7 projevů toho, že cvičíte až moc

Komentáře
7 projevů toho, že cvičíte až moc
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Jistě vás na začátek nepřekvapím tvrzením, že pravidelný pohyb je pro vaše zdraví naprosto nezbytná věc. Je ale správné řídit se heslem “čím víc, tím líp”? Dnešní článek vám objasní, jakými signály vám možná organismus dává najevo, že je na čase trochu zmírnit. Toto je 7 častých projevů, které jsou spojeny s nadměrnou fyzickou aktivitou

1. Pokles výkonnosti

Jedním ze signálů, kterými se vám vaše tělo snaží dát najevo, že byste měli se cvičením brzdit, je dlouhodobý pokles vaší výkonnosti. Organismus zkrátka nezvládá regenerovat a doplňovat vyčerpané energetické zásoby – to způsobí, že to s vaším výkonem půjde rychle z kopce. 

Míra zhoršení výkonů se můžu u jednotlivých sportovců lišit, nejčastěji se setkáváme s daty okolo 1–20 %, což se při rekreačním sportování nemusí nijak znatelně projevit, v kategorii výkonnostního sportu však může rozhodovat i jediné procento.

2. Ztráta motivace

Těšíte se na trénink jen proto, že ho budete mít konečně rychle za sebou? V tom případě zbystřete – ztráta motivace a potěšení ze cvičení je totiž častým znakem nadměrného přetěžování. Se ztrátou motivace se navíc snižuje i tréninkové nasazení, což může být spojeno s ještě markantnějším poklesem výkonnosti (viz bod 1), ne–li úplným zanevřením na danou pohybovou aktivitu. 

Jestliže je vám to povědomé, zkuste trochu ubrat plyn a přehodnotit, zda se pro vás trénink nestal spíše nepříjemnou povinností.

3. Podrážděnost a změny nálad

Nadměrné přetěžování se negativně podepisuje i na vašem psychickém rozpoložení. Vytáčí vás poslední dobou každá maličkost? Nebo máte chuť rozcupovat každého, kdo o vás v gymu jen zavadí pohledem? Z jedné studie vyplynulo, že přetrénovaní sportovci pociťují vyšší míru napětí, únavy či pocitu hněvu a mají větší sklon k depresi než jejich optimálně trénující kolegové. 

Z narušeného psychického rozpoložení pak vyplývá další pokles výkonnosti způsobený nedostatečnou koncentrací a sebedůvěrou sportovce nebo neschopností ustát soutěžní tlak.

obrázek z gettyimages.com/PEATHEGEE INC

4. Prodloužená doba regenerace a vyšší riziko zranění

Je třeba si uvědomit, že váš organismus potřebuje po každém tréninku adekvátní čas na zotavení – jedině tak se budete moci výkonnostně posouvat vpřed a maximalizovat růst svých svalů. Pokud se tedy dlouhodobě přetěžujete a nenecháte své tělo vydechnout, bude pro něj stále těžší a těžší tzv. “dobít baterky”. 

Příklad si můžeme uvést např. na bolestivosti svalů po cvičení – pokud ani po 3 dnech nemůžete téměř vstát z postele, vaše schopnost regenerace pravděpodobně nebude úplně optimální. 

Velkým vykřičníkem je také vyšší riziko zranění – tzv. únavová zranění vznikají střádáním mnoha a mnoha malých poškození, která se díky nedostatečnému prostoru pro regeneraci a odpočinek nemohla zcela napravit. Příkladem mohou být natažené a natržené svaly, poškození kloubů nebo dokonce únavové zlomeniny.

5. Věčná únava

Pokud během dne patří 90 % vašich myšlenek voňavé a měkoučké posteli a nemůžete se dočkat jen toho, až se budete moct po tréninku natáhnout, něco pravděpodobně nebude v pořádku. I v tomto případě je příčinou nedostatečná fyzická i psychická regenerace, která pak vede ke zhoršení vedení nervových signálů. Velmi dobrým pomocníkem v průběžném monitoringu funkce centrální nervové soustavy je tzv. CNS tap test, který lze také jednoduše stáhnout jako mobilní aplikaci. 

