Biohacking: 10 věcí, které vám obrátí život k lepšímu

Markéta Tesařová
Markéta Tesařová 28. 10. 2022 Poprvé publikováno 4. 6. 2020
Aktualizováno 28. 10. 2022
36 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Biohacking: 10 věcí, které vám obrátí život k lepšímu
obrázek z unsplash.com

Biohacking nám může znít trošku cize, uměle a zvláštně. Přitom některé jeho aspekty už často sami využíváme a uplatňujeme ve svém životě. Jedná se o soubor změn v našem životním stylu, díky kterým můžeme zlepšit a umocnit náš potenciál. Je to aktivní a vědomý přístup ke své vlastní biologii, při kterém se používají různé technologie, suplementy a také denní návyky s cílem stát se co nejlepší verzí sebe sama. V dnešním článku si popíšeme základní nástroje, které můžeme aplikovat na denní bázi. Vyzkoušíte je taky? 

1. Optimalizace spánku

Kvalitní spánek je základ pro optimální fungování našeho organismu. Jeho nedostatek může vést ke vzniku kardiovaskulárních nebo metabolických onemocnění, čímž se nám ztíží hubnutí nebo nabírání svalů. Důležitá je nejen délka, ale také kvalita spánku. Proto někomu stačí 6 hodin hlubokého spánku a jiný nemá pocit odpočatosti ani po 8 hodinách v pelechu. Kvalitu našeho spánku můžeme monitorovat pomocí aplikací, např. Sleep Cycle

Mezi hlavní “zlepšováky” spánku patří omezení modrého světla z obrazovek, vytvoření večerní rutiny, díky které se uvolníme (čtení knihy, meditace, lehké protažení), omezení kofeinu ve večerních hodinách a nastavení stejného pravidelného času, kdy jdeme spát a kdy vstáváme. 

2. Nastavení správné výživy, díky které budeme lépe "fungovat"

Naše stravování má vliv nejen na to, kolik vážíme, ale taky na to, jak se cítíme a jak nám fungují kognitivní funkce jako paměť a myšlení. V rámci biohackingu se testují různé stravovací režimy, včetně zařazování půstů, omezení zpracovaných potravin nebo cukru. Mezi často zkoumané látky patří omega 3 a 6 mastné kyseliny a také antioxidanty přirozeně se vyskytující v potravinách (ovoce, zelenina).

Mezi nejčastější změny v jídelníčku, které na sobě biohackeři testují, patří:

 1. vynechání vysoce zpracovaných potravin
 2. omezení konzumace jednoduchých cukrů
 3. preference surovin z lokálních zdrojů
 4. vyšší množství ovoce a zeleniny
 5. zároveň se soustřeďují na zásady tzv. mindful eating (všímavého jedení) a péči o mikrobiom

Co se týká půstů, tak někteří zařazují např. 2 dny v týdnu, kdy markantně sníží energetický příjem (nebo nejí vůbec) a zbylých 5 dní se stravují běžně. Testovány bývají také půsty v rámci jednoho dne, kdy biohackeři praktikují různá časová okna, např. 16 hodin hladoví a během 8 hodin splní svůj nastavený energetický příjem. 

Biohacking: 10 věcí, které vám obrátí život k lepšímu

3. Každodenním pohybem ke zlepšení celkového zdraví

Fyzická aktivita se úzce pojí s naší výkonností a zdravím. Efekt fyzického cvičení si můžeme snadno otestovat sami na sobě. Když jdeme z práce s pocitem naprostého vyčerpání, doplazíme se do fitka a po hodině odcházíme jako vyměnění a cítíme nový příval energie. Pohyb je našemu tělu přirozený a pojí se ním tolik pozitiv, že je skoro hloupost tento “nástroj” pravidelně nevyužívat.

4. Čas v přírodě jako “lék” pro duši i tělo

Pro člověka není nic přirozenějšího než trávit čas v přírodě. Dělá nám to dobře jak po fyzické stránce, tak i té psychické. V některých zemích (Japonsko, USA) dokonce lékaři čím dál častěji pobyt v přírodě nebo procházky v parku svým pacientům předepisují.

