"Light" "Bez cukru" Co doopravdy znamenají tvrzení, která vídáš na obalech potravin?

6 min. 1 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
"Light" "Bez cukru" Co doopravdy znamenají tvrzení, která vídáš na obalech potravin?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Obal potraviny je ideálním prostředkem, jak může výrobce informovat spotřebitele o všech specifikacích výrobku, o jeho složení i tom, co ho odlišuje od ostatních. To, zda má potravina nebo nápoj nějaké speciální příznivé účinky, lze vyjádřit pomocí výživových a zdravotních tvrzení.

Na co se v článku zaměříme

  • Povinné a nepovinné údaje na obalech

  • Co jsou to výživová tvrzení a kdy se používají

  • Co jsou to zdravotní tvrzení a kdy se používají

  • Co je "on hold" seznam a jaká tvrzení obsahuje

  • Jaká tvrzení na obalech můžete konkrétně naleznout

Povinné a nepovinné údaje na obalech

Na obalech musí výrobce uvádět celou řadu informací povinně, mezi tento velký výčet patří složení, výživové údaje, alergeny, hmotnost, trvanlivost, podmínky uchovávání a použití, informace o výrobci, místo původu a další. Mezi nepovinné údaje se řadí zdravotní a výživová tvrzení a jiné dobrovolné informace (jak recyklovat obal, infografiky o potravině a její výrobě apod.).

Výživová a zdravotní tvrzení vás mají informovat o prospěšných vlastnostech potraviny. Nelze si je však vymyslet a prostě napsat na obal. Výrobci mohou používat jen schválená tvrzení, která mají přesná znění dle schváleného seznamu, aby se zabránilo tomu, že by výrobce podával nepravdivé informace nebo nabádal spotřebitele ke zvýšené konzumaci dané potraviny. Každé tvrzení má konkrétní podmínky použití, které musí být vždy splněny. Seznam tvrzení je rozsáhlý a lze si ho stáhnout na stránkách Státní zemědělská a potravinářské inspekce.

Všechny podmínky vychází ze směrnic EU a jsou povinné pro všechny její členské státy.

obrázek z istockphoto.com

Výživová tvrzení

Tato tvrzení říkají, že má potravina určité žádoucí výživové vlastnosti. Jedná se většinou o to, že se zde nachází nějaká složka nebo živina ve sníženém, nebo naopak zvýšením množství nebo je energetická hodnota snížena či zvýšena.

Příklady výživových tvrzení

  • Se sníženou energetickou hodnotou/méně energie/méně kalorií: energetická hodnota je snížena minimálně o 30 %.

  • Bez cukru: potravina nebo nápoj obsahuje maximálně 0,5 g cukrů na 100 g/100 ml.

  • S nízkým obsahem tuku: potravina obsahuje maximálně 3 g tuku na 100 g potraviny pevné konzistence nebo 1,5 g na 100 g/100 ml u tekutin.

  • Light: znamená to stejné jako „se sníženým obsahem“ a musí být doplněno informací, co je sníženo (většinou cukr nebo tuk).

  • Zdroj vlákniny: potravina obsahuje minimálně 3 g vlákniny na 100 g nebo 1,5 g na 100 kcal.

  • Zdroj bílkovin: bílkoviny tvoří minimálně 12 % energetické hodnoty potraviny.

  • Přirozený, přirozeně: potravina obsahuje danou živinu ve sníženém/zvýšeném množství přirozeně.

Pokud spatříte takové tvrzení na přední straně obalu, může vás to hned informovat o tom, že je produkt odlišný od většiny výrobků stejného typu. Může vám to tedy pomoci se lépe orientovat v široké nabídce potravin. Ne všechny potraviny však nesou na obalu tvrzení, i když mají danou složku či živinu ve sníženém/zvýšeném množství. Rozhodnutí, zda tvrzení na obal napíšete nebo ne je na výrobci.

Tvrzení typu “bez laktózy, bez lepku, bez konzervantů, bez mléka, s přidanými cukry” a podobné nepatří mezi výživová tvrzení. Jde o prostá sdělení. Označení bez laktózy a bez lepku jsou určena pro specifickou skupinu osob.

Zdravotní tvrzení

Tato tvrzení říkají, že mezi potravinou nebo některou z jejích složek a zdravím existuje souvislost. Zdravotní tvrzení se týkají celé řady živin, vitaminů, minerálních látek a složek potravin a nápojů. Před tím, než se tvrzení odbornou společností schválí, je nutné přínosy pro lidské zdraví dokázat vědecky.

