Porucha pozornosti: co to je a jak se s ní vypořádat?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
Porucha pozornosti: co to je a jak se s ní vypořádat?
Image by Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Porucha pozornosti se dělí na hlavní 2 druhy: ADHD a ADD.
  • Často je těžko rozpoznatelná a skrývá se za odlišné diagnózy (deprese, PPP apod.).
  • ADHD/ADD provází diagnostikovaného jedince po celý jeho život.

Co si představit pod pojmem “porucha pozornosti”?

Poruchy pozornosti se obecně dělí na 2 hlavní druhy, a to: ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder, česky porucha pozornosti s  hyperaktivitou) a ADD (Attention Deficit Disorder, česky porucha pozornosti bez hyperaktivity). Jedná se o poruchy vrozené, jejichž příčiny jsou dány především genetikou, ale může hrát roli i poškození dítěte v těhotenství a při porodu (užívání návykových látek – tabák a alkohol, nedostatek kyslíku při porodu apod.).
ADHD/ADD tedy zajisté nezpůsobuje výchova či jakékoliv další teoreticky diskutované příčiny – např. očkování. Dále je důležité mít na paměti, že tyto poruchy automaticky neznamenají nižší inteligenci. ADHD/ADD se obecně vyskytují u lidí úplně ve všech pásmech inteligence.

  • ADHD je tedy vrozený neurovývojový syndrom zapříčiněný narušeným fungováním v oblastech mozku, které souvisejí s plánováním, předvídáním, zaměřením a udržením pozornosti a sebeovládáním. Čím je člověk starší, tím častěji dochází ke zmírňování viditelných příznaků hyperaktivity (neustálý pohyb a netrpělivost). Co však nejvíce přetrvává jsou potíže plynoucí z nepozornosti, impulzivního chování a dále zůstává pocit vnitřního neklidu, emoční labilita a nízká frustrační tolerance (rychlé střídání nálad, výbuchy vzteku apod.) 
  • ADD je vlastně totožnou poruchou pozornosti jako ADHD, ovšem bez hyperaktivity. Jedinci působí jako by žili v jiném světě - často bývají zasnění a nereagují na okolí, ve kterém se nacházejí. Projevy poruchy pozornosti mají obdobné - obtížně se soustředí na, pro ně, nezajímavá témata a ani nevydrží dlouhou dobu, snadno je vyruší irelevantními podněty, mají potíže s  dokončováním úkolů a často zapomínají

Symptomy ADHD a ADD

Symptomy poruch pozornosti bývají nejvýraznější ve školním prostředí, ve skupinách a v situacích, které požadují přizpůsobení se pravidlům a určitému řádu. Základními symptomy osob se syndromem ADHD a ADD jsou:

  • Deficit pozornosti: může se vztahovat k deficitu čilosti, vzrušivosti, soustředěné pozornosti, k těkavosti a k nedostatečnému rozsahu chápání. Pozornost je snadno odvedena k jinému zajímavějšímu úkolu. Problémem je tedy nejen porucha pozornosti, ale i vytrvalosti.
  • Hyperaktivita: jedná se o neklid, vrtění se a neúčelné pohyby těla. Jedinci jsou neposední, neustále si s něčím hrají, vrtí se na židli, pobíhají po místnosti nebo vyrušují. Nevydrží stát v klidu a třeba i poskakují na místě. Postupem věku se jejich zevní neklid může měnit na pocit vnitřního nepokoje především v situacích, kdy je nutné setrvat v klidu na místě.
  • Nadměrná impulzivita: je propojena s poruchou vytrvalosti ve volném úsilí a nedostatečným útlumem v chování. Jedinci rychle odpovídají v různých situacích, aniž by čekali na všechny instrukce a informace k naplnění požadavků. V důsledku konání z afektu se u nich často objevují omyly z nepozornosti a kvůli tomu mohou selhávat i při racionálním zvažování o následcích svého jednání.
  • Poruchy motoriky: projevují se obtížemi v jemné nebo hrubé motorice. Tyto osoby bývají neobratné, často nešikovné, jejich pohyby jsou nekoordinované a obvykle je viditelné i zvýšené svalové napětí. Jejich pohyby jsou navíc křečovité, někdy vázne i spojení pohybů v jeden celek. Z oblasti jemné motoriky se jedná např. o zavazování tkaniček, zapínání knoflíků apod.

