Jak si udržet svaly a sílu i bez posilovny?

Komentáře
2
Jak si udržet svaly a sílu i bez posilovny?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Síla i svalová hmota se nejlépe budují v posilovně, o tom není pochyb. To však stále neznamená, že neexistují žádné jiné cesty. A úplně jiná situace nastane ještě ve chvíli, kdy naším cílem je spíše udržení silové výkonnosti a svalové hmoty. 

V tomto článku vám ukážeme, že udržet svaly a sílu lze velmi účinně i bez posilovny. Jak na to? 

Co se v tomto článku dozvíme?

 • Jak si udržet fyzickou kondici i za dveřmi posilovny

 • Jakých možností můžeme využít, pokud chceme rozvíjet sílu doma či v přírodě

 • Jak si naplánovat cvičení se zaměřením na sílu i bez posilovny

Celkové zdraví a fyzická zdatnost se nebudují jenom v posilovně

Pokud vám jde především o udržení celkového zdraví a o rozvoj kondice, můžete zůstat docela klidní i v případě, že žádnou posilovnu zrovna nemáte po ruce.

Nabízí se vám totiž řada jiných alternativ:

 1. Běhejte a vydejte se na cyklistické výlety.

 2. Vytáhněte kolečkové brusle.

 3. Posilujte doma pomocí cviků s vlastní vahou.

A pokud usilujete o udržení a budování svalové hmoty, zařaďte domácí cvičení s vlastní vahou tak, že budete cvičit série blízko celkovému selhání (klidně po 20–30 opakováních, pokud zvládnete).

Koneckonců shyby na venkovním sušáku na prádlo mají úplně stejný efekt jako ty v posilovně, byť to samozřejmě nevypadá tak "fitness". Dá se ale podobným způsobem nahradit také silový trénink?

Jak si udržet svaly a sílu i bez posilovny?

Silový trénink se od jiných tréninků liší v intenzitě zátěže

V čem se liší silový trénink od toho objemového či kondičního? Nejefektivnější je použití vysoké intenzity zátěže, to znamená použít takové závaží, se kterým jsme schopni udělat 3, 5, maximálně 8 opakování.

To samozřejmě lze vymyslet i v domácích podmínkách (shyby, kliky se zátěží), někdy to už ale jde hůř (pokusy o mrtvý tah s postelí a přítahy kancelářského stolu v předklonu často končí zraněním).

Jak se poprat s vysokou intenzitou zátěže mimo posilovnu?

1. Domácí cvičení se zátěží

Samozřejmě efektivní a nejjednodušší variantou pro silové cvičení je napodobení cviků z posilovny v domácích podmínkách tak, že s daným závažím dokážeme udělat maximálně 6–12 opakování. V závislosti na naší výkonnosti můžeme samozřejmě přidávat na náročnosti cvičení.

Jak by mohlo vypadat domácí cvičení se zátěží?

 1. Shyby, shyby s dopomocí nebo shyby s batohem na zádech (procvičení zádových svalů a paží)
 2. Kliky, kliky s nohama nahoře (těžší varianta), kliky s batohem na zádech nebo kliky ve stojce (procvičení svalů hrudníku a paží)
 3. Dřepy s batohem na zádech, bulharské dřepy, dřepy na jedné noze (procvičení nohou)

Těmito cviky můžeme zatížit všechny tělesné partie i částečně silovým způsobem, problémy můžeme mít se špatnou stabilitou při cvičení (cviky na 1 noze) nebo s menší variabilitou volby zátěže (abyste cvičili bulharské dřepy silově, budete muset mít v rukou minimálně plné kýble s vodou).

2. Běžecké a cyklistické sprinty

Jednou z velkých slabin domácího cvičení je cvičení nohou. Pokud jste v posilovně zvyklí a zvládáte cvičit pracovní série s váhou okolo a nad 100 kg, těžko se vám bude shánět batoh, který tolik cihel udrží.

