Petr Bui: Na rýži se vážně těším!

19. 3. 2016
Komentáře
Petr Bui: Na rýži se vážně těším!

Další z velmi úspěšných závodníků, kteří se v minulém roce prezentovali na soutěžních pódiích. Co všechno si tento závodník vietnamského původu odnáší ze své rodné země na naše pódia a v čem je naopak české sportovní prostředí jiné? Podívejte se s námi!

Petře, předem bych ti chtěl poděkovat za čas, který věnuješ odpovídání na mé otázky. Představ se prosím v několika málo větách čtenářům, kteří tě ještě dobře neznají.

Ahoj, to já velice děkuji za oslovení a možnost rozhovoru pro Aktin. Říkám si Petr Bui, je mi 24 let, narodil jsem ve Vietnamu a nyní jsem v Liberci. Na podzim jsem se zúčastnil tří závodů v kulturistice.

Jak se kluk z Vietnamu dostane do České republiky?

Mamka pracovala v Německu a táta studoval v České republice už od mala, ale potkali se ve Vietnamu při návštěvě příbuzných. Proběhla svatba, ale táta se vrátil do Česka za prací a lepšími podmínkami, než by měl ve Vietnamu. To už jsem se ale já vyklubal z vajíčka. Později táta znovu přiletěl na svátky do Vietnamu, a to už byla na cestě na svět i sestra. Táta přiletěl do Česka a zařídil celé rodině povolení přiletět. Mně byly dva a sestře necelý rok.

Takže máš vlastně vzpomínky až na Českou republiku. Navštívil jsi poté někdy Vietnam? Pokud ne, máš to v plánu?

Ano, vzpomínky na Vietnam jako dítě nemám. Vietnam jsem navštívil, je to však několik let zpátky. Pravda je, že to podnebí a prostředí mi nevyhovovalo. Je tam velké dusno a prach. Lidé tam však jsou neuvěřitelně přátelští, takže mi to vadilo daleko méně díky příbuzným, kteří se o nás (o mě, sestru a mamku) starali královsky.

Dusno a prach, to je moje! Pojďme dál. Jak ses dostal ke kulturistice a proč tě baví?

Od mala mám moc rád filmy, kde je člověk na začátku nula, ale díky těžkým podmínkám a silné vůli něco dokáže a zvítězí. Při sledování takových filmů jsem se naučil doma cvičit s vlastní vahou a později si dokonce koupil jednoručky. Doma jsem si poskládal lavičku, abych mohl dělat tlaky na prsa. Později jsem zašel do školního fitka, kde mě to také bavilo. Po škole jsem zašel do městského fitka. Ze začátku jsem koukal na lidi co sypou protein do šejkru a nechápal jsem, jak si můžou tak ničit zdraví. Až později jsem pochopil, že protein nejsou steroidy. Zjistil jsem, že díky stravě se tělo mění desetkrát rychleji, než když jsem cvičil bez nějakého řádu ve stravě. Tam mě oslovil trenér a řekl mi, že mám dobré tvary a že bych si mohl zkusit juniory. Já si ale nevěřil a promeškal tak poslední šanci v soutěžit v juniorech. Poprvé jsem se tedy postavil na prkna minulý rok na podzim proti obrům. Baví mě poznávat své tělo. Co dokáže díky stravě a cvičení. Bonus jsou pak lidé, které bych mohl motivovat.

Dobré tvary rozhodně máš a v hlavě máš i to, že na soutěž musíš přijít připravený co možná nejlépe. Pochlub se, jaké výsledky jsi v loňském roce zaznamenal a s jakými ambicemi se budeš připravovat na letošní soutěže.

Moc děkuji. Mám veliký strach, že přijdu na pódium a budu k smíchu oproti svým soupeřům. Není to jen moje kůže, se kterou jdu na trh, ale i mého trenéra, který mi ukazuje cestu a dává naději. Na podzim jsem se zúčastnil Fitness Mania Classic I. v Kladně, kde jsem udělal nejvíce chyb a umístil se tak na 4. místě. Moje druhá soutěž byla den na to na BFC Cupu v České Lípě, kde jsem se umístil na 2. místě. Moje poslední, tedy třetí, závody byly na Partners Cup v Čelákovicích, kde jsem se posunul o příčku níž a bral 3. místo. Vždy jsem soutěžil v kategorii mužů do 90 kg se svou soutěžní vahou 59,5 kg.

