Můj americký sen aneb Jak si užít dovolenou, ale nepřibrat

Adéla Nejedlá
Adéla Nejedlá 19. 9. 2018
Uložit článek
Můj americký sen aneb Jak si užít dovolenou, ale nepřibrat
obrázek ze shutterstock.com

Všichni je sledujeme. Známé celebrity, bikiny a kulturisty nebo jen sympatické influencery za velkou louží. Jsou situace, kdy neobdivujeme ani tolik je, ale to, kde se pohybují a hlavně to, co jedí. Říkáte si, jaký mají široký výběr všeho, co se fitness světa týče, dieta je v USA procházka bezkalorickou zahradou a nabírání tu také není nejtěžší. A dostáváme se k hlavnímu tématu dnešního článku. Jídlo v USA = přiberu 10 kg za 7 dní a budu vypadat jako průměrný Američan. Je tomu opravdu tak? Nebo je spíše jiné vaše myšlení v průběhu pobytu v zahraničí? Pojďme se na tuto záhadu společně podívat v dnešním článku.

Co se v dnešním článku dozvíme?

 • Jestli během vysněného výletu za velkou louži nutně přiberu
 • Že je tady nekonečně pestrý výběr potravin
 • Jídlo v restauraci aneb sacharid vykoupaný v tuně tuku
 • Jaký je rozdíl jídla v USA oproti ČR

Když se sen o pobytu v USA stává skutečností

Letadlo přistálo na JFK v New Yorku a vy se momentálně cítíte tak trochu jako Alenka v říši divů. Na každém rohu gluten-free restaurace, z regálů kouká zásobička všeho možného pro vaše clean eating, řetězec Whole foods je poklad. Najdeme tu ale i nespočet low-cost fast foodů jako McDonald's a KFC cca 5 minut od vašeho apartmánu. Říkáte si, co teď? 

Podle mě se lidé v téhle situaci můžou rozdělit na dvě skupiny: 

 • Ti, kteří si i nadále pojedou bezhlavě to svoje a kolem fastfoodu radši ani nedýchají
 • Ti, kteří si řeknou: "No, tak jsem tady přece jen jednou za život" a už mají v Google maps načtenou adresu do Taco Bell

Která z těch dvou variant je správná

Za mě? Ani jedna. Opět se dostáváme k tomu, že zlatý střed je vždy ta nejlepší cesta. Ano, ve státech jste možná jen jednou za život, to ale neznamená, že musíte vyjíst celý supermarket a v tu ránu zahájit 10k Calories Challenge

Na druhou stranu, jsme jenom lidi a asi těžko budete vzpomínat na Caesar salát s takovou chutí než jako na pořádný burger. A v tom můžeme objevit kouzlo IIFYM (stravování, díky kterému si hlídáme náš denní kalorický příjem) a jak si i takový burger dopřát bez narušení vašich cílů.

Můj americký sen aneb Jak si užít dovolenou, ale nepřibrat
obrázek z pexels.com

Ráj fitness nadšenců v podobě nekonečného výběru potravin, o kterých se nám donedávna jen mohlo zdát

Quest Bars na pumpě, The Complete Cookie v bufetu na školním kampusu a kalorie vypsané u každého jídla v restauraci. Ano, nesníte, tak to opravdu je u větších fast foodových řetězců, které mají pobočky na každém rohu. Například takoví Five Guys mají kalorie i na hořčici. Pro nadšence má přesně 0 kcal.

Svět netušených výživných možností

Amerika je neskutečně nápomocná, co se "fitness světa" týče, a to se zatím bavíme jen o jídle! Na druhou stranu je tu i nespočetný výběr méně nutričně vyvážených potravin. Nechci psát nezdravých, protože určitě všichni, co čtete tento článek, máte pečlivě nastudované i jiné Aktin články, takže moc dobře víte, že rozdělovat potraviny na zdravé a nezdravé je už dávno pohřbené s mýtem, že po sacharidech po setmění se přibírá. Škála výběru potravin je tedy dle mého názoru dost vyrovnaná. Člověk si pak říká, jak je možné, že polovina Američanů je tak obézních. I k tomu si řekneme své v dalších odstavcích.

Ihned po příletu si připadáte, jako byste přibrali 2 kg!

Vaše kulinářské schopnosti jdou po příletu do cestovního kufru a jste odhodlaní vyzkoušet všechny místní delikatesy a máte mou plnou podporu! Dokonce jsem se od průvodce v NYC dozvěděla, že kdybyste chtěli vyzkoušet všechny místní kuchyně, potřebovali byste na to cca 90 dní.