Vyměňte "leg day" za "sprint day", vaše nohy tak žádný silový výpadek nečeká

 1. Ve studii na mladých atletech pozorovali nárůst silového výkonu v polovičních dřepech o 21 % u skupiny sportovců, kteří trénovali pomocí klasických horizontálních sprintů.

 2. Zdá se, že cyklistická sprinterská cvičení mohou být užitečná i pro osoby budující svalovou hmotu. Ve studii na cyklistech byl zaznamenán nárůst beztukové hmotnosti dolních končetin o 3,5 % po 12 týdnech cvičení.

 3. I studie Paradisise potvrzuje pozitivní vliv sprintů na silový výkon, pro ještě lepší výsledky navrhuje měnit sklon povrchu při běhu. Nebojte se proto běhat sprinty do kopce, můžete z nich těžit ještě víc než z rovných sprintů na asfaltu či atletickém ovále.

Jak si udržet svaly a sílu i bez posilovny?

3. Dynamické cvičení a plyometrie

Plyometrický trénink je denním chlebem nejen pro hráče kolektivních sportů, ale také pro tenisty, atlety a všechny sportovce, kteří potřebují být rychlí, mrštní a dynamičtí.

Při takovém cvičení vás čekají rychlé starty se změnami směru pohybu, dynamické výskoky na bednu, nejrůznější variace odhodů medicinbalem (dá se nahradit těžkým balonem či kamenem) a podobné cviky.

Cílem je pohyb vykonávat dynamicky a se snahou o rychlou změnu mezi excentrickou a koncentrickou fází pohybu (jednoduše řečeno: chytím míč a ihned odhodím zpět nebo dopadnu a ihned skáču zpět na bednu).

 • Plyometrický trénink je primárně zaměřený na rozvoj dynamiky, mrštnosti a rychlosti. Skokani si po několika týdnech tréninku mohou připsat až o 26 % vyšší výskok.

 • Profitovat z plyometrického cvičení mohou však také siloví sportovci. Podle meta‑analýzy Oxfeldta je možné si za 4–8 týdnů plyometrického tréninku zlepšit silový výkon o 9–15 %.

Nebojte se alternativního cvičení a věřte svému tělu

Někdy to zkrátka jinak nejde, posilovna může být zavřená nebo na vašem místě zrovna nemusí být vůbec. A pokud chcete i nadále budovat a posouvat své silové možnosti, budete se muset přizpůsobit a vyzkoušet nové a alternativní možnosti silového tréninku.

Koneckonců tělo nemá tušení, jestli je v posilovně, či nikoliv, důležité je umožnit mu reagovat na ty správné tréninkové stimuly.

A jak by takové cvičení mohlo vypadat, pokud byste se do něj pustili naplno?

Typ tréninkuCvikyZátěž a počet opakování
PondělíCvičení doma

Shyby na hrazdě

Kliky s nohama nahoře

Výdrž ve stojce

Zdvihy nohou ve visu

Výdrž ve visu

4 x 4–6 opakování

4 x 6–8 opakování

3 x 30 sekund

5 x 8–10 opakování

3 x do selhání

StředaSprintySprinty na rovině/do kopce (možné jsou také cyklistické sprinty na rotopedu)

2 x 10 sekund

3 x 15 sekund

3 x 20 sekund

3 x 15 sekund

2 x 10 sekund

PátekPlyometrie (formou kruhového tréninku, 5 kol)

Výskoky na bednu

Odhody medicinbalem (kamenem) přes hlavu

Krátké sprinty (do 10 m)

Dámské kliky s tlesknutím

Odhody medicinbalu (kamene) od prsou

15 opakování

10 rychlých odhodů                                  

3x na maximum

10 opakování

10 rychlých odhodů

 • Při domácím tréninku volte takovou zátěž, abyste zvládli 6–8 opakování bez větší rezervy. Pokud s danou zátěží zvládnete 12 a více opakování, přidejte závaží nebo změňte sklon cviku.
 • Při sprinterském a plyometrickém cvičení dbejte na dynamiku a maximální rychlost provedení. Protáhněte si pauzu mezi sériemi, pokud potřebujete, ale když se cvičí, tak na 100 %.
 • Efekt na rozvoj silového výkonu možná není tak velký jako v případě správného cvičení dřepů, tahových a tlakových cviků v posilovně, ale účinný rozhodně je.

