Jaké sporty můžeme aktuálně venku provozovat?

17. 4. 2020
Komentáře
Jaké sporty můžeme aktuálně venku provozovat?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Podle aktuálních dat o vývoji epidemie onemocnění COVID‑19 způsobeného novým typem koronaviru se zdá, že jsme zabránili jeho nekontrolovatelnému šíření. Nových případů je totiž stále méně.

S tím dochází k prvnímu rozvolňování omezení volného pohybu osob na území ČR. To jistě potěší i všechny sportovní nadšence, protože se nám rozšiřuje repertoár sportovních aktivit, které můžeme provozovat. O jaké se jedná?

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Jaká je aktuální situace s možností fyzické aktivity na sportovištích

  • Jak to vypadá s výhledem na otevření posiloven a dalších sportovišť

  • Jaké sporty nyní můžeme provozovat

  • Kolik energie průměrně spálíme při povolených sportovních aktivitách

Výčet povolených sportů se pomalu rozšiřuje. To hraje do karet všem sportovcům, fitness nadšence nevyjímaje

  • Ještě ze začátku dubna to vypadalo se sportováním venku kromě několika povolených výjimek docela bledě. Od 7. dubna se však zákaz volného pohybu osob nevztahuje na sportování na venkovních sportovištích, v parcích, v přírodě a na jiných veřejně přístupných místech při splnění podmínek, jako je nošení ochranných prostředků nosu a úst (rouška nebo např. šátek), udržování odstupu mezi osobami 2 metry a nevyužívání šaten a sprch těchto sportovišť.

  • Z pohledu fitness a silových sportů se tak dá říci, že už oficiálně můžeme cvičit např. na venkovních workout hřištích. To je jistě příjemná zpráva.

Jaké sporty můžeme aktuálně venku provozovat?

Vláda počítá s dalším otevíráním sportovišť. Kdy se můžeme těšit na otevření posiloven?

  • Podle plánu Vlády ČR vydaného 14. dubna se chystá další uvolňování aktuálního omezení využití sportovišť. 
  • Od pondělí 11. května by se měl povolit provoz posiloven a fitness center bez využití jejich zázemí (sprchy, šatny). Je však důležité si uvědomit, že toto datum se může ještě změnit podle aktuální epidemiologické situace koronaviru.
  • Od pondělí 20. dubna se povolují venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců s vyloučením veřejnosti v menších skupinách za přesně definovaných podmínek. To se týká sportovců s profesionální smlouvou a vrcholových sportovců registrovaných u Ministerstva vnitra a Ministerstva obrany.
  • Otevření oblíbených bazénů a saun se zřejmě dočkáme až v červnu nebo později.

7 a více sportů, které můžeme v současné době provozovat. Z této palety si již vybere prakticky každý z nás

Pojďme se podívat na výčet povolených sportovních aktivit, díky kterým si můžete zpříjemnit čekání na otevření posiloven a fitness center.

1. Běh prověří vaši fyzickou kondici a spálíte při něm mnoho kalorií

Běh. Milovaný i nenáviděný. Já osobně jsem pořádně neběhal celé roky. Kvůli aktuálnímu stavu jsem se však k němu vrátil a sám sobě i vám chci odpřisáhnout, že budu chodit pravidelně běhat i po epidemii.

Při běhu spálíte téměř nejvíc kalorií ze všech běžných pohybových aktivit a zlepšíte si kondici, což využijete i při silovém tréninku.

Jaké sporty můžeme aktuálně venku provozovat?

2. Jízda na kole a domácím rotopedu – klasiky, díky kterým pořádně potrápíte stehenní svaly

Jízda na kole i domácím rotopedu je dalším výborným prostředkem, jak si zlepšit kondici. Obzvlášť v případě, že se buď zaměříte na udržování stálé rychlosti, nebo venku zvolíte kopcovitý terén.

Díky poctivé jízdě na kole či rotopedu hravě udržíte vaše stehenní svaly i bez silového tréninku.

