Pityriasis versicolor: časté onemocnění typické pro léto a mladé lidi

Komentáře
Pityriasis versicolor: časté onemocnění typické pro léto a mladé lidi
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
 • Pityriasis (nebo také tinea) versicilor je kožní onemocnění způsobené přemnožením kvasinky na povrchu kůže.
 • Prevalence je globálně rozmanitá – v rizikových tropických oblastech až 50 %, zatímco např. ve Švédsku cca 1,1 %.
 • Onemocnění se vzhledem k přirozenému výskytu kvasinky na kůži často vrací, léčbu je proto na místě konzultovat s odborníkem.

Co je pityriasis (tinea) verticilor?

Možná jste si sami na sobě, nebo kůži svých blízkých, všimli jemných (nejčastěji světlých) skvrnek, které na kůži vytvářejí efekt větších či menších map. Tyto změny jsou způsobeny kvasinkou Malassezia furfur, která je za normálních okolností běžnou součástí kožního mikrobiomu a zvyšuje odolnost kožní bariéry. Pokud se však přemnoží, dojde ke vzniku výše zmíněných skvrn. Kvasinka dále neproniká do hlubších vstev kůže, ale zůstává pouze na jejím povrchu, kde tlumí tvorbu kožního pigmentu.

K přemnožení kvasinky na povrchu kůže může přispívat zejména horké a vlhké počasí či nadměrné pocení, velkou roli současně hraje také probíhající oslabení imunitního systému. Nejvyšší výskyt přemnožení této kvasinky byl zaznamenán zejména u dospívajících či mladých dospělých. Větší pravděpodobnost přemnožení je také při cestování do oblastí se subtropickým či tropickým podnebím.

Jaké jsou příznaky přemnožení kvasinky na kůži?

Nejvýznamnějším příznakem jsou zmiňované barevné změny na kůži – ty jsou nejčastěji světlé (hypopigmentace), na postižené oblasti se však může vyskytnout i tmavší odstín (hyperpigmentace), či odstíny růžové. Kůže na exponovaných místech může také svědit a loupat se.

Výskyt tinea verticolor je typický právě pro letní měsíce, ať už vzhledem k teplému a vlhkému počasí, nebo ke skutečnosti, že na opálené kůži světlé mapy více vyniknou. Není proto výjimkou, že spolu s poklesem teplot tento stav odezní. Onemocnění není infekční, pravděpodobnost výskytu ovšem roste v případě, kdy se s ním již někdo z rodiny potýká.

Pityriasis versicolor vs. vitiligo

Pityriasis versicolor může být často zaměňována za jiné onemocnění, tzv. vitiligo. Ve druhém případě se však jedná o autoimunitní onemocnění, kdy buňky imunitního systému likvidují melanocyty (kožní buňky produkující pigment), což se projeví vznikem výrazně světlých skvrn. Vitiligo také zpravidla nezpůsobuje svědění nebo loupání kůže.

Pityriasis versicolor: časté onemocnění typické pro léto a mladé lidi

Jaké jsou možnosti léčby?

Pokud máte podezření, že by se o přemnožení této kvasinky mohlo jednat i ve vašem případě, v první řadě navštivte svého kožního lékaře. Jedině odborník totiž dokáže dané onemocnění správně diagnostikovat a předejít tomu, že aplikací nevhodných léčiv způsobíte více škody, než užitku.

Tinea versicolor se nejčastěji léčí pouze zevně, s využítím krémů, sprejů či gelů obsahujících antimykotika (látky hubící houby a kvasinky). Dopady onemocnění jsou totiž spíše kosmetického charakteru, případné svědění je pak zdrojem dyskomfortu – možné nežádoucí účinky systémově užívaných léčiv by tak mohly přesáhnout potenciální přínos.