Podmínky tvrzení by měly být pečlivě dodržovány a výrobce by neměl měnit jejich znění (je tolerována určitá slovní flexibilita, ale i ta je v seznamu definována), protože by mohl změnit význam tvrzení a výrazně tak mystifikovat spotřebitele (například tím, že by tvrdil, že konzumací této potraviny dochází ke snižování tělesné hmotnosti, nedostatečnou konzumací by bylo jakkoliv ohroženo zdraví, nesmí ani být formulována ve znění “odborníci doporučují, lékaři doporučují” apod.).

Příklady zdravotních tvrzení

  • Bílkoviny přispívají k udržení svalové hmoty: musí být doplněno výživovým tvrzením „zdroj bílkovin“.

  • Selen přispívá k normální funkci imunitního systému: používá se u potravin, které nesou výživové tvrzení, že potravina je zdrojem selenu. Toto tvrzení lze použít, pokud nám 100 g, 100 ml nebo 1 porce potraviny zajistí dodávku alespoň 15 % selenu z doporučené denní dávky, v případě nápoje 7,5 % z DDD ve 100 ml.

  • Žvýkačky bez cukru pomáhají neutralizovat kyseliny zubního plaku: žvýkačky musí splnit podmínky tvrzení „bez cukru“. Nutno doplnit o informaci, že příznivého účinku se po konzumaci jídla nebo nápoje dosáhne při žvýkání minimálně po dobu 20 min.

  • Každodenní konzumace kreatinu může zvýšit účinek silového tréninku na sílu svalů u dospělých osob ve věku nad 55 let: příznivého účinku se dosáhne při přívodu 3 g kreatinu denně ve spojení se silovým tréninkem prováděným alespoň 3x týdně po několik týdnů s intenzitou minimálně 65−75 % maximální zátěže na jedno opakování.

  • Polyfenoly z olivového oleje přispívají k ochraně krevních lipidů před oxidativním stresem: olivový olej musí obsahovat minimálně 5 mg hydroxytyrosolu a jeho derivátů na 20 g oleje. Musí být doplněno informací, že k dosažení příznivého účinku je nutné přijímat 20 g oleje denně.

  • Sušené švestky přispívají k normální činnosti střev: nutno doplnit o informaci, že příznivého účinku se dosáhne až při konzumaci 100 g sušených švestek denně.

Existují ještě další fráze, které lze na obalu nalézt. Označují se jako nespecifická zdravotní tvrzení. Například se jedná o sdělení “zdravé müsli”, “se zdravými ořechy”, “pro dobré zdraví”, “pro zdravé kosti”. Tyto fráze musí být vždy doplněny o schválené zdravotní tvrzení nebo tvrzení z "on hold" seznamu, jinak je nelze použít.

obrázek z gettyimages.com

"On hold" tvrzení

Jde o skupinu zdravotních tvrzení, která ještě nebyla zcela schválena odbornou společností EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) a Evropskou komisí, ale lze je již používat. V seznamu nejsou konkrétně stanovené podmínky použití ani přesné znění textu, jako je tomu u schválených zdravotních tvrzení. Obsahuje více než 2000 různých tvrzení. Naleznete zde široký seznam rostlin a bylin a jejich pozitivní účinky na zdraví.

Příklady tvrzení na "on hold" seznamu

  • Kofein – pomáhá zvýšení vytrvalostního výkonu

  • Brusinka obecná – antioxidant

  • Ostropestřec mariánský – normální trávení a funkce jater

  • Třezalka tečkovaná – psychický stav, nálada, emoční rovnováha

  • Máta peprná – proti nadýmání

  • Ženšen pravý – imunitní systém

  • Oves – pocit sytosti, kontrola tělesné hmotnosti

Co si z toho vzít?

Na obalech naleznete nepřeberné množství informací. Abyste se mezi širokou nabídkou potravin mohli lépe vyznat, vznikla různá tvrzení, která vám mohou do určité míry pomoci. Výživová tvrzení vám v podstatě překládají složení a výživovou hodnotu do prakticky uchopitelného vyjádření. Někdo se podívá do nutričních hodnot a hned ví, zda má potravina málo cukru, hodně vlákniny, hodně bílkovin a tak dále. Někdo ale může preferovat takovéto slovní vyjádření.

I přes riziko vysokých pokut se lze setkat s použitím chybných tvrzení, které si výrobce sám zformuluje a napíše na obal. Pokud spotřebitel neví, kde vyhledat znění schválených tvrzení nebo neví, že něco takového existuje, může se nechat snadno oklamat.

Přidej se k 44 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek