Co způsobuje migrénu? Pozor na těchto 8 spouštěčů!

Komentáře
Co způsobuje migrénu? Pozor na těchto 8 spouštěčů!
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Migréna je chronické onemocnění, pro které jsou charakteristické záchvaty bolesti hlavy středně těžké, až těžké intenzity. Obvykle je doprovází i nevolnost, zvracení, úzkost a další nepříjemné pocity. Migrény trvají přibližně 4–72 hodin. Spolu s těmito příznaky nám takový záchvat často přivodí i silnou nesnášenlivost světla, hluku, vůní i zápachů. 

Ti z nás, kteří se s tímto onemocněním již někdy setkali, jistě sami nejlépe vědí, jak dokáže být trýznivé. Všichni se proto jistě shodneme na tom, že nejlepší migréna je taková, která vůbec nepřijde. Dá se tedy jejímu vzniku nějak účinně bránit? Dejte si pozor na těchto 8 spouštěčů:

1. Dlouhá doba strávená u počítače 

Dlouhé sezení u počítače a zírání do monitoru je přímo ukázkovou situací pro rozvoj migrény. Rizikový není jen pohled na vyzařující obrazovku, obzvláště nebezpečné jsou i odrazy světla, které nás mohou oslňovat a kromě vzniku nepříjemného psychického napětí poškozovat i náš zrak. Klíčová je i poloha, ve které dobu u počítače trávíte. Špatné držení těla totiž může vést k bolestem zad, ramen, krku nebo právě i hlavy. I pokud je práce za monitorem vaším denním chlebem, máme pro vás pár tipů, jak rozvoji migrény předejít.

Jak se tomu bránit?

  1. ujistěte se, že se vám na monitoru neodráží denní světlo nebo slunce
  2. používejte větší velikost písma/zvětšení obrazovky, abyste se vyhnuli “mžourání”
  3. pořiďte si na monitor počítače i obrazovku telefonu filtr proti oslnění, který snižuje jas, a navíc brání odrazům, které mohou narušovat zobrazení objektů na obrazovce
  4. ujistěte se, že vrchní okraj obrazovky je ve výšce vašich očí a poloha monitoru nijak nenarušuje přirozené držení vašeho těla 
  5. každou hodinu si dejte od práce na počítači na pár minut pauzu, vstaňte, projděte se a protáhněte
Co způsobuje migrénu? Pozor na těchto 8 spouštěčů!

2. Ostré světlo

Vznik migrény mohou podnítit i ostře svítící nebo blikající zářivky, které mohou dráždit nejen vaše oči, ale i mozkové buňky. Takto intenzivní a problikávající světlo totiž vyvolává nepříjemné napětí, které se může rozvinout právě i do migrenózního stavu. 

Tento problém se však netýká jen vnitřních prostor, dráždivé podněty nás mohou překvapit i při pobytu venku, kdy se jasné sluneční světlo odráží od vody, sněhu nebo náhle problikává mezi mraky.

Jak se tomu bránit?

  1. při pobytu v místnosti se ujistěte, že osvětlení není příliš pronikavé a ve vaší blízkosti se nenachází žádná blikající světla
  2. venku používejte sluneční brýle s polarizovanými čočkami, abyste zabránili ostrým a dráždivým odrazům slunečního světla 

3. Stres

Radit někomu, aby se v dnešní době nestresoval, je jako chtít po něm, aby chytil zlaté prase. Vypadá to sice jednoduše a zábavně, ovšem v provedení najdeme hned několik zádrhelů. Každodenní stres je však v rozvoji napětí, bolestí hlavy a migrény tím nejrizikovějším faktorem vůbec

Asi každý někdy zažil ten nepříjemný pocit, kdy mu myslí vířily tisíce myšlenek a hlava byla v té chvíli zralá doslova na prasknutí. A právě tyto situace jsou ideálním podhoubím pro rozvoj migrény. 

Jak se tomu bránit?

Stresu se bohužel nejde zcela vyhnout, poradíme vám však, jak jej lépe zvládat:

  1. jezte zdravě
  2. pijte dostatek vody
  3. cvičte
  4. dostatečně spěte
  5. vyhraďte si čas na jógu, relaxační nebo imaginační cvičení
  6. pokud máte vytipováno, které situace vás stresují, zkuste je nějakým způsobem omezit (místo řízení do práce využijte MHD, velké projekty si rozdělte na dílčí úkoly, které budete plnit postupně, nebo si na každý den vytvořte seznam úkolů, díky kterému už na nic nezapomenete)
Co způsobuje migrénu? Pozor na těchto 8 spouštěčů!

4. Hluk

Dalším rizikovým faktorem je hlasitý nebo jakkoliv obtěžující zvuk či šum, který ve spojitosti se stresem může vyvolat migrénu. Nepříjemné zvukové podněty totiž narušují naši soustředěnost a vedou ke zvýšenému psychickému napětí, od kterého už je ke vzniku obávané bolesti hlavy jen malý krůček. Zdrojem rušivých zvuků nemusí být pouze okolní prostředí. Nepříjemný tlak v hlavě si můžeme navodit i poslechem příliš hlasité hudby ve sluchátkách.

Jak se tomu bránit?

  1. pokud víte, že se budete vyskytovat v hlučném prostředí, vezměte si zvukotěsná sluchátka nebo špunty do uší 
  2. při poslechu hudby nepřekračujte bezpečnou hladinu hlasitosti

5. Dráždivé potraviny

Vzniku migrény mohou napomáhat i některé druhy jídel.Riziková jsou obzvláště ostrá, dráždivá a kořeněná jídla, kofein nebo alkohol. Citlivějším jedincům mohou dělat problémy i pokrmy s vysokým obsahem glutamanu sodného (asijská kuchyně) nebo nitrátů, které se mohou v potravinách vyskytovat přirozeně (červená řepa, salát, špenát) nebo být součástí solících směsí při zpracování masa a uzenin. 

