razantnější cestou.
Co si z toho vzít?
Pohyb je bezpochyby zdraví prospěšná činnost – i tady však platí, že všeho s mírou. Dlouhodobé přetěžování totiž může vést k mnoha zdravotním komplikacím a rozvoji tzv. OTS, neboli syndromu přetrénování.
Mezi nejčastější projevy toho, že byste měli na tréninku brzdit, se řadí pokles výkonnosti a ztráta motivace k pohybu. Setkat se můžete také s poruchami imunitního systému, zvýšenou podrážděností, prodlouženým časem regenerace nebo vyšší náchylností ke zraněním. Výjimkou nejsou ani poruchy spánku a nekonečná únava. Snažte se proto najít balanc mezi tréninkem a zaslouženým odpočinkem – jedině tak totiž budete moct naplno využít svůj potenciál.