Můj americký sen aneb Jak si užít dovolenou, ale nepřibrat

Adéla Nejedlá
Adéla Nejedlá 19. 9. 2018
7 min. 2 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Můj americký sen aneb Jak si užít dovolenou, ale nepřibrat
obrázek ze shutterstock.com

Všichni je sledujeme. Známé celebrity, bikiny a kulturisty nebo jen sympatické influencery za velkou louží. Jsou situace, kdy neobdivujeme ani tolik je, ale to, kde se pohybují a hlavně to, co jedí. Říkáte si, jaký mají široký výběr všeho, co se fitness světa týče, dieta je v USA procházka bezkalorickou zahradou a nabírání tu také není nejtěžší. A dostáváme se k hlavnímu tématu dnešního článku. Jídlo v USA = přiberu 10 kg za 7 dní a budu vypadat jako průměrný Američan. Je tomu opravdu tak? Nebo je spíše jiné vaše myšlení v průběhu pobytu v zahraničí? Pojďme se na tuto záhadu společně podívat v dnešním článku.

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Jestli během vysněného výletu za velkou louži nutně přiberu
  • Že je tady nekonečně pestrý výběr potravin
  • Jídlo v restauraci aneb sacharid vykoupaný v tuně tuku
  • Jaký je rozdíl jídla v USA oproti ČR

Když se sen o pobytu v USA stává skutečností

Letadlo přistálo na JFK v New Yorku a vy se momentálně cítíte tak trochu jako Alenka v říši divů. Na každém rohu gluten‑free restaurace, z regálů kouká zásobička všeho možného pro vaše clean eating, řetězec Whole foods je poklad. Najdeme tu ale i nespočet low‑cost fast foodů jako McDonald's a KFC cca 5 minut od vašeho apartmánu. Říkáte si, co teď? 

Podle mě se lidé v téhle situaci můžou rozdělit na dvě skupiny: 

  • Ti, kteří si i nadále pojedou bezhlavě to svoje a kolem fastfoodu radši ani nedýchají
  • Ti, kteří si řeknou: "No, tak jsem tady přece jen jednou za život" a už mají v Google maps načtenou adresu do Taco Bell

Která z těch dvou variant je správná

Za mě? Ani jedna. Opět se dostáváme k tomu, že zlatý střed je vždy ta nejlepší cesta. Ano, ve státech jste možná jen jednou za život, to ale neznamená, že musíte vyjíst celý supermarket a v tu ránu zahájit 10k Calories Challenge

Na druhou stranu, jsme jenom lidi a asi těžko budete vzpomínat na Caesar salát s takovou chutí než jako na pořádný burger. A v tom můžeme objevit kouzlo IIFYM (stravování, díky kterému si hlídáme náš denní kalorický příjem) a jak si i takový burger dopřát bez narušení vašich cílů.

Můj americký sen aneb Jak si užít dovolenou, ale nepřibrat
obrázek z pexels.com

Ráj fitness nadšenců v podobě nekonečného výběru potravin, o kterých se nám donedávna jen mohlo zdát

Quest Bars na pumpě, The Complete Cookie v bufetu na školním kampusu a kalorie vypsané u každého jídla v restauraci. Ano, nesníte, tak to opravdu je u větších fast foodových řetězců, které mají pobočky na každém rohu. Například takoví Five Guys mají kalorie i na hořčici. Pro nadšence má přesně 0 kcal.

Svět netušených výživných možností

Amerika je neskutečně nápomocná, co se "fitness světa" týče, a to se zatím bavíme jen o jídle! Na druhou stranu je tu i nespočetný výběr méně nutričně vyvážených potravin. Nechci psát nezdravých, protože určitě všichni, co čtete tento článek, máte pečlivě nastudované i jiné Aktin články, takže moc dobře víte, že rozdělovat potraviny na zdravé a nezdravé je už dávno pohřbené s mýtem, že po sacharidech po setmění se přibírá. Škála výběru potravin je tedy dle mého názoru dost vyrovnaná. Člověk si pak říká, jak je možné, že polovina Američanů je tak obézních. I k tomu si řekneme své v dalších odstavcích.

Ihned po příletu si připadáte, jako byste přibrali 2 kg!

Vaše kulinářské schopnosti jdou po příletu do cestovního kufru a jste odhodlaní vyzkoušet všechny místní delikatesy a máte mou plnou podporu! Dokonce jsem se od průvodce v NYC dozvěděla, že kdybyste chtěli vyzkoušet všechny místní kuchyně, potřebovali byste na to cca 90 dní.