5. Hudba jako nástroj pro lepší soustředění

Zvuky, které slyšíme okolo nás, ovlivňují naši mozkovou aktivitu. Když si představíme situaci, kdy sedíme v hlučné kavárně, tak soustředit se třeba na psaní diplomky je téměř nemožné. Tak si nasadíme sluchátka, pustíme příjemnou instrumentální hudbu a najednou jsme jako v jiné realitě a ťukáme do klávesnice jako diví. Naše mozková aktivita může být měřena ve tvaru vln a určuje, zda se cítíme ospalí, soustředění nebo ve stresu. Tuto aktivitu můžeme ovlivnit zvukovými vlnami, které se synchronizují s mozkovými vlnami.

 • Skvělá je například aplikace Brain.fm, kde si vybereme playlist podle aktivity, kterou právě děláme. Nebo stačí zapátrat na youtube, kde najdeme spoustu playlistů pro zlepšení pozornosti.
obrázek z unsplash.com

6. Začít s meditací není vůbec špatný nápad 

Praktikování nějaké formy meditace se v dnešní době celkem rozšířilo. A není se čemu divit, jelikož pro náš organismus poskytuje spoustu benefitů. Meditace nám pomůže například snížit stres, podporuje vnímání vlastního těla a emoční zdraví nebo zlepšuje naši pozornost. Meditování dokonce dle studií způsobuje změny na našem mozku. Díky těmto změnám se nám mohou zlepšit kognitivní funkce, budeme odolnější vůči stresu a negativním emocím, jako je strach nebo úzkost, a dokonce takto můžeme zpomalit stárnutí mozku.

7. Díky deníku vděčnosti uvidíme svět v pozitivnějším světle

To, jak vidíme svět, má obrovský vliv na náš mozek, chování a celkově náš přístup k životu. Vděčnost nám pomůže vidět svět pozitivně. Díky tomu, že si např. každý večer napíšeme 3 věci, za které jsme v ten den vděční, můžeme naladit naše myšlení na pozitivní vlnu, i když byl náš den těžký a stresující.

8. Nootropika k lepší výkonnosti

Nootropika jsou výživové doplňky, které mohou pomoci zvýšit naši mentální výkonnost a soustředění. Těmi nejrozšířenějšími je např. kofein, kreatin nebo antioxidanty vyskytující se v potravinách.

9. Sprchování studenou vodou

Sprchování studenou vodou nebo koupání se venku v ledové vodě může pro někoho znít jako hazard se zdravím, ale opak je zase pravdou.

Mezi benefity pobytu ve studené vodě patří:

 1. podpora cirkulace krve
 2. silnější imunitní systém
 3. zvýšení hladiny testosteronu
 4. zlepšení regenerace svalů
 5. lepší spánek

Ne všechny aspekty jsou však plně prokázané, což se týká například souvislosti s testosteronem. Co je důležité zmínit, pokud se rozhodneme tuto metodu testovat na sobě, je třeba postupovat pomalu – začít s vlažnou vodou a postupně snižovat teplotu a prodlužovat dobu. Jedná se o silný zážitek, který nás může svými schopnostmi probudit, a nahradit tak třeba i ranní kávu.

Biohacking: 10 věcí, které vám obrátí život k lepšímu

10. Saunování jako relax a také naše tajná zbraň k podpoře zdraví

Stejně jako chlad, tak i pobyt v teple našemu organismu může prospět.

Pravidelné navštěvování sauny může:

 1. dopomoci k silnější imunitě
 2. ulevit při chronických bolestech
 3. preventivně působit proti depresím
 4. pozitivně ovlivnit funkci našeho srdce a plic 
 5. v neposlední řadě nás přivede do stavu uvolnění a relaxace

Biohackeři jsou experimentátoři a badatelé, od svých pokusů si například slibují: 

 • více energie
 • lepší kognitivní funkce (myšlení, soustředění, paměť)
 • vyšší produktivitu
 • lepší náladu
 • lepší spánek
 • hormonální systém v rovnováze
 • sníženou touhu po jídle
 • snížení zánětlivosti v těle
 • dlouhověkost
 • silnější imunitní systém

Co si z toho vzít? 

Při honbě za lepším “já” není hned nutné shánět cizokrajné bylinky a chodit se koupat i v zimě do řeky. Naše zdraví nejvíce ovlivňují takové základy jako výživa, spánek a pohyb. Takže v první řadě bychom se měli zaměřit na optimalizaci těchto pilířů. Není nutné ze dne na den překopat svůj život, ale malými krůčky a s rozvahou zlepšovat své návyky. 

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
36 Líbí se mi Uložit článek