Mladá žena užívající Herbalife zemřela na selhání jater. Pozor na nesmyslné přípravky na hubnutí!

2. 5. 2019
Komentáře
24
Mladá žena užívající Herbalife zemřela na selhání jater. Pozor na nesmyslné přípravky na hubnutí!
obrázky ze shutterstock.com a PR materiálů herbalife.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Herbalife je MLM společnost nabízející řadu produktů určených k hubnutí nebo dalších doplňků stravy. Velký boom zažívá společnost Herbalife v Indii, kde se předpokládá, že společnost poroste ekonomicky rychleji než v USA. Touha po štíhlé a krásné postavě s Herbalifem se stala osudnou 24leté ženě, která zemřela na následky těžké otravy.

Na sociálních sítích o problému informovala řada předních světových odborníků v oblasti fitness včetně Alana Aragona, který zveřejnil části práce Philipse et al.(2019), jenž problém představil vědecké veřejnosti.

Co se stalo? Po dvou měsících užívání Herbalife produktů se u mladé ženy objevilo selhání jater

  • Mladá žena ve věku 24 let s BMI 32,1 a sníženou funkcí štítné žlázy začala užívat pravidelně 3 produkty firmy Herbalife. Konkrétně se jednalo o náhražku jídla na podporu hubnutí v podobě proteino‑sacharidového nápoje Formule 1 (2 odměrky 2x denně s odtučněným mlékem), proteinového prášku se sójovou a syrovátkovou bílkovinou (2 čajové lžičky 2x denně) a směs pro výrobu energetického nápoje Afresh Energy drink (10 gramů 2x denně).
  • Po 2 měsících u ženy došlo k náhlé ztrátě chuti k jídlu a propuknutí žloutenky (hlavnímu příznaku poškození jater), která se zhoršila natolik, že žena musela být hospitalizována se 3. stupněm jaterní encefalopatie, život ohrožujícím stavem postižení mozku zapříčiněného selháním jater.
  • Kvůli těžkému poškození organismu žena nepřežila čekání na transplantaci jater.

Proč k tomu došlo? Testované produkty společnosti Herbalife obsahovaly těžké kovy nebo patogenní bakterie

U mladé ženy bez zdravotních problémů, mimo již sníženou funkci štítné žlázy, se osudný zdravotní stavu projevil po 2 měsíčním užívání produktů Herbalife. Po její smrti si výzkumníci dokázali zajistit vzorek Herbalife produktů z místa, kde je žena zakoupila, a několik dalších zakoupili výzkumníci přes Internet (Philips et al.,2019).

  • U testovaných Herbalife produktů rozbor prokázal přítomnost vysokého množství těžkých kovů (olovo, rtuť, kadmium), psychotropních látek (v 75 % vzorku) a dalších blíže nespecifikovaných toxických látek
  • V 63 % testovaných produktů Herbalife byly pozorovány vysoce patogenní (škodlivé) bakterie

Federální obchodní komise USA v roce 2016 charakterizovala společnost Herbalife jako podvodnou společnost maskující se za "zdravý život" (Philips et al., 2019).

Mladá žena užívající Herbalife zemřela na selhání jater. Pozor na nesmyslné přípravky na hubnutí!

Další případy otravy jater v souvislosti s Herbalifem se v minulosti objevily ve Švýcarsku nebo Argentině

Není to první problém Herbalifu. V minulosti již bylo zaznamenáno několik případů otravy jater v západních zemích.

  • Na Ústavu klinické farmakologie ve Švýcarském Bernu hlásil Stickel et al. (2009) případy těžkého postižení jater u dvou pacientů po dlouhodobém užívání produktů Herbalife. Rozbor sice neprokázal přítomnost těžkých kovů, ale za to objevil přítomnost bakterie Bacillus subtilis, jejíž kultury vykazovaly hepatotoxickou aktivitu závislou na čase. Čím častější je kontakt s bakterií, tím se onemocnění zhoršuje.
  • Chao et al. (2008) v Buenos Aires ve své práci popisuje případ 63leté ženy s náhlým vznikem poškození jater v podobě akutního zánětu, který dává do souvislosti s konzumací produktů Herbalife.
  • Výzkumníci z Německých univerzit si dali práci a analyzovali 573 hlášených případů otravy jater připisované na vrub použití bylinných produktů, mezi které zařadili i Herbalife. Autoři došli k závěru, že 48,5 % případů otravy jater nemělo s použitím bylinných produktů nic společného (Teschke, 2013).
  • Také Herbalife se spojováním z nařčení otrav lidí brání tím, že autoři výše zmíněných případů nebrali v potaz například pacientovu anamnézu nebo případné užívání léků. Zástupci Herbalifu v podobě Appelhanse, Smithe, Bejara, & Heniga (2011) se dále vyjadřují, že mezi případy neexistuje příčina a následek, pouze asociace.

