Jaké sporty můžeme aktuálně venku provozovat?

Petr Loskot
Petr Loskot 17. 4. 2020
12 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Jaké sporty můžeme aktuálně venku provozovat?

Podle aktuálních dat o vývoji epidemie onemocnění COVID-19 způsobeného novým typem koronaviru se zdá, že jsme zabránili jeho nekontrolovatelnému šíření. Nových případů je totiž stále méně.

S tím dochází k prvnímu rozvolňování omezení volného pohybu osob na území ČR. To jistě potěší i všechny sportovní nadšence, protože se nám rozšiřuje repertoár sportovních aktivit, které můžeme provozovat. O jaké se jedná?

Co se v dnešním článku dozvíme?

 • Jaká je aktuální situace s možností fyzické aktivity na sportovištích

 • Jak to vypadá s výhledem na otevření posiloven a dalších sportovišť

 • Jaké sporty nyní můžeme provozovat

 • Kolik energie průměrně spálíme při povolených sportovních aktivitách

Výčet povolených sportů se pomalu rozšiřuje. To hraje do karet všem sportovcům, fitness nadšence nevyjímaje

 • Ještě ze začátku dubna to vypadalo se sportováním venku kromě několika povolených výjimek docela bledě. Od 7. dubna se však zákaz volného pohybu osob nevztahuje na sportování na venkovních sportovištích, v parcích, v přírodě a na jiných veřejně přístupných místech při splnění podmínek, jako je nošení ochranných prostředků nosu a úst (rouška nebo např. šátek), udržování odstupu mezi osobami 2 metry a nevyužívání šaten a sprch těchto sportovišť.

 • Z pohledu fitness a silových sportů se tak dá říci, že už oficiálně můžeme cvičit např. na venkovních workout hřištích. To je jistě příjemná zpráva.

Jaké sporty můžeme aktuálně venku provozovat?

Vláda počítá s dalším otevíráním sportovišť. Kdy se můžeme těšit na otevření posiloven?

 • Podle plánu Vlády ČR vydaného 14. dubna se chystá další uvolňování aktuálního omezení využití sportovišť. 
 • Od pondělí 11. května by se měl povolit provoz posiloven a fitness center bez využití jejich zázemí (sprchy, šatny). Je však důležité si uvědomit, že toto datum se může ještě změnit podle aktuální epidemiologické situace koronaviru.
 • Od pondělí 20. dubna se povolují venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců s vyloučením veřejnosti v menších skupinách za přesně definovaných podmínek. To se týká sportovců s profesionální smlouvou a vrcholových sportovců registrovaných u Ministerstva vnitra a Ministerstva obrany.
 • Otevření oblíbených bazénů a saun se zřejmě dočkáme až v červnu nebo později.

7 a více sportů, které můžeme v současné době provozovat. Z této palety si již vybere prakticky každý z nás

Pojďme se podívat na výčet povolených sportovních aktivit, díky kterým si můžete zpříjemnit čekání na otevření posiloven a fitness center.

1. Běh prověří vaši fyzickou kondici a spálíte při něm mnoho kalorií

Běh. Milovaný i nenáviděný. Já osobně jsem pořádně neběhal celé roky. Kvůli aktuálnímu stavu jsem se však k němu vrátil a sám sobě i vám chci odpřisáhnout, že budu chodit pravidelně běhat i po epidemii.

Při běhu spálíte téměř nejvíc kalorií ze všech běžných pohybových aktivit a zlepšíte si kondici, což využijete i při silovém tréninku.

Jaké sporty můžeme aktuálně venku provozovat?

2. Jízda na kole a domácím rotopedu – klasiky, díky kterým pořádně potrápíte stehenní svaly

Jízda na kole i domácím rotopedu je dalším výborným prostředkem, jak si zlepšit kondici. Obzvlášť v případě, že se buď zaměříte na udržování stálé rychlosti, nebo venku zvolíte kopcovitý terén.

Díky poctivé jízdě na kole či rotopedu hravě udržíte vaše stehenní svaly i bez silového tréninku.

3. Ani svižná chůze není na škodu a přispěje k vyššímu výdeji energie

Chůze je pro nás tou nejpřirozenější formou pohybu. I svižná procházka vám po náročném pracovním dni vyčistí hlavu a budete se díky ní cítit lépe. Pro ty z vás, kteří hrají na spálené kalorie, mám 2 tipy: 

 • Svoji rychlost si měřte na chytrých hodinkách a snažte se alespoň o rychlost chůze 5 km/h.

 • Pokud máte více času, zajeďte si na procházku do hor. Díky převýšení spálíte podstatně více energie a více zatížíte stehenní svaly.

4. Při jízdě na kolečkových bruslích spálíte překvapivě mnoho kalorií

Kolečkové brusle mohou být další příjemnou fyzickou aktivitou. Pokud chcete pálit více kalorií a více zatížit vaše svaly dolních končetin i hýždí, dbejte na správnou techniku jízdy (přenášení váhy z nohy na nohu) a jeďte takovou rychlostí, abyste zrychleně dýchali.

