- Od roku 2008 do roku 2018 byl na světě hlášen nárůst o 10,7 milionu darů krve od dobrovolných a neplacených dárců.
- Podle Amerického červeného kříže má navíc jedno darování krve potenciál zachránit až tři životy.
- Poskytnutí krve i plazmy může být užitečná a obohacující činnost, zahrnující pouze nízkou úroveň rizika.
Darování krve i krevní plazmy je skvělým způsobem pomoci, kterou může v dnešní době poskytnout téměř každý. V tomto článku rozebereme, proč vlastně darovat, zaměříme se také na benefity i možná rizika, stejně jako normy bezpečného darování.
Co to je krev určitě víte, ale co to je krevní plazma?
Krev se dá rozdělit do čtyř složek: červené a bílé krvinky, krevní destičky a plazma, tvořící asi 55 % z ní. Jedná se o žlutě zabarvenou tekutinu, která v těle plní mnoho klíčových úloh, včetně odstraňování odpadu z buněčných funkcí, udržování tělesné teploty (absorbuje a uvolňuje teplo podle potřeby) či pomoc při boji s infekcemi.
Plazma obsahuje asi 92 % vody. Ta pomáhá plnit krevní cévy, což udržuje krev a další živiny v pohybu srdcem. Zbývajících 8 % obsahuje několik klíčových látek: proteiny (albumin a fibrinogen), imunoglobuliny (gamaglobulin) či elektrolyty (sodík, draslík, hořčík, vápník…).
- Trápí vás vyšší tlak? Odpověď proč možná naleznete v článku Káva a vysoký krevní tlak: zvyšuje pití kávy riziko hypertenze?
Darování krve
Darování plné krve je to, co si většina lidí představí, když pomyslí na dárcovství jako takové. Tento typ zahrnuje všechny čtyři krevní složky – červené krvinky, bílé krvinky, krevní destičky a plazmu – a často se používá k léčbě ztráty krve, ke které může dojít během operace nebo v důsledku zranění.
Odebírá se zhruba půllitr krve a samotný odběr trvá od 8 do 12 minut.
Darování plazmy
A proč zdravotníci odebírají kromě krve také samostatnou plazmu? Krevní plazma je potřebná pro mnoho moderních léčebných terapií. Patří mezi ně léčba stavů imunitního systému, krvácení a respiračních poruch, stejně jako krevní transfuze a hojení ran. V jiných případech se může jednat o situace, kdy lidé ztratí hodně krve (nehoda, operace…) a tím přijdou i o značné množství plazmy. Vzhledem k jejím výše zmíněným funkcím to může mít vážné dopady na zdraví jedince.
Dárcovství zahrnuje odběr krve, extrakci plazmy a vrácení toho, co z krve zbylo. A to vše pomocí jediné jehly, která během procesu zůstává v paži.
- V článku Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví se dozvíte seznam benefitů přinášený dostatečným příjmem tekutin.
Jak darovat bezpečně?
Darovat může v České republice každý ve věku 18–65 let, vážící alespoň 50 kg. Zároveň by měl mít trvalé bydliště či dlouhodobý pobyt v ČR nebo EU a stálou adresu společně se zdravotním pojištěním. Překážkou pro dárcovství je nemoc. Záleží ale na konkrétních podmínkách, obecně by se za komplikaci mohly považovat chronické onemocnění – srdeční, metabolické, jaterní nebo ledvinové, hemofilie či onkologické onemocnění, HIV, žloutenka typu B a C, syfilis, ale také teplota, kašel, bolest v krku, pocit nevolnosti a tetování nebo piercing aplikovaný v posledních 6 měsících.
Pokud splňuje výše zmíněná kritéria, nastává další významný krok, a to je najít akreditované centrum, kde by vás měli podrobit screeningovému procesu. Ten zahrnuje počáteční krevní test, vyplnění dotazníku (s otázkami například na rodinnou anamnézu) a fyzické vyšetření. Stejně tak důležitá je frekvence, s jakou darujete. Podle Fakultní nemocnice Brno je nejlepší praxe pro bezpečnost darovat plnou krev u žen každé 4 měsíce, u mužů pak každé 3 měsíce. S plazmou by neměl být problém dárcovství každých 14 dní. Pokud ale střídáte darování krve s krevní plazmou, dodržujte rozestup 1 měsíc a pro jistotu konzultujte se svým lékařem či jiným odborníkem.