3. Ani svižná chůze není na škodu a přispěje k vyššímu výdeji energie

Chůze je pro nás tou nejpřirozenější formou pohybu. I svižná procházka vám po náročném pracovním dni vyčistí hlavu a budete se díky ní cítit lépe. Pro ty z vás, kteří hrají na spálené kalorie, mám 2 tipy: 

  • Svoji rychlost si měřte na chytrých hodinkách a snažte se alespoň o rychlost chůze 5 km/h.

  • Pokud máte více času, zajeďte si na procházku do hor. Díky převýšení spálíte podstatně více energie a více zatížíte stehenní svaly.

4. Při jízdě na kolečkových bruslích spálíte překvapivě mnoho kalorií

Kolečkové brusle mohou být další příjemnou fyzickou aktivitou. Pokud chcete pálit více kalorií a více zatížit vaše svaly dolních končetin i hýždí, dbejte na správnou techniku jízdy (přenášení váhy z nohy na nohu) a jeďte takovou rychlostí, abyste zrychleně dýchali.

Kolečkové brusle mohou být stejné náročné jako klasický běh.

5. Workoutová hřiště můžete využít k efektivnímu silovému tréninku

Znám pár pravidelných návštěvníků posiloven, kteří tvrdí, že cviky s vlastní hmotností jsou k ničemu. S tím absolutně nesouhlasím. Jsou to právě tyto cviky, které u mnohých z nás stály na počátku naší “posilovací kariéry”. A aktuální situace přímo nabízí, abychom se k nim vrátili. 

Shyby, kliky na bradlech, obrácené přítahy, dřepy nebo bulharské dřepy a posilování břicha. Kdo z vás např. udělá 10 skutečně poctivých shybů s brilantní technikou? Berte cviky s vlastní hmotností jako novou výzvu, která vás může posunout dále.

U cvičení na workoutovém hřišti nebo jiném venkovním sportovišti se mohou hodit i odporové gumy nebo posilovací podložka.

Jaké sporty můžeme aktuálně venku provozovat?

6. Nedávné rozvolnění opatření umožňuje zahrát si také tenis

Tenis patří mezi sporty, které se od 7. dubna mohou nově provozovat. V minulosti jsem s kamarády chodíval hrát tenis a můžu vám říct, že je to celkem dřina. Dobíhání míčku a rychlé změny pohybu řádně prověří vaši dynamiku, sílu úderu i vytrvalost (v případě delších bitev). Pokud máte tenisovou raketu a podobně vybaveného kamaráda, určitě tenis vyzkoušejte.

7. Pro otužilejší sportovce je tu samozřejmě i možnost plavání

Chápu, máme teprve jaro, které není nikterak teplé, a nedávno tu ještě padal sníh. Pokud je však plavání vaší vášní a nevadí vám poněkud chladnější voda, proč nevyzkoušet plavání? Plaváním kompletně zatížíte většinu hlavních svalových skupin vašeho těla a při udržení poctivého tempa také spálíte slušné množství kalorií. Díky plavání se můžete také otužit a posílit vaši celkovou imunitu.

Jaké další sporty ještě přichází v úvahu? Tradiční i méně tradiční sportovní zápolení

Fantazii se meze nekladou. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, nebo jste dokonce pravidelnými vyznavači těchto sportů, i s nimi by neměl být v současné situaci problém.

  1. jízda na koloběžce a odrážedle, skateboardu či longboardu
  2. paragliding a parašutismus
  3. zorbing
  4. petanque
  5. kuličky
  6. lukostřelba
  7. šipky
  8. lezení
  9. turistika
  10. jóga
  11. pro fanoušky počítačových her také e‑sport

A to ještě zdaleka nejsme u konce.

Jaké sporty můžeme aktuálně venku provozovat?

Kolik energie spálí průměrný muž a žena při konkrétních aktivitách?

A kolik kalorií při těchto aktivitách spálí průměrný 80kilový muž a 65kilová žena? Tak trochu tuším, že podobné tabulky často vzbuzují u čtenářů velkou vlnu nevole. Jenže tato data si necucáme z prstu, vychází totiž z vědeckých studií, které výdej energie během aktivit měří poměrně velmi přesně.