Nyní jsem v přípravě na jarní sezónu, kterou odstartuji už 9. dubna v Kutné Hoře na mistrovství Čech. Pokud se porotě zalíbím a pošlou mě o týden později na mistrovství České republiky, tak snad předvedu něco nového.

Teď se usmívám, protože normálně odhadnu hmotnost kulturistů celkem přesně. U tebe bych ale tipl o 10% víc. Vypadáš mnohem větší, než co ukazuje váha. Zvedly ti výsledky na podzimních soutěžích trošku sebevědomí?

Děkuji. Určitě mě to moc potěšilo. Jak výsledek, tak i ohlasy lidí byly pozitivní. Musím však zůstat co nejvíce při zemi, abych nepodcenil další přípravu, která je teď těžší. Samozřejmě si v hlavě promítám co nejlepší výsledek. Věřím, že co si dokáži představit, to se může i stát.

Zmiňoval jsi trenéra. Můžeš prozradit, kdo to je? Určitě by mě zajímalo, jestli v tréninku i v jídelníčku využíváte trošku jiné postupy než to, co dělá většina kulturistů.

Mým trenérem je Boris Orava. Boris je znám svojí technikou, cyklickou ketogenní dietou a pro mě je nejzajímavější tím, že je to naturální kulturista. Jeho jídelníčky jsou opravdu ale opravdu podrobně sepsané a spočítané. Tréninkové plány nepíše na dálku, ale až při osobní konzultaci, kde vysvětlí co a proč se má cvičit zrovna tak, jak ukazuje. Sepsané tam jsou počty opakováni, počty sérií, velká nebo střední váha a dokonce i pauzy.

Borise zná asi většina fanoušků kulturistiky a tvá loňská forma ukázala, že postupy, které využíváte, rozhodně fungují. Boris je znám také tím, že využívá opravdu velké množství doplňků stravy. Jak to máš ty? Můžeš čtenářům popsat, jak vypadá tvá suplementace od rána až do doby, než jdeš spát? Určitě je to zajímavé i ve vztahu k CKD, během které je vysoké množství bílkovin nežádoucí.

Ano, je to opravdu velké množství doplňků stravy. Nevěděl jsem o některých téměř nic, ale Borisovi důvěřuji. Těžší na užívání těchto doplňků stravy je to, že jsou neochucené.

  • Ráno: ISO protein, kreatin, rybí olej a spalovač.
  • Před tréninkem: leucin, beta alanin, glutamin, kokosový olej, maca a l‑tyrosin.
  • Při tréninku: BCAA.
  • Po tréninku: ISO protein, magnezium, beta alanin, vitamin D a zinek.
  • S jídly jsem dával CLA.
  • Před spaním glutamin, magnezium a mucuna pruriens

Zajímavé. Je toho opravdu hodně. Na jakých principech funguje tvůj jídelníček a jak jsi na tom s makroživinami? Při soutěžní hmotnosti okolo 60 kg by se dalo čekat, že toho v přípravě na soutěž moc nesníš.

Kalorie si držím jen okolo 1600 Kcal. Nejvíc kalorií sním po tréninku , kde dávám 3 vejce se slaninou. Poté stavím hlavně na hovězím mase a k večeru krůtí. K něčemu dávám více zeleniny a k něčemu nedávám zeleninu vůbec. Ze zeleniny volím okurku a špenát. Snažím se za každou cenu zůstat v ketóze, protože když tělo přepínám mezi sacharidy a ketony, tak to snáším velice špatně. Jsem skoro bezmocný a nedokáži ani zvednout ruku.

Míváš "cukrovací" den? Jak vypadal například ten poslední, pokud máš odvahu se pochlubit.

