Velký test jídla budoucnosti: Je lepší Mana, Herbalife, Saturo, nebo Reflex?

11. 2. 2019
Komentáře
12
Velký test jídla budoucnosti: Je lepší Mana, Herbalife, Saturo, nebo Reflex?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Náš život nabírá stále vyšší obrátky a bohužel i na tak základní potřebu, jakou je příjem kvalitní stravy, zbývá čím dál méně času. Možná právě proto se v poslední době roztrhl pytel s různými náhražkami stravy, z nichž nejznámější jsou značky Mana, Saturo a Herbalife. Samy se představují jako komplexní vyvážené jídlo, které si z prášku (nebo jako již připravený nápoj) jako mávnutím kouzelného proutku vykouzlíme za pár sekund. Je tomu však skutečně tak, nebo nám podobnou, nebo dokonce lepší službu prokáže kvalitní komplexní sacharido‑proteinový gainer?

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Obsah energie, bílkovin, sacharidů a tuků u vlajkových lodí Many, Saturo, Herbalife a Reflex Nutrition. 
  • Jestli jsou tyto produkty vhodné jako běžná náhrada stravy, nebo dokonce i do diety
  • Jak si stojí tyto produkty po stránce kvality bílkovin, sacharidů a tuků
  • Porovnání obsahu minerálních látek a vitaminů. Jaké formy si vybrat?
  • Vážně bychom se měli v naší výživě převážně ubírat cestou instantních prášků?

Unikátní porovnání složení produktů. Pozor, začínáme!

Do naší recenze jsme zvolili výrobek Mana Mark 5, Herbalife Koktejl Formule 1, nápoj SATURO Ready To Drink Food a gainer One Stop Extreme od Reflex Nutrition. Nejprve se podívejme na základní hodnoty energie, bílkovin, tuků, sacharidů a vlákniny v množství, které je výrobci udáváno jako 1 porce. Hodnoty byly převzaty z oficiálních webových stránek e‑shopů výrobců, kteří by je měli uvádět.

ProduktMana Mark 5 
(86 g prášku + 300 ml vody)
Herbalife Formule 1
(26 g prášku spolu
s 250 ml polotučného mléka 1,5 %)
Reflex One Stop Extreme 100 g +
400 ml voda
Saturo Ready
to drink 330 ml

Obsah energie na 1 porci
1673 kJ / 400 kcal901 kJ / 216 kcal1567 kJ / 370 kcal1382 kJ / 330 kcal
Obsah tuků20 g (z toho 2 g nasycené)6,45 g (z toho nasycené 2,9 g)2,2 (z toho 0,9 g nasycené)16 g (z toho 1,4 g nasycené)
Obsah sacharidů34,68 g
(z toho cukry 9 g)
17,5 g
(z toho cukry 14,8 g)
48 g
(z toho 1,6 g cukry)
29 g
(z toho 8 g cukry)
Obsah bílkovin20,1 g18,5 g38 g16 g
Obsah vlákniny5,4 g5,12 g2,9 g3,2 g
Velký test jídla budoucnosti: Je lepší Mana, Herbalife, Saturo, nebo Reflex?

Jak je vhodné používat tyto produkty aneb nahradí nám opravdu pestrou stravu?

Mana Mark 5 a One Stop Extreme obsahují srovnatelné množství energie - lehce nad 1500 kJ (350 kcal). Takovou energetickou hodnotu by si mohla dovolit jako hlavní jídlo i žena v dietě, naopak pro muže by to bylo málo. Oba produkty bych tak do běžného jídelníčku bral spíše jako poměrně vydatnou svačinu. Výhoda Reflexu tkví v jeho vysokém obsahu bílkovin, které zasytí na dlouhou dobu. Obsah bílkovin (u Many 20 g) je na spodním rozmezí příjmu (20–40 g), které je považováno za efektivní pro stimulaci tvorby nových svalových bílkovin (Jäger, 2017).

Herbalife koktejly do diety? Za cenu pořádného jo‑jo efektu směle do toho!