Kolečkové brusle mohou být stejné náročné jako klasický běh.

5. Workoutová hřiště můžete využít k efektivnímu silovému tréninku

Znám pár pravidelných návštěvníků posiloven, kteří tvrdí, že cviky s vlastní hmotností jsou k ničemu. S tím absolutně nesouhlasím. Jsou to právě tyto cviky, které u mnohých z nás stály na počátku naší “posilovací kariéry”. A aktuální situace přímo nabízí, abychom se k nim vrátili. 

Shyby, kliky na bradlech, obrácené přítahy, dřepy nebo bulharské dřepy a posilování břicha. Kdo z vás např. udělá 10 skutečně poctivých shybů s brilantní technikou? Berte cviky s vlastní hmotností jako novou výzvu, která vás může posunout dále.

U cvičení na workoutovém hřišti nebo jiném venkovním sportovišti se mohou hodit i odporové gumy nebo posilovací podložka.

Jaké sporty můžeme aktuálně venku provozovat?

6. Nedávné rozvolnění opatření umožňuje zahrát si také tenis

Tenis patří mezi sporty, které se od 7. dubna mohou nově provozovat. V minulosti jsem s kamarády chodíval hrát tenis a můžu vám říct, že je to celkem dřina. Dobíhání míčku a rychlé změny pohybu řádně prověří vaši dynamiku, sílu úderu i vytrvalost (v případě delších bitev). Pokud máte tenisovou raketu a podobně vybaveného kamaráda, určitě tenis vyzkoušejte.

7. Pro otužilejší sportovce je tu samozřejmě i možnost plavání

Chápu, máme teprve jaro, které není nikterak teplé, a nedávno tu ještě padal sníh. Pokud je však plavání vaší vášní a nevadí vám poněkud chladnější voda, proč nevyzkoušet plavání? Plaváním kompletně zatížíte většinu hlavních svalových skupin vašeho těla a při udržení poctivého tempa také spálíte slušné množství kalorií. Díky plavání se můžete také otužit a posílit vaši celkovou imunitu.

Jaké další sporty ještě přichází v úvahu? Tradiční i méně tradiční sportovní zápolení

Fantazii se meze nekladou. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, nebo jste dokonce pravidelnými vyznavači těchto sportů, i s nimi by neměl být v současné situaci problém.

 1. jízda na koloběžce a odrážedle, skateboardu či longboardu
 2. paragliding a parašutismus
 3. zorbing
 4. petanque
 5. kuličky
 6. lukostřelba
 7. šipky
 8. lezení
 9. turistika
 10. jóga
 11. pro fanoušky počítačových her také e-sport

A to ještě zdaleka nejsme u konce.

Jaké sporty můžeme aktuálně venku provozovat?

Kolik energie spálí průměrný muž a žena při konkrétních aktivitách?

A kolik kalorií při těchto aktivitách spálí průměrný 80kilový muž a 65kilová žena? Tak trochu tuším, že podobné tabulky často vzbuzují u čtenářů velkou vlnu nevole. Jenže tato data si necucáme z prstu, vychází totiž z vědeckých studií, které výdej energie během aktivit měří poměrně velmi přesně.

I tak ale samozřejmě platí, že výdej energie se může u každého z nás lehce lišit. To může být dáno naším tělesným složením (množství tuku a svalstva), kondicí, povětrnostními vlivy při aktivitě i rychlostí našeho metabolismu.

Druh aktivity
Výdej energie za 1 hodinu aktivity, muž 80 kg
Výdej energie za 1 hodinu aktivity, žena 65 kg
Chůze 3 km/h
224 kcal182 kcal
Chůze 5 km/h288 kcal247 kcal
Běh 8 km/h664 kcal540 kcal
Běh 10 km/h800 kcal650 kcal
Běh 12 km/h944 kcal767 kcal
Jízda na kole 20 km/h640 kcal520 kcal
Jízda na kole 25 km/h800 kcal650 kcal
Kolečkové brusle 15 km/h600 kcal488 kcal
Kolečkové brusle 20 km/h920 kcal748 kcal
Kruhový trénink venku640 kcal520 kcal
Tenis dvouhra560–640 kcal455–520 kcal
Plavání 2 km/h520 kcal420 kcal
Plavání 3 km/h720 kcal585 kcal

Co si z toho vzít?

I v současné situaci, která se snad bude nadále zlepšovat, můžeme sportovat. Na výběr máme poměrně širokou paletu sportů. Já osobně bych vám doporučoval kombinovat aerobní aktivity (běh, svižná chůze, kolo) společně se cvičením s vlastní hmotností.

K tomu můžeme využít venkovní workoutová hřiště a cvičební pomůcky jako např. odporové gumy.

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
12 Líbí se mi Uložit článek