Jaký jste somatotyp?

Martin Křeček
Martin Křeček 20. 7. 2014
Uložit článek
Jaký jste somatotyp?

Somatotyp se nezdá být plně využívanou veličinou ve sportovním tréninku. Přesto je to jedna z poměrně zásadních věcí, které mohou tréninkovou praxi a zejména pak výsledky ovlivnit. Jaký somatotyp jste vy?

Jaký jste somatotyp?

Ještě než se pustím do samotných rad, chtěl bych podotknout, že člověk nikdy není přesně vymezeným somatotypem. Ano, u některých se může zdát, že tomu tak je. Například Jay Cutler se jeví jako evidentní endomorf, ale jistě tomu tak není. Je pravdou, že u něj převažuje z alespoň 90 % tělesný typ endomorfa, ale s naprostou určitostí v sobě skrývá znaky ektomorfa. Tím chci pouze říct, že člověk se nemůže spoléhat na přesně daný vzorec, který sestavil nějaký člověk před X lety - zakladatelem somatotypologie je William H. Sheldon, který v roce 1940 poprvé ustanovil tyto pojmy.

I přesto, co jsem naznačil v úvodu, existují studie zaměřené na zjištění somatotypu. Vědci přišli na metodu, která využívá údaje jako např. výšku, váhu, obvod bicepsu, tloušťku kožních řas na čtyřech místech a ještě pár dalších údajů. Tato metoda pomáhá určit, jaký somatotyp u člověka převažuje. Na základě toho je potom snadnější sestavit si správný trénink a jídelníček. Ovšem já předpokládám, že většina z vás (stejně jako já) se snaží dopracovat k tomuto závěru metodou pokus-omyl. Je to sice zdlouhavá, ale účinná cesta, která nám může přinést spoustu ovoce.

Pojďme se nyní podívat na jednotlivé somatotypy trochu blíže.

Jaký jste somatotyp?

Endomorf

Lidé tohoto typu bývají největšími mezi kulturisty a cvičenci obecně. Mívají dobrý potenciál pro růst svalstva, ovšem s ním také k nabírání tuku, jenž nemohou tak lehce spálit, jako to zvládá ektomorf - ostatně ten tuk nabírá obížně. Je tedy dobré pravidelně zařazovat kardio i v objemu. A s objemem u těchto typů lidí také opatrně, nemůžete si dovolit „prasečák“, ale je lepší čistý objem kvůli budoucí dietě.

Pokud patříte mezi endomorfy, měli byste si hlídat jídelníček - hlavně co se týče příjmu tuků a celkové přijaté energie. Nemůžete si dovolit vysoký rozdíl v přijaté a vydané energii ve prospěch té přijaté. Bílkoviny 1,8 - 2 g na kilogram tělesné váhy,  omega-3 mastné kyseliny, vitamíny a případně kloubní výživa atd. Stačí jíst 5 nutričně vyvážených jídel denně.

Co se týče výhod/nevýhod, které v sobě skrývá tento typ postavy:

 • na rozdíl od ostatních o dost snáze nabírají svalovou hmotu
 • mají výborné předpoklady pro vzpírání
 • mají jistou výhodu v bojových sportech

Mezomorf

Mezomorfové jsou podle mého názoru šťastlivci. Tomuto typu postavy patří relativně bezproblémový nárůst svalstva a zároveň snadné shazování tuku. Pokud si stále nemyslíte, že tohle je důvod, aby tihle lidé byli šťastlivci, čtěte dál. Tento typ postavy propůjčuje svým majitelům neskutečné možnosti. Díky silné kostře a pevné stavbě těla jsou ideálními adepty pro mnoho sportů. I atletičtí desetibojaři bývají nejčastěji mezomorfové. Jejich štíhlý pas a široká ramena navíc dodávají celkové figuře parádní vzhled.

Co se týče stravy, není to pro mezomorfy nic nezvládnutelného. Ano, jídelníček si musíme hlídat všichni, včetně vás. Zase je to ta stejná písnička 1,8 - 2 g bílkovin na kg tělesné hmotnosti, vitamíny, omega-3 mastné kyseliny, kloubní výživa atd. Z objemu strach mít nemusíte, protože tuk snadněji spálíte. Opět stačí 5 jídel denně.

Co se týče výhod a nevýhod tohoto typu postavy, jedná se o dlouhý seznam, nicméně:

 • výjimečně vhodná postava pro kulturistiku (především díky pasu a ramenům, viz výše)
 • velice dobrý potenciál pro sport obecně
 • relativně snadné spalování tuků
 • sklony k přetrénování

Ektomorf

Posledním typem jsou ektomorfové. Pokud se člověk tohoto typu rozhodne pro kulturistiku, musí počítat s tím, že to bude mít opravdu hodně těžké. Bude nejen těžce nabírat hmotu, ale zároveň si bude muset hodně hlídat, aby ji během diety nepálil místo tuků. Objem, v tomto případě, může být tolik oblíbenou formou SCV (sním, co vidím).

Strava je velice důležitá a váš energetický příjem by měly pokrývat z cca 25 % tuky. Měli byste jíst aspoň 6 jídel denně. Zrovna pro vás jsou gainery jako dělané, takže se po nich nebojte sáhnout. Opět se doporučuje 1,8 - 2 g bílkovin/kg tělesné váhy, omega-3 mastné kyseliny, vitamíny, kloubní doplňky atd.

Výhody této postavy spočívají hlavně ve: 

 • vytrvalostních sportech
 • skoku vysokém 
 • basketbalu

Naopak obrovská nevýhoa, jak jsem výše zmiňoval, je těžké nabírání hmoty.

Přidej se k 36 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
13 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________