Oproti běžnému cvičení vám odlišný trénink přinese i jiné výhody

 1. Zlepšíte si své rychlostní a dynamické dovednosti. Až budete dobíhat autobus, nedivte se, že se vaše nohy najednou rozjedou jako dobře seřízená mašina.
 2. Procvičíte ochablé a málo používané svaly. Jiný typ tréninku s sebou nese zapojení menších svalových skupin, na které třeba při běžném tréninku v posilovně zapomínáte. Díky nápravě dysbalancí je nakonec možné, že se po návratu do posilovny ještě zlepšíte na základních cvicích.
 3. Zvednete si fyzičku a celkovou kondici. Je dost dobře možné, že pro vás tyto tréninky budou kondičně náročnější než běžné zvedání závaží v posilovně. Takže až se vrátíte ke své běžné posilovací rutině v posilovně a budete se nudit v 2 minuty dlouhých pauzách, poděkujete si za všechny nasprintované metry. 

Jak si udržet svaly a sílu i bez posilovny?

Co si z toho vzít?

Nejen vědecké studie ukazují, že k udržení silového výkonu a svalové hmoty může efektivně posloužit cvičení doma, na workoutových hřištích nebo sprintování na běžecké dráze či v kopcích. Nakonec z toho můžete ještě bohatě profitovat, protože tím roste všestrannost v tréninku, která vás může nakonec posunout i v samotné posilovně. 

Pauza od cvičení: Za jak dlouho začnou mizet svaly a dá se tomu zabránit?
Pauza od cvičení: Za jak dlouho začnou mizet svaly a dá se tomu zabránit?
Přijdeme během pauzy od fitka o nějaké svaly? A jak dlouhá taková pauza musí být? Na to si odpovíme v dnešním článku.
Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
Spánek je pro nás velmi důležitý, a to nejen kvůli tomu, aby jste kvalitně regenerovali, ale také proto, abyste mohli pracovat a manipulovat se svojí hmotností. Jak na to?
Silový trénink doma: Dej si do těla na podložce v obýváku
Silový trénink doma: Dej si do těla na podložce v obýváku
Nestíháte nebo nemůžete jít do fitness? Odjeďte svůj trénink doma a naučte se, jakým způsobem cvičit i bez použití těžkých činek a strojů pro udržení svalové hmoty.
Nárůst svalové hmoty i síly: Objevte kouzlo těžko-lehkého splitu
Nárůst svalové hmoty i síly: Objevte kouzlo těžko-lehkého splitu
Tréninkovou rutinu zná každý. Každý ji však skládá jinak a stejně tak má každý jiný názor na to, jak by měl nejlépe trénovat. Zkoušeli jste již někdy těžko-lehký split? Pokud ne, dejte mu šanci, odvděčí se vám výbornými výsledky.
Svaly bohužel nerostou donekonečna. Poznejte své limity!
Svaly bohužel nerostou donekonečna. Poznejte své limity!
Koukáte do zrcadla, flexujete biceps a zdá se, že žádné nové gains nepřibyly? Zjistěte, zda děláte ve svém tréninku všechno správně, naučte se nové techniky a postupy a přibližte se postavě podle vašich představ chytře a naturálně.
Jak se přinutit ke cvičení doma, i když to nenávidíš
Jak se přinutit ke cvičení doma, i když to nenávidíš
Ach jo, už otvírají ty gymy? Ještě nějakou chvíli prý ne, tak se z toho domácího cvičení pojďme nezbláznit a vytěžit z toho maximum.
Jak na trénink do svalového selhání?
Jak na trénink do svalového selhání?
Také jste si vždy mysleli, že pokud se po tréninku nemůžete ani hnout, nebolí vás všechny svaly na těle a nepotíte krev, tak trénink nebyl dostatečně kvalitní? V tomto článku se dozvíte, proč byste toto smýšlení o vašem tréninku měli přehodnotit.
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?