Co si z toho vzít? Vybírejte si kvalitu, nikoliv kvantitu

Život již mladé 24leté ženě nikdo nevrátí a tento případ pouze ilustruje to, jak moc společnost prahne po kráse za co nejmenší námahu. Vyústěním toho je pak spoléhání se na krátkodobá a nezdravá řešení v podobě přípravků na hubnutí. 

Jednoduše je potřeba dávat si pozor na to, jakým značkám svěřujeme do rukou své zdraví. Při výběru produktů bychom měli jít cestou kvality, nikoliv kvantity, tedy co největšího množství za co nejmenší cenu. 

Když značka funguje na principu MLM společnosti, musí obecně vyrábět za velmi nízké ceny, aby prodeje vydělaly celé síti prodejců. I takovéto vodítko nám může být indicií k tomu, že tlak na nízkou cenu se pravděpodobně odrazí na kvalitě použitých surovin v produktu. Hledejme opravdu kvalitní značky produktů, které si zakládají na kvalitě, transparentnosti a čistotě výrobků. 

Změna životního stylu a s tím i vypracovaná krásná postava je záležitostí změny životních návyků, kvůli kterým se sebou nejsme spokojeni. Hezkou postavu nezískáme díky tomu, že budeme pít čaje, bylinky, detoxy nebo přípravky na hubnutí, ale pouze kvalitním jídelníčkem a vhodně zvoleným sportem. Celkově nejdůležitější je starat se o svoje tělo zdravou stravou, pohybem a dalšími aktivitami, které vedou ke zdravému a naplněnému životu. Pak už je jen otázkou času, kdy budeme vypadat podle našich představ. Nespoléhejte na zázraky, ale poctivě makejte pro osobní zázraky a budete mít ze sebe skvělý pocit. Je však potřeba dodat, že tyto problémy nelze zobecňovat a automaticky házet všechny produkty do jednoho pytle, to vůbec ne. Takový problém se bohužel podle prezentovaných dat může objevit.   

Místo spoléhání na krátkodobé diety raději zlepšete svůj životní styl

Jaký fungují MLM společnosti? John Oliver vám vše s nadhledem vysvětlí

Celerová šťáva a její účinky: Jak je to s tím hubnutím?
Celerová šťáva a její účinky: Jak je to s tím hubnutím?
Podle zběžného průzkumu ve vodách Internetu by se zdálo, že celerová šťáva umí zázraky. Opravdu nám pomůže zhubnout, detoxikovat se, nebo je to jeden velký nesmysl?
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Nabídek s nejrůznějšími detoxikačními programy najdete nespočet – je ale skutečně potřeba eliminaci cizorodých látek z organismu podporovat skrze kalorickou restrikci a popíjení drahých komerčních koktejlů? Nebo vám mohou tyto procedury naopak uškodit?
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
Začít žít zdravěji, dobře jíst a více se hýbat, není těžké, v záplavě informací a rad se ale situace komplikuje. Reálně přitom potřebujete jen chuť začít a pár dobrých rad. Máme pro vás několik tipů, které vám vaše začátky usnadní.
Velký test jídla budoucnosti: Je lepší Mana, Herbalife, Saturo, nebo Reflex?
Velký test jídla budoucnosti: Je lepší Mana, Herbalife, Saturo, nebo Reflex?
Jsou tekuté a práškové náhrady stravy opravdu komplexní náhradou jídla, nebo je spíše můžeme považovat za občasnou náhradu jídla?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Podstatou hubnutí je, jak jistě víte, kalorický deficit. Co když je ale situace opačná, a vy přijímáte stravy příliš málo? Může paradoxně dojít i ke zvýšení hmotnosti? A jak se tomu bránit? Vše se dozvíte v novém článku.