Jak se zbavit bolesti hlavy bez prášku

Komentáře
Jak se zbavit bolesti hlavy bez prášku
obrázek z pexels.com (Andrea Piacquadio)
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Saháte při bolesti hlavy automaticky po prášcích? Je to jednoduché a pohodlné, ne však nejlepší řešení. Zkoušeli jste se někdy bolesti zbavit i jiným způsobem?

Co se v dnešním článku dozvíte:

 • Jakou bolest hlavy můžeme ovlivnit bez prášku?
 • Jak předejít bolesti hlavy?
 • Jak se bolesti zbavit?

Čas od času bolest hlavy potrápí každého. Dostavuje se po krátkém spánku a náročném dni, nebo třeba tehdy, kdy zanedbáváte pitný režim. Pokud se jenom tak mezi řečí řekne “bolí mě hlava”, jde pravděpodobně o nejčastější typ bolesti hlavy, tzv. tenzní bolest

Jde o primární bolest hlavy, jejíž příčinou není žádná nemoc a se kterou si zvládnete poradit i bez pomoci lékaře.

Zbavování se bolesti by však mělo být až krokem číslo dva. Nejdřív byste měli vědět, jak zamezit tomu, aby k ní vůbec došlo. Bolest hlavy může mít na svědomí několik spouštěčů:

 1. dehydratace
 2. nízký příjem stravy
 3. nadměrný hluk
 4. přílišné slunění
 5. psychický stres
 6. únava, nedostatek spánku
 7. nadbytek spánku 

Pokud si nejste jisti, co vaši bolest hlavy obvykle způsobuje (a zejména pokud jde o častější bolesti), zkuste si své “zkušenosti” zapisovat. Veďte si deník a pokuste se přijít na to, kde by mohl být problém. Pokud se ale bolest opakovaně objevuje a vy nevíte, co by ji mohlo způsobovat, zajděte za lékařem. 

Co dělat, pokud již bolest hlavy řádí?

1. Zacvičte si, nebo si zajděte na procházku

Možná jste již při bolesti hlavy dostali radu, ať jí jdete ven rozchodit nebo vyběhat. Fyzická aktivita dokáže bolestem hlavy předcházet, stejně jako pomáhá se jich zbavovat.  

Svou roli zde pravděpodobně hraje aktivace endokanabinoidního systému a produkce endorfinů, které snižují vnímání bolesti. Pokud se tedy budete držet doporučení pro fyzickou aktivitu, bolesti hlavy můžete omezit. Týdně byste se měli věnovat:

 • alespoň 150 min středně intenzivní fyzické aktivitě
 • nebo 75 min intenzivní fyzické aktivitě

Stejně tak vám prospěje, když si půjdete zasportovat v čase, kdy vás již hlava bolí. 

obrázek z pixabay.com

2. Napijte se, možná jste dehydratovaní

Taky se vám stává, že vás večer otravuje bolest hlavy a pak si uvědomíte, jak málo jste toho přes den vypili? Bolest hlavy je projevem dehydratace. Pokud již k bolesti hlavy dojde, vašemu organismu mohou v tu chvíli chybět až 4 % tekutin. Společně s bolestí jdou ruku v ruce i snížené kognitivní funkce. 

Dodržování pitného režimu je proto nezbytné pro večery bez nepříjemného bolehlavu. Kolik tekutin do sebe přes den dostat se dočtete v článku Konec polopravd! Kolik vody denně musíme vypít?.

3. Zkuste meditaci, nebo masáž

Stres je ohromně úspěšným spouštěčem bolesti hlavy a jelikož je běžnou součástí dnešního života, není žádným překvapením, že  vás kvůli němu může hlava bolet docela pravidelně. Meditace, nebo jiné relaxační techniky míru stresu výrazně redukují. Pár minut starostlivosti o vaše psychické zdraví tak může s bolestmi hlavy hodně pomoci.

Příklad takové techniky je třeba mindfulness, o kterém se podrobněji dočtete v článku Buďte zdravější, soustředěnější a odolnější vůči stresu díky očistění mysli. Poznejte mindfulness.

Relaxační techniky nám pomohou zbavit se bolesti hlavy, předcházet jí, a mohou také mít pozitivní vliv na náš spánek, čím ještě znásobují své příznivé působení. 

obrázek z pexels.com (Andrea Piacquadio)

4. Rozložte karimatku a dopřejte si pár minut jógy

Jóga v sobě skrývá cvičení i relaxaci a přináší pozitiva obou z nich. Zacvičíte si, vyloučíte endorfiny a tak zmírníte bolest hlavy, stejně jako snížíte míru stresu.

Sestavte si jógovou sestavu sami doma, zajděte si na lekci jógy, nebo si třeba pusťte video, které vás sestavou provede. Inspiraci najdete v článcích 10 nejlepších jógových programů na YouTube pro začátečníky i pokročilé a Jak vám jóga změní život? 8 důvodů, proč s jógou začít.