S čím ale počítat? Těchto pár rad neplatí jen na Ameriku, ale i na místní hospodu u vás za barákem. Je důležité si uvědomit, že kuchař asi nebude vařit kuřecí na vodě a do omáčky asi tak úplně nepoužije odtučněné sojové mléko místo smetany. Celkově jídla mimo vaši kuchyň budou energeticky určitě bohatší a budou se skládat především ze sacharidů a tuků. Proto je potřeba počítat s pár hodně kaloriemi navíc.

Kupují sugar free potraviny, jedí batáty, avokádo, ale i přesto mají Američané nadváhu a obezitu?!

Opět se tahle myšlenka nevztahuje jen na obyvatele USA. Lidé mají zažito pár velmi škodlivých vlastností. Co vidí/slyší, tomu také věří. Takže pokud je na granole napsáno sugar/gluten-free a v reklamě vidí hubenou slečnu, která jí zdravý salát, který kdybychom přepočítali, vyjde na pěkných 700 kcal (tolik může mít například i takový burger), tak to hned dělají také. No a v Americe je toho samozřejmě dvojnásobek, a tak to nahrává k současné situaci, kdy jsou lidi buď silní, nebo se udržují v kondici.

Proč někdy až moc možností způsobí více škody než užitku?

Dostáváme se k tomu, proč většina americké populace trpí nadváhou. Je tu nespočet možností, co zkusit a ochutnat. Druhý extrém je ten, že ne všichni Američané mají potřebu vařit, takže si většinu svých jídel denně objednávají a jak jsme si řekli, taková jídla mají mnohem větší kalorickou hodnotu. 

Bramborová kaše se tu vaří jedině z pytlíku, jídlo je většině případů polotovar a pokud uvidíte v kuchyni Američana něco vařit, tak si ho pro jistotu vyfoťte, protože se tenhle zážitek totiž s největší pravděpodobností už nebude opakovat.

Můj americký sen aneb Jak si užít dovolenou, ale nepřibrat

Je na tom USA opravdu o tolik hůř než Česká republika, co se obezity týče?

V České republice trpí nadváhou a obezitou až 71 % mužů a skoro 57 % žen. Od roku 1975 se celosvětový počet obézních lidí ztrojnásobil. V roce 2016 trpělo nadváhou 40 % populace. Podle dat World Obesity Federation a publikaci WHO o trendech ve výskytu obezity mezi adolescenty se v mezinárodním srovnání začínáme přibližovat doposud dlouhodobě prvním Spojeným státům americkým.

Jednoduše žijeme v prostředí, které k obezitě doslova vybízí a představte si takového klasického člověka s životním stylem alá "začnu od pondělí" na půdě Spojených států!

A konečně se dostáváme k tomu, co nás všechny zajímá. Je mezi námi a jimi nějaký rozdíl?

Jednoduchá odpověď, NENÍ. Ano, v Americe máte místo čtyř příchutí Halo Top dvacet, stejně tak, jako jiných věcí, ale to je celé. V tomhle je bohužel USA o hodně napřed a my s tím nic neuděláme.

Jediný rozdíl je ten, že vaše myšlení je jiné než doma. Amerika/dovolená/volno = režim a cíle jdou stranou. Opravdu v tom nic jiného není a ani být nemůže. Jídlo do vás samo nedojde a ani vaše peněženka sama nekoupí tu limitovanou edici Apple Pie Oreo.

V restauracích pracují stejně (viz odstavec výše), "fitness" potraviny mají stejné, jen jsou všechny dvojnásobně větší. To, že najednou přibíráte, nedávejte za vinu oblasti, kde se nacházíte, ale hledejte viníka v sobě. Ochutnejte, dopřejte si, užívejte si, ale pokud to ve vás vyvolává špatné pocity, tak asi někde bude chyba a je potřeba se nad tím zamyslet, a ne hledat příčiny někdy jinde.

A jak přežít dovolenou bez újmy na zdraví a na opasku?

Uvědomit si, že si nemusíme vše, co nám nabídnou v restauraci, objednávat ve verzi super size. Zvážit kalorické hodnoty jídel, na které máme chuť, chodit po památkách a národních parcích, v tom má USA také spoustu co nabídnout a ne jen nekonečný výběr junk foodu. Nenechat se pohltit klišé, co Americe lidé přisuzují. Ne každý je obézní a ne každý má potřebu se tady denně stravovat na bázi fast foodu. 

Uvědomit si rozdíl toho, jestli opravdu vyhledáváme kulinářský zážitek a ne jen jezení rychlých kalorických polotovarů. Poznávejte vše, na co je čas, ochutnejte ryby z Pacifiku, pravý hamburger nebo tradiční T-Bone steak. A hlavně se řiďte pravidlem 80/20. 80 % zdravých a nutričně bohatých potravin a do těch 20 % se vám určitě nějaká ta klasická americká mňamka vejde!

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
2 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________