Co se týče Herbalife produktu, energie 216 kcal nepředstavuje velké jídlo ani do diety, ale spíše dietní svačinu pro ženy. Navíc každá porce obsahuje téměř 15 gramů cukru, takže ani sytící efekt nebude kdo ví jaký. Postavit dietu na třech těchto koktejlech za den + jablko na svačinu, zaručí dramatický úbytek na hmotnosti (budeme se totiž nalézat v brutálním kalorickém deficitu), a to z velké části i ze svalové hmoty, která se odbourává mnohem rychleji než tuk. Nechci ale vidět ten jo‑jo efekt, který nastane po dietě, člověk nabere tuk velice rychle zpět, zatímco svaly se na původní množství vůbec nemusí "vrátit"! 

Saturo se svými 330 kcal se nachází někde na pomezí, na jedno velké jídlo je to málo, jako svačina, proč ne. Nevýhodou je nejnižší obsah bílkovin v porci ze všech produktů (16 g).

Velký test jídla budoucnosti: Je lepší Mana, Herbalife, Saturo, nebo Reflex?
obrázek z theeverydayman.co.uk

Výrobky postavené na sojovém proteinu potěší asi jen vegany, najdou se mnohem kvalitnější zdroje bílkovin

Zdroj proteinů u Many i Satura je izolát sojové bílkoviny. Ta je sice mnohými pokládána za plnohodnotnou bílkovinu, ovšem co do schopnosti stimulovat svalovou proteosyntézu se např. syrovátkové bílkovině zdaleka nevyrovná. Na vině je suboptimální zastoupení aminokyseliny leucinu, která má na stimulaci proteosyntézy spolu s dostatečným obsahem esenciálních aminokyselin klíčový vliv (Phillips, 2015). 

Chápu ale, že sojová bílkovina je poměrně levná a díky použití právě této bílkoviny si Mana a Saturo mohou na obal hrdě napsat #veganfriendly.

U Reflexu oceníme nejkvalitnější zdroj bílkoviny ze srovnávaných produktů 

V případě Herbalife se jedná o blíže nespecifikovanou směs izolátu sojové bílkoviny a mléčné bílkoviny, té tam ale bude podle složení jen velmi málo. Reflex zde válcuje konkurenci díky mixu vysoce kvalitního syrovátkového koncentrátu a mléčného proteinu v množství 38 g na porci. Díky obsahu kaseinu v mléčném proteinu (tvoří ho z 80 %) se tak bude takový protein trávit postupně a přispěje k pocitu sytosti.

Velký test jídla budoucnosti: Je lepší Mana, Herbalife, Saturo, nebo Reflex?

Mana a Saturo vysokým obsahem tuků potěší low‑carbisty, u Herbalife a Reflexu téměř chybí

Pokud Mana v něčem vyniká, pak je to výběr surovin poskytující tuky (20 g na porci). Tuky z mořských řas jako zdroj cenných omega‑3 mastných kyselin EPA a DHA, lněný a slunečnicový olej pro doplnění rostlinných omega‑3 a omega‑6 mastných kyselin též velmi oceňuji. Zde Mana jasně bije konkurenci.

Satura je jediným hlavním zdrojem tuků, kterých je v jedné porci celých 16 gramů, slunečnicový olej doplněný trochou řepkového oleje.

Zastoupení tuků je naopak nižší u Herbalife (6,45 g na porci), zřejmě z toho důvodu, že se přípravek tváří jako “dietní” nápoj. Hlavním zdrojem je levný sojový olej.

One Stop Extreme nemá téměř žádný obsah tuků (2,2 g na porci) z toho důvodu, že je primárně určen jako gainer po tréninku, kde není příjem tuků úplně žádoucí, aby tuk nezpomaloval vstřebávání dalších živin.

Velký test jídla budoucnosti: Je lepší Mana, Herbalife, Saturo, nebo Reflex?
obrázek z archivu saturo

Ječné a ovesné mouky, palatinóza nebo maltodextrin, jaké sacharidy jsou v tekutém jídle ty nejlepší?

Jako zdroje sacharidů jsou v Maně (34,68 g) a Saturu (27 g) použity maltodextrin a palatinóza. Palatinóza, ačkoliv se jedná o disacharid z glukózy a fruktózy podobně jako obyčejný řepný cukr, má velmi nízký glykemický index, takže nám po něm tak rychle nevyhládne. 