Při volbě konkrétního přípravku a jeho aplikaci pak dbejte doporučení lékaře – důležitá je zejména pravidelná aplikace léčiv či ošetření okolí postiženého místa, nikoliv samotnou “skvrnu”, aby došlo k ošetření celé oblasti s přemnoženou kvasinkou.

Lze se úplně vyléčit?

Vzhledem k tomu, že kvasinka je běžnou součástí kožního mikrobiomu, na povrchu těla se vyskytuje stále a nelze se jí trvale zbavit (ani to není žádoucí). Často se proto stává, že při obnovení rizikových faktorů zevního prostředí se onemocnění vrací, a léčbu je proto potřeba opakovat

Časté recidivy (opakovaný rozvoj) je rovněž vhodné prodiskutovat s lékařem, který pak může doporučit např. preventivní kůru v podobě pravidelné aplikace léčivého gelu. Každý stav je však samozřejmě potřeba hodnotit individuálně, proto vždy dbejte pokynů odborníka a nepouštějte se do samoléčby, která může způsobit další podráždění kůže, nebo narušení celistvosti kožní bariéry.

5 tipů, jak se v horkém počasí starat o pokožku

Abyste v letních měsících snížili riziko podráždění pokožky, oslabení kožní bariéry či přemnožení kvasinek, můžete vyzkoušet následující tipy péče o pokožku. Pravdou však je, že pokud máte k onemocnění tia versicolor předpoklady, a ocitnete s navíc v rizikovém prostředí, spolehlivá ochrana takřka neexistuje.

 1. Udržuje pokožku hydratovanou: Horké počasí vede skrze regulaci tělesné teploty k nadměrnému pocení, čímž dochází ke ztrátám tekutin. Nejdůležitějším faktorem doplňování ztracené vody je samozřejmě optimální pitný režim, roli však hrají i hydratační přípravky v podobě krémů, tělových mlék atd. Tyto přípravky obsahují pomocné látky, které pomáhají udržet pokožku hydratovanou – nejčastěji se jedná o skupiny tzv. humektatntů (glycerol, močovina, kyselina mléčná či hyaluronová), emolientů (vazelína, parafín, rostlinné oleje) nebo okluziv (kyselina stearová). Tyto látky pak podporují zvýšení obsahu vody v horních vrstvách kůže, pokrývají povrch pokožky nebo zpomalují vypařování vody.

  Proč je optimální hydratace tak důležitá? Dozvíte se v článku Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví.

 2. Používejte opalovací krém s SPF faktorem: Sluneční paprsky mohou kůži poškodit jak přímým “spálením” a tvorbou bolestivých puchýřů, tak i okem neviditelně, skrze vysoušení či vystavení UV záření, které může kumulativně vést k rozvoji melanomu. Z toho důvodu je nezbytné používat kvalitní opalovací krémy s dostatečnou hodnotou SPF faktoru, který vaši kůži ochrání nejen před UV zářením, ale pomůže předejít dalšímu podráždění a poklesu odolnosti přirozené kožní bariéry.

  Další důvody, proč je důležité chránit svou pokožku před sluncem, se dozvíte v článku Správná ochrana před sluncem jako lék proti stárnutí kůže.

 3. Zpocené oblečení co nejdříve vyměňte: Zpocené oblečení není v létě ničím neobvyklým, pokud je to však možné, co nejdříve po fyzické aktivitě se osprchujte a vyměňte své oblečení za suché a čisté. Vlhké prostředí pod zpoceným oblečením totiž tvoří ideální podmínky pro množení bakterií, které pak mohou způsobit vyrážku či akné.

  Máte pocit, že se potíte až moc? Vše vám osvětlí článek Nadměrné pocení: co ho způsobuje?

 4. Nezůstávejte zbytečně v mokrých plavkách: Pravidlo pro rychlou výměnu platí i v případě mokrých plavek. Při opakovaném koupání je samozřejmě není potřeba hned měnit, vyhněte se však např. cestě domů ve vlhkých plavkách, které na vás pak mohou “dosychat” i několik hodin. Vlhké prostředí opět nahrává rozvoji podráždění, a při koupání v přírodních vodách může na plavkách ulpět kdejaká “breberka”.