A jak určíme poruchu pozornosti?

Podle diagnostických kritérií musí poruchy pozornosti trvat dlouhé časové období nejméně 6 měsíců. Je‑li pozorována u dětí z menšinových etnických skupin, musí na ní být pohlíženo ve vztahu k ostatním dětem ze stejného prostředí a v totožném mentálním věku. Aby se porucha pozornosti (ADHD/ADD) mohla identifikovat, musí nepříznivě ovlivňovat školní výkon dítěte a musí se projevovat zároveň výrazným nesouladem mezi jeho intelektovými schopnostmi a aktuálním školním výkonem. Pod poruchu pozornosti nespadají děti s jinými závažnějšími diagnózami, jako je např. porucha učení či mentální retardace.

Porucha pozornosti: co to je a jak se s ní vypořádat?
Image by Freepik

Lze ji špatně identifikovat?

Příznaky ADHD/ADD, především impulzivita a zhoršené sebeovládání, předurčují jedince k vyšší náchylnosti k závislému chování (užívání alkoholu, marihuany a dalších návykových látek, gambling), dále k rizikovému chování v dopravě (nepozornost, rychlá jízda apod.), poruchám příjmu potravy (přejídání, bulimie).

Zvýšená impulzivita také může vést k sexuálně rizikovému chování (promiskuita), ke ztrátě zaměstnání, partnera a dalších. Tyto životní problémy mohou zapříčinit i emoční obtíže, které se v dospělosti nahromadí, a to ve velké míře, a proto je někdy obzvláště těžké odlišit, co je příčina (a kde leží) a co důsledek. Častými záměnami za poruchy pozornosti jsou:

  • Deprese a agitovaná deprese
  • Úzkost
  • Bipolární porucha
  • Závislost na návykových látkách
  • Poruchy příjmu potravy 

A je možné poruchu pozornosti léčit/vyléčit?

Poruchy pozornosti ADHD a ADD jsou dány neobvyklým fungováním CNS a proto není možné je úplně vyléčit a zbavit se jich. Existují ovšem způsoby, které mohou jejich symptomy potlačit natolik, že dotyčná osoba trpící touto problematikou může žít spokojený a plnohodnotný život a dostát nárokům moderní společnosti.

Odborníci jsou za jedno v tom, že nejúčinnější je komplexní přístup – co se týče dětí, tak úprava výchovných (a vyučovacích) metod, co se týče dospělých, tak změna životního a pracovního prostředí, využívání pomůcek (diáře apod.), správná životospráva, svépomocné aktivity, psychoterapie, medikace a možné alternativní metody léčby (vitaminy, homeopatika, doplňky stravy apod.). Čím bude péče komplexnější, tím by měla být úspěšnější. Míra obtíží se u každého jedince liší a proto by měla být každá péče individuálně zacílená. 

Co si z toho vzít? 

Porucha pozornosti se u jedinců=dětí nejčastěji odhaluje již ve školním prostředí, a to právě kvůli jejím viditelným symptomům, jež zněmožňují nutnou adaptaci a přizpůsobení se prostředí třídy a kolektivu dětí. Jedná se o problematiku, která je často zaměňována za jiné diagnózy (a proto by se měl na její správnou diagnostiku klást zvláštní důraz) a která jedince provází po celý jeho život kvůli odlišnému fungování jeho CNS.

Avšak nezoufejte! Existuje řada možností, jak poruchu pozornosti zmírnit a tím dotyčnému zkvalitnit jeho život. Jedná se především o komplexní přístup obsahující psychoterapii, farmakoterapii, změnu pracovního/školního prostředí apod. 

Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Jak se lépe soustředit? 7 faktorů, na které si dát pozor
Jak se lépe soustředit? 7 faktorů, na které si dát pozor
Být super výkonný, stíhat pracovní projekty a všechny další životní úkoly? To je sen mnoha z nás. Jak na lepší paměť a schopnost soustředit se dozvíte v dnešním článku.
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Dnešní doba je plná stresu a nejistoty - není proto divu, že nám naše problémy občas prostě přerostou přes hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Co je psychoterapie a jaké jsou její výhody, zjistíte v novém článku.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?