- Bezezbytková dieta je také známá pod jmény: dieta s nízkým obsahem vlákniny či s nízkým obsahem reziduí.
- Jedná se o typ léčebné výživy, která je určená především jedincům s chronickými a akutními záněty střev, jinými onemocněními zažívacího traktu nebo po operacích.
- Je vhodná ale i v případě, pokud má člověk jiné potíže z oblasti trávicího ústrojí a byla mu tato dieta doporučena lékařem.
Tento článek se zabývá bezezbytkovou dietou, často doporučovanou pacientům trpícím onemocněním střev. Nejprve představí ji samotnou, následně její funkci, seznam povolených i zakázaných potravin či co mít při této restrikci na paměti.
V čem spočívá?
Bezezbytková dieta bývá nejčastěji doporučována po operaci střev, před kolonoskopií nebo při střevní neprůchodnosti. Navrhovaná bývá ale i v případech některých druhů léčby. Klíčovým faktorem je ovšem doporučení lékařem či jiným odborníkem.
Většina dospělých, ale také dětí a mladistvých, potřebuje k udržení zdravého trávicího systému potraviny bohaté na vlákninu. Ta může být však problémem pro jedince se specifickými obtížemi a podmínkami, zahrnující:
- idiopatické střevní záněty (IBD), včetně Crohnovy choroby, ulcerózní kolitidy a divertikulitidy
- nádorová/onkologická onemocnění
- obstrukce části střeva
- před nebo po charakteristických operacích
Jak to vlastně funguje…
Doporučená denní dávka vlákniny se pohybuje v rozmezí 25 až 38 gramů. Pokud vám ovšem byla nařízena dieta s nízkým obsahem vlákniny, měli byste se těmto číslům zdaleka vyhnout. Při jejím dodržování je totiž typické nekonzumovat více než 10 až 15 gramů vlákniny denně.
- Článek zabývající se dvěma druhy vlákniny Rozpustná a nerozpustná vláknina: jaké jsou rozdíly a která je zdravější? osvětlí rozdělení jedné z nejvýznamnějších složek potravy.
Je nutno zdůraznit, že bezezbytková dieta je léčebným postupem, například při přípravě na operaci či eliminaci chronických zánětů apod. Určitě byste si ale neměli sami od sebe vyřazovat vlákninu z jídelníčku, ať už by byl důvod jakýkoli. Vláknina je pro vaše zdraví totiž nepostradatelná, ačkoli nepatří mezi hlavní "makra". Mezi vlákninu patří nestravitelné polysacharidy potravin rostlinného původu a další příbuzné látky. V těle zajišťuje správné fungování trávicího traktu, výživu střevní mikrobioty, tvorbu energetických substrátů pro střevní buňky i zpomalení vstřebávání živin a dalších látek ze střeva. Navíc může pomáhat s regulací tělesné hmotnosti (sytící efekt, snížení glykemického indexu potravin, regulace hladiny cholesterolu v krvi…).
Co jíst?
Výrobky z bílé mouky = snadno stravitelné sacharidy pro vás v tuto chvíli budou daleko lepší volbou |
|
Ovoce = v případě ovoce, vybírejte zralé, bez slupky a semen. Zároveň syrové, konzervované nebo vařené odrůdy |
|
Zelenina = ideální možností jsou též vařené nebo konzervované eventuality bez slupky a semen |
|
Mléko a mléčné výrobky = nízké množství mléčných výrobků (nízkotučných či polotučných) může být do bezezbytkové stravy zahrnuto |
|
Maso a další zdroje bílkovin = pokud jde o maso, vybírejte najemno mleté, libové možnosti |
|
Omáčky a koření = mezi bezpečné možnosti omáček a koření patří níže zmíněné (samozřejmě v omezeném množství) |
|
Svačiny, sladkosti a dezerty = pokud máte chuť na něco sladkého, vyzkoušejte menší porce svých preferovaných (opět využívat varianty s nižším obsahem tuku) |
|
Nápoje = při snižování objemu stolice bezezbytkovou dietou může být nutné pít více tekutin tekutiny (pro vyhnutí se zácpě) |
|
Na co si dát pozor?
