- Baňkování je alternativní terapie využívající skleněné, plastové či silikonové pohárky.
- Potenciálně může pomoci zlepšit průtok krve, eliminovat metabolity, posílit imunitní funkce a snížit bolest.
- V dnešní době se baňková terapie obvykle vyskytuje jako léčba nabízená praktiky tradiční čínské medicíny.
Existují důkazy naznačující, že baňková terapie může poskytovat výhody pro určité zdravotní stavy. Tato tradiční čínská a blízkovýchodní praxe zahrnuje umístění kalíšků na různé body na kůži a následné vytvoření podtlaku. Další informace společně s potenciálními benefity či kontroverzí naleznete v článku níže!
Historie a princip baňkování
Technika baňkování má kořeny v tisíce let staré čínské medicíně a vznikla na základě víry v "chi", jež má symbolizovat životní energii proudící tělem. Tradiční léčitelé věřili, že nemoci a bolesti jsou způsobeny blokádou právě tohoto energetického toku. Baňkování má jako technika využívající podtlak podporovat mikrocirkulaci. Zastánci čínské medicíny hovoří také o uvolňování zmíněných blokád a obnovení harmonie v těle pacienta. Postupem času se tato metoda rozšířila do dalších částí světa, včetně Asie, Blízkého východu a Evropy.
Zamýšleli jste se někdy nad Účinky solných lamp: pomoc s léčbou astmatu, či pouhá dekorace? Tento článek poradí!
Princip baňkování
Jak jsme zmínili, celý postup závisí na podtlaku speciálních skleněných, plastových nebo silikonových baněk na kůži pacienta. Ten má za následek vtažení kůže a struktur umístěných pod pokožkou dovnitř baňky. Tato hypotenze stimuluje prokrvení tkání a má údajně uvolňovat napětí v svalové tkáni či podporovat odplavování odpadních látek z těla. Kromě toho se vytváří i mírné lokální zvýšení teploty, které může v kombinaci se zvýšebým prokrvením pozitivně působit na regeneraci a hojení. Baňkování se nejčastěji provádí na zádech, následně na dalších částech těla dle potřeby a cíle terapie.
Odpovědi na otázku Bolest a pálení svalů: Jsou nutné pro svalový růst? naleznete v tomto článku!
Kombinace podtlaku, prokrvení a uvolnění tkání vytváří pocit relaxace a může mít potenciálně pozitivní vliv na různé aspekty zdraví. Je však důležité podotknout, že i přes historické kořeny a tradiční použití se baňkováním prozatím nezabývá takový počet kvalitních studií, a v rukou nezkušeného terapeuta může navíc spíše ublížit.
Proces baňkování
- Příprava: terapeut si nejprve připraví skleněné, plastové nebo silikonové baňky různých velikostí. Ty mohou mít otevřený spodní konec, popřípadě být uzavřené.
- Příprava pacienta: pacient se uvelebí do polohy, nejčastěji na břiše nebo na zádech. Plocha, na kterou budou baňky aplikovány, může být před samotnou terapií lehce namazána olejem nebo jiným klouzavým médiem pro snadnější pohyb baněk po kůži.
- Vytvoření podtlaku: existuje několik způsobů, jak vytvořit podtlak uvnitř baňky. Nejběžnější je použití plamene. Terapeut do baňky vloží plamen a následně ji rychle přiloží na kůži pacienta. Když plamen vyhasne a baňka se ochladí, vytvoří se podtlak, který přisaje kůži. Existují ovšem také modernější baňky, které využívají svůj vlastní “vestavěný” sací systém (mají píst na vrchu ke stlačení a vytvoření podtlaku).
- Aplikace baněk: terapeut aplikuje baňky na vybrané části těla. Mohou být buď ponechány na místě nebo s nimi praktikant po kůži pohybuje – ty se pohybují podél svalů na určitý čas, což má za cíl uvolnit napětí a zlepšit cirkulaci.
- Proces terapie: práce s baňkami se může lišit podle cílů terapie a individuálních potřeb pacienta. Během této doby může jedinec pociťovat mírné tahání, zvýšenou teplotu nebo tlak na kůži. Pokud by to bylo nepříjemné, je vhodné na bolest upozornit a nechat terapeuta zmírnit podtlak (u novějších modelů baněk se dá “ufouknout”).