S čím ale počítat? Těchto pár rad neplatí jen na Ameriku, ale i na místní hospodu u vás za barákem. Je důležité si uvědomit, že kuchař asi nebude vařit kuřecí na vodě a do omáčky asi tak úplně nepoužije odtučněné sojové mléko místo smetany. Celkově jídla mimo vaši kuchyň budou energeticky určitě bohatší a budou se skládat především ze sacharidů a tuků. Proto je potřeba počítat s pár hodně kaloriemi navíc.

Kupují sugar free potraviny, jedí batáty, avokádo, ale i přesto mají Američané nadváhu a obezitu?!

Opět se tahle myšlenka nevztahuje jen na obyvatele USA. Lidé mají zažito pár velmi škodlivých vlastností. Co vidí/slyší, tomu také věří. Takže pokud je na granole napsáno sugar/gluten‑free a v reklamě vidí hubenou slečnu, která jí zdravý salát, který kdybychom přepočítali, vyjde na pěkných 700 kcal (tolik může mít například i takový burger), tak to hned dělají také. No a v Americe je toho samozřejmě dvojnásobek, a tak to nahrává k současné situaci, kdy jsou lidi buď silní, nebo se udržují v kondici.

Proč někdy až moc možností způsobí více škody než užitku?

Dostáváme se k tomu, proč většina americké populace trpí nadváhou. Je tu nespočet možností, co zkusit a ochutnat. Druhý extrém je ten, že ne všichni Američané mají potřebu vařit, takže si většinu svých jídel denně objednávají a jak jsme si řekli, taková jídla mají mnohem větší kalorickou hodnotu. 

Bramborová kaše se tu vaří jedině z pytlíku, jídlo je většině případů polotovar a pokud uvidíte v kuchyni Američana něco vařit, tak si ho pro jistotu vyfoťte, protože se tenhle zážitek totiž s největší pravděpodobností už nebude opakovat.

Můj americký sen aneb Jak si užít dovolenou, ale nepřibrat

Je na tom USA opravdu o tolik hůř než Česká republika, co se obezity týče?

V České republice trpí nadváhou a obezitou až 71 % mužů a skoro 57 % žen. Od roku 1975 se celosvětový počet obézních lidí ztrojnásobil. V roce 2016 trpělo nadváhou 40 % populace. Podle dat World Obesity Federationpublikaci WHO o trendech ve výskytu obezity mezi adolescenty se v mezinárodním srovnání začínáme přibližovat doposud dlouhodobě prvním Spojeným státům americkým.

Jednoduše žijeme v prostředí, které k obezitě doslova vybízí a představte si takového klasického člověka s životním stylem alá "začnu od pondělí" na půdě Spojených států!

A konečně se dostáváme k tomu, co nás všechny zajímá. Je mezi námi a jimi nějaký rozdíl?

Jednoduchá odpověď, NENÍ. Ano, v Americe máte místo čtyř příchutí Halo Top dvacet, stejně tak, jako jiných věcí, ale to je celé. V tomhle je bohužel USA o hodně napřed a my s tím nic neuděláme.

Jediný rozdíl je ten, že vaše myšlení je jiné než doma. Amerika/dovolená/volno = režim a cíle jdou stranou. Opravdu v tom nic jiného není a ani být nemůže. Jídlo do vás samo nedojde a ani vaše peněženka sama nekoupí tu limitovanou edici Apple Pie Oreo.

V restauracích pracují stejně (viz odstavec výše), "fitness" potraviny mají stejné, jen jsou všechny dvojnásobně větší. To, že najednou přibíráte, nedávejte za vinu oblasti, kde se nacházíte, ale hledejte viníka v sobě. Ochutnejte, dopřejte si, užívejte si, ale pokud to ve vás vyvolává špatné pocity, tak asi někde bude chyba a je potřeba se nad tím zamyslet, a ne hledat příčiny někdy jinde.

A jak přežít dovolenou bez újmy na zdraví a na opasku?

Uvědomit si, že si nemusíme vše, co nám nabídnou v restauraci, objednávat ve verzi super size. Zvážit kalorické hodnoty jídel, na které máme chuť, chodit po památkách a národních parcích, v tom má USA také spoustu co nabídnout a ne jen nekonečný výběr junk foodu. Nenechat se pohltit klišé, co Americe lidé přisuzují. Ne každý je obézní a ne každý má potřebu se tady denně stravovat na bázi fast foodu. 

Uvědomit si rozdíl toho, jestli opravdu vyhledáváme kulinářský zážitek a ne jen jezení rychlých kalorických polotovarů. Poznávejte vše, na co je čas, ochutnejte ryby z Pacifiku, pravý hamburger nebo tradiční T‑Bone steak. A hlavně se řiďte pravidlem 80/20. 80 % zdravých a nutričně bohatých potravin a do těch 20 % se vám určitě nějaká ta klasická americká mňamka vejde!

Přidej se k 42 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
2 Líbí se mi Uložit článek