Hydratace je samozřejmostí v jakýkoli den, pokud jdete ale darovat, dejte si na to obzvlášť pozor. Měli byste před zákrokem vypít alespoň další ½ litr, nejlépe vody. Tím můžete snadno předejít závratím, mdlobám, točení hlavy a únavě.
Kam zajít darovat, jak dlouho to bude trvat…?
Kam zajít darovat? | Na stránkách Červeného kříže je interaktivní mapa, kde naleznete kontakty na jednotlivá transfúzní oddělení. |
Jak dlouho trvá odběr? | Odběr krve trvá od 8 do 12 minut. Darování krevní plazmy je delší a zabere asi 1 hodinu. |
Nárok ze zákona? | Dárce krve a plazmy má nárok na volno podle zákoníku práce (zákon 262/2006 Sb., § 203, odst. 2 písm. d) a e)). Existují ale podmínky, které v takovém případě musí být splněny. Jejich shrnutí naleznete zde. |
Doba rekonvalescence? | Po odběru krve i krevní plazmy není vhodné vykonávat činnosti vyžadující větší fyzickou zátěž a soustředění (alespoň 12 hodin). |
5 benefitů dárcovství
- Záchrana života; dárci krve poskytují komunitě životně důležitou službu, díky níž může být nejen zprostředkovaná léčba, ale doslova zachráněný lidský život.
- Emocionální a duševní zdraví; podle nadace Mental Health Foundation mohou lidé pomáhající druhým zažívat více emocionální pohody, méně stresu či větší pocit sounáležitosti.
- Zdravotní prohlídka; před samotným darováním dostávají lidé bezplatnou zdravotní prohlídku. Ta zahrnuje kontrolu krevního tlaku, hladiny hemoglobinu, teploty a pulsu.
- Regulace hladiny LDL cholesterolu; studie z roku 2013 zjistila, že markery zvýšeného kardiovaskulárního rizika se zdají být nižší u pravidelných dárců krve, což se odráží v nižších hladinách celkového cholesterolu a LDL. Ačkoli se zdá, že HDL je významně vyšší u nedárcovské populace, poměr LDL/HDL – který je lepším prediktorem zvýšeného rizika – je u pravidelných dárců krve nižší.
- Peněžní odměna; ne nejdůležitější, ale příjemný benefit je v podobě peněžní odměny, kterou dostanete hned po zákroku. V případě bezpříspěvkových odběrů krevní plazmy je možné uplatnit odpočet ze základu daně ve výši 3 000 Kč. V úhrnu však lze odečíst nejvýše 15 % ze základu daně za zdaňovací období.
Možné vedlejší účinky
- Dehydratace; krev, a především samotná plazma obsahují hodně vody. Z tohoto důvodu se u některých lidí po darování může vyskytnout právě částečná dehydratace.
- Závratě, mdloby a točení hlavy; zároveň jsou bohaté na živiny a soli. Ty jsou důležité (nejen) pro udržení bdělosti těla a jeho správného fungování. Ztráta některých z těchto látek dárcovstvím vede k nerovnováze elektrolytů, a to může mít za následek závratě, mdloby a točení hlavy.
- Únava; z výše zmíněného důvodu se může objevit i mírná únava.
- Modřiny; ty patří mezi jeden z nejčastějších vedlejších účinků dárcovství. U většiny lidí ale modřiny zmizí během dnů nebo týdnů.
- Infekce; u narušení kůže vždy existuje drobné riziko infekce. Příznaky infekce zahrnují kůži, která je teplá a citlivá a vypadá zarudlá a oteklá, s bolestí v místě vpichu a kolem něj. Pokud zaznamenáte příznaky infekce, je důležité okamžitě navštívit lékaře.
Co si z toho vzít?
Darování krve i plazmy jsou významnou pomocí vědcům, lékařům, ale především jiným lidem. Kromě dobrého pocitu i peněžní odměny dostáváte navíc důkladné prohlídky, kde vám zkontrolují tlak, hladiny hemoglobinu, teplotu a tep. Je dobré mít na paměti klíčové faktory ve formě dostatečného pitného režimu, akreditovaných center, a především správné frekvence darování, která by u kompletní krve neměla být nižší než 4 měsíce u žen, 3 měsíce u mužů, s plazmou pak 14 dní bez ohledu na pohlaví.