Alternativou k těmto sacharidům by mohlo být použití obilných (ovesných, ječných) mouk přirozeně obsahujících kvalitní sacharidy i vlákninu současně, jako je tomu u sacharidovo‑proteinové směsi od Reflexu (48 g). Herbalife (17,5 g) používá směs pšeničné, ovesné a rýžové mouky, které v použité podobě obsahují jen minimální množství vlákniny. 

V tomto měření sil tak nemáme jasného vítěze, dělí se o něj Mana, Saturo a Reflex.

Velká černá kaňka. Proč Mana neudává formy minerálních látek v produktu?

Většina spotřebitelů si všímá pouze zastoupení základních živin a celkové energie, už méně obsahu vitaminů a minerálních látek, přitom jsou prakticky stejně důležité. Minerální látky jsou v produktech přítomné v různých formách. Anorganické formy jsou vstřebatelné jen z malé části, organické jsou naopak vstřebatelné mnohem více.

U Many mě velmi zklamalo strohé uvedení obsažených minerálních látek v produktu na jejich oficiálních stránkách. Z výčtu sodík, draslík, vápník, hořčík, zinek, jód si jako spotřebitel, kterého zajímá i využitelnost minerálních látek, neodnesu víc než ujištění, že tam tyto minerály opravdu jsou, jestli to jsou ale špatně využitelné anorganické, či dobře využitelné organické formy, to si můžeme jen domýšlet. 

Herbalife i Saturo používají hůře vstřebatelné anorganické formy, reálně tak nedoplní zdaleka takové množství minerálních látek, jaké je uvedené na obalu. 

Reflex používá ty nejlépe vstřebatelné formy minerálních látek v tzv. chelátových vazbách (bisglycináty), zde tak vítězí na celé čáře.

Velký test jídla budoucnosti: Je lepší Mana, Herbalife, Saturo, nebo Reflex?
obrázek ze medium.com

Kdo je pomyslným vítězem dnešního souboje? Měli bychom ale naši stravu založit na práškovém jídle?

  • Herbalife bych doporučil kompletně předělat celou svoji recepturu a na svých oficiálních stránkách přehledně uvádět celé složení a použité suroviny, celkově ale u zákazníků vzdělaných ve výživě tenhle produkt nemůže mít šanci na úspěch!
  • Složení Satura by se dalo přirovnat k levnějšímu gaineru (sojová bílkovina, maltodextrin, hůře vstřebatelné zdroje minerálů), kromě hezkého balení s ním velkou parádu neuděláte. Saturo přišlo nedávno na trh s vylepšenými produkty v podobě Whey‑based Protein Meal a Plant‑based Protein Meal, kdy právě varianta "whey", díky syrovátkovému koncentrátu a vyššímu obsahu bílkovin, je rozhodně lepší a zajímavější volbou, která šlape na paty Reflexu a Maně. 
  • Mana snese podstatně přísnější měřítka a jako občasná náhrada jídla může skutečně obstát. Můžeme se však pouze domnívat, zda je absence skutečně celého složení na jejich webu jen nevědomá chyba, nebo záměrné neuvedení důležitých informací, které by měly být v plném znění k dispozici. Pro někoho může být u Many vadou na kráse i použití sojové bílkoviny, pochvalu jim ale musíme vyseknout za vyladěnou recepturu tuků i rozumně zvolené sacharidy. Brát Manu v podobě  "normálního jídla, evolučního jídla"jako kompletní náhradu stravy nebude dobrým nápadem. Co by tomu řekly třeba bakterie v našem zažívání, které by takto zůstaly takřka bez práce a přitom nám pomáhají k tomu, abychom byli zdraví. O dlouhodobé absenci dalších biologicky aktivních látek převážně ze zeleniny a ovoce ani nemluvím. 
  • Gainer od Reflexu poskytuje opravdu bohaté zastoupení proteinů (ocení hlavně sportovci), komplexních sacharidů i dalších vychytávek navíc, jako jsou probiotika, trávicí enzymy, antioxidanty a výborně využitelné minerální látky. Za pomyslného vítěze bychom tak mohli považovat právě One Stop Extreme od Reflexu, který se na rozdíl od konkurentů neprezentuje jako náhrada běžného jídla, ale jen jako komplexní potréninkový přípravek.
  • Za občasnou náhradu stravy bychom mohli doporučit Manu, nejlépe však One Stop Extreme od Reflex Nutrition. Obecně bychom si však měli být vědomi faktu, že by naše výživa měla být postavena na čerstvých, minimálně zpracovaných potravinách, z kterých bychom si měli připravovat vlastní jídlo. To ale bez výčitek můžeme občas doplnit výživou v tekuté podobě. Určitě lepší volba, než hladovět nebo jídlo nouzově řešit ve fast‑foodu. A konec konců, v případě nouze nám může posloužit i kvalitní syrovátkový nebo vícesložkový protein třeba s kusem ovoce. Evoluce technologií a moderní společnosti závisí na schopnosti lidí povznést je na další úroveň, ale evoluce lidského druhu je otázkou desítek, stovek a tisíců let. #JezteOpravdovéJídlo