5. Dodržujte spánkový režim a hlídejte si počet hodin v posteli

Bolesti hlavy si často spojujeme s únavou a nevyspáním. Je tomu opravdu tak, nedostatek spánku, nebo jeho špatná kvalita bývá jednou z možných příčin. Někdy se však může stát, že se naopak “přespíte” a bolest se pak objeví také. 

Pokud si myslíte, že vám hlava třeští kvůli málo naspaným hodinám, dejte si šlofíka. Pokud by to ale mohlo být naopak, zkuste raději jednu z výše zmíněných rad. 

Prevence je každopádně lepší než hašení požáru, proto vždy myslete na dostatek naspaných hodina tzv. spánkovou hygienu. Více o tom se dočtete v těchto článcích:

obrázek z pexels.com

Co si z toho vzít? 

Bolesti hlavy se čas od času asi opravdu nikdo nevyhne. Neznamená to však, že by měla být běžnou součástí vašeho života, s kterou je potřeba naučit se žít. V první řadě byste se měli snažit jí předcházet, a pokud už k ní dojde, zkusit se jí zbavit jinak než léky, které by měly být až poslední volbou. Běžte si zasportovat, projít se, zacvičit si jógu, prospat, nebo doplnit tekutiny a uvidíte, že vám bude brzy o hodně lépe. 

Co způsobuje migrénu? Pozor na těchto 8 spouštěčů!
Co způsobuje migrénu? Pozor na těchto 8 spouštěčů!
Každý, kdo se někdy setkal s migrénou, sám nejlépe ví, jak dokáže být tato nemoc trýznivá. I v průběhu obyčejného dne na nás čeká mnoho nástrah, které mohou vést k jejímu rozvoji. Které faktory jsou ty nejrizikovější a jak se vzniku migrény účinně bránit?
Bojujete s bolestmi hlavy a migrénami? Víme, co může pomoci
Bojujete s bolestmi hlavy a migrénami? Víme, co může pomoci
Patří migrény a bolesti hlavy mezi zdravotní komplikace, které vám znepříjemňují život? Zjistěte, jak vám může pomoci vitamin D.
Jak pomocí spánku zrychlit metabolismus i shazování tuku?
Jak pomocí spánku zrychlit metabolismus i shazování tuku?
Spánek velmi ovlivňuje váš metabolismus a schopnost snižovat množství tuku. Jak byste se tedy měli chovat, abyste na vaší postavě mohli pozorovat co nejlepší výsledky?
Kolik vody denně musíme vypít?
Kolik vody denně musíme vypít?
Jedni tvrdí, že pitný režim je základ a druzí jsou přesvědčeni, že je to jakási podivná "lobby". Kde je tedy pravda? Má, nebo nemá pitný režim svá opodstatnění?
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
Spánek je pro nás velmi důležitý, a to nejen kvůli tomu, aby jste kvalitně regenerovali, ale také proto, abyste mohli pracovat a manipulovat se svojí hmotností. Jak na to?
10 nejlepších jógových programů na YouTube pro začátečníky i pokročilé
10 nejlepších jógových programů na YouTube pro začátečníky i pokročilé
Zkuste si doma v pokoji nebo venku zacvičit podle některých z nabízených videí a možná józe a jejím účinkům propadnete naplno.
Proč cvičit jógu? Pomůže k lepší postavě i klidnější mysli
Proč cvičit jógu? Pomůže k lepší postavě i klidnější mysli
Máte za to, že jógu cvičí jenom nadšenci v batikovaných hábitech? V dnešním článku vás přesvědčíme, že cvičení jógy má spoustu benefitů, ze kterých vytěží nejen vaše tělo, ale i mysl.
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Všichni chceme být produktivní, ale den je nám krátký. Jako nejlepší řešení se zdá obětovat pár hodin spánku. Je to ale dobrý nápad? Co když si naopak škodíme? Přečtěte si, jak může deficit spánku působit na naše zdraví, stravování nebo hubnutí!
4 tipy, jak se dobře vyspat, mít lepší výkonnost a snadněji hubnout
4 tipy, jak se dobře vyspat, mít lepší výkonnost a snadněji hubnout
Žijeme v uspěchané době, kdy se snažíme zvyšovat svou produktivitu, a naopak snižovat délku spánku. Naše tělo nám to ale vrací nižší výkonností nebo obtížnějším hubnutím. Jak zařídit, abyste se kvalitně vyspali, a váš život tak byl jednodušší?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Podstatou hubnutí je, jak jistě víte, kalorický deficit. Co když je ale situace opačná, a vy přijímáte stravy příliš málo? Může paradoxně dojít i ke zvýšení hmotnosti? A jak se tomu bránit? Vše se dozvíte v novém článku.
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?