Jak funguje tejpování? 6 benefitů kineziologické pásky

19. 3. 2023
Komentáře
Jak funguje tejpování? 6 benefitů kineziologické pásky
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Kinesio pásku poprvé použil na konci 70. let minulého století japonský chiropraktik Dr. Kenzo Kase.
  • Aplikuje se z důvodu snížení bolesti, prevence před zraněním i urychlením regenerace.
  • Tzv. kineziotaping na rozdíl od ostatních sportovních pásek neomezuje mobilitu.

Pravděpodobně jste již viděli v televizi nebo na vlastní oči profesionální sportovce, kteří měli různé části těla oblepené jakousi páskou. Ptáte se, o jakou pásku se jedná a z jakého důvodu ji atleti používají? Nejspíše se jedná o tzv. kineziologickou pásku. Jaké jsou benefity tejpování a proč může pomoci sportovcům všech výkonnostních kategorií, se dozvíte v tomto článku.

K čemu slouží tejpy?

1. Snižují bolestivost

Jedná se o primární účel, proč sportovci využívají tejpování. Tkáně lidského těla, například kůže, pojivové tkáně či svaly, obsahují smyslové receptory, které v návaznosti na bolest daného místa vysílají signály do mozku. Aplikováním pásky na kůži okolo postiženého svalu, kloubu či šlachy se aktivuje specifický nerv, který může zabránit tomu, aby se tyto signály dostaly do mozku. Zjednodušeně řečeno tedy tejpování “oklame” organismus při vnímání bolesti.

V jedné studii se vědci zabývali vlivem kineziotapingu na snížení bolesti zápěstí u tenistů. Bylo vypozorováno, že tenisté se zatejpovaným zápěstím pociťovali při opakovaném odpalování míčků nižší bolestivost než ti tenisté, kteří pásku nepoužili.

2. Oddalují únavu a působí jako prevence před zraněním

Věděli jste, že v mnoha případech může být únava varovnou výstrahou před zraněním? Jedná se o jeden z hlavních faktorů, proč se sportovci často zraní v posledních kilometrech závodu či posledních minutách zápasu.

Aplikováním kineziologické pásky na hamstringy, lýtka, ramena, zádové svalstvo či kotníky  se stanou tyto části těla stabilnější a odolnější vůči únavě, čímž se snižuje možnost poranění. Pokud tedy chcete podávat lepší výkony díky nižší únavě a zároveň eliminovat riziko zranění, tejpování může být vhodným pomocníkem.

3. Mohou zlepšovat cirkulaci krve a lymfatických tekutin

Studie z roku 2017 naznačuje, že kineziologická páska může zlepšit průtok krve v kůži. Tejpování pravděpodobně zlepšuje i cirkulaci lymfatických tekutin, přičemž lymfatický systém hraje důležitou roli při regulaci otoku indisponovaného svalu či kloubu.

Teorie je tedy taková, že se při použití kineziologické pásky vytvoří nový prostor pod kůží, díky kterému nebudete pociťovat takový tlak na místě poranění. Následně se zrychlí průtok krve i lymfatických tekutin, což může mít vliv na snížení nahromaděné tekutiny způsobující bolest.

Jak funguje tejpování? 6 benefitů kineziologické pásky
obrázek z istockphoto.com

4. Pomáhají s regenerací

Tento bod navazuje na předchozí zmíněný benefit tejpování, neboť právě zrychlená cirkulace lymfatických tekutin a krve pomáhá k efektivnějšímu přenosu kyslíku k namoženému svalu a vyplavení odpadních látek jako například kyseliny mléčné. Tohoto účinku tejpování tak můžete využít, pokud namáhanou část těla sotva cítíte a potřebujete být co nejdříve ready na další zápas nebo závod.

5. Mohou urychlit rehabilitaci po zranění 

Přestože můžete pomocí tejpování a mnoha dalších metod minimalizovat riziko zranění, na každém tréninku a především pak závodu či zápase může tato nepříjemná situace vždy nastat. Fyzioterapeuté používají kineziologickou pásku jako součást rekonvalescenčního programu po zranění, neboť ulevuje od bolesti a snižuje otok indisponované části těla. Jako efektivní se jeví kombinace kineziotapingu a speciálních cviků zaměřených na posílení zraněného svalu, kloubu, či šlachy.

