Jak se zbavit bolesti hlavy bez prášku

Zuzana Gáliková
Zuzana Gáliková 25. 4. 2021 Poprvé publikováno 8. 10. 2020
Aktualizováno 25. 4. 2021
5 min. 4 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Jak se zbavit bolesti hlavy bez prášku
obrázek z pexels.com (Andrea Piacquadio)

Saháte při bolesti hlavy automaticky po prášcích? Je to jednoduché a pohodlné, ne však nejlepší řešení. Zkoušeli jste se někdy bolesti zbavit i jiným způsobem?

Co se v dnešním článku dozvíte:

  • Jakou bolest hlavy můžeme ovlivnit bez prášku?
  • Jak předejít bolesti hlavy?
  • Jak se bolesti zbavit?

Čas od času bolest hlavy potrápí každého. Dostavuje se po krátkém spánku a náročném dni, nebo třeba tehdy, kdy zanedbáváte pitný režim. Pokud se jenom tak mezi řečí řekne “bolí mě hlava”, jde pravděpodobně o nejčastější typ bolesti hlavy, tzv. tenzní bolest

Jde o primární bolest hlavy, jejíž příčinou není žádná nemoc a se kterou si zvládnete poradit i bez pomoci lékaře.

Zbavování se bolesti by však mělo být až krokem číslo dva. Nejdřív byste měli vědět, jak zamezit tomu, aby k ní vůbec došlo. Bolest hlavy může mít na svědomí několik spouštěčů:

  1. dehydratace
  2. nízký příjem stravy
  3. nadměrný hluk
  4. přílišné slunění
  5. psychický stres
  6. únava, nedostatek spánku
  7. nadbytek spánku 

Pokud si nejste jisti, co vaši bolest hlavy obvykle způsobuje (a zejména pokud jde o častější bolesti), zkuste si své “zkušenosti” zapisovat. Veďte si deník a pokuste se přijít na to, kde by mohl být problém. Pokud se ale bolest opakovaně objevuje a vy nevíte, co by ji mohlo způsobovat, zajděte za lékařem. 

Co dělat, pokud již bolest hlavy řádí?

1. Zacvičte si, nebo si zajděte na procházku

Možná jste již při bolesti hlavy dostali radu, ať jí jdete ven rozchodit nebo vyběhat. Fyzická aktivita dokáže bolestem hlavy předcházet, stejně jako pomáhá se jich zbavovat.  

Svou roli zde pravděpodobně hraje aktivace endokanabinoidního systému a produkce endorfinů, které snižují vnímání bolesti. Pokud se tedy budete držet doporučení pro fyzickou aktivitu, bolesti hlavy můžete omezit. Týdně byste se měli věnovat:

  • alespoň 150 min středně intenzivní fyzické aktivitě
  • nebo 75 min intenzivní fyzické aktivitě

Stejně tak vám prospěje, když si půjdete zasportovat v čase, kdy vás již hlava bolí. 

obrázek z pixabay.com

2. Napijte se, možná jste dehydratovaní

Taky se vám stává, že vás večer otravuje bolest hlavy a pak si uvědomíte, jak málo jste toho přes den vypili? Bolest hlavy je projevem dehydratace. Pokud již k bolesti hlavy dojde, vašemu organismu mohou v tu chvíli chybět až 4 % tekutin. Společně s bolestí jdou ruku v ruce i snížené kognitivní funkce. 

Dodržování pitného režimu je proto nezbytné pro večery bez nepříjemného bolehlavu. Kolik tekutin do sebe přes den dostat se dočtete v článku Konec polopravd! Kolik vody denně musíme vypít?.

3. Zkuste meditaci, nebo masáž

Stres je ohromně úspěšným spouštěčem bolesti hlavy a jelikož je běžnou součástí dnešního života, není žádným překvapením, že  vás kvůli němu může hlava bolet docela pravidelně. Meditace, nebo jiné relaxační techniky míru stresu výrazně redukují. Pár minut starostlivosti o vaše psychické zdraví tak může s bolestmi hlavy hodně pomoci.

Příklad takové techniky je třeba mindfulness, o kterém se podrobněji dočtete v článku Buďte zdravější, soustředěnější a odolnější vůči stresu díky očistění mysli. Poznejte mindfulness.

Relaxační techniky nám pomohou zbavit se bolesti hlavy, předcházet jí, a mohou také mít pozitivní vliv na náš spánek, čím ještě znásobují své příznivé působení. 

obrázek z pexels.com (Andrea Piacquadio)

4. Rozložte karimatku a dopřejte si pár minut jógy

Jóga v sobě skrývá cvičení i relaxaci a přináší pozitiva obou z nich. Zacvičíte si, vyloučíte endorfiny a tak zmírníte bolest hlavy, stejně jako snížíte míru stresu.

Sestavte si jógovou sestavu sami doma, zajděte si na lekci jógy, nebo si třeba pusťte video, které vás sestavou provede. Inspiraci najdete v článcích 10 nejlepších jógových programů na YouTube pro začátečníky i pokročilé a Jak vám jóga změní život? 8 důvodů, proč s jógou začít.

5. Dodržujte spánkový režim a hlídejte si počet hodin v posteli

Bolesti hlavy si často spojujeme s únavou a nevyspáním. Je tomu opravdu tak, nedostatek spánku, nebo jeho špatná kvalita bývá jednou z možných příčin. Někdy se však může stát, že se naopak “přespíte” a bolest se pak objeví také. 

Pokud si myslíte, že vám hlava třeští kvůli málo naspaným hodinám, dejte si šlofíka. Pokud by to ale mohlo být naopak, zkuste raději jednu z výše zmíněných rad. 

Prevence je každopádně lepší než hašení požáru, proto vždy myslete na dostatek naspaných hodina tzv. spánkovou hygienu. Více o tom se dočtete v těchto článcích:

obrázek z pexels.com

Co si z toho vzít? 

Bolesti hlavy se čas od času asi opravdu nikdo nevyhne. Neznamená to však, že by měla být běžnou součástí vašeho života, s kterou je potřeba naučit se žít. V první řadě byste se měli snažit jí předcházet, a pokud už k ní dojde, zkusit se jí zbavit jinak než léky, které by měly být až poslední volbou. Běžte si zasportovat, projít se, zacvičit si jógu, prospat, nebo doplnit tekutiny a uvidíte, že vám bude brzy o hodně lépe. 

Přidej se k 42 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
4 Líbí se mi Uložit článek