O přesných omezeních se vždy, stejně jako v případě doporučení, poraďte se svým lékařem či jiným odborníkem. Obecně se ale jedná především o:
- snídaňové cereálie, včetně müsli, otrubových vloček, instantních kaší, granoly nebo cereálií s přidaným sušeným ovocem
- celozrnný chléb a jiné pečivo nebo takové s přidaným ovocem, ořechy a semínky
- všechny rostlinné slupky a semena
- celozrnné nebo hnědé těstoviny, včetně neloupané nebo divoké rýže, bulharské pšenice, quinoy a kuskusu
- dorty nebo sladké pečivo
- ovoce se semínky a slupkami, včetně malin, jahod, borůvek, černého rybízu, mučenky, kiwi, pomerančů, kokosu a čerstvých fíků, všechno sušené ovoce
- jakákoli syrová, tepelně neupravená zelenina
- luštěniny, jako je čočka, fazole a cizrna
- semena, například dýňová, slunečnicová či lněná
- ořechy (včetně vlašských, para ořechů, mandlí, kešu) a ořechová másla
Úprava pokrmů
I příprava výše vypsaných položek je v případě bezezbytkové diety klíčová. Na co si dát pozor? Masa a ryby vařte, duste či pečte pod pokličkou na vodě – k přípravě rozhodně nepoužívejte olej či vysmažování masové šťávy, protože by tak docházelo k přepalování tuků dráždících střeva. Brambory, ovoce a zeleninu ideálně strouhejte najemno, mixujte nebo podávejte ve formě kaší. Ovocné nebo zeleninové šťávy a mošty jsou vítaným pomocníkem, jenž vám do jídelníčku může dodat vitaminy a minerální látky v přírodní, ale ne tolik dráždivé podobě.
- Základy vyvážené stravy se dozvíte v článku Makroživiny - zdroj životní energie!
Užitečné tipy
Před a během diety s nízkým obsahem vlákniny určitě komunikujte se svým lékařem, nutričním terapeutem apod. o potravinách, u nichž si nejste jisti zařazením nebo které vás jednoduše zajímají a mohly by splňovat vaše individuální potřeby.
Dalším tipem je obměna druhů obilovin, které jíte. Namísto celozrnných potravin konzumujte produkty vyrobené z bílé mouky. Při nakupování můžete také kontrolovat štítky na předem připravených nebo balených jídlech, kvůli revizi množství vlákniny, ale i konkrétního složení.
Pokud patříte mezi ty, kteří se bez svačiny neobejdou, zkuste jíst celkově spíše menší porce každé 3–4 hodiny. Zároveň svou stravu pomalu a důkladně žvýkejte. Co může také pomoc je vyhnutí se alkoholu, perlivým nápojům a výrazněji kořeněným kuchyním, například asijské či indické.
- Jak ovlivňuje naši fyzickou i psychickou podobu trávení objasní článek Střevní mikrobiom: co ovlivňuje a jak se o něj starat?
Proč není vhodná pro zdravé jedince?
Pokud chcete, nebo jste nuceni z jakéhokoli důvodu jíst podle diety s nízkým obsahem vlákniny, existuje pár bodů, které je dobré vzít v potaz. Ovoce, zelenina, obiloviny a luštěniny dodávají důležité antioxidanty, fytonutrienty, vitaminy, minerální látky a mnoho dalšího. To znamená, že pokud nejste vyloženě poučeni svým lékařem či jiným profesionálem k dodržování bezezbytkové diety, měli byste se snažit konzumovat rozmanitou a vyváženou stravu poskytující dostatek živin, které vaše tělo potřebuje k optimálnímu fungování.
Co si z toho vzít?
Bezezbytkové dieta, také dieta s nízkým obsahem vlákniny či s nízkým obsahem reziduí, je omezení určitých potravin za účelem pomoci pacientům trpícím onemocnění střev, chystajícím se na konkrétní druh operací nebo naopak při rekonvalescencích. Povoleno je přitom sníst pouze 10 až 15 gramů vlákniny, což je zhruba polovina doporučeného denního příjmu.
Mezi přípustné potraviny patří například bezsemenné ovoce, nízkotučné či polotučné mléčné výrobky (v malém množství) nebo libové, mleté maso. Restrikce padá na celozrnnou stravu, luštěniny, ořechy či ořechová másla. Rozhodně se tedy nejedná o dlouhodobou dietu, kterou byste se měli řídit v případě jiných cílů, než je úleva střev, tedy například při hubnutí. Naopak z důvodu značných omezení dochází ke snížení tělu prospěšných a důležitých živin redukujících jeho funkci.