Sociální úzkost: jak se projevuje a existuje opravdu účinná forma terapie?

ověřil/a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
Sociální úzkost: jak se projevuje a existuje opravdu účinná forma terapie?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
 • Sociální úzkost představuje intenzivní pocity strachu vyplývající ze situací, kdy může být člověk vystaven přítomnosti jiných osob a jejich hodnocení.
 • Sociální úzkost se nejčastěji vyskytuje u dospívajících a mladých dospělých, více touto poruchou trpí ženy.
 • Podle Americké asociace pro úzkost a depresi (ADAA) trpí sociální úzkostí až 15 milionů dospělých Američanů.

Co je sociální úzkost

Sociální úzkost, nebo také sociální fobie, je typem úzkostné poruchy, která v člověku vyvolává intenzivní strach ze situací, kdy by mohl být pozorován, hodnocen nebo posuzován jinými lidmi. Narozdíl od plachosti či stydlivosti je v případě sociální fobie strach tak intenzivní, že lidé trpící tímto stavem jsou jím negativně ovlivněni v činnostech patřících k běžnému životu, jako je chození do školy/zaměstnání, setkávání se s novými lidmi, nákup potravin v obchodě nebo návštěva veřejných toalet. 

Lidé se sociální úzkostí mohou vnímat svůj stav jako zcela nekontrolovatelný a těmto sociálním interakcím se pak zcela vyhýbají, jiní mohou se strachem “bojovat” – i když se však dokáží k dané činnosti přinutit, prožívají velmi hluboké pocity úzkosti. Pokud navíc vědí, že je taková situace někdy v budoucnu čeká, mohou se jí obávat již týdny či měsíce před jejím uskutečněním. Úzkost může být také selektivní, což znamená, že problematické mohou být pouze konkrétní situace – např. jedení na veřejnosti, telefonování, rozhovor s cizím člověkem atd.

Sociální úzkost se rozvíjí zpravidla v pozdním dětstvívýrazněji se projevuje u dospívajících a mladých dospělých. Je také častější u ženského pohlaví a pokud není řešena terapeuticky, může přetrvávat celý život. 

Proč tomuto stavu věnovat pozornost? 

Jak již bylo řečeno, sociální úzkost významně narušuje události každodenního života a brání tak člověku plně se realizovat. Intenzivní pocity úzkosti a strachu také mohou vést k chronickému přetrvávání stresu, ze kterého pak plyne další prohloubení psychických obtíží nebo i narušení fyzického zdraví. 

Jaké jsou symptomy sociální úzkosti? 

Sociální úzkost se projevuje skrze psychickou i fyzickou stránku, stále však platí, že symptomy se mohou u jednotlivých osob lišit v závislosti na situaci a individuálních charakteristikách.

Mezi psychické projevy se řadí:

 • intenzivní strach (před, během nebo i po situaci)
 • pocity provázející paniku
 • nervozita
 • obavy, že před ostatními lidmi uděláte něco trapného
 • obavy, že si ostatní všimnou, že jste nervózní
 • snaha o “ústup” do pozadí

Fyzicky se může sociální úzkost projevit jako:

 • bušení srdce
 • pocení
 • pocit zamlžení mysli nebo pocit na omdlení
 • chvění, třes
 • nevolnost
 • červenání se
 • strnulý postoj
 • potíže s mluvením
 • problém s navazováním očního kontaktu
Sociální úzkost: jak se projevuje a existuje opravdu účinná forma terapie?

Jaké jsou důvody rozvoje sociální úzkosti? 

Příčiny sociální úzkosti nejsou zcela přesně známy, výzkumu však vyplývá, že se jedná o souhrn genetických, biologických a enviromentálních faktorů. Sociální úzkost se např. může vyskytovat v rodinách, ale dosud není jasné, proč se u některých členů rodiny projevuje, zatímco u jiných ne – zde budou hrát roli pravděpodobně zmiňované osobnostní rysy každého jedince, prožité zkušenosti a jiné vnější faktory. 

Rizikovými faktory mohou být např.:

 • poruchy v systému mozkových neurotransmiterů
 • zkušenost s fyzickým, emocionálním, nebo jinými formami násilí
 • poruchy při navázání attachamentu (vztah mezi dítětem a autoritou, která mu poskytuje ochranu a podporu, nejčastěji rodič) v dětství
 • nadměrná kontrola ze strany rodičů
 • negativní prožitky s vrstevníky
 • PTSD (posttraumatická stresová porucha), kdy po prožití traumatické události může být jedním z projevů právě sociální úzkost

Jaké jsou možnosti terapie? 

Diagnostika sociální úzkosti je založena na kritériích vyplývajících z Diagnostického a statistického manuálu duševních poruch (DSM‑5). Jednotlivé postupy se pak mohou lišit dle závažnosti a příčiny rozvoje sociální úzkosti nebo specifických požadavků klienta. Ve většině případů se pak formy terapie kombinují. 

1. Psychoterapie 

Psychoterapie je základním prvkem léčby sociální úzkosti, kdy pomáhá určit příčinu problému a efektivně jej tak řešit. Odborník vám také pomůže pochopit podstatu onemocnění a jeho projevů, které vám dodají sebejistotu při jejich zvládání. Existuje mnoho forem terapie – od individuální přes skupinovou, až po tzv. expoziční terapii, kde se pracuje s postupným vystavováním pacienta situacím, ze kterých má obavy. Přestože je zprvu toto prostředí kontrolované a bezpečné, je na odborníkovi, aby správně vyhodnotil, zda je klient na tuto formu léčby připraven, či nikoliv. 

