- Nadměrný hluk může způsobit dočasné či úplné poškození sluchu.
- Chránit se můžete speciálními hudebními sluchátky do uší nebo čímkoliv jiným, co máte zrovna po ruce.
- Pokud problémy se sluchem přetrvávají ještě několik hodin po odeznění hluku, vyhledejte lékaře.
Nejméně 5 % populace trpí tinnitem, nepřetržitým pískáním a šelestěním v uších. Ačkoliv tinnitus může mít různé příčiny, jednu z nich mnoho z nás pokouší takřka několikrát do roka - hlasité koncerty, ohňostroje, diskotéky. Jak sluch chránit? Pomoci mohou speciální hudební špunty do uší, díky kterým uslyšíte koncert jako profesionálové. A pokud je zrovna nemáte po ruce, zachrání vás podobně jako i v jiných situacích třeba i obyčejný toaletní papír.
Aby se poškodil sluch, nemusí se střílet
Intenzitu okolního zvuku měříme v decibelech. Dynamika lidského sluchu je od 0 dB (hladina slyšitelnosti) až po hodnoty okolo 120–140 dB (práh bolesti), které jsou pro sluchové ústrojí obzvlášť nebezpečné.
Dle CDC (Centers for Disease Control and Prevention) má na sluch negativní vliv dlouhodobé vystavování sluchu zvukům >70 dB, zvuky nad 120 dB mohou sluch narušit dočasně či úplně. Speciální kategorií extrémně silných zvuků jsou střely ze zbraní, raket či nejrůznější výbuchy. Zde může intenzita zvuku v blízkosti přesáhnout i 150 dB, což ohrožuje váš sluch prakticky okamžitě a ochrana je nutná v jakékoliv dostupné formě.
Se zvuky nad 110 decibelů se setkáme i v běžném životě
Možná si říkáte, že nejste zrovna rockeři a na koncerty nechodíte, a tak se vás to netýká. Ve skutečnosti však na vás hlasité zvuky mohou číhat i při jiných událostech:
- Silvestrovské oslavy spojené s ohňostrojem
- Noční kluby a bary spojené s diskotékou
- Zvuk sirény z bezprostřední blízkosti
- Střelba ze zbraní, výbuchy petard
Všechny tyto akce mohou být spojené s poškozením uší. Vždy myslete na to, že hraje roli jak intenzita zvuku, tak délka vystavování se hlasité hudbě. Na první pohled nevinný zvuk o hlasitosti 90–100 dB vám sluch nepoškodí ihned, ale pokud jste mu vystavení delší dobu, už je to o něčem jiném. Dejte si proto pozor na hlasité akce, kina, koncerty a oslavy spojené s pyrotechnikou, také když nosíte sluchátka, vyhněte se nejhlasitějším stupňům, které mohou vykazovat intenzitu zvuku přes 100 dB.
Od posunu vnímání hlasitosti zvuku až k pískání v uších
Pokud vám po dvouhodinovém hlasitém koncertu píská v uších, s největší pravděpodobností to do několika minut ustane. Pokud by tomu tak nebylo a v uších by vám pískalo ještě druhý den, vyhledejte co nejdříve pomoc lékaře na ORL. Čím dřív přijdete problém řešit, tím větší šance, že vše dobře dopadne a pískání v uších (tinnitus) ustane.
Podobné to může být také s hladinou vnímání zvuku. Ta může být po vystavení hlasitého zvuku snížená, ovšem i zde ve většině případů dochází k jejímu následnému obnovení do normální úrovně. V obou případech platí, že nejlepší je se do podobné situace vůbec nedostat. V horším případě může dojít k nevratnému poškození sluchu, na který mnohdy ani současná moderní medicína nemá uspokojivé řešení.
Hudební špunty do uší nebo alespoň srolovaný ubrousek
Profesionální hudebníci a zvukaři na koncerty nosí speciální hudební sluchátka, která tlumí intenzitu zvuku a chrání tak sluchové ústrojí před poškozením. Nečekejte žádné špunty do uší proti chrápání, kvalita zážitku a zvuku zůstane prakticky nedotčená.
Hudební sluchátka snižují intenzitu okolního zvuku, čímž sluchové ústrojí chrání před poškozením a změnami ve sluchu v době ihned po expozici rušné akce (koncert, diskotéka), což potvrzují i vědecké studie. Pokud sluchátka právě nemáte po ruce nebo jste je zapomněli doma na stole, držte osud svého zdraví pevně v rukou a použijte alespoň kousek srolovaného ubrousku jako nouzové řešení.
Zdraví máte jen jedno a o sluchu to platí dvojnásob.
Co si z toho vzít?
Rušné akce spojené s nadměrným hlukem mohou dočasně či trvale poškodit sluch. Pokud se vám stane, že i druhý den po hlučné akci budete pociťovat negativní změny ve sluchu, vyhledejte lékaře.
Nejlépe uděláte, pokud svůj sluch budete před nadměrným hlukem chránit. Využijte speciální špunty do uší, v případě nouze můžete využít třeba také srolovaný ubrousek.