Ze začátku každý pátek hnedka po tréninku (v 11 hod) mám volnější ruku, kdy je jedno, co sním. Den potom už hlavně na komplexních sacharidech. Člověk by čekal, že Asiat bude přejedený rýží, ale já se na ni vážně těším. Mám také rád americké brambory a celozrnné těstoviny. Odvahu rozepsat se nemám, co kdyby to četl můj trenér. Ujíždím ale na zmrzlině. Samozřejmě myslím i na své zdraví, kdy se snažím v těchto "volnějších dnech" dát co nejvíce vitaminů, minerálů a vlákniny nejlépe z lesních plodů. Za den vymačkám 2–3 hrnky lesních plodů.

Myslíš, že máš jakožto Vietnamec nějaké genetické předpoklady pro kulturistiku? Vypozoroval jsi něco?

Jako Vietnamec mám podle mě výhodu, že jsem malý. Tím pádem i menší svalový přírůstek je lépe vidět na mě než na dvoumetrovém chlapovi. Jinak si myslím, že lehce nabírám na končetinách. Ale radši zaklepu, abych to nezakřikl.

Jaké jsou tvé dlouhodobé cíle v kulturistice? Já vidím díky tvé výšce potenciál ve váhové kulturistice na mezinárodních soutěžích. Směřuješ třeba i sem, nebo dokonce výš?

Děkuji. V kulturistice bych rád nějakou dobu zůstal. Hodně mě baví poznávat, co tělo dokáže jen díky jídlu a cvičení. Rád bych se jednou dopracoval k tomu, abych v dietě nemusel držet hladovky. Nechtěl jsem to moc zakřiknout, ale už i tohle jaro bych rád na mistrovství Evropy začátkem května. Nominace bude přímo na MČR, kam nevím, jestli postoupím.

O důvod víc ti fandit! Určitě se také nabízí otázka, proč sis vybral právě IFBB. Soutěže v naturální kulturistice jsou každým rokem víc a víc populárnější.

Původně jsem chtěl k naturálům, ale trenér mi to rozmluvil. Doping je všude a u naturálů o mě nikdo neuslyší. Pravda je taková, že ani nevím, kde bych si mohl přečíst výsledky naturálních soutěží. IFBB je asi pro veřejnost nejvíce dostupná a zná ji nejvíce lidí.

Petře, ještě jednou díky za rozhovor! Pokud bys chtěl na závěr někomu něco vzkázat nebo poděkovat, tak máš prostor.

Díky za možnost rozhovoru. Dále bych chtěl poděkovat svému nejlepšímu kamarádovi, na kterého se mohu vždy spolehnout, Denisovi Torskému, svojí sestře a mamce za obrovskou podporu a pochopení, i když to semnou není zrovna lehké. Dále bych chtěl poděkovat svému trenérovi za naději a trošku jiný přístup. V neposlední řadě všem lidem co mi věří a fandí mi. Všem velice děkuji.

Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Jak často cvičit? Tréninkový plán 3×, 4× i 5× týdně
Jak často cvičit? Tréninkový plán 3×, 4× i 5× týdně
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Dnes si představíme nejefektivnější cviky k vytvarování, posílení a zesílení přední strany stehen!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Jak správně a efektivně cvičit ramena? Na to se zaměříme v dnešním článku!
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence na nás při běhu prozradí spoustu důležitých informací, můžeme podle ní také sledovat dlouhodobý progres. Jak na to a jakým způsobem ji můžeme změřit?
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Plank patří mezi cviky, se kterým se setkal prakticky každý z nás. Jaké jsou jeho hlavní výhody a jak ho správně vykonávat?
Kde si v Brně zacvičit? Top 7 gymů, které stojí za to!
Kde si v Brně zacvičit? Top 7 gymů, které stojí za to!
Máme pro vás přehled posiloven a fitness center v Brně, kde si spolehlivě dáte do těla!
Kegelovy cviky na posílení pánevního dna pro muže i ženy
Kegelovy cviky na posílení pánevního dna pro muže i ženy
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Kde si v Praze zacvičit? Top 7 gymů, které stojí za to!
Kde si v Praze zacvičit? Top 7 gymů, které stojí za to!
Máme pro vás přehled posiloven a fitness center v Praze, kde si spolehlivě dáte do těla!