Proč se ti po ranní kávě chce na záchod?

12. 5. 2023 Poprvé publikováno 27. 5. 2022
Aktualizováno 12. 5. 2023
4 min. 3 Líbí se mi Komentáře
1
Uložit článek
Proč se ti po ranní kávě chce na záchod?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Šálek kávy vyvolá potřebu stolice u téměř třetiny lidí.
  • Nejúčinnější je v tomto ohledu klasická káva s obsahem kofeinu, funguje ale i ta bezkofeinová.
  • Účinek kávy se může projevit již 4 minuty od vypití.

Nejeden z nás by mohl vyprávět, že ranní káva je hotová vstupenka na královský trůn. Že ranní káva podporuje motilitu střev, je dokonce vědecky potvrzeno, takže až se ráno v práci zpozdíš, alespoň máš v rukávu dobrou výmluvu.

Funguje ale káva na každého stejně a dá se říct, jaký druh kávy je v tomto ohledu nejúčinnější?

Potřeba stolice po dopití kávy se dostaví u téměř třetiny lidí

V experimentu na 99 dobrovolnících vědci zjistili, že 29 % osob má po dopití kávy potřebu stolice. Vzpomeň si na to, až se příště sejdeš s přáteli u kávy. Tři z deseti budou při odchodu pravděpodobně hledat toaletu.

Na základě odborného review z roku 2022 se zdá, že kofein přímo neovlivňuje motilitu tlustého střeva, protože účinky jsou pozorovány už asi 4 minuty po dopití kávy. Přesto nějakou roli kofein určitě hraje, protože kofeinová káva stimuluje potřebu stolice asi o 23 % více oproti té bezkofeinové.

Někteří nevěřící dříve všechny účinky přisuzovali čistě tomu, že se káva pije jako teplý nápoj. Ovšem i v porovnání s teplou vodou je káva efektivnější, stimuluje motilitu střev asi o 50 % více.

Proč zrovna káva?

Do současné doby není jasné, proč právě káva vyvolává u řady lidí akutní potřebu stolice. Zdá se ovšem, že vzhledem k rychlému nástupu účinků není kofein přímým spouštěčem, byť samotný proces ovlivňuje. Scheperjans a kol. ve svém review z roku 2015 předpokládají, že zvýšená motilita tlustého střeva je vyvolána nervovými mechanismy a působením hormony zažívacího traktu.

Jedním z takových hormonů je například gastrin, jehož uvolnění vede ke zvýšené sekreci trávicích enzymů a ke zvýšené motilitě střeva. O kávě je současně známo, že v žaludku zvyšuje uvolňování gastrinu. Jestli za vším stojí tento polypeptid s hormonální aktivitou v současné době jisté není, ale vyloučit to nelze.

Proč se ti po ranní kávě chce na záchod?

Co dalšího lze dělat pro podporu zažívání?

Nepříjemné problémy spojené se zácpou mají prevalenci okolo 20 %. Káva je jedním z účinných prostředků jak se zácpě vyhnout. Jestli jste tedy někdy slyšeli opak, můžete jej vypustit z hlavy, kávy se není třeba bát.

Vedle kávy existuje celá řada dalších způsobů jak podpořit pohyblivost střev a vyhnout se tak nepříjemné zácpě:

  1. Vláknina v rozumném množství (cca 30–35 g vlákniny denně) je spolehlivým ochráncem před zácpou.
  2. Ovoce je dalším pomocníkem v boji proti zácpě. Speciálně sušené švestky nebo čerstvé kiwi jsou v tomto směru extra účinné.
  3. Pravidelný pohyb je dalším účinným způsobem pro rozhýbání střev. Už 10‑15 minut krátkých procházek několikrát denně dokáže pomoci.
  4. Pravidelná snídaně zahrnující celozrnné obiloviny dokáže také pomoci s pravidelnou stolicí.
  5. Dostatečný pitný režim tu samozřejmě chybět nemůže, protože právě ten je zcela stěžejní pro udržení zdravé a pravidelné stolice.

Vesměs tedy platí zcela běžné zásady zdravého životního stylu zahrnující dostatek pohybu a pestrou a vyváženou stravu. Když k tomu ještě přidáš kávu, máš o zdravou stolici postaráno.

Co si z toho vzít?

Vědecké studie potvrzují zkušenost z běžných dní – vypití kávy zvyšuje motilitu tlustého střeva a potřebu stolice. Ovšem jako i v jiných případech je zřejmé, že na každého působí káva trochu jinak, a tak zatímco pro některé je to vstupenka na toaletu prakticky kdykoliv během dne, jiný účinek skoro necítí.

Ze všech druhů kávy je nejúčinnější klasická mletá káva s obsahem kofeinu. Bezkofeinová i instantní káva sice také zvyšují potřebu stolice, ovšem méně v porovnání s klasickou kofeinovou mletou kávou.

Potřeba stolice je vyvolána s největší pravděpodobností nervovými mechanismy a působením hormonů zažívacího traktu. Ty jsou stimulovány již v žaludku, a tak se účinky kávy projeví již v době od 4 minut po dopití kávy.

Přidej se k 44 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
3 Líbí se mi Uložit článek