Je celkem logické, že s takovouto “formou” svých cílů dosáhnete jen těžko – zapomeňte proto na každodenní tréninky do naprostého vyčerpání a snažte se mezi těžkou dřinou a nezbytným odpočinkem najít balanc.

6. Poruchy spánku

Věřili byste, že nadměrná míra cvičení může negativně ovlivnit váš spánek? Přetěžující se sportovci mají často zhoršenou kvalitu spánku i prodlouženou dobu usínání. Na vině je pravděpodobně zvýšená míra stresu, kterou pociťují kvůli nedostatečné době vyhrazené pro odpočinek. Spolu s neutuchajícím pocitem únavy se tak dostávají do začarovaného kruhu, z něhož vede jediná cesta ven – zpomalit. 

obrázek z gettyimages.com

7. Vyšší náchylnost k onemocněním

Měli jste vždy imunitu jako ze železa, ale poslední dobou vás porazí téměř každý bacil? I to může být znakem toho, že při tréninku příliš tlačíte na pilu. Dlouhodobé nadměrné přetěžování má totiž negativní vliv na bílé krvinky, které jsou nepostradatelnou složkou vašeho imunitního systému. 

Z toho plyne, že pokud svému tělu nedáte čas na odpočinek dobrovolně, dříve nebo později si o něj řekne poněkud razantnější cestou. 

Co si z toho vzít? 

Pohyb je bezpochyby zdraví prospěšná činnost – i tady však platí, že všeho s mírou. Dlouhodobé přetěžování totiž může vést k mnoha zdravotním komplikacím a rozvoji tzv. OTS, neboli syndromu přetrénování.

Mezi nejčastější projevy toho, že byste měli na tréninku brzdit, se řadí pokles výkonnosti a ztráta motivace k pohybu. Setkat se můžete také s poruchami imunitního systému, zvýšenou podrážděností, prodlouženým časem regenerace nebo vyšší náchylností ke zraněním. Výjimkou nejsou ani poruchy spánku a nekonečná únava. Snažte se proto najít balanc mezi tréninkem a zaslouženým odpočinkem – jedině tak totiž budete moct naplno využít svůj potenciál. 

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Ztráta menstruace kvůli sportu není samozřejmost! Jak ji vrátit zpět?
Ztráta menstruace kvůli sportu není samozřejmost! Jak ji vrátit zpět?
Ztráta menstrauce v honbě za dokonalým fitness tělem je zdraví ohrožující stav, kdy dáváte v sázku své zdraví a především plodnost. Dnes se dozvíte, že k navrácení menstrauce stačí změnit jen pár věcí. Jak na to?
Tvrdě makáš a málo jíš? Relativní energetická nedostatečnost a její dopady na zdraví
Tvrdě makáš a málo jíš? Relativní energetická nedostatečnost a její dopady na zdraví
Sport je bezpochyby skvělá věc. Pokud ho ale nebudeme kompenzovat dostatečným množstvím energie přijaté ve stravě, zaděláváme si na problém. Co je RED-S a jak může poškodit naše zdraví? Na vše odpoví nový článek.
Když se z obyčejného koníčku stává závislost a ze cvičení posedlost
Když se z obyčejného koníčku stává závislost a ze cvičení posedlost
Pro většinu z nás je cvičení radostnou událostí, která nám navíc přináší mnoho výhod. Pokud se však z tohoto potěšení stane závislost, můžeme si tím přivodit spoustu nepříjemných zdravotních problémů. Jak závislost na cvičení zavčas rozpoznat, kdo by se před ní měl mít na pozoru a jak nám může tento stav ublížit, se dozvíte v tomto článku.
Musí mě po tréninku v posilovně bolet svaly?
Musí mě po tréninku v posilovně bolet svaly?
Někteří sportovci mají bolest svalů po tréninku rádi. Vidí v ní poctivě odcvičený trénink, ale také věří, že tím svaly sílí a rostou. Je to ale doopravdy tak?
Jaký vliv má silový trénink na nervový systém a jak ho nepřetížit?
Jaký vliv má silový trénink na nervový systém a jak ho nepřetížit?
Silový trénink se těší velké oblibě u mužů i u žen. V dnešním článku se zaměříme na to, proč jsou pro rozvoj síly potřeba těžké váhy a jakou roli v celém procesu hraje nervový systém.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!