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
7 zdravých potravin, kterými chutně nahradíš klasické přílohy v dietě
7 zdravých potravin, kterými chutně nahradíš klasické přílohy v dietě
Mít plný talíř a zároveň hubnout? Pokud zařadíte těchto 7 potravin, vaše sny se stanou skutečností!
Beyond Burger: Je tato náhražka masa opravdu zdraví prospěšná?
Beyond Burger: Je tato náhražka masa opravdu zdraví prospěšná?
Na šťavnatém bugeru si rád pochutná snad každý. Na trhu se objevuje stále více alternativ, které mají nahrazovat hovězí mleté maso. Jednou z nich je například i rostlinný Beyond Burger. Má cenu do něj investovat, nebo je lepší si náhradu masa udělat doma z luštěnin za zlomek ceny?
Mohou rostlinné alternativy kvalitně nahradit kravské mléko?
Mohou rostlinné alternativy kvalitně nahradit kravské mléko?
Mléčné výrobky jsou strašákem moderní doby. Následkem jejich očerňování, nárůstu počtu veganů a alergií roste na našem trhu výběr alternativ mléčných výrobků. Ještě než poběžíte do zdravé výživy pro rýžový jogurt, přečtěte si tipy, na co si dát při výběru těchto alternativ pozor.
Jak vybrat vitamíny a minerály a na co si dát extra pozor?
Jak vybrat vitamíny a minerály a na co si dát extra pozor?
Vybrat kvalitní multivitamin a multiminerál dá pořádně zabrat! Kdo by ze suplementace multivitaminy mohl těžit a jaké skupiny obyvatelstva jsou v ohrožení důležitých vitaminů nebo minerálních látek?
Zdravé tuky, špatné tuky a ještě horší tuky ve stravě? Jak se v tom vyznat?
Zdravé tuky, špatné tuky a ještě horší tuky ve stravě? Jak se v tom vyznat?
Pojmy jako omega-3, -6 nebo zkratky EPA, DHA a další slýcháváme často. Udělejme si pořádek v nenasycených mastných kyselinách, jejich zdrojích a praktickém využití.
Co je glykemický index a jak skutečně ovlivní naše hubnutí?
Co je glykemický index a jak skutečně ovlivní naše hubnutí?
Prý stačí vybírat potraviny s nízkým glykemickým indexem, tomu vysokému se vyhýbat a budeme štíhlí, zdraví a krásní... Ano, zní to opravdu skvěle! Ale bohužel, ani tentokrát to nemáme tak jednoduché a je otázka, do jaké míry si vůbec třeba s glykemickým indexem lámat hlavu.
Alza nás chce zhubnout nebezpečnou instantní dietou! Proč ohrožuje zdraví?
Alza nás chce zhubnout nebezpečnou instantní dietou! Proč ohrožuje zdraví?
Alza nám v novém roce chce pomoci hubnout a nabízí nám Prodietix dietu. Jsou pro nás takové instantní proteinové diety s brutálním kalorickým deficitem vhodné, nebo hrajeme ruskou ruletu o své zdraví?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?