I tak ale samozřejmě platí, že výdej energie se může u každého z nás lehce lišit. To může být dáno naším tělesným složením (množství tuku a svalstva), kondicí, povětrnostními vlivy při aktivitě i rychlostí našeho metabolismu.

Druh aktivity
Výdej energie za 1 hodinu aktivity, muž 80 kg
Výdej energie za 1 hodinu aktivity, žena 65 kg
Chůze 3 km/h
224 kcal182 kcal
Chůze 5 km/h288 kcal247 kcal
Běh 8 km/h664 kcal540 kcal
Běh 10 km/h800 kcal650 kcal
Běh 12 km/h944 kcal767 kcal
Jízda na kole 20 km/h640 kcal520 kcal
Jízda na kole 25 km/h800 kcal650 kcal
Kolečkové brusle 15 km/h600 kcal488 kcal
Kolečkové brusle 20 km/h920 kcal748 kcal
Kruhový trénink venku640 kcal520 kcal
Tenis dvouhra560–640 kcal455–520 kcal
Plavání 2 km/h520 kcal420 kcal
Plavání 3 km/h720 kcal585 kcal

Co si z toho vzít?

I v současné situaci, která se snad bude nadále zlepšovat, můžeme sportovat. Na výběr máme poměrně širokou paletu sportů. Já osobně bych vám doporučoval kombinovat aerobní aktivity (běh, svižná chůze, kolo) společně se cvičením s vlastní hmotností.

K tomu můžeme využít venkovní workoutová hřiště a cvičební pomůcky jako např. odporové gumy.

7 důvodů, proč jsem díky plavání zdravější i výkonnější
7 důvodů, proč jsem díky plavání zdravější i výkonnější
Přirozený pohyb nemusí být nutně jen chůze a běh. Dejte šanci i plavání a buďte ještě rychlejší, pohyblivější a štíhlejší.
7 tipů, jak na posílení imunity
7 tipů, jak na posílení imunity
Imunita je něco, co si do určité míry můžeme koupit, a to například suplementací, kvalitními potravinami a podobně. Jak můžeme v těchto těžších časech imunitu podpořit?
Jak zvládat stres a být v pohodě?
Jak zvládat stres a být v pohodě?
Ať se nám to líbí nebo ne, stresu se při každodenním životě nevyhneme. Jedinou možností je tedy naučit se s ním pracovat, a nenechat se jím ovládat. Dnešní článek vám přináší hned 10 jednoduchých tipů, jak snížit míru stresu a být spokojenější.
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Sychravé počasí umí prověřit naši imunitu a mnoho z nás v rámci prevence zkouší různé druhy otužování. Jeden svérázný Holanďan však svou metodou vyvolal obrovskou vlnu zájmu napříč laickou i odbornou veřejností, a tak pojďme společně nakouknout pod pokličku "ledového muže".
Jak správně běhat? Tipy pro efektivní a zdravý běžecký styl
Jak správně běhat? Tipy pro efektivní a zdravý běžecký styl
Běhání nám pomůže zlepšit fyzickou kondici, bojovat se stresem, zlepšit srdeční práci a podpořit imunitu. Víte, jaké základní techniky při běhu dodržovat, aby běhání vašemu zdraví spíše neubližovalo?
8 cviků, kterými efektivně potrápíte své tělo na workoutovém hřišti
8 cviků, kterými efektivně potrápíte své tělo na workoutovém hřišti
Že pořádný trénink patří pouze do fitka? Street workout je pořádná makačka a Lucka s Jendou vám ukáží, jak si takový vzorový trénink celého těla sestavit. Za chvíli můžete na hrazdách provádět psí kusy jako legendární Frank Medrano.
Jak si udržet svaly a sílu i bez posilovny?
Jak si udržet svaly a sílu i bez posilovny?
Síla a dynamika se nemusí budovat jen za dveřmi posilovny. Naučte se nové tréninkové strategie a využijte je pro udržení a rozvoj celkové výkonnosti.
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.