2. Medikace

Pro podporu terapeutických procesů vám může lékař (psychiatr) předepsat také léčebné přípravky – nejčastěji jsou to  antidepresiva s funkcí inhibice zpětného vychytávání monoaminů (typicky SSRI a SNRI). Jedná se však pouze o doplňkovou léčbu, která má za cíl např. zjednodušit vyhledání terapeutické pomoci, nebo překonat strach v situacích potřebných pro každodenní život. Samotnou podstatu sociální úzkosti ale neřeší. 

3. Sebe‑terapeutické techniky

Při terapii je možné, a také vhodné, osvojit si některé léčebné techniky, které můžete vykonávat sami v pohodlí domova a věnovat se jim pravidelně. S jejich začleněním do režimu a efektivním provedením vám často pomůže psychoterapeut v rámci procesu terapie. Jedná se např. o dechová cvičení, meditační techniky, trénink rozpoznání triggerů (spouštěčů) úzkosti, zavedení pravidelné spánkové rutiny nebo fyzická aktivita. 

Všechny tyto činnosti vám mohou pomoci lépe zvládat stres a dostat pod kontrolu své myšlenky i fyzické projevy úzkosti – tato dovednost je tak založena na pravidelném tréninku a opakování. 

Co si z toho vzít? 

Sociální úzkost vyplývá z intenzivního strachu z pozorování či hodnocení své osoby jinými lidmi. Rozvíjí se nejčastěji v pozdním dětství, a pokud není léčena, může přetrvávat celý život. Sociální úzkost významně narušuje každodenní činnosti jedince a prohlubuje závažnost duševních i fyzických symptomů a onemocnění.  

Nejefektivnější formou léčby je psychoterapie, na niž se váže i dovednost osvojení technik určených ke snížení míry stresu a úzkosti. Pomocným prvkem může být také medikace, která však neřeší prvotní příčinu.

Adaptogeny pro lepší zvládání stresu
Adaptogeny pro lepší zvládání stresu
Adaptogeny jsou známy pro svou podporu efektivnějšího zvládání stresu. Jakým mechanismem v organismu působí, a které látky jsou skutečně ověřené výzkumem?
Jak zvládat stres a být v pohodě?
Jak zvládat stres a být v pohodě?
Ať se nám to líbí nebo ne, stresu se při každodenním životě nevyhneme. Jedinou možností je tedy naučit se s ním pracovat, a nenechat se jím ovládat. Dnešní článek vám přináší hned 10 jednoduchých tipů, jak snížit míru stresu a být spokojenější.
Nenaplněné potřeby, události z dětství a jejich vliv na vývoj osobnosti a duševní zdraví
Nenaplněné potřeby, události z dětství a jejich vliv na vývoj osobnosti a duševní zdraví
Události z dětství a (ne)naplňování potřeb v tomto období mají zásadní vliv na vývoj osobnosti člověka a jeho duševní pohodu v dospívání i dospělosti. Kdy ale skutečně lze mluvit o traumatu, a existuje vůbec efektivní forma pomoci?
Dechová cvičení proti stresu i úzkosti
Dechová cvičení proti stresu i úzkosti
Dech je odjakživa spjatý s vaším životem – věděli jste však, že prostřednicvím dechu můžete ovlivnit některé pochody ve vašem těle i mysli? Jak na to, se dozvíte v novém článku.
Úzkostná porucha: jak se projevuje a jak ji efektivně léčit?
Úzkostná porucha: jak se projevuje a jak ji efektivně léčit?
Úzkost je v poslední době často skloňována mezi profesionály i širokou veřejností – je ale vždy jen na obtíž, nebo může být člověku prospěšná? A jak tedy poznat, kdy máte problém? Vše se dozvíte v článku.
Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?
Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?
Přijde vám meditace jako z jiného světa? Dnešní článek vám představí studiemi potvrzené benefity této relaxační techniky a ukáže vám, že meditovat můžete třeba i na procházce.
Mileniálové: Proč trpí úzkostí a depresemi?
Mileniálové: Proč trpí úzkostí a depresemi?
Generace mileniálů stojí na přelomu v mnoha oblastech – jednou z těch horších je však strmý nárůst míry úzkostí, deprese a dalších duševních onemocnění. Proč jsou tyto obtíže u mileniálů tak rozšířené, a co může být jejich příčinou?
Posttraumatická stresová porucha (PTSD): jak ji rozpoznat a přemoci?
Posttraumatická stresová porucha (PTSD): jak ji rozpoznat a přemoci?
O posttraumatické stresové poruše (PTSD) slýcháme v dnešní době stále častěji. Jak vzniká, jak se projevuje a hlavně jak se s ní vypořádat? Všechny odpovědi naleznete v tomto článku!
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Dnešní doba je plná stresu a nejistoty - není proto divu, že nám naše problémy občas prostě přerostou přes hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Co je psychoterapie a jaké jsou její výhody, zjistíte v novém článku.
Není stres jako stres. Který je ten zdravý a který nám naopak škodí?
Není stres jako stres. Který je ten zdravý a který nám naopak škodí?
Není stres jako stres. Jakým stresovým situacím bychom se měli raději vyhnout a které pro náš imunitní systém mohou být z dlouhodobého hlediska prospěšné?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Podstatou hubnutí je, jak jistě víte, kalorický deficit. Co když je ale situace opačná, a vy přijímáte stravy příliš málo? Může paradoxně dojít i ke zvýšení hmotnosti? A jak se tomu bránit? Vše se dozvíte v novém článku.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?