  Libujete si v přírodním koupání? Předejděte možným komplikacím a přečtěte si článek Plavání v přírodě: jak poznat bezpečnou vodu a na co si dát pozor?

 5. Po plavání v chlorované vodě se osprchujte: Zkoušku odolnosti pro kůži představuje i chlorovaná voda – způsobuje totiž její vysoušení, což v případě nadměrného vystavení chloru nebo vyšší citlivosti kůže může vést k podráždění. Jakmile tedy opustíte bazén, osprchujte se čistou vodou bez chloru, a ideálně použijte také hydratační sprchový gel.

  Navzdory chloru v bazénech je však plavání ideální letní aktivitou, pro více informací si přečtěte článek Plavání: ideální způsob, jak se dostat do kondice v horkých dnech.

Pityriasis versicolor: časté onemocnění typické pro léto a mladé lidi

Co si z toho vzít?

Letní měsíce mohou být pro vaši pokožku skutečnou výzvou – horké a vlhké prostředí přispívá k jejímu vysoušení, podráždění nebo množení kvasinek či bakterií. Právě přemnožením kvasinek přirozeně obývajících povrch kůže je způsobeno onemocnění pityriasis versicolor, které je charakteristické tvorbou malých barevných skvrnek na kůži. Přestože toto onemocnění není nijak nebezpečné a jeho dopad je spíše kosmetický, není vždy lehké se jej nadobro zbavit. Pokud tedy máte pocit, že jste se s tímto stavem setkali, neváhejte s návštěvou lékaře, který doporučí vhodné léčebné prostředky i přesný postup.

5 tipů, jak se přestat stydět v plavkách
5 tipů, jak se přestat stydět v plavkách
Je vaše nejoblíbenější roční období zima a z léta máte hrůzu? Možná je to proto, že se stydíte ukázat se v plavkách. Jak odhodit pocit studu a užít si teplé dny naplno?
Nadměrné pocení: co ho způsobuje?
Nadměrné pocení: co ho způsobuje?
Pocení je přirozená součást našeho každodenního života, která na nás čeká všude – od pravidelného běhání až po čekání na řadu v ordinaci zubního lékaře. Proč se každý potíme jinak a je možné míru pocení ovlivnit?
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
Plavání: ideální způsob, jak se dostat do kondice v horkých dnech
Plavání: ideální způsob, jak se dostat do kondice v horkých dnech
Plavání je ideálním pomocníkem nejen (ale především) v horkém počasí. K tomu je to skvělý způsob pohybu s minimálním zatížením pro vaše klouby a patří také mezi sporty s efektivním budováním svalové hmoty, fyzičky či zlepšení postavení celého těla. V tomto článku vám představíme 4 nejznámější styly spolu s jejich hlavními benefity!
Plavání v přírodě: jak poznat bezpečnou vodu a na co si dát pozor?
Plavání v přírodě: jak poznat bezpečnou vodu a na co si dát pozor?
Máte chuť se osvěžit, ale namísto přeplněných koupališť vyrážíte raději do přírody? Pak pamatujte, že byste si vždy měli ověřit kvalitu vody, ve které se chcete smočit. Jak na to? Vše se dozvíte v článku?
Správná ochrana před sluncem jako lék proti stárnutí kůže
Správná ochrana před sluncem jako lék proti stárnutí kůže
Slunění a letní opalování je až z 80 % zodpovědné za stárnutí kůže. Jak můžeme kůži účinně chránit a mohou nám pomoci i běžné potraviny?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Podstatou hubnutí je, jak jistě víte, kalorický deficit. Co když je ale situace opačná, a vy přijímáte stravy příliš málo? Může paradoxně dojít i ke zvýšení hmotnosti? A jak se tomu bránit? Vše se dozvíte v novém článku.