- Odstranění baněk: k odstranění baněk terapeut jednoduše uvolní podtlak. To může buď otevřením ventilků či přiložením hořícího vatového tamponu do otevřeného konce skleněných baněk.
- Následná péče: po terapii může na kůži zůstat dočasně viditelný otisk baněk, který připomíná modřiny (reakce na vyplavení histaminu). Tyto otisky by měly postupem času zmizet. Je důležité pečovat o pokožku a vyvarovat se vystavování slunečnímu záření pro snížení rizika pigmentových změn.
Je důležité si uvědomit, že baňkování by mělo být prováděno odborníkem se znalostí této techniky a jejích rizik. Jeho realizace na vlastní pěst může snadno vést k nežádoucím vedlejším účinkům či zraněním.
Potenciální výhody
Baňkování se jako alternativní metoda terapie zaměřuje na různé aspekty zdraví a pohody. Jeho stoupenci tvrdí, že má řadu potenciálních výhod pro tělo i mysl. Mezi hlavní patří zlepšení cirkulace krve a prokrvení tkání. Tímto způsobem může v oněch tkáních pomáhat uvolnit napětí a tím pádem snižovat bolest zad, šíje, ramen nebo další oblasti postižené svalovými napětími. Zvýšená cirkulace krve a lymfy má také pomoci eliminovat metabolity z těla, regenerovat či hojit lehčí zranění. Baňkování se dá využívat i jako součást regenerace svalů po sportovních aktivitách.
Bolí vás za krkem? Článek 8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře poradí, na co se zaměřit!
Kromě fyziologických účinků se baňkování zaměřuje na psychickou pohodu. Pravidelně praktikující jedinci uvádí, že po terapii pociťuje relaxaci a uvolnění, což může snížit stres a napětí. Někteří nacházejí v baňkování rovněž prostor pro meditaci a oddych.
Výzkumné okénko
Existuje stále více výzkumů, které se zabývají tím, jak a proč může baňkování fungovat. V přehledu studií z roku 2018 se uvádí, že baňková terapie vykazuje přínosy pro různé stavy, které lze kategorizovat buď jako lokalizovaná nebo systematická onemocnění. Účinky zahrnují:
- podpora prokrvení pokožky
- změna biomechanických vlastností pokožky
- zvýšení prahu bolesti
- zlepšení lokálního anaerobního metabolismu
- snížení zánětu
- posílení buněčné imunity
Jiná studie z roku 2019 poznamenává, že sice neexistuje jediná teorie, která by vysvětlila celé účinky baňkování, ale některé z nich zahrnují:
- změna zpracování signálu bolesti
- stimulace zvýšeného krevního oběhu uvolňováním oxidu dusnatého
- stimulace imunitního systému umělým lokálním zánětem
- zvýšení hladiny imunitních mediátorů, jako je interferon a tumor nekrotizující faktor
- zvýšení toku lymfy v lymfatickém systému
- snížení kyseliny močové a obou typů cholesterolu
Je však důležité si uvědomit, že vědecký výzkum a klinické studie v oblasti baňkování jsou stále omezené a nedávají jednoznačný důkaz o jeho účinnosti. Každý člověk může na tento postup reagovat odlišně a účinky mohou být subjektivní. Před začátkem jakékoliv terapie, včetně baňkování, je vždy vhodné konzultovat své zdravotní problémy a potřeby s lékařem nebo kvalifikovaným odborníkem.
Co si z toho vzít?
Baňkování, starobylá terapie pocházející z tradiční čínské medicíny, zahrnuje přisávání skleněných, plastových nebo silikonových baněk na kůži k vytvoření podtlaku. Tato technika má potenciál zlepšit cirkulaci krve, uvolnit svalové napětí, podpořit eliminaci metabolitů a snížit bolest. Přestože stoupenci tvrdí, že baňkování může přinést výhody pro fyzické i duševní zdraví, vědecký výzkum stále nedává jednoznačný důkaz o jeho účinnosti. Důležité je provádět tuto terapii s odborníkem a mít na paměti individuální potřeby a zdravotní stav. Baňkování tak nabízí zajímavou perspektivu pro zkoumání starobylé praxe ve spojení s moderním zdravotnictvím.