Kineziologická tejpovačka může být dokonce využita i při rekonvalescenci po totální endoprotéze kolenního kloubu. Bylo totiž potvrzeno, že zlepšuje pohybové funkce kolene po této náročné operaci, při které vám doktoři nahradí celý kloub nebo jeho část cizím materiálem.

6. Neomezují při pohybu   

Obrovskou výhodou oproti běžné sportovní tejpovačce je fakt, že kineziologická páska nijak neomezuje mobilitu zafačovaného kloubu. Kinezio tejpovačka vás tedy podpoří k lepšímu výkonu a do jisté míry chrání před zraněním, aniž by vás limitovala v pohybu.

Zajímá vás, zdali si můžete jít s kineziologickou tejpovačkou i zaplavat? Žádný problém, je voděodolná, takže si můžete dát pár bazénů a saunu po tréninku i se zatejpovaným kloubem či svalem.

V jakých případech kineziologickou pásku nepoužívat?

Jak jste se mohli dozvědět v předchozích bodech, tejpovačka může být vhodným pomocníkem pro sportovce i ty, kteří sportu zrovna dvakrát neholdují, nicméně existují také případy, kdy může vyvolat více škody než užitku. O které se jedná a kdy pásku raději nepoužívejte?

  • Máte otevřenou ránu – zalepení rány páskou může vést k infekci a poškození kůže.
  • Jste alergičtí – jestliže je vaše kůže citlivá na lepidla, může páska vyvolat silnou reakci.
  • Trpíte krevními sraženinami – jak už bylo zmíněno, aplikováním tejpovačky se zvýší průtok krve a lymfatické tekutin. Poté může dojít k vytlačení krevní sraženiny, což může mít fatální následky.

Co si z toho vzít?

Pokud to myslíte se svým sportem vážně, chcete se neustále posouvat směrem výše a přemýšlíte, jak předčít konkurenci, kineziotaping může být jedním ze způsobů, díky kterému se dostanete zase o krůček dále. Při aplikování tejpovačky se totiž snižuje bolestivost daného kloubu či svalu, působí jako prevence před zraněním, oddaluje únavu, zlepšuje výkonnost, nenarušuje flexibilitu a může urychlit regeneraci. Avšak pokud máte otevřenou ránu, jste alergičtí na lepidlo, nebo vás trápí krevní sraženiny, kinezio pásku raději nepoužívejte.

Jak funguje svalová paměť?
Jak funguje svalová paměť?
Za jak dlouho se nám vrátí svaly po tréninkové pauze, existuje něco jako svalová paměť a jak toho využít?
Bez strečinku vám hrozí svalová zranění. Kdy a jak zařadit protahování?
Bez strečinku vám hrozí svalová zranění. Kdy a jak zařadit protahování?
Strečink neboli protahování svalů není jen praktikou profi sportovců, naopak by ho měl zařadit každý. Proč a kdy? Na to odpoví dnešní článek.
Lymfatický systém: co to je a jak poznat jeho špatnou funkci?
Lymfatický systém: co to je a jak poznat jeho špatnou funkci?
Lymfaticky systém ovlivňuje celkové zdraví organismu a problémy s ním mohou mít za následek například bolesti hlavy nebo celulitidu. V dnešním článku se dozvíte pár rad na to, jak v těle lymfatický systém rozproudit a k čemu ho vůbec potřebujeme.
Regenerace svalů po cvičení: jak ji urychlit?
Regenerace svalů po cvičení: jak ji urychlit?
Věděli jste, že regeneraci ovlivňují třeba i koupele ve studené vodě? Pokud si však na takovéto techniky netroufáte, zkuste si regeneraci vylepšit třeba správným spánkem nebo stravou.
Nedostatek hořčíku: jaké jsou příznaky a jak jej doplnit?
Nedostatek hořčíku: jaké jsou příznaky a jak jej doplnit?
Optimální hladina hořčíku v organismu dokáže bojovat proti křečím, únavě nebo proti svalovému poškození plynoucího z tréninků, závodů či zápasů. Jak vyzrát na optimální hladinu hořčíku, poradí dnešní článek.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!