Bolesti hlavy však nemusí vyvolávat jen konkrétní jídla, důležité jsou i obecné stravovací návyky. 

Migrénu si můžete způsobit i pokud:

  1. přeskakujete jednotlivá denní jídla
  2. základ vašeho jídelníčku tvoří nezdravé potraviny, které vám neposkytují dostatek kvalitních živin 
  3. nepijete dostatek tekutin
  4. dlouhodobě pijete velké množství kávy a náhle ji vysadíte 

Jak se tomu bránit?

  1. pijte dostatek neslazených tekutin
  2. vyhněte se nezdravým svačinkám
  3. pozor na ostrá, dráždivá a kořeněná jídla
  4. omezte alkohol a kofein
  5. citliví jedinci by si měli dát pozor i na jídla s vysokým obsahem glutamanu sodného nebo nitrátů
Co způsobuje migrénu? Pozor na těchto 8 spouštěčů!

6. Počasí 

Obecně platí, že k migréně může vést jakákoliv náhlá změna prostředí. Ať už se jedná o extrémní chlad, horko, vítr, bouřky, nebo výkyvy v teplotě a tlaku, všechny tyto situace mohou vyústit v bolesti hlavy. Rizikové může být i potápění nebo delší doba strávená ve vysoké nadmořské výšce. 

Jak se tomu bránit?

Rozmary počasí nejsme bohužel schopni plně kontrolovat. Pokud se však domníváte, že jsou vaše migrenózní stavy opravdu spojené se změnou vnějších podmínek, zkuste se řídit následujícími kroky:

  1. veďte si diář, do kterého si zapisujte jednotlivé záchvaty, a sledujte při tom, s jakými změnami počasí je migréna nejčastěji spojena
  2. pokud je to možné, v případě opravdu extrémního počasí zůstaňte raději doma
  3. už při prvním podezření na rozvoj migrény si vezměte léky na její utlumení (s jednodušším rozpoznáním té správné chvíle vám pomohou záznamy v diáři)

7. Kouření

Kouření je rizikovým faktorem vzniku mnoha onemocnění, ani migréna není v tomto případě výjimkou. Nikotin obsažený v cigaretách totiž způsobuje rozšíření mozkových cév, čímž může zapříčinit vznik nepříjemného tlaku a bolestí hlavy

Tento stav však nepostihuje pouze samotné kuřáky, k docílení stejného efektu totiž stačí cigaretový kouř vdechovat pasivně. Kuřák tak (jako ostatně ve všech případech) ohrožuje nejen sebe, ale i své okolí.

Jak se tomu bránit?

  1. přestaňte kouřit
  2. vyhýbejte se zakouřeným prostorům a nevdechujte cigaretový kouř

8. Náhlá změna návyků

Kromě náhlých změn počasí může migrénu vyvolat i nenadálý výpadek z běžného denního rytmu. Ať už je to kvůli změně režimu na dovolené, nebo delší či kratší době spánku. I tyto situace mohou vyvolat nepříjemné pocity spojené s bolestí hlavy. 

Jak se tomu bránit?

  1. snažte se nevybočovat ze zaběhlé rutiny
  2. i na dovolené si snažte zachovat alespoň část běžného denního režimu

Co si z toho vzít?

Migréna je nepochybně stavem, který raději nechce zažít nikdo z nás. I v průběhu běžného dne však čeká mnoho nástrah, které ji mohou vyvolat, a uvrhnout nás tak do víru úporných bolestí, nevolnosti a dalších nepříjemných pocitů. 

Takovými faktory jsou např. dlouhá doba strávená u počítače, ostré světlo, stres, hluk, dráždivé potraviny, počasí, kouření nebo náhlá změna návyků. I přesto však existují účinné způsoby, jak tato rizika zmírnit a rozvoji migrény se v rámci možností vyhnout. 

Nejúčinnějších látky pro podporu spánku
Nejúčinnějších látky pro podporu spánku
Kvalitní spánek je klíčový pro naše zdraví, úspěšné hubnutí i nabíraní svalové hmoty! Co ale dělat, když už nic nezabírá, nemůžeme usnout a skoro jsme už zapomněli na to, jaký je pocit, pořádně se vyspat?
Bojujete s bolestmi hlavy a migrénami? Víme, co může pomoci
Bojujete s bolestmi hlavy a migrénami? Víme, co může pomoci
Patří migrény a bolesti hlavy mezi zdravotní komplikace, které vám znepříjemňují život? Zjistěte, jak vám může pomoci vitamin D.
Denní dávka kofeinu: kdy hrozí předávkování?
Denní dávka kofeinu: kdy hrozí předávkování?
Zajímalo vás někdy, jak na nás kofein působí, jaké množství kofeinu nakopne váš výkon a kolik kofeinu za den je tak akorát? Pojďme to zjistit!
Jaká je škodlivost vodní dýmky v porovnání s cigaretami?
Jaká je škodlivost vodní dýmky v porovnání s cigaretami?
Někdy se můžeme doslechnout, že je kouření vodní dýmky mnohem zdravější než kouření cigaret. Nemůže být kouření vodní dýmky stejně škodlivé, nebo dokonce škodlivější než cigarety?
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Glutaman sodný: nevinné koření nebo skryté nebezpečí?
Glutaman sodný: nevinné koření nebo skryté nebezpečí?
Znáte glutaman sodný? Jedná se o známou potravinářskou přísadu, často využívanou pro zvýraznění chuti potravin. Tento článek se zabývá jeho historií, vlivem na lidské tělo i otázkou nadměrného využití v různých jídlech.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?